PRIPRAVILI ANDREJA ALIČ IN ŽIVA BRUMEC OKTOBER 2012 USKLAJENO

IVO KOREN SVOZ SPOŠTOVANI PRIPRAVILI SMO VAM PREDSTAVITEV NAŠEGA
PF 2006 TOTO ČÍSLO PRE VÁS PRIPRAVILI VERONIKA ŠIMČÍKOVÁ
PRIPRAVILI ANDREJA ALIČ IN ŽIVA BRUMEC OKTOBER 2012 USKLAJENO

SPOŠTOVANI! TUDI LETOS SMO ZA VAS PRIPRAVILI CELOVITO PONUDBO
ŠOLSKA UČNA POT UREDIL ALEŠ MARĐETKO PRIPRAVILI ALEŠ MARĐETKO

Pripravili: Andreja ALIČ in Živa BRUMEC, oktober 2012

Usklajeno na delavnici predavateljev 16.1.2013


PRAVILA ZA PISANJE PROJEKTNIH DIPLOMSKIH DEL


Pred pripravo predloga projektne diplomske naloge natančno preberite navodila in jih pri delu natančno upoštevajte.


Najprej pojasnimo kaj je projekt?

Na kratko – vsak postopek z določenimi cilji, omejenimi viri in projektno organizacijo. Sicer pa bi lahko glede na mnoge definicije projektov, njegove značilnosti strnili v naslednjo opredelitev … Projekt je enkraten glede na način izvedbe, vsebuje nove in neznane naloge, ima svoj začetek in konec, privede do sprememb v dnevnem delu oz. pri ravnanju ljudi, končni cilj je definiran in znan, zahteva ljudi z različnimi znanji, ki navadno ne delajo skupaj. Za projekt so značilni enkratnost pogojev, jasni cilji, omejeni viri, razmejitev nalog, interdisciplinarnost in nerutinsko delo, visoka stopnja inovativnosti, riziki, potreba za spremembami, strokovna in organizacijska kompleksnost, medsebojne povezave, odvisnost od timskega pristopa ter nadzor in kontrola. (http://www.muchvs.si/files/Gradiva/OMP%20Tea/7_PROJEKTNI_MENEDZMENT.pdf, 25.10.2012)


Kaj je projektno diplomsko delo?

Zgoraj navedeno delo, ki se ga odločite opraviti v okvirih in po pravilih za diplomska dela ob zaključku študija.


Projektno diplomsko delo mora zajemati tako teoretične osnove področja na katerega se nanaša, kot v praksi izveden projekt, ki se v zaključnem delu naloge podrobneje analizira ob tem pa se podajo tudi smernice izboljšav in morebitne možnosti prenosa dobre prakse v prihodnje.


Projektno diplomsko delo praviloma obsega 2 avtorski poli (30 tipkanih strani). Praviloma naj podaja teoretične, strokovne in projektne rešitve problema, v okviru katerih je vključenih čim več splošnih vidikov znanj, pridobljenih v okviru študija. Pri izbiri teme je treba upoštevati aktualnost problema, materialne možnosti in potreben čas za izdelavo naloge. Študent nalogo izdela samostojno ali v projektni skupini in jo v predpisanem roku odda mentorju, ki nalogo pregleda, komentira in svetuje potrebne dopolnitve. V kolikor poteka projektna naloga v skupini se skupina medsebojno samostojno usklajuje in prilagaja ter stremi k najpopolnejši možni izvedbi. Mentor jo pri tem le usmerja in vodi ter svetuje v kolikor se znajde v situaciji, ko potrebuje pomoč.


Projektno diplomsko delo mentorira mentor v sodelovanju s somentorji, ki izhajajo iz področij dela projekta. Mentorsko skupino predlaga mentor. Projektno diplomsko delo ni namenjeno v realizacijo zgolj mentorjem, ampak študentom, ki želijo doseči aktivno povezovanje teorije s prakso in osvojiti uporabno vsebino za praktično delo v vsakdanjem delovnem okolju.


Predlog okvirne sestave dela:


1 UVOD (IZBIRA TEME PROJEKTNEGA DIPLOMSKEGA DELA)

V njem se predstavi osnovna tema diplomskega dela in vsa področja dela na katera se nanaša nastajanje in izvedba projekta.

Predstavi se v Uvodu, ki je enak v vseh delih projektne naloge.


