4 MÉRLEGKÉPES KÖNYVELŐ (ÁLLAMHÁZTARTÁS SZAKON) SZAKKÉPESÍTÉS GAZDASÁGI








Írásbeli vizsgatétel

- 4 -



Mérlegképes könyvelő (államháztartás szakon) szakképesítés

Gazdasági és pénzügyi ismeretek

Szóbeli tételsor

(35/2001. (X.10.) PM rendelet 11. mellékletében)



1. a) A nemzetgazdaság fogalma, a termelési tényezők jellemzői.

  1. Az államadósság fogalma, keletkezésének okai. Az Államadósság Kezelő Központ Rt jogállása, finanszírozási és adósságkezelési feladatai.

2. a) A nemzetgazdaság folyamatai és szereplői. Az államháztartás fogalma és alrendszerei. Az alrendszerek jellemzői.

  1. A költségvetési szervek humán erőforrás-gazdálkodásának célja, sajátosságai és feladatai. Az illetményrendszerek típusai és közös jellemzői. Az illetmények nagyságára ható tényezők.

3. a) A nemzetgazdaság teljesítményének mérése a nemzeti számlák rendszerében. A teljesítmény mérésére használt mutatószámok.

  1. A köztisztviselői életpálya. A köztisztviselői illetményrendszer ismertetése. A köztisztviselők személyi juttatásainak megtervezése.

4. a) Az állam által nyújtott szolgáltatások és az irántuk megnyilvánuló kereslet jellemzői. Az állam funkciói. A funkciók ismertetése.

  1. A költségvetési gazdálkodás vertikális folyamata, a folyamat egyes szakaszainak, (pl. kötelezettségvállalás) feladatai, jogszabályi előírásai. Az összeférhetetlenség esetei és kizárása.

5. a) A költségvetési szerv fogalma, csoportosítása, közfeladatai. Költségvetési szerv alapítása, az alapító okirat, a szervezeti és működési szabályzat. valamint a költségvetési alapokmány tartalma.

  1. A közalkalmazotti illetményrendszer jellemzői. A közalkalmazottak személyi juttatásainak megtervezése.

6. a) Az államháztartás alapegységei. Az alap és előirányzat jellemzői. A Munkaerőpiaci Alap célja, az alapból finanszírozott feladatok. Az alap bevételei és kiadásai.

  1. A költségvetési szervek készletgazdálkodásának célja, folyamata. A készletek megtervezése az elemi költségvetés kiadási struktúrájában.

7. a) A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai, megtervezésének folyamata. A folyamat szereplői és feladataik. Az egészségbiztosítási ellátások rendszere, a finanszírozás forrásai.

  1. A költségvetési szervek likviditásának értelmezése. A likviditást védő jogszabályi előírások. A kincstári biztos kijelölésének oka és célja. A kincstári biztos feladatai, jogai és kötelességei.

8. a) A költségvetési politika célja és eszközrendszere. A költségvetés tervezésének jogi és elszámolási alapelvei.

  1. A Központi Nukleáris Pénzügyi Alap célja, feladatai, bevételei és kiadásai.



9. a) A költségvetési tervezés módszertana. Az értékelemzés, a programelemzés és a költség-haszonelemzés.

  1. A költségvetési szervek eszközgazdálkodásának sajátosságai. Az eszközgazdálkodás területei. A vagyongazdálkodási terv ismertetése.

10. a) A költségvetési törvény megalkotásának folyamata. Az egyes tervezési szakaszok feladatai, szereplői, tervezési dokumentációi. A feladatok elvégzésének határideje.

  1. Az eredmény-kimutatás célja, tartalma.

11. a) A központi költségvetés bevételei és kiadásai. A központi költségvetési mérleg és az államháztartási mérleg jellemzői. A központi költségvetési mérleg egyenlegének meghatározása.

  1. A koncesszió fogalma, tárgya. A koncessziós szerződés.

12. a) A költségvetési szerv megszűnése. A megszűnés okai, a megszüntető okirat tartalma. Más szervezeti forma létrehozása esetén, a költségvetési szerv megszűnéséhez és az új szervezeti forma bejegyzéséhez kapcsolódó feladatok.

b) A központi költségvetés bevételeinek és kiadásainak adminisztratív, közgazdasági és funkcionális osztályozási rendje. Milyen kérdésekre ad választ a szerkezeti rend?

13. a) A központi költségvetés hiányának finanszírozása. A finanszírozás eszközei. Az állami költségvetés bruttó és nettó finanszírozási igény.

  1. A tárgyi eszközök karbantartásának, felújításának tervezése az elemi költségvetésben és finanszírozási forrásai.

14. a) A pótköltségvetés és az átmeneti gazdálkodásról szóló törvények ismertetése. A törvények megalkotásának okai.

  1. A költségvetési szervek vállalkozási tevékenységének jellemzői. A vállalkozási tevékenység jogszabályi feltételei. A vállalkozási tevékenység és a kapcsolódó befizetési kötelezettségek tervezése az elemi költségvetésben.

