INTERVJU GLAVNI NAMEN INTERVJUJA JE PREDSTAVITEV ZANIMIVE ALI POMEMBNE

3 1 INFÖR INTERVJUN INTERVJUNS MÅLSÄTTNING ÄR ATT FÅ
3 FÖRFATTARE HRKONCERN 20131124 REVIDERAD 20140624 INTERVJUFRÅGOR OCH TIPS
4(4) INTERVJUMALL KORT PRESENTATION AV DELTAGARNA UPPLÄGG FÖR

8 INTERVJU SLOBODAN PETROVIĆ ZAMJENIK PREMIJERA KOSOVA I PREDSJEDNIK
AVGÅNGSINTERVJU AVSLUTA PÅ RÄTT SÄTT ATT HA ETT AVGÅNGSSAMTAL
BEKÄMPNINGSMEDEL I JORDBRUKET FÖRBRUKNINGSSTATISTIK GENOM JORDBRUKARINTERVJUER 199798 MI0502

Projekt Mladi poročevalci v šolskem letu 2012/13

INTERVJU GLAVNI NAMEN INTERVJUJA JE PREDSTAVITEV ZANIMIVE ALI POMEMBNE INTERVJU GLAVNI NAMEN INTERVJUJA JE PREDSTAVITEV ZANIMIVE ALI POMEMBNE

Intervju: Glavni namen intervjuja je predstavitev zanimive ali pomembne osebnosti, njenih izkušenj in/ali pogledov na dogodke. Praviloma je intervjuvana oseba ena (le izjemoma dve), prav tako je spraševalec praviloma en sam (lahko tudi dva, a ne več). Po vsebini so intervjuji osebnostni in tematski. Pri prvih je v središču pozornosti intervjuvanec, njegovo delo in življenje (torek KDO govori), pri drugih pa tema, o kateri govori (KAJ oz. O ČEM govori). Možni so tudi intervjuji, v katere je vključeno oboje. Za dober intervju se je treba temeljito pripraviti, tj. zelo dobro poznati intervjuvanca in temo, o kateri bosta govorila. Pri izvedbi intervjuja pazite na to, da bodo vaša vprašanja jasna, odgovore poslušajte zelo pozorno in spodbujajte sogovornika, da pove čim več. Intervju je treba izvesti v živo, izvedba intervjuja prek e-pošte ali v kateri drugi pisni obliki ni primerna. Svoje iztočnice in vprašanja v pisnem prispevku jasno ločite od odgovorov intervjuvanca. Intervju ima kratek uvod, besedilo pa se konča brez sklepa, torej kar z zadnjim intervjuvančevim odgovorom. Pri intervjujih, ki bodo objavljeni v pisni obliki, je treba intervjuvančeve odgovore napraviti berljive, pri čemer ne smejo izgubiti avtentičnosti in verodostojnosti. Gre za zelo zahtevno nalogo, zato pri popravljanju slovničnih napak ter nepravilnega ali nerodnega izražanja zelo pazite, da s popravki ne kršite načela vsebinske točnosti.


Obseg: od 5000 do 6500 znakov skupaj s presledki


PRIMERI:



Povzetki žanrskih značilnosti so nastali s pomočjo naslednji del (študenti, dijaki višjih letnikov in mentorji si lahko literaturo ogledate še sami ter se iz nje naučite še več):


Košir, Manca (1988): Nastavki za teorijo novinarskih vrst. Ljubljana: Državna založba Slovenije.

Laban, Vesna (2005): Žanri vestičarske vrste, običajno poročilo in anketa v dnevnem časopisju. M. Poler Kovačič, K. Erjavec (ur.): Uvod v novinarske študije. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede. 3172.

Milosavljević, Marko (2005): Intervju: metoda dela in novinarski žanr. M. Poler Kovačič, K. Erjavec (ur.): Uvod v novinarske študije. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede. 135188.




INTERVJU GLAVNI NAMEN INTERVJUJA JE PREDSTAVITEV ZANIMIVE ALI POMEMBNE


BILAGA 1 INTERVJUER OCH MÖTEN 1 INTERVJUER DATUM
BILAGA 5 INTERVJUER MAN ÖVER 60 ÅR ANVÄNDER
DOBA MEDIJA JAVNI INTERVJU MEDIJI I KULTURA ČETVRTAK 8


Tags: glavni namen, intervju, pomembne, zanimive, predstavitev, glavni, intervjuja, namen