T3 PODPORA DLOUHODOBĚ UDRŽITELNÉHO ZAJIŠTĚNÍ ENERGETICKÝCH ZDROJŮ 1 CHARAKTERISTIKA

1LFNK-358-version1-sml_fin_podpora
22 POZVÁNKA NA VZDĚLÁVÁNÍ V RÁMCI PROJEKTU „PODPORA NAPLNĚNÍ
AUTOSHAPE 17 AUTOSHAPE 18 AUTOSHAPE 19 PROJEKT „SYSTÉMOVÁ PODPORA

EGON PRO OBCE S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ PODPORA KRAJE PŘI
METROPOLITNÍ PROGRAM PODPORY STŘEDOŠKOLSKÉ JAZYKOVÉ VÝUKY ČÁST I PODPORA
MINISTERSTVO KULTURY DOKUMENTACE PROGRAMU Č 134 220 PODPORA ROZVOJE

TÉMATICKÉ ZÁKLADNÍ SMĚRY VÝZKUMU


T3 PODPORA DLOUHODOBĚ UDRŽITELNÉHO ZAJIŠTĚNÍ ENERGETICKÝCH ZDROJŮ



  1. Charakteristika


Cílem DZSP je zajistit pro ČR předpoklady pro trvale udržitelné, spolehlivé a ekonomicky přijatelné zajištění energetických zdrojů jako základní předpoklad ekonomického rozvoje ČR a průmyslu. Konkrétně to pro oblast výzkumu znamená zejména:

  1. Výzkum podmínek spolehlivého provozu jaderných elektráren s prodloužením životnosti až na 60 let.

  2. Výzkum zařízení nových jaderných a uhelných elektráren s parametry odpovídajícími 21. století a respektující zavedení CO2 daně a doplňkové využívání obnovitelných zdrojů.

  3. Výzkum přímého využití biomasy v energetice a paliv z ní pro decentralizovanou energetiku a dopravu.

  4. Účast na výzkumu vodíkového hospodářství a využití vodíku prostřednictvím spalovacích motorů nebo palivových článků v dopravě a v přímé výrobě elektřiny a tepla.

  5. Účast na dlouhodobém výzkumu a vývoji jaderné fúze.

  6. Výzkum systému pro zajištění úspor energie a spolehlivosti rozvodných sítí energetických médií.

  7. Výzkum systému bezpečnosti energetických zdrojů a jejich zálohování pro případ rizikových situací (vazba na T10 – Bezpečnostní výzkum).


Nezanedbatelným, z určitého pohledu možná stejně důležitým efektem tohoto úsilí bude zvýšení exportní konkurenceschopnosti průmyslu v oblasti dodávek pro energetiku a zabezpečení jeho vysoké technické úrovně. V převážné většině oblastí se jedná o špičkový výzkum mající synergický efekt pro celou ekonomiku ČR.



  1. Současný stav v ČR, nedostatky, rizika a příležitosti


Energetika ČR je silně závislá na dovozu surovin a to dílem z rizikových oblastí:
Výroba elektřiny je zajišťována výrobou v uhelných a jaderných elektrárnách a v menším rozsahu z obnovitelných zdrojů. V období po r. 2010 začne docházet k rychlému úbytku energetických zdrojů vlivem dožívání existujících kapacit.

Příležitosti jsou proto zejména v:

  1. Prodloužení životnosti provozovaných jaderných elektráren na 40 – 60 let.

  2. Připravenosti na výstavbu nových jaderných elektráren v okamžiku vzniku potřeby nového instalovaného výkonu velkého objemu.

  3. Účasti na dlouhodobém výzkumu v oblasti jaderné fúze.

  4. Modernizaci uhelných elektráren , zvýšení efektivnosti a spolehlivosti jejich provozu a snížení emisí (čisté uhlí, paroplynové cykly).

  5. Využívání obnovitelných zdrojů, úspory energie a řešení spolehlivosti a adaptivního řízení rozvodných sítí, zálohování velkých zdrojů pro pokrytí nepřerušitelné dodávky energie.

