PREDLOG SPREMEMB STATUTA – ZBOR ČLANOV 2019 IZVRŠNI ODBOR

10 PREDLOG ZAKON O IZMENAMA ZAKONA O
11 PREDLOG ZAKONA O OSNOVAMA UREĐENJA SLUŽBI
3 PREDLOG NA OSNOVU ČLANA 97 STAV

30 PREDLOG Z A K O N
4 PREDLOG Z A K O N
6 PREDLOG Z A K O N


Predlog sprememb statuta – Zbor članov 2019

Izvršni odbor AIS

februar 2019



  1. Predlog sprememb statuta


Naše društvo je 23. 5. 2018 izvedlo redni letni zbor članov, na katerem smo tudi spremenili statut. V nadaljevanju smo sprožili postopek registracije sprememb statuta na UE Ljubljana.


UE Ljubljana nas je v nadaljevanju postopka z dopisom št.: 215-846/2018-2 z dne 20. 7. 2018 obvestila, da je potrebno statut dodatno uskladiti s pravnim redom, t.j. Zakonom o društvih.


Zavoljo navedenega je potrebno na zboru članov dodatno spremeniti statut, pri čemer ta predlog v popolnosti sledi navodilom in pripombam UE Ljubljana. Dopis UE Ljubljana je sestavni del teh prilog. Ker je Zbor članov leta 2018 že sprejel statut, ki pa še ni registriran na Upravni enoti, ti predlogi (in čistopis) izhajajo iz teh že sprejetih sprememb iz leta 2018 (ki pa kot že pojasnjeno, formalno še ne veljajo, ker še niso registrirane ter potrjene s strani UE).


Poleg navedenega je bil v vmesnem času sprejet tudi Zakon o nevladnih organizacijah (začel veljati 1. 1. 2019), zaradi česar bo treba malenkostno popravili statut, da bo nomotehnično identičen zakonodaji.


Po pripravi osnutkov sprememb, ki jih je IO že potrdil, se sedaj za zbor članov predstavljajo dokončna gradiva predloga sprememb statuta.



  1. Predlog sprememb glede včlanjevanja in izčlanjevanja, ukinitev možnosti črtanja člana – spremembe 2. odst. 9. člena, 12. člena, 23. člena, 24. člena, 28. člena ter 32. člena


UE Ljubljana opozarja, da je za včlanitev v društvo pravno potrebno podati le izjavo o včlanitvi ter plačati članarino. Po izpolnitvi teh pogojev, postane posameznik član društva z vsemi pravicami in obveznostmi. Skladno s temi navodili tudi ukinjamo možnost, da so člani društva skupine (kasneje pojasnjene spremembe 20. ter 24. člena).


Posledično zaradi dejstva neplačevanja treh zaporednih položnic ni več dopustno administrativno črtanje, saj se članstvo društva vzdržuje le s plačano članarino. Član, ki ne plača članarine, se lahko opomni, da v izvršbo ali pa se ga skladno s statutom izključi. Zavoljo tega se ureja postopek črtanja člana, tako v 12. členu, kot v 28. členu.


Skladno s pripombami UE Ljubljana se tudi dodatno ureja način izčlanitve z določitvijo, da je potrebno pisno izjavo o odstopu poslati društvu - direktorju. Ob tem se hkrati razjasnjuje tudi razlika med članarino in donacijo, saj le članarina ustvarja člansko razmerje (ob hkratni izjavi) v 32. členu – kar je potrebno glede na vse omenjene posodobitve statuta.


UE Ljubljana tudi opozarja na položaj oseb, ki jim je bila odvzeta poslovna sposobnost ter mladoletne člane, zato se tudi to razčiščuje in usklajuje z Zakonom o društvih.


Izrecno tudi navajamo pravico vsakega člana, da na zboru članov lahko predlaga spremembo dnevnega reda, druge predloge in sklepe ali spremembe statuta. Ta sprememba se predlaga v tem delu, četudi sicer logično spada pod točko 4. teh sprememb, ki so vezane na delovanje zbora članov.


