AIŠKINAMASIS RAŠTAS GYDYTOJŲ IR BŪSIMŲJŲ GYDYTOJŲ AKUŠERIŲ GINEKOLOGŲ TEISĖS








AIŠKINAMASIS RAŠTAS

Aiškinamasis raštas




Gydytojų ir būsimųjų gydytojų akušerių ginekologų teisės atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimą įtvirtinimą įstatymuose inicijavo Dvišalė komisija tarptautinių sutarčių su Šventuoju Sostu nuostatoms vykdyti (toliau – Komisija). Pirmą kartą siūlymas suteikti tokią teisę būsimiesiems gydytojams akušeriams ginekologams, pakeičiant Lietuvos medicinos normą MN 64:2008 ,,Gydytojas akušeris ginekologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ (Žin., 2008, Nr. 35-1250), buvo iškeltas Komisijos 2008 m. gruodžio 15 d. posėdyje. Lietuvos Vyskupų Konferencijos nuomone, abortas ne pagal medicinines indikacijas nėra liga, kuriai turėtų būti taikomi analogiški kitoms sveikatos priežiūros paslaugoms reikalavimai, todėl prašoma nustatyti gydytojams akušeriams specialią teisę atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimo (aborto) procedūras bei susijusius veiksmus, jei tai prieštarauja jų sąžinei ar religiniams įsitikinimams ir nekelia realaus pavojaus pacientės gyvybei. Po papildomų svarstymų ir diskusijų su Sveikatos apsaugos ir Teisingumo ministerijų atstovais, Komisija 2009 m. gruodžio 14 d. posėdyje pasiūlė Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko tarnybai kartu su Sveikatos apsaugos ministerija parengti reikiamų įstatymų pakeitimo projektus, numatant nuostatas dėl gydytojų ir kitų sveikatos priežiūros darbuotojų bei būsimųjų gydytojų teisės atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimą, teikti sveikatos priežiūros paslaugas ar atlikti kitas procedūras, jei tai prieštarauja gydytojo profesinės etikos principams, sąžinei ar religiniams įsitikinimams.

Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo 9 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto tikslas – įtvirtinti specialią gydytojų akušerių ginekologų teisę atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimą moters pageidavimu, apie tai iš anksto deklaravus, ir kartu įpareigojant juos tokiais atvejais pasiųsti pacientę pas šią paslaugą teikiantį gydytoją. Atsižvelgiant į šią gydytojams akušeriams ginekologams suteikiamą teisę ir su tuo susijusius apribojimus pacientui laisvai pasirinkti sveikatos priežiūros specialistą, kartu teikiamas ir Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, kuriame numatoma, kad paciento teisė pasirinkti sveikatos priežiūros specialistą gali būti ribojama įstatymuose numatytais atvejais.

Šiuo metu galiojančio Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 102-2313; 2004, Nr. 68-2365) 9 straipsnio ,,Gydytojo profesinės teisės“ 4 punkte yra įtvirtinta bendra nuostata, kad gydytojas turi teisę „atsisakyti teikti sveikatos priežiūros paslaugas, jei tai prieštarauja gydytojo profesinės etikos principams arba gali sukelti realų pavojų paciento ar gydytojo gyvybei, išskyrus atvejus, kai teikiama būtinoji medicinos pagalba“. Lietuvos akušerių ginekologų draugijos etikos kodekso skyriaus ,,Nėštumo nutraukimas“ 2 punkte rašoma: ,,Dėl savo religinių ar moralinių įsitikinimų gydytojas turi teisę atsisakyti nutraukti nėštumą, išskyrus atvejus, kai tai būtina moters gyvybei išsaugoti. Gydytojui atsisakius nutraukti nėštumą, moteris turi būti informuojama, kur gali tai padaryti.“ Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus nėštumo nutraukimas yra sveikatos priežiūros paslauga, todėl pirmiau minėtame įstatyme įtvirtinta teisė atsisakyti teikti sveikatos priežiūros paslaugas numatytais atvejais taikoma ir nėštumo nutraukimui moters pageidavimu.

