2 TÁJÉKOZTATÓ A JEGYZŐI HATÁSKÖRBEN TÖRTÉNŐ HAGYATÉKI ELJÁRÁSRÓL AZ

Északmagyarországi Regionális Vízművek zrt Tájékoztató Tisztelt Felhasználók! Ezúton is
Tájékoztató a Vállalkozások Által Felvett Mikrohitel Önkormányzati Kamattámogatásának Szabályairól
Tájékoztató Banki Kivonat és Elektronikus Ügyintézési Felületen Történő




Budafok-Tétény

2




Tájékoztató a jegyzői hatáskörben történő hagyatéki eljárásról:


Az eljárás hivatalból indul meg miután a halott vizsgálati bizonyítványról értesítést kapunk.

Felhívjuk a figyelmét, hogy kizárólag azt a személyt áll módunkban értesíteni, aki a halottvizsgálati bizonyítványon hozzátartozóként, vagy temettetőként feltüntetésre került.


(Az eljárás kérelemre is megindulhat értesítésünktől függetlenül, amennyiben a hozzátartozó személyesen nyilatkozik az elhunyt adataira, vagyoni helyzetére, örököseinek adataira vonatkozóan.)


Tájékoztatjuk, hogy a hagyatéki leltár elkészítése érdekében értesítésünk mellékleteként csatolt „adatszolgáltatás hagyatéki leltár készítéséhez” elnevezésű nyilatkozatot kitöltve, a szükséges iratok másolati példányával együtt (részletesen lásd lent), jelen levél kézhezvételétől számított 15 napon belül szíveskedjen címünkre visszaküldeni.


Amennyiben hagyatéki eljárás lefolytatását nem kéri, mert nincs leltározás alá eső vagyontárgy, a mellékelt nyilatkozat alábbi pontjait akkor is szíveskedjék kitölteni, és azt címünkre 15 napon belül visszaküldeni:

  1. Az elhunytra vonatkozó adatok

  2. Végintézkedés

  1. A hagyatéki eljárásban érdekeltek adatai

  2. egyéb adatok, nyilatkozatok


Tájékoztatjuk továbbá, hogy a nyilatkozat visszaküldését követően személyes meghallgatásra nem kerül sor! Amennyiben az elhunyt tulajdonában ingó-, illetve ingatlanvagyon volt, a leltárba vett hagyaték átadásáról a leltározást követően az illetékes közjegyző dönt.


A nyilatkozat mellékleteként az alábbi iratok másolati példányának csatolása szükséges:


  1. elhunyt halotti anyakönyvi kivonata (minden esetben!)

  2. Végintézkedés(végrendelet, öröklési-, tartási-, vagy életjáradéki szerződés): amennyiben az elhunyt végintézkedést hagyott hátra

  3. hagyatéki vagyont igazoló iratok:

  1. hagyatéki terhet igazoló iratok: az elhunyt tartozásai, felvett kölcsönei, illetve az öröklésre jogosult által rendezett tartozások

  2. öröklési bizonyítvány kiállításának akkor van helye ha:

az örökhagyó után hagyatéki vagyon nem maradt vagy a hagyaték tárgya kizárólag külföldi ingatlan vagy olyan külföldön lévő ingóság, melynek átadására vonatkozóan a közjegyzőnek nincs joghatósága, vagy

a kérelmező igazolja, hogy az öröklési rend tekintetében több, örökösként érdekelt között öröklési jogi vita nincs és hagyatékátadó végzés meghozatalára még nem került sor.


Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy amennyiben az elhunyt a halálakor közjegyző, ügyvéd, önálló bírósági végrehajtó, igazságügyi szakértő, gyám vagy gondnok volt, ennek tényét az értesítés kézhezvételét követően köteles haladéktalanul bejelenteni a fent megjelölt elérhetőségek valamelyikén. Az elhunyt e tevékenységével kapcsolatos vagyontárgyainak, iratainak tételes jegyzékét a nyilatkozattal együtt köteles benyújtani a hagyatéki ügyintéző részére.


Törvényes öröklés sorrendje:


  1. Az örökhagyó után elsősorban gyermekei, kiesett gyermek helyén annak leszármazói (unoka) öröklik a teljes vagyont, a túlélő házastárs haszonélvezetével terhelten.

  2. Ha nincsenek leszármazók, az ági vagyont az a felmenője örökli, akiről az örökhagyóra szállt. Ha ilyen személy, vagy ági vagyon nincs, minden vagyont a házastárs, vagy bejegyzett élettársi örököl.

  3. Ha az örökhagyónak sem leszármazója, sem házastársa, ill. bejegyzett élettársa nincs, örökölhetnek a szülők, kiesésük esetén leszármazóik (vagyis az elhunyt testvérei), ha ilyen személy nincs, akkor örökölnek a nagyszülőik, illetőleg kiesésük esetén leszármazóik. Kiesésük esetén törvényes örökösök az örökhagyó távolabbi felmenői.

i





Tags: történő, tájékoztató, hagyatéki, hatáskörben, eljárásról, jegyzői