  6. Posílení využití biomasy, zejména s výrobou syntetických paliv a zavedení vodíkového hospodářství a využívání palivových článků v přímé výrobě elektřiny a tepla v blízkém časovém horizontu a návazně v dopravě:

    1. posílení využití biomasy,

    2. přípravě průmyslu na výrobu a distribuci vodíku,

    3. účasti na výrobě palivových článků pro stacionární využití a vojenskou oblast, účasti na výrobě pohonných jednotek vodíkových automobilů.


Obrovské příležitosti pro průmysl ČR se při zvládnutí nových technologií otevírají v Asii a v Evropě (2010─2050), kde v těchto letech bude nahrazen téměř veškerý instalovaný výkon v uhelných a jaderných elektrárnách novými zdroji.


Neřešení těchto témat představuje riziko ztráty infrastruktury pro rozvoj bezpečné a efektivní energetiky (zejména v jaderné oblasti) a riziko nedostatku odborníků.


Energetika má pro ekonomiku ČR obzvlášť klíčový význam. Konkurenční schopnost průmyslu a zajištění přiměřené životní úrovně je obecně možné dosáhnout využitím některého ze čtyř následujících faktorů:


Reálně využitelné v ČR jsou poslední dva z uvedených faktorů. Dostatek spolehlivých dodávek levné energie je též jedním z rozhodujících kritérií pro zahraniční investice. Zdá se však, že dlouhodobé udržení nízkých cen energie nebude patrně reálné.


Dalším důležitým prvkem je značná orientace průmyslu ČR na výrobu a export energetických zařízení. Tento průmysl musí dlouhodobě udržet krok s vývojem technologií ve světě. Světový trh v této oblasti poroste a je velkou příležitostí pro český průmysl.



  1. Stav v zahraničí


S prudkým ekonomickým růstem v méně rozvinutých oblastech světa (zejména Čína, Indie atd.) prudce roste jak spotřeba energetických surovin, tak spotřeba elektřiny. V rozvinutých zemích roste spotřeba elektřiny úměrně růstu HDP a o něco pomaleji celková spotřeba energie. Energetika bude jedním z limitujících faktorů dalšího rozvoje světa. Základními úkoly dnes jsou:

  1. Zajistit strategickou nezávislost na dodávkách zejména ropy a zemního plynu z rizikových oblastí.

  2. Zajistit snižování emisí CO2 v celosvětovém měřítku při dalším růstu spotřeby energií.

  3. Zajistit dostupnost levné elektřiny a energetických nosičů pro dopravu.

Původní představy, že výše zmíněných cílů je možno dosáhnout zejména úsporami ve spotřebě a pouhým využitím obnovitelných zdrojů se ukázaly jako nereálné. Obnovitelné zdroje však musí hrát důležitou doplňkovou roli.


Výzkum v USA a Evropě směřuje zejména k:

  1. Výzkumu a vývoji nových technologií výroby elektřiny splňujících požadavek přiměřených nákladů a neemitujících skleníkové plyny (resp. se sníženou mírou emisí); k těmto technologiím patří:

    1. jaderná energetika,

    2. čisté uhlí,

    3. příprava jaderné fúze pro konec století,

    4. obnovitelné zdroje, jako doplňující technologie k základním technologiím,

    5. specifická řešení pro některé regiony a spotřebitele (no-break zdroje atp.),

  2. Výzkumu a vývoji využití nového energetického nosiče (vodíku) pro dopravu se zaměřením na celý energetický cyklus (výroba, transport, využití).


Jako příklad vážnosti situace a úsilí věnovaného v USA a EU lze uvést několik příkladů:


Výzkum se též postupně stává jedním z klíčových bodů národních energetických politik.



  1. Předpoklady ČR


Odborná a organizační úroveň má dobré předpoklady po rozšíření kapacit a lepší koordinaci (např. projekty výzkumných center) naplnit příležitosti v oblasti energetiky při dostatku finančních prostředků. Výzkum může být díky tomu založen na celkovém zhodnocení dopadů výroby energie od primárního zdroje k místu spotřeby se zahrnutím všech vedlejších efektů z výroby, provozu i likvidace energetického zařízení. V této oblasti je zvláště nutný výzkum pro objektivní posouzení dlouhodobých přínosů a rizik.