Skladno s pripombami UE Ljubljana se predlaga spremembe statuta društva, kot sledi:



2. odstavek 9. člena se spremeni, kot sledi: »Posameznik se v društvo včlani tako, da podpiše pristopno izjavo ali svojo pristopno izjavo posreduje v elektronski obliki z izpolnjenim obrazcem na spletni strani društva in plača letno članarino, ki velja za tekoče koledarsko leto. Direktor novega člana obvesti o včlanitvi ter članskih pravicah in dolžnostih.«



Predlaga se nov 3. odstavek 9. člena, kot sledi: »Če se v društvo včlani mladoletna oseba do dopolnjenega sedmega leta starosti ali oseba, ki nima poslovne sposobnosti, podpiše pristopno izjavo njen zakoniti zastopnik. Za osebo od sedmega leta do dopolnjenega 15 leta starosti mora zakoniti zastopnik pred njenim vstopom v društvo podati pisno soglasje. Člani iz tega odstavka statuta plačujejo polovično članarino.«


Predlaga se nov 2. odstavek 10. člena, kot sledi: »Člani iz 3. odstavka 9. člena tega statuta ne morejo kandidirati za organe društva. Glasovalno pravico ter aktivno volilno pravico izvršujejo preko zakonitega zastopnika.«


1. alineja 12. člena se spremeni, kot sledi: » s pisno ali elektronsko izjavo o izstopu iz društva, ki se pošlje direktorju oziroma pisarni društva



2. alineja 12. člena se spremeni, kot sledi: » s črtanjem, kadar član ne poravna letne članarine za preteklo leto,«



Doda se nov 2. odstavek 12. člena, kot sledi: »Direktor društva skladno z 2. alinejo prvega odstavka tega člena črta posameznega člana, kadar član ni poravnal članarine za preteklo leto. Direktor v tem primeru člana pisno, elektronsko ali telefonsko opomni na njegovo dolžnost plačevanja članarine s pojasnili o posledicah in možnosti črtanja, če članarina ne bo plačana. Če član tudi po preteku petnajstih dni po prej navedenem opominu ne plača članarine za preteklo leto, direktor člana črta brez nadaljnjega obvestila. V primeru, da se komunikacija v tem postopku izvaja telefonsko ali preko elektronskih načinov ustne komunikacije, se o vsebini pogovora pripravi uradni zaznamek. Zoper črtanje se lahko vloži pritožba na izvršni odbor društva, ki o pritožbi odloča z večino glasov vseh članov.«. Sedanji 2. odstavek 12. člena postane 3. odstavek.



Doda se nov drugi odstavek 23. člena, kot sledi: »Posamezni član društva lahko na zboru članov predlaga spremembo dnevnega reda, druge predloge in sklepe ali spremembe statuta. Vse predloge mora predlagatelj obrazložiti.«



V 6. alineji 1. odstavka 24. člena se beseda »delegati« spremeni v besedo »člani«.



Briše se 9. alineja 3. odstavka 28. člena, sedanje 10. do 16. alineja postanejo 9. do 15. alineja.


Glede na prešnji predlog se novooštevilčena 12. alineja 3. odstavka 28. člena (bivša 13. alineja) spremeni, kot sledi: za besedo poročilo se besedilo do konca alineje nadomesti z besedilom: »o delovanju društva,«



2. stavek 1. odstavka 32. člena se nadomesti z naslednjim besedilom, kot sledi: »Viri dohodkov društva so prvenstveno članarine. Drugi viri dohodkov so tudi prispevki posameznikov in pravnih oseb, sredstva, zbrana preko prireditev, sponzorstev in donacij v naravi ter z opravljanjem dejavnosti društva, javna sredstva preko javnih razpisov in drugi dohodki, ki pa ne dajejo članskih pravic in dolžnosti.«



  1. Predlog ukinitve možnosti oprostitve plačevanja članarine - predlog sprememb 2. odstavka 11. člena


Glede na načelo enakopravnosti članov in skladno z usmeritvami UE Ljubljana se predlaga ukinitev možnosti oprostitve plačevanja članarine v 11. členu. Posledično je potrebno to uskladiti tudi s 24. ter 28. členom (upoštevajoč številčenje alinej iz prejšnje, 2. točke teh predlogov sprememb!!!).



Briše se 2. odstavek 11. člena.



V 12. alineji 1. odstavka 24. člena se brišejo besede »in skupine in pogoje za oprostitev«, na koncu se ohrani vejica.



