RADNA UPUTA STRANICA 4 OD 4 ZAŠTITA VOĆA I

1137 BPRADNÓTI MU46 MEGRENDELÉST AZ ADATLAPPAL ÉS A SZÁMLATÜKÖRREL
46 KOMENTARI POJEDINIH PRAVILNIKA (KOMPLETAN MATERIJAL JE RADNA VERZIJA
6 2 2014 TISKOVÁ ZPRÁVA ZELENÍ ÚSTEČTÍ RADNÍ POHŘBÍVAJÍ

7 OKRESNÉMU SÚDU BRATISLAVA I ZÁHRADNÍCKA UL Č 10
AKADEMICKÁ PORADNA UNIVERZITY PARDUBICE „APUPA“ OTEVŘELA SVÉ DVEŘE STALO
AVGUST 2006 TOLMAČENJA URADNIH KOŠARKARSKIH PRAVIL 2006 FIBA URADNA

PRANJE RUKU


RADNA UPUTA

Stranica 4 od 4

ZAŠTITA VOĆA I POVRĆA

Dokument:RU-02


UVOD


Vodeći računa o tržištu voća i povrća koje se širi i na zemlje EU mora se i program zaštite uskladiti s zahtjevima tog tržišta. To konkretno znači da pesticidi koji se koriste moraju biti dozvoljeni za tu namjenu, ne samo u Hrvatskoj, nego i u zemljama u koje želimo plasirati naše proizvode.

Upoznavanjem zakonske regulative vezane uz pesticide u zemljama EU (MRL liste-max. rezidue level-maksimalna količina ostataka pojedinih pesticida u plodovima) i koristeći iskustva proizvođača voća i povrća u Europi (Španjolska, Italija, Grčka) i svijetu sastavili smo orijentacijsku-početnu listu pesticida koja su dozvoljena u EU, a nalaze se i na našem tržištu. Ova lista će se svakako mijenjati i nadopunjavati tako da je treba shvatiti samo kao obavijest, a detaljne informacije o vremenu i načinu uporabe pesticida možete dobiti kod za to ovlaštenih osoba (HZPSS, agronomi s iskaznicom zavoda za zaštitu bilja).

Najvažnije je pridržavati se strogo svih uputa i pravila jer su danas kontrole na ostatke pesticida u plodovima vrlo brze i vrlo pouzdane, a može bitne sankcije bi za sve nas bile s teškim posljedicama kao što su gubitak tržišta, te gubitak prepoznatljivog ugleda.











Zaštitana sredstva


Pesticidi su, uglavnom sintetičke, selektivno toksične tvari namjenjene uništavanju štetočina.

Pesticidi obuhvaćaju otrove za suzbijanje:

1.insekata (insekticidi)

2.glodavaca (rodenticidi)

3.korova (herbicidi)

4.gljivica (fungicidi)

5.grinja i pauka (akaricidi)

6.mekušaca-puževa (limacidi)


U uporabi su danas tzv. selektivni i neselektivni pesticidi. Selektivni pesticidi djeluju na točno određenu skupinu štetnika i prema mišljenju mnogih stručnjaka navodno nisu štetni za drugi biljni i životinjsku svijet. Neselektivni pesticidi štetno djeluju na ostali biljni i životinjski svijet, ali i na ljudsko zdravlje, pa prilikom izbora pesticida treba voditi računa o njihovoj selektivnosti na najvažnije prirodne neprijatelje štetočina u danoj kulturi. Također treba izbjegavati prekomjernu uporabu kemijskih sredstava, te pridražavati se koncentracija naznačenih na deklaracijama koje su određene tijekom dugotrajnih laboratorijskih ispitivanja.


INTEGRIRANA ZAŠTITA

Pod pojmom integrirane zaštite podrazumjeva se kombinacija primjene prirodnih neprijatelja i kemijske zaštite u cilju sprečavanja porasta brojnosti štetočina, uzročnika bolesti i korova preko granice do koje dolazi do ekonomski značajnih šteta.

Integrirana poljoprivreda se vodi načelom nepretjerane uporabe kemikalija i umjetnih gnojiva, da se upotrebljavaju dokazana sredstva, u rasponu od blažih prema jačim.

Ovim sistemom dozvoljava se izvjesno prisustvo štetočina ali ispod praga ekonomske štetnosti, ali ne i njihovo uništavanje po svaku cijenu.

Provođenjem mjera integrirana zaštite smanjuje se broj kemijskih tretiranja, čime se čuva i omogućava veća aktivnost prirodnih neprijatelja. Manja uporaba pesticida dovodi do jeftinije proizvodnje (troškovi se mogu smanjiti do 40%), a smanjuje se i zagađenje životne sredine. U praksi treba koristiti i kombinirati sve nepesticidne mjere, koje doprinose manjoj brojnosti štetnih organizama, a kad i pored toga one dostignu pragove štetnosti tj. kritične brojeve kao krajnja nužda ostaje primjena kemijskih mjera.

Oni koji danas proizvode na konvencionalan način trebaju se pripremiti za prijelaz na integrirani sustav proizvodnje što će biti izraženo u bliskoj budućnosti. Prema znanstvenim istraživanjima dokazano je da ukoliko se pravilno primjene dostignuća integralne poljoprivrede, nema bojazni da će doći do smanjenja prinosa, već će doći do povećanja prihoda zbog smanjenja troškova zaštite.

Također, sve zemlje Europske Unije dodatno stimuliraju proizvođače koji su u sustavu integrirane proizvodnje izdavajući im pri tome certifikat i na taj način potiču ovakav vid proizvodnje.














ZBRINJAVANJE PRAZNE AMBALAŽE


Prazne posude u kojima se nalaze pesticidi vrlo često se odlažu na divlja odlagališta smeća i drugog otpada koja se, nerijetko, nalaze u blizini vodotoka, pri tom onečišćujući okoliš (vode, tlo i atmosferu). Zato posebnu brigu treba voditi u smijeru ekološki najpovoljnijeg načina odlaganja i zbrinjavanja prazne ambalaže koja je ostala nakon uporabe pesticida.

U tu svrhu tvrtka AgroFructus osigurala je kontejner za prihvat prazne ambalaže upotrebljenih pesticida i tako u suradnji s kooperantima i veletrgovcima zaštitnih sredstava pridonosi zaštiti okoliša, zbrinjavajući opasni otpad na ekološki prihvatljiv način.

Zaostala sredstva u ambalaži treba isprati tri puta vodom i utrošiti pri zaštiti, a tako ispranu ambalažu (boce i vrečice) treba odložiti u za to predviđen kontejner.

Ovako zbrinuti opasni otpad će se zatim odvoziti do za to predviđenih spalionica, što je u skladu s propisanim zakonima i bezopasno za okoliš i ljude.

Kartonske kutije unutar kojih se nalazi ambalaža ne predstavljaju opasnost za okoliš pa se mogu odložiti u kontejere za prihvat papirnatog ili kartonskog otpada.




Izdanje / Datum: 01 / 01.02.2012

Revizija / Datum:

Izradio: D.Karakaš

Odobrio:



C ENTRUM PRO VOLNOČASOVÉ AKTIVITY PORADNA PRO NÁRODNOSTNÍ
EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE PRILOGA VIII AO ŠT 24161210 URADNA
HRADNÍ SPOLEČNOST AICHELBURG OBČANSKÉ SDRUŽENÍ STANOVY HRADNÍ SPOLEČNOSTI AICHELBURG


Tags: radna uputa, zaštita, stranica, radna, uputa