SIARCZAN GLUKOZAMINY I SIARCZAN CHONDROITYNY – PRZEGLĄD BADAŃ KLINICZNYCH

NAWOZY AMONOWE (ZAWIERAJA NH4+) 1 SIARCZAN AMONU (NH4)2SO4 –
SIARCZAN GLUKOZAMINY I SIARCZAN CHONDROITYNY – PRZEGLĄD BADAŃ KLINICZNYCH
TYTUŁ PRACY PORÓWNANIE WYNIKÓW LECZENIA DPENICYLAMINĄ I SIARCZANEM CYNKU

ĆWICZENIE 2 OKREŚLANIE SKUTECZNOŚCI ODSIARCZANIA GAZÓW METODAMI MOKRYMI W


Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny – mechanizm działania i znaczenie w leczeniu chorób stawów

Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny – przegląd badań klinicznych dot. skuteczności.

Skrót artykułu

Dariusz Chudzik

Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Lublinie.


Badania nad skutecznością leczenia choroby zwyrodnieniowej preparatami glukozaminy i chondroityny.

Badania prowadzono w różnych układach:

a) Metaanaliza przeprowadzona na bazie 15 dobrze kontrolowanych badań nad skutecznością podawania siarczanu glukozaminy, chlorku glukozaminy, u łącznie 911 chorych, wykazała średniej wielkości skuteczność tej substancji. Bazę do analizy skuteczności samego siarczanu chondroityny stanowiło 9 dobrze kontrolowanych badań , z udziałem 799 chorych. Wynik był dużo lepszy Niedoskonałością tego zestawienia jest wykorzystanie do oceny stanu chorych różnorodnych metod badawczych (oceny stanu pacjenta).

b) Metaanaliza przeprowadzona na 20 badaniach (2570 chorych) wykazała, że chorzy leczeni glukozaminą uzyskali 28% poprawę w nasileniu bólu w stosunku do stanu wyjściowego.

c) Kolejna metaanaliza przeprowadzono na bazie 15 badań, zrealizowanych w latach 1980 – 2002. W badaniach wzięło udział 1775 chorych (1020 w grupie z glukozaminą i 755 w grupie z chondroityną).. W badaniach, w których do oceny stanu pacjenta używano pomiaru zmiany szerokości szczeliny stawowej w okresie 3 lat przyjmowania siarczanu glukozaminy, wykazano niską do średniej skuteczność w porównaniu z placebo. Badania, których celem była obserwacja zmniejszenia objawów choroby wykazały, że zarówno przy leczeniu siarczanem glukozaminy, jak i siarczanem chondroityny chorzy uzyskiwali znaczną poprawę, w przeciwieństwie do grupy leczonej placebo. Minimalnym czasem, w jakim ujawniała się poprawa po stosowaniu siarczanu glukozaminy lub chondroityny były 2 tygodnie. Warto podkreślić, że metaanaliza ta udowadnia, że długookresowe, 3-letnie przyjmowanie siarczanu chondroityny w dawce minimum 1500mg/dobę, pozwala zwolnić dość znacząco postęp choroby zwyrodnieniowej, wyrażonej zwężeniem szczeliny stawowej.


Bezpieczeństwo i toksyczność.

W większości przypadków nie stwierdzono poważniejszych objawów ubocznych. Tapadinhas i wsp., u ok. 10% pacjentów zaobserwował mniej poważne, ustępujące po odstawieniu, objawy uboczne. Były to objawy dotyzcące układu pokarmowego jak tkliwość w nadbrzuszu (3,58%), zgaga (2,7%), biegunka (2,5%), i rzadsze:, dyspepsja, wymioty, zaparcie; bardzo rzadko inne objawy. W badaniu Oliviero U. i wsp. stosujących chondroitynę, tylko 3% chorych skarżyło się na dolegliwości jelitowe lub nudności. Zarówno glukozaminę jak i chondroitynę podawano w wielu różnych schorzeniach i stanach chorobowych i nie zauważono, aby w konkretnej chorobie lub przy danym leczeniu wystąpiły szczególnie bardziej nasilone lub częstsze objawy uboczne. Sygnalizowano pewien problem u chorych z owrzodzeniem żołądka/dwunastnicy i u chorych przyjmujących środki moczopędne – u tych pacjentów spodziewana jest niższa skuteczność leczenia.


Wnioski

  1. Jak dotychczas w większości przeprowadzonych badań najskuteczniejsze okazywało się łączne działanie glukozaminy i chondroityny, stąd wspólne stosowanie tych substancji wydaje się przynosić najlepsze wyniki.

  2. Ostatecznie należy stwierdzić, że ze względu na duży profil bezpieczeństwa tych leków, niewielkie objawy uboczne, nawet przy istniejących wątpliwościach, co do skuteczności leczenia, próba leczenia tymi preparatami jest godna polecenia. Mogą spowodować zmniejszenie dawki leku przeciwbólowego (np. NLPZ) lub nawet jego czasowe odstawienie.






Tags: siarczan glukozaminy, przyjmowali siarczan, siarczan, glukozaminy, badań, chondroityny, klinicznych, przegląd