Briše se prejšnja 15. oziroma sedanja 14. alineja 3. odstavka 28. člena z besedilom: » določa pogoje o oprostitvi plačila članarine,«



  1. Spremembe statuta, vezane za zbor članov - predlog sprememb 20. člena ter 22. člena


Skladno z opozorili UE Ljubljana o načelu enakopravnosti članstva, se iz sestave zbora članov brišejo skupine društva. Članstvo društva namreč pripada le članom, kot pojasnjuje UE Ljubljana.


Skladno z opozorili o nedopustnosti omejevanja članskih pravic na zboru članov s strani UE Ljubljana, po njihovem predlogu ukinjamo vse omejitve sodelovanja na zboru članov, ki so v nasprotju z načelom enakopravnosti članov.


Ureja se tudi vprašanje ugotavljanja sklepčnosti zbora članov, na način, da sklepčnost ugotavlja predsednik izvršnega odbora oziroma pet članov, če predsednik ni prisoten.


Izrecno se tudi navaja, da redni letni zbor članov skliče izvršni odbor, ki tudi pripravi predlog dnevnega reda in vsa gradiva zanj – jasno se tudi opredeli razlika med rednim in izrednim zborom članov.



Prvi stavek prvega odstavka 20. člena se spremeni, kot sledi: »Zbor članov je najvišji organ društva, ki redno zaseda enkrat letno, skliče pa ga izvršni odbor, ki tudi pripravi predlog dnevnega reda in vsa gradiva zanj.«.


Drugi stavek prvega odstavka 20. člena se spremeni, kot sledi: »Sestavljajo ga vsi člani društva.«.


Briše se drugi odstavek 20. člena.


Briše se tretji odstavek 20. člena.


Sedanji četrti odstavek postane drugi odstavek.




Za prvim stavkom 22. člena se vrine novo besedilo, kot sledi: »Sklepčnost ugotavlja predsednik izvršnega odbora na način, da prešteje število prisotnih članov in se število vnese v zapisnik zbora članov. Če predsednik izvršnega odbora ni prisoten, sklepčnost ugotavlja skupina vsaj petih članov društva.«



  1. Druga opozorila UE Ljubljana ter drugi popravki vsebine statuta


Zaradi preglednosti statuta se v tem delu v 24. členu ter 28. členu po opozorilih UE Ljubljana spreminja dikcija o voljenju in razreševanju oziroma imenovanju in razreševanju izvršnega odbora in nadzornega odbora ter direktorja (zdaj samo voljenje in samo imenovanje). Navedeno bo tudi zagotovilo vsebinsko pravilnosti in zakonitost statuta.


Statut se tudi usklajuje z novim Zakonom o nevladnih organizacijah, ki zahteva določeno poimenovanje nevladne organizacije kot nepridobine, neprofitne in neodvisne organizacije, ki premoženje ne deli med člane ali ustanovitelje – in v primeru prenehanja društva prenos premoženja na istovrstno nevladno organizacijo (saj je naše društvo v temu trenutku društvo, ki deluje v javnem interesu, po 31. 3. pa bomo pridobili status nevladne organizacije v javnem interesu). Sedanji statut ni popolnoma usklajen z zakonsko dikcijo, zato se to v predlogu popravlja.


V tem delu popravljamo tudi nekaj drugih nejasnosti – denimo to, da lahko v komunikacijah poleg polnega imena in kratice uporabljamo tudi naziv Amnesty Slovenije ter izrecno navajamo dolžnost nadzornega odbora, da letno izdela poročilo. Razrešujemo tudi nejasnosti glede izvršnega odbora (da zbor članov voli predsednika in blagajnika) ter nejasnosti v primeru odstopa oziroma prenehanja mandata predsednik ater blagajnika med trajanjem mandata.



Drugi stavek 2. člena se spremeni, kot sledi: »Društvo je nevladna, prostovoljska, humanitarna, neodvisna od drugih subjektov, nepridobitna ter neprofitna organizacija za varstvo in promocijo človekovih pravic.«


Zadnji stavek drugega člena se spremeni, kot sledi: »V komunikacijah se lahko uporabljajo ime Amnesty International Slovenije, poimenovanje Amnesty Slovenije ali kratica AIS.«



V zadnjem stavku 4. člena se za besedno zvezo »Mednarodnemu odboru« vrine besedilo: »in Mednarodnemu sekretariatu«



V zadnji (drugi) alineji drugega odstavka 7. člena se brišeta besedi »kateregakoli posameznika«, zaključna pika pa postane vejica.


