4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS

0 FOGALMAK HARDVER (HARDWARE) SZÁMÍTÓGÉP ELEKTRONIKUS ÁRAMKÖREI MECHANIKUS
1 HARDVER ÉS SZOFTVER ERÕFORRÁS MEGOSZTÁS 12 P
4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS

DIGITALIZACIJA SVJETLA SKENERI SU POSTALI LAKO DOSTUPAN HARDVER A
DR BENESÓCZKY ZOLTÁN INFORMATIKA ALAPJAI I (HARDVER)
HARDVER ÉS SZOFTVER RENDSZEREK VERIFIKÁCIÓJA TÉTELEK 1 A VERIFIKÁCIÓ

Hardver és szoftver

4


Hardver


1. A számítógép moduláris felépítése, a modularitás fogalma.. A számítógép alapvető külső és belső részegységei.

Modularitás: elemekből, részegységekből való felépítettséget jelent. A gép kisebb egységei szabványos csatlakozókon keresztül összekapcsolhatók, így tetszőleges konfiguráció alakítható ki és a részegységek cseréje is könnyebb. Fontosabb egységek: processzor (CPU), memória (RAM), buszrendszer, perifériák (monitor, bill., floppy, winchester, egér, CD-ROM, DVD, Scanner stb.)

Elrendezési rajz: blokksémaszerűen ld. külön lapon!

Hardver: a számítógép fizikai felépítését, mechanikus és elektromos alkatrészeit jelenti.

Buszrendszer: adatbusz (adatok átvitele), címbusz (memória címek továbbítása), vezérlőbusz (vezérlőjelek, pl. órajel kiadása és szállítása). A busz alatt szabványos vezetékköteget értünk a csatlakozókkal együtt, pl. kábel, nyomtatott áramkör vezetékei stb. A buszok végcsatlakozói általában az alaplapon vannak, s ezekre közvetlenül vagy illesztőkártyán keresztül csatlakoznak a számítógép funkcionálos moduljai és az „ember-gép” kapcsolatot megvalósító periféria egységek. Minden busztípusnál rögzítették az információtovábbításra szolgáló jelek villamos paramétereit: jelalak, amplitúdó, jelsebesség, valamint az információ szerkezetét: címadat, vezérlőjel, adatok. Busztípusok: ISA, EISA, VESA lokálbusz, PCI = Peripheral Component Interconnect, amely 32 ill. 64 bites adatátvitelt valósít meg. A mai gépek alaplapján is megtalálható, pl. hálózati kártya csatlakoztatásához, bár ez már a video- és hangkártyával együtt az alaplapra van integrálva. A buszokon a különböző egységek közötti adatforgalmat a buszvezérlő egység irányítja.

Egy gépkonfiguráció kötelező egységei: alapgép az alaplappal (processzor, operatív memória = RAM, merevlemez = Winchester IDE vagy SATA csatlakozással), monitor (vezérlőkártyával), hajlékonylemez = Floppy meghajtó, billentyűzet, egér, CD-ROM, újabban a CD és DVD-író is elérhető áron kapható.


2. A mikroprocesszor fogalma, feladata, felépítése, működése, jellemzői. Ismertesse a processzortípusokat!

Mikroprocesszor: CPU=Central Processing Unit=Központi Feldolgozó egység, a számítógép vezérlője, fő feladata a gépi utasítások értelmezése és ennek alapján a számítógép és környezetének vezérlése. Fizikai mivoltában egy nagybonyolultságú integrált áramkör, egy szilícium egykristályra integrált, sok tízmillió tranzisztort tartalmazó digitális áramköri egység. Az alaplapon helyezkedik el, s felette hűtőborda és ventilátor található, mivel az állandó és gyors műveletvégzés miatt erősen melegszik. A processzor a felhasználó által nem módosítható mikroprogramokkal rendelkezik. Ezekből a mikroprogramokból épülnek fel a gépi kódú utasítások. Az ember-gép kapcsolat hatékony működését a processzor valósítja meg, Ennek elemei:

Ember – forrásprogram – assembly kód (mnemonikok) – gépi kód (0,1 bitsorozatok) – processzor vezérlése

A gépi kódú utasítás két részből áll:

A felhasználó ezeknek a gépi kódú utasításoknak a szolgáltatásait kihasználhatja a hozzátartozó fordítóval együtt a saját programjai elkészítéséhez. A gépi kód ugyanis lényegében 0 és 1 jegyekből álló bitsorozatok, akár utasítás, akár adat.

