JAKUB MORYSON METODY STELMACHOWSKI – 90 ROCZNICA ŚMIERCI STAROSTY

AKADEMIA IM JAKUBA Z PARADYŻA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM STANDARDY
DR JAKUB J SZCZERBOWSKI CZŁONKOSTWO W ORGANIZACJACH CZŁONEK
DR KAROL JAKUBOWICZ WARSAW POLAND NOVEMBER 22 2010 COMMENTS

GCP ACCURACY REQUIREMENTS FOR QUICKBIRD ORTHORECTIFICATION D JAKUBOWICZ
I TURNIEJ SOŁTYSÓW GMIN JAKUBÓW DOBRE STANISŁAWÓW 26 LUTEGO
IV TARPTAUTINIO VLADO JAKUBĖNO JAUNŲJŲ PIANISTŲ KONKURSO EIGA 2013

Jakub Moryson


Metody Stelmachowski – 90 rocznica śmierci Starosty Rawickiego


W kwietniu br. minęło 90 lat od śmierci starosty rawickiego Metodego Stelmachowskiego. Dzisiejsza uroczystość, odsłonięcia tablicy pamiątkowej, zmarłego przed laty starosty, jest okazją by przypomnieć sobie, tą wielce zasłużoną dla powiatu rawickiego postać.

15 kwietnia 1927 roku, w wieku 42 lat, zmarł po długiej, kilkumiesięcznej chorobie Metody Stelmachowski, Starosta Powiatu Rawickiego i Przewodniczący Wydziału Powiatowego powiatu rawickiego. Przyczyną zgonu była przewlekła choroba serca. Zmarły osierocił matkę, żonę Halinę z Tetzlaffów i córeczkę. Pogrzeb starosty rawickiego odbył się 19 kwietnia, o godzinie 17-tej, w kaplicy św. Józefa, na cmentarzu św. Marcina, przy ul. Bukowskiej w Poznaniu. Nabożeństwo żałobne odprawiono następnego dnia, o godzinie 8-mej, w kościele św. Marcina w Poznaniu.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło wiele delegacji i dostojnych gości, m. in. wojewoda poznański hrabia Bniński, przyjaciel zmarłego. Kondukt żałobny otwierał oddział Policji z Rawicza. Za nim postępowały w długim szeregu delegacje z wieńcami, w zdecydowanej większości z powiatu rawickiego, reprezentowane przez włościan, ziemian, kupców i innych obywateli.

Śmierć Metodego Stelmachowskiego zapełniła wówczas wszystkich smutkiem. W imieniu starostów Województwa Poznańskiego, starosta Kłos żegnał go tymi słowami: „W Zmarłym straciliśmy kolegę, o którym pamięć w sercach naszych pozostanie na zawsze”, a Przewodniczący Wydziału Powiatu Rawickiego Skalski, napisał: „Przejmując administrację powiatu w czerwcu 1919 roku, w okolicznościach nader trudnych, przez umiejętną organizację, sumienną i troskliwą pracę, wytrwałą chlubnie, wywiązał się ze swego zadania i zaopiekował się powiatem jak przystoi na urzędnika, a szczególnie obywatela polskiego pełnego poświęcenia dla swej Ojczyzny, powiatu i jego obywateli. Pamięć pracy jego 7-letniej dla naszego powiatu, czcić będziemy w najdłuższe lata”.

Metody Stelmachowski urodził się w 1885 roku we Wrześni, jako syn powstańca z 1863 roku, więźnia Moabity, Ksawerego Stelmachowskiego. Ojciec Metodego z wykształcenia był architektem, cieszącym się uznaniem i popularnością. Gospodarzył również jako właściciel majątku Brzozówca [vel Brzozowca] pod Trzemesznem. Młody Metody, po ukończeniu renomowanego Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, rozpoczął studia we Wrocławiu na specjalności agronomia. Z jego rodzeństwa, brat Bronisław został później profesorem prawa Uniwersytetu Poznańskiego i sędzią Sądu Najwyższego, brat Olech, został dyrektorem Towarzystwa Robot Inżynieryjnych, a siostra Bożena, została w przyszłości asystentką Instytutu Etnograficznego Uniwersytetu Poznańskiego.

Metody Stelmachowski w trackie studiów i po nich odbywał praktykę gospodarską w majątku u rodziców, a jak i w Nieżychowie, Łaszczynie, Żabnie, Wałęczu, Książu, Łączynie, w Jurkowie [vel Wiórkowie] itp. W czasie I wojny światowej służył 7 miesięcy na froncie. Te doświadczenie przydało mu się później w powstaniu wielkopolskim. W Jurkowie zaskoczył go wybuch powstania wielkopolskiego. Od razu Metody Stelmchowski włączył się z wielką energią w działania powstańcze, organizując na terenie powiatu kościańskiego Straż Ludową. Został jednocześnie jej komendantem na odcinku Leszno-Osieczna. Za swój udział w walkach otrzymuje Krzyż Walecznych, a po ich zakończeniu rozpoczyna pracę w tworzonej administracji, w Starostwie Poznań-Wschód.

W czerwcu 1919 roku, Metody Stelmachowski objął funkcję starosty rawickiego, mając niespełna 34 lata. Rezydował, do czasu powrotu Rawicza do Polski w Jutrosinie. Pomimo młodego wieku, ale z wielka energią, trudem ale i zarazem pomysłowością, organizował powiat rawicki, w sytuacji, gdy znaczna jego część była jeszcze w posiadaniu Niemców. 17 stycznia 1920 roku, gdy wreszcie Rawicz powrócił do Polski, Metody Stelmachowski, przy wielkich wcześniejszych wysiłkach, miał już zespól dobrze funkcjonujących urzędników starostwa. Na tym nie poprzestał w swych działaniach na rzecz nowo co powstającej Ojczyzny, angażując się w plebiscyty na Górnym Śląsku, organizując m. in. największą zbiórkę, przewyższającą swym wynikiem inne powiaty.

Kończąc, należy podkreślić, że Metody Stelmachowski jako starosta był sumiennym i pracowitym urzędnikiem. Zarazem był ludzkim dla swoich podwładnych, a popularnym wśród najszerszych warstw ludności. Nie wyróżniał żadnych sfer społecznych ani nie należał do jakichkolwiek koterii. Odznaczał się za to bezwzględną sprawiedliwością, a wytyczną jego postępowania była zawsze tylko chcę służenia Państwu i dobru powiatu. Dlatego dziś może być stawiany jako wzór dla obecnych i przyszłych władz powiatu rawickiego.


Źródła:

Dziennik Poznański, 1927.04.17, R.69, nr 89.

Dziennik Poznański, 1927.04.20, R.69, nr 90.

Dziennik Poznański, 1927.04.21, R.69, nr 91.

Kurier Poznański, 1927.04.16, R.22, nr 176.

Kurjer Poznański, 1927.04.19, R. 22, nr 177.



JAKUB KIPA DANE OSOBOWE STASIÓWKA 95 39200 DĘBICA DATA
JAKUB MORYSON METODY STELMACHOWSKI – 90 ROCZNICA ŚMIERCI STAROSTY
JAKUB ZACHOWANIE UCZEŃ JEST GRZECZNY UCZYNNY I ŻYCZLIWY ZAWSZE


Tags: jakub moryson, metody, stelmachowski, śmierci, rocznica, starosty, moryson, jakub