KONSPEKT
Dział programu : ŻYWNOŚĆ I ŻYWIENIE
Temat : Czy wiesz co jesz ? Skażenie żywności a zdrowie.
ZAKRES TREŚCI :
Chemiczne dodatki w żywności i ich wpływ na zdrowie konsumentów
Chemizacja rolnictwa ( pestycydy, azotany i azotyny) i ich wpływ na zdrowie.
Źródła metali ciężkich w żywności.
Rolnictwo ekologiczne jako producent zdrowej żywności.
CELE LEKCJI:
Wiadomości:
Nazywa podstawowe grupy chemicznych dodatków żywnościowych.
Wymienia źródła skażenia żywności.
Podaje przykłady związków szkodliwych dla zdrowia.
Zna skutki spożywania skażonej żywności.
Wymienia sposoby unikania lub pozbywania się pozostałości skażeń.
Umiejętności:
Wymienia źródła skażenia żywności.
Określa skutki spożywania żywności o dużej zawartości dodatków chemicznych.
Wyjaśnia wpływ azotanów, pestycydów i metali ciężkich na zdrowie.
Uzasadnia konieczność dokładnego mycia owoców i warzyw przed spożyciem.
POSTAWY:
Dostrzega rolę czytania i analizowania składu produktów spożywczych.
Świadomie określa co jest dobre dla jego zdrowia.
Dostrzega konieczność ochrony środowiska naturalnego.
METODY :
Pogadanka ,obserwacja ,dyskusja ,prezentacja pracy ucznia
FORMY PRACY :
Zbiorowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Etykiety produktów spożywczych
Próbki chemicznych dodatków do żywności (barwniki , stabilizatory )
Opakowania po środkach ochrony roślin
Foliogramy , plakat ucznia
TOK LEKCJI :
Faza wprowadzająca :
Sprawy organizacyjne.
Nawiązanie do poprzednich lekcji .Przyczyny chorób układu pokarmowego.
Faza realizacji :
Sformułowanie tematu lekcji .
Czytanie i analizowanie składu produktów , Zwrócenie szczególnej uwagi na dodatki chemiczne oznaczone literą E......
Określenie celu ich stosowania przez producenta
Zapoznanie z przykładami chemicznych dodatków, ich symbolami i wpływem na zdrowie (wskazywanie związków nie szkodliwych np. barwników naturalnych).
Związek intensyfikacji produkcji rolnej ze skażeniem żywności azotanami i pestycydami.
Sposoby pozbycia się pozostałości związków toksycznych na owocach i warzywach
Źródła metali ciężkich i ich wpływ na zdrowie – prezentacja pracy ucznia.
Podstawowe założenia rolnictwa ekologicznego
Faza podsumowująca
Rozwiązanie krzyżówki przez uczniów
Sprawdzenie poprawności haseł
Zadanie pracy domowej: Wykonaj reklamę zachęcającą do kupowania i spożywania zdrowej żywności
Załączniki:
Ćwiczenie nr 1 - Krzyżówka,
Foliogramy nr 1-4
Ćwiczenie nr 1
Gromadzą się w
warzywach na skutek nadmiernego nawożenia azotem
Jeden z najgroźniejszych
dla zdrowia metali ciężkich (występuje w bateriach)
Okres jaki musi upłynąć
od oprysku pestycydem do zbioru plonów
Substancje chemiczne
przedłużające trwałość (konserwujące)
np. E 210
.................. naturalne
np. kompost lub obornik
..................
ekologiczne produkujące zdrową żywność.
Chemiczne środki
ochrony roślin
Rozwiązanie krzyżówki:
AZOTANY
KADM
KARENCJA
KONSERWANTY
NAWOZY
ROLNICTWO
PESTYCYDY
Foliogram nr 1
Temat : Czy wiesz co jesz ? Skażenie żywności a zdrowie.
Chemiczne dodatki do żywności:
barwniki
konserwanty
antyutleniacze
emulgatory
stabilizatory
substancje wzmacniające smak i zapach
PESTYCYDY AZOTANY
I AZOTYNY
SKAŻONA ŻYWNOŚĆ
METALE CIĘŻKIE
Pb, Hg, As, Cu, Cd
Foliogram nr 2
Dodatki chemiczne do żywności |
Przykłady |
Działanie na organizm |
Barwniki |
Zieleń Lisaminowa (E142) Błękit patentowy (E131) Erytrozyna (E127) |
Rakotwórczo Rakotwórczo Hamuje wzrost |
Konserwanty |
Benzoesany (E210-219) Kwas sorbowy (E200) Siarczan sodu (E221) |
Silnie rakotwórczo Nieszkodliwy Zakłóca czynności jelit |
Antyutleniacze |
Kwas cytrynowy (E330) Witamina E (E306) Kwas ortofosforowy (E338) |
Rakotwórczo Nieszkodliwy Zakłóca czynności trawienia |
Emulgatory |
Fosforany E450 E403 E465 |
Zakłóca trawienie Nieszkodliwy Zakłóca trawienie |
Stabilizatory |
E452 E339 |
Rakotwórczo Zakłóca trawienie |
Skażenie chemiczne żywności przyczyną 30% zachorowań na raka
Foliogram nr 3
PESTYCYDY
PESTYCYDY:
Chemiczne środki ochrony roślin. Przeciwko chorobom, szkodnikom, chwastom
Zasady postępowania z pestycydami
Stosować zgodnie z instrukcją
Przestrzegać okresu karencji
KARENCJA:
Okres jaki musi upłynąć od oprysku do zbioru (np. 2tyg)
SKUTKI POZOSTAŁOŚCI NA WARZYWACH I OWOCACH:
Zatrucia – bóle brzucha , głowy
Alergie - zwłaszcza u dzieci
Wady rozwojowe płodu
Co robić aby unikać spożywania pozostałości PESTYCYDÓW ?
AZOTANY I AZOTYNY
AZOTANY I AZOTYNY:
Substancje gromadzące się w roślinach w wyniku nadmiernego nawożenia sztucznymi nawozami azotowymi
AZOTANY NITROZOAMINY Działanie
rakotwórcze
w roślinie w żołądku człowieka
Foliogram nr 4
R OLNICTWO EKOLOGICZNE
P RODUKOWAĆ - NIE NISZCZĄC ŚRODOWISKA
ŻYWIĆ – NIE SZKODZĄC KONSUMENTOWI
Zamiast nawozów sztucznych – nawozy naturalne (kompost, obornik, nawozy zielone)
Zamiast pestycydów – ochrona biologiczna (wrogowie naturalni, odpowiednie sąsiedztwo roślin)
Z apewnienie zwierzętom nieskażonej paszy i ruchu na świeżym powietrzu
Urszula Morawska
KONKURENCIJOS TYRIMAI PASKAITŲ KONSPEKTAS PARENGĖ DR DOC ČESLOVAS PURLYS
KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z WORD’A CZ 1 UWAGA
KONSPEKT DZIAŁ PROGRAMU ŻYWNOŚĆ I ŻYWIENIE TEMAT
Tags: dział programu, temat, programu, dział, konspekt, żywienie, żywność