2 NAMEN IN CILJI PROJEKTA

Razlaga nastanka ideje za projekt (natančnejša opredelitev in ovrednotenje ideje projekta)

Opredeli se ključni namen – kaj želimo s projektom doseči


2. 1 Opredelitev ciljev projekta in lastnega dela (tako kvantitativni kot kvalitativni)

      1. Cilji na področju projekta (skupni za vse)

2.1.2 Cilji na področju lastnega dela (navede vsak za svoje področje dela)


2.2 Predpostavke dela (hipoteze) – kaj pričakujemo pri realizaciji. Postavimo si 2-4 trditve, ki jih bomo z našim delom potrdili ali ovrgli.

      1. Predpostavke na nivoju celotnega projekta (skupni za vse)

2.2.2 Predpostavke na nivoju lastnega dela (navede vsak za svoje področje dela)


2.3 Ocena izvedljivosti in osnovni krizni načrt

Predstavimo omejitve, ki izhajajo iz dela projekta. Kaj nas pri našem delu lahko ovira in kako čim bolj zmanjšat tveganje da do tega pride.

      1. Morebitne omejitve na nivoju celotnega projekta ali skupna tveganja celotnega projekta (skupni za vse)

      2. Morebitne omejitve na nivoju lastnega dela (navede vsak za svoje področje dela)

  1. ORGANIZACIJA PROJEKTA

3.1 Predstavitev projektne skupine z opredelitvijo vloge posameznega člana in organigramom projekta. (skupni za vse)

3.2 Časovnica projekta z vključenimi področji posameznikovega dela. (skupni za vse)

    1. Strnjena predstavitev dela, predviden potek dela (skupni za vse)

    2. Pričakovani rezultati

      1. Na nivoju projekta (skupni za vse)

      2. Na nivoju lastnega dela (navede vsak za svoje področje dela)

    3. Načini kontrole poteka projekta

      1. Na nivoju projekta (skupni za vse)

      2. Na nivoju lastnega dela (navede vsak za svoje področje dela)


4 FINANCIRANJE PROJEKTA – SKUPNA SPLOŠNA FINANČNA SHEMA PROJEKTA

Predstavitev načrtovanih stroškov projekta in virov financiranja (lahko tudi tabelarni prikaz).

(skupni za vse)


LASTNO DELO – ta del se razlikuje pri vsakem posamezniku


5 PREDSTAVITEV PODROČJA LASTNEGA DELA V OKVIRU PROJEKTA

Razlaga: opredeli se področje lastnega dela oziroma vloga posameznika v projektu (npr. pri izvedbi projekta sem odgovoren za področje priprave menija). Potrebno je predstaviti strokovna izhodišča iz literature z ustreznim navajanjem virov (enako kot pri »klasičnem« diplomskem delu……npr. priprava menija zahtev upoštevanje….., kot navaja….) Uporabi se več strokovnih virov, ki so primerni nivoju višješolskega študija)



6 NATANČNA KALKULACIJA STROŠKOV LASTNEGA PODROČJA DELA

Predstavijo se natančni stroški področja dela (lahko v tabeli) in predlogi za morebitno racionalizacijo (kako čim bolj omejiti stroške, ne da bi pri tem ogrozili kakovost izvedbe projekta).

Če je v kalkulaciji projekta v točki….bilo npr. področje »gostinske storitve« bilo ovrednoteno skupaj, se sedaj v tej točki ti stroški specificirajo ..nabava hrane…., nabava pijač….

7 ZAKLJUČEK IN OCENA USPEŠNOSTI PROJEKTA - ANALIZA IZVEDBE PROJEKTA


7.1 Ocena lastnega dela Pri tem se upošteva doseganje zastavljenih ciljev, potrjevanje ali zavračanje hipotez. Izpostavijo se pozitivne in negativne situacije s predlogi izboljšav pri nadaljnjem delu, kako je potekalo povezovanje z ostalo projektno skupino…

7.2 Ocena projektne skupine Pri tem se upošteva doseganje zastavljenih ciljev ter potrjevanje ali zavračanje hipotez na ravni projekta. Pripravi se analiza celotne izvedbe projekta (v smislu izvedbe nalog, doseganju finančnih okvirjev, ustreznosti organizacije dela, izvedbenih aktivnosti, sprotne kontrole in zagotavljanja izvedbe….morebitne ovire, reševanje kriznih situacij, doseganje ali nedoseganje časovnih okvirjev…). Na podlagi tega se pripravijo predlogi možnih izboljšav v prihodnje ter ocenijo možnosti morebitne smiselnosti ponovitev ali prenosa oziroma uporabnosti dosežene dobre prakse, možna nadgradnja projekta, morebitne sezonske ali lokacijske prilagoditve... (skupni za vse, usklajeni v okviru projektne skupine z opažanji vsakega posameznika pri svojem delu in skupno)


8 VIRI

Navedete vire v skladu z Navodili za oblikovanje diplomskih del na VSGT Maribor.