Zapojení výzkumu ČR do spolupráce v rámci EU je na dobré úrovni v jaderné energetice a jaderné fúzi, k přímému zapojení na cílené projekty však bude zapotřebí navýšení domácích finančních prostředků. Posílit je třeba též oblast vodíkové energetiky, tj. výroby, distribuce/skladování a transformaci vodíku na elektrickou/mechanickou energii ve spalovacích motorech nebo palivových článcích. V klasické energetice a v energetice jako celku je třeba posílit též spolupráci s USA a Ruskem.


Předpoklady pro využití předpokládaných výsledků výzkumu existují v energetice samotné i průmyslu vyrábějícím energetická zařízení. Jde především o:



  1. Návrhy opatření

  1. Zvýšit množství absolventů v oblasti energetiky a přírodních věd, zkvalitnit výuky zapojením výzkumných pracovníků a jejím propojením s posledním vývojem v této oblasti doma a v zahraničí.

  2. Zvýšit množství finančních prostředků na výzkum v oblasti energetiky a zajistit finanční prostředky pro domácí technologické platformy v jednotlivých oblastech včetně účasti na mezinárodních demonstračních projektech (ITER, GEN IV, vodíkové hospodářství, kogenerace na různých výkonových úrovních a využití paliv z obnovitelných zdrojů). Pro samotný DZSV bude zapotřebí cca 750 mil. Kč ročně pro provozní náklady (za předpokladu úspěšného získání dalších zdrojů z evropských projektů), přičemž údržba a obnova/nové investice do zkušebních a poloprovozních zařízení se předpokládá zajistit/koordinovat s DZSV „Zajištění vzniku a provozování velkých výzkumných infrastruktur“ (100-200 mil. Kč/rok). Předpokládá se rovněž zajištění úzké návaznosti na DZSV „Rozvoj lidských zdrojů“ v oblasti technických oborů.

  3. Posílit úroveň výuky v odpovídajících oborech a motivaci studentů užším provázáním s výzkumnými projekty pro průmysl a v mezinárodní spolupráci. Zajistit též studijní a pracovní pobyty špičkových zahraničních odborníků v ČR.

  4. Vytvořit program technologických platforem pro energetiku, jako cílené projekty českého průmyslu a nástroj k účasti na velkých zahraničních projektech.

  5. Mezinárodní spolupráci je třeba více orientovat na účast ve velkých projektech (GEN IV, ITER atd.)

  6. Výzkumná pracoviště se musí s určitou podporou státu dovybavit tak, aby byla plně konkurenceschopná v rámci EU. Jednotlivé cílené výzkumné projekty musí být podporovány až do fáze demonstrace, aby v okamžiku potřeby byly ověřené výsledky rychle dostupné. V této oblasti se rovněž předpokládá návaznost na DZSV „Zajištění vzniku a provozování velkých výzkumných infrastruktur“.

  7. Energetika musí být jednou z nejdůležitějších priorit politiky státu. Krátkodobé výpadky zásobování v USA a Evropě dostatečně demonstrovaly rozsah negativních ekonomických a společenských dopadů. Dlouhodobé vlivy nedostatku zdrojů energie v globalizovaném světě by měly pro ČR katastrofické následky.V tomto směru přispívá DZSV rovněž ke snížení rizik energetických krizových situací státu (návaznost na T5 Bezpečnostní výzkum).

Návrh DZSV je v souladu s potřebami technického zázemí Státní energetické koncepce ČR schválené usnesením vlády ČR č. 211 ze dne 10. 3. 2004 a vytváří účinný prostor pro rozvoj oborů a přípravu odborných pracovníků, nezbytných pro její realizaci.



MOTIVACE AI PODPORA ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ IDENTIFIKACE SYSTÉMŮ ROZPOZNÁVÁNÍ OBRAZCŮ
NÁZEV VEŘEJNÉ ZAKÁZKY PODPORA ROVNÉHO POSTAVENÍ ŽEN A MUŽŮ
OBVESTILO – PODPORA ZA TRAJNO KRČITEV VINOGRADOV! OBVEŠČAMO VSE


Tags: charakteristika cílem, zajištění, energetických, udržitelného, dlouhodobě, podpora, zdrojů, charakteristika