IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR

IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR
NAŠA JE ŠKOLA SUDJELOVALA U PROJEKTU IMPLEMENTACIJA NOVIH KURIKULUMA
P RIJAVNI OBRAZAC ZA WEBINAR NAZIV WEBINARA IMPLEMENTACIJA ZAKONA

PRIJAVNICA ZA KOTIZACIJU 10 KONGRES „IMPLEMENTACIJA STRATEGIJA PROMOCIJE NEUROLOŠKOG
XXX REDOVNO SAVJETOVANJE IMPLEMENTACIJA EUROPSKIH KONVENCIJSKIH STANDARDA U HRVATSKO

Implementacija DOI u Srbiji

Implementacija DOI u Srbiji



Tatjana Timotijević, stručni saradnik

Centar za naučne informacije, Narodna biblioteka Srbije, Beograd





SAŽETAK:


Sistem dodeljivanja DOI brojeva (Digital Object Identifier) je u svetu počeo da se primenjuje 2001 godine. U Srbiji je sistem zaživeo 2005 godine u saradnji Narodne biblioteke Srbije, Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije i uredništava časopisa.

U radu se prikazuje šta je DOI broj, njegova implementacija u Srbiji, kao i njegova osnovna svrha i namena.


KLJUČNE REČI: DOI broj, implementacija u Srbiji, ciljevi DOI sistema



Poslednjih godina došlo je do velikih promena u naučnom izdavaštvu, čemu je u velikoj meri doprineo i brzi razvoj Interneta. Naime, sve veći broj časopisa pored svoje papirne verzije publikuje se i u elektronskom obliku. Ovakav način publikovanja časopisa znatno doprinosi većoj vidljivosti časopisa sa jedne strane, kao i bržoj i stalnoj dostupnosti članka krajnjem korisniku.

Elektronska forma časopisa omogućava krajnjem korisniku da pored željenog članka može pročitati i puni tekst radova koji su citirani u svakom članku. Ova komunikacija obezbeđuje se posredstvom DOI brojeva.

DOI je alfanumerička oznaka koja se dodeljuje pojedinačnom digitalnom objektu bilo da je to članak u časopisu ili poglavlje knjige, i njime se uspostavlja stalna veza do Internet stranice na kojoj se dokument nalazi. Povezivanje referenci sa punim tekstom članka obavlja se preko servisa CrossRef (www.crossref.org.).

DOI broj se sastoji od prefiksa i sufiksa. Prefiks je isti za sve časopise iz Srbije, on se dakle dodeljuje jedinstveno na nacionalnom nivou. Sufiks se dodeljuje po izboru, ali jednoznačno. U Srbiji je to: skraćenica naslova časopisa, godina izdanja sveske, broj sveske, početna stranica članka i prvo slovo prezimena prvog autora. Jedan DOI broj iz Srbije bi izgledao ovako:


10.2298/jsc0301017V


za članak:

Veličković Dragan T., Ranđelović Novica V., Ristić Mihailo S., Veličković Ana S., Šmelcerović Andrija: Hemijski sastav i antimikrobno delovanje etanolnih ekstrakata dobijenih iz cveta, lista i stabljike Salvia officinalis L, Journal of the Serbian Chemical Society, 2003, vol. 68, br. 1, str. 17-24

Sistem dodeljivanja DOI brojeva je u svetu počeo da se koristi 2001. godine. U Srbiji je, u saradnji Narodne biblioteke Srbije i Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine, 2005. godine uspostavljen sistem dodeljivanja DOI brojeva (http://www.doiserbia.nbs.bg.ac.yu/). Može se istaći uloga Narodne biblioteke Srbije, kao jedine biblioteke na svetu koja održava ovakav sistem. Naime, svuda u svetu komunikaciju sa CrossRef-om obavljaju izdavači naučnih časopisa koji izdaju na desetine naslova. Posto u Srbiji časopise uglavnom izdaju asocijacije i udruženja i ne postoji ni jedan veliki izdavač naučnih časopisa, kao ni udruženje izdavača, ulogu koordinatora celokupnog sistema preuzela je Narodna biblioteka Srbije.


