LIGA OCHRONY PRZYRODY ZARZĄD OKRĘGOWY W KIELCACH SERDECZNIE ZAPRASZA

J  OD MIĘDZYNARODOWA KOALICJA DLA OCHRONY POLSKIEJ
POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA W ZAKRESIE OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH W
URZĄD MIASTA SZCZECIN WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO I OCHRONY

(PRZYKŁAD) ORGANIZACJA I SPOSÓB OCHRONY ZABYTKÓW NIERUCHOMYCH OCHRONA ZABYTKÓW
022020 REGULAMIN TRÓJSTRONNEGO ZESPOŁU DO SPRAW OCHRONY ZDROWIA §
1) INFORMACJA O PRZEDMIOTACH OCHRONY OBJĘTYCH EKSPERTYZĄ 2) RZECZYWISTY

Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgowy w Kielcach serdecznie zaprasza

Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgowy w Kielcach serdecznie zaprasza

do udziału w Kampanii Europejski Dzień bez Samochodu oraz Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Kielcach koordynowanej przez Urząd Miasta

w Kielcach.

Inicjatywa ma charakter ogólnoeuropejski. Jej celem jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa

w zakresie ograniczenia korzystania samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu. W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym obchody kampanii odbędą się w dniach 16-22 września.

TLIGA OCHRONY PRZYRODY ZARZĄD OKRĘGOWY W KIELCACH SERDECZNIE ZAPRASZA ematem przewodnim tegorocznej edycji są „Zmiany klimatu”

PODEJMIJ WYZWANIE!

ZLIGA OCHRONY PRZYRODY ZARZĄD OKRĘGOWY W KIELCACH SERDECZNIE ZAPRASZA miany klimatu to problem globalny, jednak każdy z nas jest w stanie przyczynić się do jego rozwiązania. Nawet drobne zmiany w naszym codziennym postępowaniu mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, bez obniżania jakości naszego życia. W ten sposób można także zaoszczędzić pieniądze!

TY TEŻ MASZ WPŁYW NA ZMIANY KLIMATU!

W jaki sposób?

Oto kilka rad dla Ciebie i Twoich Rodziców

CHODŹ PIESZO

  1. Jeśli zwykle jeździsz do pracy samochodem, spróbuj zastosować jedno z następujących rozwiązań alternatywnych: jazda na rowerze, podróżowanie piechotą, środkami transportu publicznego albo jednym samochodem wspólnie z sąsiadem. Średnio jeden litr zużytego przez samochód paliwa to ponad 2,5 kg CO2 w atmosferze dodatkowo.

  2. W szczególności, próbuj unikać jazdy samochodem na krótkich dystansach, gdyż zużycie paliwa i emisja CO2 są nieproporcjonalnie wyższe, gdy silnik jest jeszcze zimny. Badania pokazują, że jeden na dwa przejazdy samochodem w mieście dotyczą odległości krótszych niż 3 km, a więc takich, które można z łatwością przejechać na rowerze lub przejść na piechotę, co jest także o wiele zdrowsze niż siedzenie w samochodzie!

  3. Zamiast pojechać do myjni, umyj swój samochód ręcznie lub korzystając z myjki wysokociśnieniowej. Urządzenia myjni zużywają więcej prądu i wody niż wtedy, gdy myje się samochód tradycyjnie.

  4. Kupując nowy samochód, sprawdź jego zużycie paliwa. Pamiętaj: jeśli jeździsz 15 tys. km rocznie (średnia w Europie) i wybierzesz samochód, który pali 5 l paliwa na 100 km, a nie 7, zaoszczędzisz 300 litrów rocznie. To oznacza co roku 300 400 EUR więcej w portfelu i 750 kg CO2 mniej w atmosferze. Zgodnie z prawem unijnym, producenci samochodów muszą w reklamach i salonach sprzedaży podawać informacje na temat emisji CO2 oraz zużycia paliwa przez nowe samochody.