Processzor felépítése:

A részegységek között a belső buszrendszeren, kifelé a külső buszrendszeren (memória, perifériák felé) áramlik az információ. A belső busz gyorsabb

A processzor belső utasításkészlettel rendelkezik, ezeket egyedileg az un. műveleti kód azonosítja. A vezérlő egység az elemi utasítások megfelelő sorrendű végrehajtásáról gondoskodik, az ALU pedig a műveleteket hajtja vére, pl. összeadás, léptetés stb.

Processzor működése: A be/kimeneti adatbuszon megjelenő információt (műveleti kód) dekódolva az annak megfelelő mikroprogramot indítja el, vezérli a műveletek elvégzéséhez szükséges belső adatforgalmat és a hozzá tartozó perifériák működését.

Egy utasítás felépítése:

Az ALU működése: a feladat végrehajtásához szükséges aritmetikai (pl. összeadás, kivonás) és logikai (ÉS, VAGY, NEM) műveleteket végzi el. Elemi műveletei: bináris összeadás, komplemens képzés, adatok bitenként jobbra-balra léptetése, logikai műveletek. Az ennél összetettebb feladatok mindig felbonthatók ezekre az alaptevékenységekre.

Vezérlőegység működése: az utasításkódok segítségével értelmezi (dekódolja) az utasításokat, majd előállítja a végrehajtáshoz szükséges vezérlőjeleket. Gondoskodik arról, hogy a végrehajtásban résztvevő részegységek a megfelelő időben és sorrendben végezzék el feladatukat.

A vezérlőegység az utasításszámláló tartalma alapján olvassa ki a memóriából a soron következő utasítást. A műveleti kód része alapján meghatározza a művelet jellegét, a cím része alapján pedig az adatok helyét a memóriában. Vezérli ezek kiolvasását, a kijelölt műveletek elvégzését, s gondoskodik az eredmény megőrzéséről. Ezután beállírja az utasításszámláló új tartalmát.

Regiszterek: az adatok tárolását segítik, az adatok címét, az utasítás műveleti kódját és a műveletekkel kapcsolatos állapotjelzőket (flag-ek) tartják nyilván. Ilyenek pl. az akkumulátor (AC), az operandusok és a perifériákra menő adatok tárolására, továbbá a veremtármutató (SP), amely mindig a veremtár tetejére mutat, s a visszatérési címek és a CPU állapotának eltárolására szolgál. Ide tartoznak még az utasításszámláló, a szegmensregiszterek és a jelzőbitek (flag-ek) is.

Processzorok jellemzői: gépi szóhossz(adatbusz), hogy-hány bitet tud egyszerre kezelni, pl. 16 bit, 32 bit, 64 bit stb., a szélesebb adatbusz nagyobb működési sebességet tesz lehetővé, az órajel frekvencia: a gép sebességét jellemzi, pl. 100 Mhz, 200 Mhz, 1,3 Ghz stb.

Processzor tipusok: i80286, i80386SX, i80386DX, i80486SX, i80486DX, Pentium, itt i=Intel, a cég, de van AMD, Cyrix stb gyártmányú processzor is. Az adatbuszok rendre 16, 32, 64 bitesek. A címbuszok szélességétől függ a maximálisan megcímezhető memória, pl. 20 bit-es cimbusz 2 a 20-on, azaz 1MB RAM memóriát képes kezelni (2^20=1024*1024=1 MB), a 24 bites 16 MB, a 32 bites pedig 4 GB memóriát.

A pentium processzorok fontos jellemzője az un. Cache-tár, amely egy átmeneti tároló a lassúbb működésű memória és a gyorsabb processzor között, alkalmazásával a gép sebessége növekszik, ugyanis a Cache adatelérési ideje jóval kisebb, mint az operatív táré (memória!). A chache mérete Pentium I proc.-nál 16 kB, ebből 8 kB az adatoknak és 8 kB az utasításoknak, ugyanez Pentium II proc.-ra 16 kB + 16 kB, mint első szintű, belső cache, s ennél van még 512 kB második szintű külső cache. Ez utóbbi miatt azonban a Pentium II proc. igen drága lett, ezért létrehozták az un. Celeron változatot, amely lényegében P II külső cache nélkül.

Ma használatos processzorok: a Pentium család valamely változata, pl. Pentium I (P-II, P-III, P-IV), Intel Pentium MMX (multimédiás alkalmazásokra), Intel Celeron stb.