Doda se nova tretja alineja drugega odstavka, kot sledi: »– prizadevanje za nove standarde na področju človekovih pravic.«



V drugem odstavku 26. člena se za prvim stavkom vrineta nova dva stavka, kot sledi: »Če predsedniku izvršnega odbora ali blagajniku sredi mandata iz kakršnegakoli razloga preneha funkcija, preostali člani izvršnega odbora izmed sebe izvolijo začasnega predsednika oziroma začasnega blagajnika. Tako izvoljeni opravlja svojo začasno funkcijo do naslednjega zbora članov.«.



V drugem stavku drugega odstavka 30. člena se za besedama »Nadzorni odbor« vrine besedilo: » glede nalog iz prvega odstavka tega člena letno poroča in«.



Besedilo 36. člena se spremeni, kot sledi: »Skladno z neprofitnostjo društva se dobiček ali presežek prihodkov nad odhodki uporablja izključno za doseganje namena ali ciljev društva. Društvo dohodkov ter drugega svojega premoženja ne deli med svoje ustanovitelje, člane ali druge osebe.«



Besedilo 39. člena se spremeni, kot sledi: »V primeru prenehanja društva se, po poravnavi vseh obveznosti, premoženje društva prenese na drugo nevladno organizacijo z enakim ali podobnim namenom ali nepridobitno pravno osebo javnega prava.«



4. alineja 1. odstavka 24. člena se spremeni, kot sledi: » voli in razrešuje predsednika, blagajnika in preostale tri člane izvršnega odbora ter nadzorni odbor,«.



V sedmi alineji 3. odstavka 28. člena statuta se za besedo »imenuje« vrineta besedi »in razrešuje«.



  1. Predlog sprememb prehodnih določb – 42. člena


Zaradi postopka na UE in še ne potrjenih sprememb statuta, je potrebno dodatno uskladiti prehodne določbe. Predlaga se nadomestitev letnice – iz 2019 na 2020 in uskladitev izvoljenih članov izvrnega odbora zaradi spremembe sodosti leta – saj se bo skladno s 1. odstavkom 27. člena v letu 2020 volilo le 2 člana izvršnega odbora s polnim dvoletnim mandatom namesto treh, ki bi se bili morali voliti v 2019. Zaradi jasnosti se predlaga sprememba celotnega prvega odstavka, ki je vsebinsko popolnoma enak, menja se le število izvoljenih članov izvršnega odbora v teh prehodnih volitvah.



Prvi odstavek 42. člena se nadomesti z novim besedilom, kot sledi: »Na rednem zboru članov leta 2020 se v celoten izvršni odbor izvoli dva člana s polnim dvoletnim mandatom ter tri člane s prehodnim enoletnim mandatom. Če število kandidatur za prehodne enoletne in polne dvoletne mandate ne presega ali ne dosega razmerja mandatov iz prejšnjega stavka, se volitve ne izvedejo ločeno po dobi trajanja mandata, pač pa se trajanje vseh mandatov določi glede na izid volitev na način, da dva kandidata z največ prejetimi glasovi zasedeta polni dvoletni mandat, naslednji trije pa prehodni enoletni mandat. V primeru enakega števila glasov izid določi žreb.«


V 2. odstavku 42. člena se letnica »2019« nadomesti z letnico »2020«.



  1. Sprejem čistopisa statuta


Skladno s statutom je potrebno ob koncu sprememb potrditi tudi čistopis statuta. Na samem Zboru članov delovno predsedstvo skrbno vodi spremembe in sproti pripravlja čistopis sprememb. Na koncu točke sprememb statuta, jih delovno predsedstvo tudi formalno prikaže članom in pridobi njihovo potrditev čistopisa.


Čistopis statuta vsebuje navedbo, da gre za čistopis rednega letnega zbora članov 23. 5. 2018 in rednega letnega zbora članov v letu 2019 zaradi uskladitve s pripombami UE Ljubljana.

6



6 PREDLOG ZAKON O PRESTANKU VAŽENJA ZAKONA
7 PREDLOG ZAKON O DOPUNAMA KRIVIČNOG ZAKONIKA
(NACRT PREDLOGA) NA OSNOVU ČLANA 191 STAV 1 USTAVA


Tags: izvršni odbor, celoten izvršni, odbor, izvršni, članov, predlog, sprememb, statuta