15. a) A költségvetési szervek kincstári és elemi költségvetésének ismertetése. A két költségvetés célja, szerkezeti felépítése, azonosságai és különbözőségei.

  1. A helyi önkormányzatok normatív finanszírozásának ismertetése. A normatívák fogalma, fajtái.

16. a) A közfeladatok ellátásának lehetséges intézményi keretei. Az egyes szervezeti formák rövid ismertetése.

  1. A költségvetési szervek keretszerű, intézményi tervezési rendszere. A javasolt költségvetési előirányzat megtervezése.

17. a) A közfeladatokat ellátó költségvetési szervek és egyéb szervezetek finanszírozási és szervezeti kapcsolatrendszere

  1. Az államháztartás vagyona. A kincstári vagyon összetevői. Gazdálkodás a kincstári vagyonnal. A vagyonkezelő jogai és kötelességei. A vagyonkezelői jog megszűnésének esetei.







18. a) A Kincstári Vagyoni Igazgatóság jogállása, feladatai. A központi költségvetési szervek kezelésében lévő kincstári vagyon értékesítése. A költségvetési szervnél maradó bevételhányad meghatározása, a bevétel felhasználására vonatkozó jogszabályi korlátok.

  1. Az MNB és az államháztartás kapcsolatrendszere. A Magyar Államkincstár jogállása, feladatai. A Kincstári Egységes Számla ismertetése. A Kincstár ügyfelei.



19. a) A Kincstár számlavezető pénzügyi szolgáltatása. A kincstári ügyfelek és a pénzforgalmi számlatulajdonosok számára vezetett számlák ismertetése.

b.) A közbeszerzési rendszer célja, tárgya. Az eljárási módok ismertetése.

20. a) Fizetési módok a kincstári rendszerben. A kincstári kártya fajtái, funkciói.

  1. A helyi önkormányzatok szervezeti rendszere, A helyi önkormányzatok különböző szintjei között kialakult munkamegosztás az önkormányzati feladatok ellátásában.

21. a) A helyi önkormányzatok pénzgazdálkodása. Az önkormányzatok kapcsolata a hitelintézetekkel és a Magyar Államkincstárral.

  1. Az eredmény-kimutatás szerepe. A vállalkozási tartalék képzése és felhasználási lehetőségei.

22. a) A helyi önkormányzatok vagyona. A vagyon összetevői. A helyi önkormányzatok likviditása. Adósságrendezési eljárás.

  1. Az elkülönített állami pénzalapok és TB alapok kincstári finanszírozási rendje.

23. a) A költségvetési előirányzatok módosításának és átcsoportosításának lehetőségei és korlátai intézményi hatáskörben.

  1. A maradvány-kimutatás típusai, szerkezeti felépítése. A maradvány keletkezésének okai. A jóváhagyott pénzmaradvány felhasználási lehetőségeinek ismertetése.

24. a) Az előirányzat-módosítás és az előirányzat-átcsoportosítás esetei a központi költségvetési szerveknél a felügyeleti szerv hatáskörében és intézményi saját hatáskörben.

  1. A helyi önkormányzatok átengedett és átvett bevételei. A hitelfelvétel és kötvénykibocsátás célja és feltételei.

25. a) A központosított közbeszerzési rendszer és a szabadkézi vétel ismertetése.

  1. A költségvetési előirányzatok módosítása, az előirányzatok átcsoportosítása az Országgyűlés és a Kormány jogkörében.

26. a) A helyi önkormányzatok cél- és címzett támogatásai. A helyi önkormányzatok saját bevételeinek tervezése.

  1. Az azonos támogatási célt szolgáló fejezeti kezelésű előirányzatok, elkülönített állami pénzalapok felhasználása. A pályázati rendszer ismertetése.

27. a) A központi beruházás fogalma, fajtái. A pénzügyi források megtervezése. A beruházás-ismertető és a beruházási finanszírozási alapokmány tartalma.

  1. Az önkormányzati biztos célja, feladatai, jogai és kötelességei.

28. a) A helyi önkormányzatok költségvetésének tervezési folyamata. A költségvetési rendelet szerkezeti felépítése.

  1. A költségvetési szervek beruházásai. A beruházás fogalma, főbb típusai. Az intézményi beruházások tervezése és finanszírozása.

29. a) Az államháztartás pénzügyi információs rendszerének ismertetése. Az információs rendszer alrendszerei.

  1. Az időarányos kincstári intézményfinanszírozás ismertetése. Az időarányostól eltérő intézmény finanszírozás lehetősége és feltételei.

30. a) A feladatfinanszírozás területei. A feladatfinanszírozás folyamata, szereplői, a finanszírozás dokumentálása.

b) A készletgazdálkodási intézkedési terv ismertetése. Költség-haszonelemzés a készletgazdálkodásban. Az optimális rendelési mennyiség meghatározása. A logisztikai rendszer.











Budapest 2003. 08. 25.





Tags: (államháztartás szakon), szakon), könyvelő, szakképesítés, (államháztartás, mérlegképes, gazdasági