3. A memória fogalma, feladata, jellemzői, típusai, elvi működése: (RAM, ROM), az információ tárolás eszközei.

Fogalma: Az adatfeldolgozás során az adatok egy részének időszakos, más részének tartós tárolása szükséges.

Rövid idejű tárolás: emberi agy, papírlap – memória, ahol a könnyen, gyorsan elérni kívánt adatokat tároljuk

Tartós tárolás: könyv – háttértárak a telepített programok és dokumentumok, adatállományok megőrzésére

Követelmények: kis helyen, kis energiafelhasználás mellett nagy mennyiségű adat biztonságos tárolása. A memória bármelyik része legyen közvetlenül címezhető, a hozzáférési idő legyen kicsi, az adatok elérése pedig legyen egyszerű

Tárak történeti fejlődése: elektromos relé – elektroncső – tranzisztor – ferritgyűrűs tárak – integrált áramkörök. A fejlődés során a tároló eszközök méretei egyre csökkentek, kevesebb energiát igényeltek, tároló kapacitásuk nőtt, az adatokhoz való hozzáférési idő is kisebb lett, az áruk pedig relatíve csökkent.

Memória: programok és adatok tárolását végzi, lehet ROM=Read Only Memory=csak olvasható memória, ez megőrzi tartalmát, pl. ROM-BIOS, s lehet RAM=Random Access Memory=írható-olvasható memória, ez a gép kikapcsolása után elveszíti tartalmát, ezért menteni kell. Ilyen az Operatív memória, amely a processzor által közvetlenül címezhető tárolóegység, a sz.gép munkaterülete, ide töltődnek be a programok, itt dolgozzuk fel az adatokat

Memóriák jellemzői:

ROM memória fajták:

RAM memóriafajták:

4. Háttértárak fogalma, feladata, jellemzői, fajtái. Ismertesse a legfontosabb háttértárolókat! (csoportosításuk, elvi működésük, legfontosabb jellemzőik)


A háttértárakon nagyobb mennyiségű adatot vagy nagyméretű programokat tárolunk, s az új állományokat, pl. szövegeket, képeket is ide mentjük. Tárolási kapacitásuk Mbyte ill. Gbyte nagyságrendű, a tárolás olcsó és biztonságos, az elérési idő nagyobb, mint a memóriánál (msec nagyságrend) Fajtái: lyukkártya, lyukszalag (régen), mágnesszalag(streamer), mágneslemez, optikai lemez (CD-ROM), újabban DVD. Mágneses elvű a Floppy lemez (1,44 MB) és a merevlemez (pl. 640 MB, 1 GB, 20 GB stb), ezeken az adatok sáv-szektor struktúrában vannak, 1 szektorban 512 byte adat. A CD lemezre lézer sugárral rögzítik az adatot, itt spirális az elrendezés. A mágneslemezek külső átmérője 3,5 inch, az adatok írhatók és olvashatók, a CD lemez csak olvasható, de nem törölhető és írható újra. A CD lemez előnye a nagy kapacitás: 650 MB, de elérési ideje nagyobb, mint a Winchesteré. A DVD adatfelületén két réteg érhető el a lézersugár számára, ezért kapacitása is nagyobb. Újabban elterjedtek az un. Flash-Drive-ok, USB porton csatlakoztathatók, 64 – 128 –256 MB adatterülettel, kisméretű és hordozható kivitelben.

Megj: a Floppy lemez (hajlékony lemez) jelentősége csökkent, ma már inkább rendszerlemezként használják, ill. a gép ujraindításához, javításokhoz, vagy kisebb állományoknak Internetről való letöltéséhez. A programokat inkább CD lemezen árulják, ezért a CD-ROM meghajtó lassan kötelező alkatrésze lesz a számítógépnek.. A merevlemez, vagy Wichester mérete ma Gigabyte nagyságrendű, pl. 30-40 GB nem is számít a legnagyobbnak. Multimédiás alkalmazásokban ezek a méretek szükségesek, a kép-állományok, mozgó képek, grafikus alkalmazások igen nagy helyet igényelnek.



5. Optikai háttértárak


Működési elv:

Egy műanyaglemezen alumínium vagy arany fényvisszaverő réteg helyezkedik el, ez alatt található mélyedések (pit-ek) hordozzák az információt. A felületet egy fókuszált lézerfénnyel világítják meg, és a mélyedésektől függően visszaverődő fényt érzékelik. A fény szóródik, a sima (land) felületről több, a sötétebb pontokról kevesebb fény verődik vissza. A pit-land átmenetek adják a bit értékét: 0 vagy 1.