Numatomo teisinio reguliavimo teigiamos pasekmės: įtvirtina gydytojo akušerio ginekologo teisę atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimą moters pageidavimu, išankstinis tokio atsisakymo deklaravimas leis sveikatos priežiūros įstaigos vadovui atitinkamai planuoti nėštumo nutraukimo paslaugų apimtis ir tinkamai organizuoti įstaigos darbą bei išvengti diskriminavimo, kai tas pats gydytojas vienam asmeniui atitinkamą sveikatos priežiūros paslaugą suteikia, o kitam – ne.

Lietuvos universitetų, kuriuose rengiami rezidentai, atstovai informavo, kad būsimieji gydytojai akušeriai ginekologai mokomi šios operacijos. Nėštumo nutraukimo moters pageidavimu operacijos etapai ir atlikimo technika yra tokia pati, kaip ir šalinant negyvą vaisių ar gelbstint moters gyvybę nuo jau nesivystančio nėštumo komplikacijų, todėl būsimų gydytojų gebėjimo įgūdžių formavimas neturėtų nukentėti.

Numatomo teisinio reguliavimo galimos neigiamos pasekmės: jeigu šia teise pasinaudos didžioji dalis gydytojų akušerių ginekologų, ypač iš to paties regiono ar tos pačios sveikatos priežiūros įstaigos, gali pablogėti nėštumo nutraukimo moters pageidavimu paslaugos prieinamumas, padidėti kriminalinių abortų skaičius, privačiai dirbantys akušeriai ginekologai gali padidinti procedūros kainą, o nėštumo nutraukimo operacijas atliekantys gydytojai gali sulaukti neigiamo kolegų ir dalies visuomenės neigiamo požiūrio ar net pasmerkimo. Be to, bus apribotos pacienčių teisės laisvai pasirinkti sveikatos priežiūros specialistą, joms gali būti sunkiau gauti informacijos apie nėštumo nutraukimą atliekančius gydytojus.

Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas įtakos kriminogeninei situacijai neturės. Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo 9 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo priėmimas gali turėti neigiamos įtakos kriminogeninei situacijai, jeigu dėl pirmiau minėtų priežasčių padidės kriminalinių abortų skaičius.

Teikiami įstatymo projektai įtakos korupcijai, verslo sąlygoms ir plėtrai neturės.

Priėmus Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo 9 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, reikės papildyti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. kovo 4 d. įsakymą Nr. V-170 ,,Dėl Lietuvos medicinos normos MN 64:2008 ,,Gydytojas akušeris ginekologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ patvirtinimo“ (Žin., 2008, 35-1250) ir Medicinos rezidentūros nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 31 d. nutarimu Nr. 1359 ,,Dėl gydytojų rengimo“ (Žin., 2003, Nr. 104-4667). Taip pat Sveikatos apsaugos ministerija iki įstatymų projektų įsigaliojimo, t. y. 2011 m. liepos 1 d., turės patvirtinti atsisakymo atlikti nėštumo nutraukimą moters pageidavimu deklaravimo tvarką.

Įstatymų projektai parengti laikantis Valstybinės kalbos, Įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.

Teikiami įstatymų projektai atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją ir Europos Sąjungos teisės nuostatas.

Įstatymams įgyvendinti papildomų biudžeto lėšų nereikės.

Įstatymų rengimo metu specialistų vertinimų ir išvadų negauta. Iš suinteresuotų institucijų gautos pastabos pridedamos.

Įstatymų projektus parengė Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Šeimos sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Vasiliauskaitė (tel. 219 3328).

Reikšminis žodis – nėštumo nutraukimas.






Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys






Tags: gydytojų ir, ,,dėl gydytojų, gydytojų, teisės, aiškinamasis, ginekologų, akušerių, raštas, būsimųjų