PRILOGE

V prilogah predstavite fotografsko gradivo s področja dela vašega projekta in vse ostale dokumente, ki jih kot priloge opredeljujejo Navodila za oblikovanje diplomskih del na VSGT Maribor.


OSTALO:

Dokument se piše v prvi osebi množine, tako je določeno v pravilih »klasične« diplomske naloge na VSGT Maribor, izjema so le tiste točke naloge, ki opredeljujejo LASTNO vlogo in naloge posameznega študenta, kjer je množina nesmiselna, saj so drugi pripravili drugo vsebino. Skupne točke, ki se nanašajo na projekt v celoti, uvodne in sklepne vsebine, pa se pišejo torej v 1. os. množine.


Vse ostale tehnične in oblikovne podrobnosti oblikovanja dokumenta so enake kot v navodilih za diplomske naloge oziroma pisna dela na VSGT Mb in so na voljo na šolski spletni strani ali v šolski knjižnici, zato jih tukaj posebej ne izpostavljamo.


Komunikacija med člani projektnega teama in projektnim teamom mentorjev poteka preko spletne učilnice Projektne diplomske naloge v e-učilnicah na spletni strani šole, kjer ima vsaka projektna skupina za svojo nalogo oblikovano svoje poglavje.

DISPOZIIJA PROJEKTNEGA DIPLOMSKEGA DELA

Dispozicija projektnega diplomskega dela se pripravi v skladu z navodili in izhodišči za pripravo diplomskih del na VSGT Maribor. Kazalo, ki se predloži v dispoziciji, je narejeno po enakem vzorcu, kot je predlagan za projektno diplomsko delo in ga pripravi vsak član projektnega teama posebej in odda kot svojo dispozicijo. V naslovu pa se jasno navede, da gre za del projekta z oznako npr. ¼ (kar pomeni, da gre za prvi del projektne naloge, ki je sestavljena iz 4 delov, kar pomeni, da je skupina sestavljena iz 4 članov skupine).

Vsi potrebni dokumenti se nahajajo v spletni učilnici PDN (projektne diplomske naloge) in na spletni strani šole.



Komunikacija med (so)mentorji in člani projektnega teama:

Potrebno je določiti »glavnega » mentorja, ki mora biti tisti predavatelj, ki pokriva področje dela-stroke iz katerega projekt izhaja (gostinstvo, prireditve, velnes, hotelirstvo, turizem, informatika….), ostali predavatelji pa sodelujejo kot somentorji po ostalih področjih, ki so ključni za načrtovanje, izvedbo in analizo uspešnosti projekta npr.


Primer: PROJEKT Priprava in izvedba večera na temo špargljev v gostišču XY

Glavni mentor Mojca Polak,ker je tema gostinska, somentorji npr. za trženje dogodka Mihaela Škrlj, za organizacijo tudi Mojca Polak, ker to predava (ali Lidija Šijanec), vire financirana in finančno konstrukcijo/analizo Maja Urlep… Kako bodo delali med seboj, se dogovori tim mentorjev samostojno (verjetno bi bil dober kak uvodni skupni sestanek in delitev tem – kazala ter razlaga dela študentom, potem pa sodelovanje po mailu-klasika).

Za potrebe iskanja partnerjev pri projekti diplomski nalogi, oziroma iskanje mentorjev, somentorjev ali zgolj komunikacije pri delu je na voljo posebna spletna učilnica v okviru E –učilnic na spletni strani šole. Naslov učilnice je PROJEKTNE DIPLOMSKE NALOGE, ključ za vstop pa »vsgtdiplome«. Vlogo uporabnika, ki omogoča širino vpogleda in aktivnosti na strani, določi Andreja Alič (vsak prijavljen, ki želi sodelovati ji sporoči, da ga v stran aktivno vključi).


4






Tags: andreja alič, določi andreja, oktober, andreja, brumec, usklajeno, pripravili