A lemezen az adatok spirálszerűen helyezkednek el, a lemez közepétől kifelé haladva. Ez az elrendezés teszi lehetővé a különböző átmérőjű lemezek használatát. A régi analóg hanglemezeken a tű kívülről befelé haladt, a dgitális audiolemezeken pedig belülről kifelé.

A CD lemez átmérője 8 cm (185 MB), vagy 12 cm (640-700 MB)

CD = Compact Disk meghajtó adathordozója a CD-lemez, az olvasási/írási sebességét két szorzószám jellemzi, pl. 48/24, amely a korábbi audiolemezhez viszonyított sebességre utal.


Fajtái:


CD-ROM csak olvasható lemez, tartalmát a gyárban kapja meg, préseléses technológiával.

CD-R (CD recordable) csak egyszer írható lemez, fókuszált erős lézerfény égeti be. Ennek fényvisszavertő képessége a CD-ROM-nál alacsonyabb, kb. 70 %. Emiatt régebbi zenei CD lejátszón nem mindig lehet kezelni.

CD-RW (ReWritable) törölhető és újraírható lemez. A CD-RW lemeznél kevesebb fény verődik vissza, ezért nem minden CD lejátszó tudja kezelni. A felírási sebessége is kisebb, pl. 4x vagy 8x.

DVD – Digital Video Disk régebben, ma Digital Versatil Disk, azaz sokoldalú digitális lemez. Működése, mérete, kinézete hasonló a CD-hez, de kapacitása jóval nagyobb, hétszeres, vagy még több: 4,7 GB – 17 GB. Adatok 2 vagy 4 rétegben is lehetnek a lemezen.


Az IBM PC moduláris felépítése, jelmagyarázattal



Jelmagyarázat:


CPU :processzor, pl. 80486 INTEL, Intel Celeron 1,3 GHz,. Intel Pentium 4 2,8 GHz

Operatív memória: pl. 128 MB SDRAM, 256 MB DDR SDRAM

Konzol: pl. 101 g. billentyűzet, Genius egér, SVGA Color monitor

Háttér memória, pl. 1.44 FDD (floppy), 20 GB FDD (Winchester), CD-ROM, DVD

Periféria, pl. egér, nyomtató, scanner, hangkártya hangfallal stb

Pufferek: átmeneti tárolók, pl. Videokártya

Buszrendszer: kábelek, nyomtatott áramköri vezetékek, IDE csatlakozó-kábel stb.

Funkció szerint: adatbusz, címbusz, vezérlőbusz

Kivitel szerint: ISA busz, PCI csatl., AGP csatl. a videokártya részére


Adatbusz: adatok mozgatása

Címbusz: memóriacímek kijelölése

Vezérlőbusz: vezérlőjelek továbbítása


Megj: a busz felépítésű gépekből a felhasználó tetszőleges konfigurációt hozhat létre. Ez egyrészt az alkatrészek minőségét, megbízhatóságát és teljesítményét jelenti, másrészt pedig azt, hogy a nem kötelező egységek utólag is csatlakoztathatók, pl. DVD író, szkenner, nyomtató, hangfalak, monitor cseréje stb. Mindez befolyásolja a gép árát is.



Rajz:


Perifériák

Pl. nyomtató

scanner

hangkártya

hangfal stb.

Operatív

Memória

RAM

Konzol

Bem. egység:

billentyűzet

egér

Ki: monitor

Háttértárak

Floppy

Winchester

CD, DVD

Központi

egység

CPU

Processzor


Interface

Puffer

Interface

Puffer

Interface

Puffer

Interface

Puffer

Interface

Puffer

4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS

Adatbusz

Címbusz

Vezérlőbusz

4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS 4 HARDVER 1 A SZÁMÍTÓGÉP MODULÁRIS FELÉPÍTÉSE A MODULARITÁS


606057.doc 2021.12.15.


HARDWARE PC 1 SZÁMITÓGÉP ÁLTALÁNOS HARDVERE FELÉPÍTÉSE ÁLTALÁNOS FELÉPÍTÉS
PROGRAMOZÓ VIZSGATÉTELEK 20042005 2B HARDVER ISMERETEK 2B HARDVER ISMERETEK
SZOFTVER ÉS HARDVERKARBANTARTÓ ESZKÖZÖK HAJLÉKONY ÉS MEREVLEMEZEINKET A HASZNÁLAT


Tags: moduláris, számítógép, modularitás, hardver, felépítése