  5. Nie należy grzać silnika na postoju – zużywa się wtedy więcej paliwa niż oszczędza.

  6. Sprawdź, czy Twoje opony są odpowiednio napompowane: jeśli ciśnienie spadnie w nich o 0,5 bara, samochód zużyje o 2,5% więcej paliwa, aby pokonać opór. W związku z tym wytworzy o 2,5% więcej CO2.

  7. Rozważ stosowanie oleju o niskiej lepkości. Taki olej smaruje ruchome części silnika lepiej niż zwykły olej, zmniejszając tarcie. Najlepsze oleje są w stanie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 o ponad 2,5%.

  8. Założony pusty bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 10%, ze względu na opór powietrza i dodatkowy ciężar – zaleca się więc jego zdjęcie. (Gdy bagażnik dachowy jest załadowany, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20 30%.)

  9. Nie jedź szybko – zużyjesz mniej paliwa i wyemitujesz mniej CO2. Jazda z prędkością większą niż 120 km/h zwiększa zużycie paliwa o 30% w porównaniu do jazdy z prędkością 80 km/h. Biegi 4, 5 i 6 są najbardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

  10. Czy słyszałeś o „eco-driving”? Ta filozofia jazdy może zmniejszyć zużycie paliwa o 5%. Rozpędzaj samochód bez wciskania sprzęgła, włączaj wyższy bieg, gdy tylko jest to możliwe (przy 2000-2500 obr./min.), utrzymuj stałą prędkość jazdy i przewiduj sytuacje na drodze, aby uniknąć konieczności gwałtownego hamowania i przyspieszania. Nie zapomnij też wyłączyć silnika nawet wtedy, gdy zatrzymasz się tylko na chwilę!

  11. Włączona klimatyzacja w samochodzie to zwiększenie zużycia paliwa i emisji CO2 o ok. 5%. Z klimatyzacji korzystaj oszczędnie! Kiedy w samochodzie jest bardzo gorąco, jedź przez kilka minut z otwartymi oknami, a dopiero potem zamknij je i włącz klimatyzację. Zaoszczędzisz paliwo potrzebne, aby obniżyć początkową temperaturę.

  12. Spróbuj jeździć koleją! Jedna osoba podróżująca sama samochodem jest źródłem powstawania trzykrotnie większej ilości CO2, niż wtedy, gdy jedzie pociągiem. Chociaż pociągi wykorzystują prąd, który w większości produkowany jest przez spalanie paliw kopalnych, i tak są one źródłem mniejszej ilości gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednego pasażera.

  13. Latanie to najszybciej rosnące źródło emisji CO2 na świecie. Warto zastanowić się, czy pociąg nie jest sensowną alternatywą. Jeśli latasz, spróbuj „zrównoważyć” emisję dwutlenku węgla. Istnieją organizacje, które mogą obliczyć ilość wyemitowanych, w wyniku konkretnego lotu, gazów cieplarnianych i zainwestować otrzymane za „zrównoważenie” tej emisji pieniądze w projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej lub zalesiania, które ograniczą emisję o taką samą ilość. Na przykład, lot w obie strony z Berlina do Budapesztu to odległość 1.400 km i emisja do atmosfery 200 250 kg CO2 na osobę. Zrównoważenie takiej emisji kosztowałoby Cię 6 7 EUR.

ZLIGA OCHRONY PRZYRODY ZARZĄD OKRĘGOWY W KIELCACH SERDECZNIE ZAPRASZA LIGA OCHRONY PRZYRODY ZARZĄD OKRĘGOWY W KIELCACH SERDECZNIE ZAPRASZA obaczysz, że dzięki niektórym podjętym przez Ciebie działaniom klimat (i Twój portfel) odnosi mniejsze lub większe korzyści.






















12 PROGRAM HODOWLANY OCHRONY ZASOBÓW GENETYCZNYCH PSZCZÓŁ RASY ŚRODKOWOEUROPEJSKIEJ
49 NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN W OKRESIE ROKU
5 PODYPLOMOWE STUDIA PRAWNYCH PROBLEMÓW GÓRNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA


Tags: kielcach serdecznie, w kielcach, przyrody, serdecznie, ochrony, okręgowy, zarząd, zaprasza, kielcach