Celokupan sistem funkcioniše tako što Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije određuje listu časopisa, finansira celokupan sistem (za period od 2002. do 2007. godine.) i angažuje Narodnu biblioteku Srbije. U ovom trenutku u sistemu se nalazi 26 vodećih domaćih časopisa. Oni su izabrani na osnovu rezultata kategorizacije domaćih naučnih časopisa. Zastupljeni su časopisi iz raznih naučnih oblasti:









Uloga Narodne biblioteke Srbije je da:


- ispituje ponuđene opcije

- realizuje DOI sistem

- formira i održava digitalnu arhivu

- dodeljuje DOI brojeve

- formira meta podatke

- prosleđuje XML datoteke CrossRef-u

- kontaktira sa izdavačima

- uređuje autorska prava (ugovor sa izdavačima)

- obezbeđuje stalni pristup

- prati broj pristupa, i čini ga vidljivim

- unapređuje sistem




Uredništva izabranih časopisa dužna su da: se saglase sa uslovima funkcionisanja sistema što se postiže potpisivanjem Ugovora; neposredno pre štampe dostavljaju Narodnoj biblioteci Srbije, Centru za naučne informacije, sadržaj sveske radi dodeljivanja DOI broja; štampaju DOI broj uz svaki članak; dostavljaju digitalne kopije novih svezaka.







Arhive časopisa nalaze se na web adresi: www.doiserbia.nbs.bg.ac.yu.

Ova stranica nije predviđena za pretraživanje već samo za listanje časopisa po godinama, a u okviru godina po sveskama:

IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR






















Pretraživanje Google-a ili drugih svetskih pretraživača, zatim najpoznatijih svetskih (Scopus) i domaćih (SCIndeks) abstrakno-referalnih baza podataka će nas dovesti do punih tekstova radova iz ovih domaćih naučnih časopisa. Veliko unapređenje koje sa sobom donosi DOI sistem jeste i uspostavljanje linkova direktno iz kataloškog zapisa. To je još jedan od načina na koji Narodna biblioteka Srbije posredstvom DOI brojeva promoviše domaće naučne časopise kao časopise otvorenog pristupa. Ono što je krajnji cilj celokupnog sistema jeste da se domaćim radovima, posredstvom DOI brojeva i komunikacije sa CrossRef sistemom, može pristupiti do nivoa punog teksta i svaki put kada je neki od njih, u bilo kom radu, bilo kog autora, naveden u popisu referenci, npr. na http://dx.doi.org/10.1016/j.apsusc.2004.05.227, u radu Synthesis and application of hydroxyapatite/polylactide composite biomaterial, Nenad Ignjatovic, and Dragan Uskokovic, Applied Surface Science, Volume 238, Issues 1-4, 15 November 2004, Pages 314-319,
referenca br.
13.
N. Ignjatovic, E. Suljovrujic, Z. Stojanovic and D. Uskokovic, Structure and characteristics of the hot pressed hydroxyapatite/poly--lactide composite biomaterial. Sci. Sint. 34 (2002), pp. 79–93. Full Text via

CrossRef





IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR





Jednostavnim klikom na link Full Text via CrossRef dolazi se na sajt DOISerbia gde se može pogledati i preuzeti celokupan tekst rada:








IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR

IMPLEMENTACIJA DOI U SRBIJI TATJANA TIMOTIJEVIĆ STRUČNI SARADNIK CENTAR























Na ovaj način domaći naučni časopisi postaju vidljivi celokupnoj svetskoj naučnoj zajednici. Time se povećava uticajnost domaćih naučnih časopisa sa jedne strane, ali i citiranost domaćih autora. Centar za naučne informacije Narodne biblioteke Srbije redovno prati statistiku prilaženja DOISerbia sajtu, i on je stabilan na oko 1000 razrešenja mesečno. Ostvareni su linkovi do svih naših časopisa što pokazuje da je sistem ispunio svoj osnovni zadatak.




ABSTRACT:


In the World, application of DOI (Digital Object Identifier) system started in 2001.

Its usage started in Serbia in 2005, in cooperation with National library of Serbia, Ministry of Science and Environmental Protection of Republic of Serbia and journals editorial board.

This paper presents what is DIO number, its implementation in Serbia, and its main purpose and assignment.


KEY WORDS: DOI number, implementation in Serbia, purpose of DOI system



LITERATURA:


www.doiserbia.nbs.bg.ac.yu





Tags: centar za, autora. centar, tatjana, stručni, saradnik, centar, srbiji, implementacija, timotijević