TÁJÉKOZTATÓ AZ ÁLLAMI VADÁSZVIZSGÁRÓL ÁLLAMI VADÁSZVIZSGÁT TEHET MINDEN MAGYARORSZÁGI

Északmagyarországi Regionális Vízművek zrt Tájékoztató Tisztelt Felhasználók! Ezúton is
Tájékoztató a Vállalkozások Által Felvett Mikrohitel Önkormányzati Kamattámogatásának Szabályairól
Tájékoztató Banki Kivonat és Elektronikus Ügyintézési Felületen Történő




Az Állami Vadászvizsgáról

Tájékoztató az Állami Vadászvizsgáról


Állami vadászvizsgát tehet minden magyarországi lakóhellyel rendelkező, 17. életévét betöltött magyar állampolgár, vagy a Magyar Köztársaság területén állandó tartózkodásra jogosító személyi igazolvánnyal rendelkező, 17. életévét betöltött nem magyar állampolgár. Vizsgát kizárólag a jelölt állandó lakhelye szerinti illetékes megyei Vadászkamara Állami Vadászvizsga Bizottsága előtt lehet tenni.


A legalább háromtagú vizsgabizottság tagjai:

Elnöke: az OMVK területi szervezetének titkára

Tagjai: az FVM területileg illetékes vadászati hatóságának képviselője és az OMVK területi szervezete által felkért vizsgáztató.


A vizsgabizottság tagjai felsőfokú vadászati szakképesítéssel rendelkező személyek lehetnek.

A vizsganapok számát a vizsgára jelentkezők száma szerint, de legalább negyedévenként jelöli ki a vizsgabizottság elnöke.

Vizsgára a kitűzött vizsga időpontja előtt 90 nappal lehet jelentkezni, a vizsgadíj befizetése ellenében. Tehát a jelentkezéstől számítva legalább 3 hónapnak (felkészülési idő) el kell telni a vizsgára bocsátáshoz.

A vizsga díja egységesen 10.000.- Ft. Az összeg tartalmazza az elméleti és a gyakorlati vizsga költségeit. Csak az a személy számít vizsgára jelentkezettnek, aki a vizsgadíjat befizette. A vizsgadíjat csekken kell befizetni.

A vizsgadíjat az OMVK megyei Területi szervezete kapja, a befizetési bizonylatot a vizsgán fel kell mutatni.

A fegyverismereti vizsga díja 7000 Ft, amit csekken kell befizetni a Megyei Rendőrkapitányság számlájára.


A felkészítő tanfolyam a 3 hónapos felkészülési idő alatt kerül megtartásra. Teljes körű felkészülést nyújt az állami vadászvizsgára. Mindezek mellett természetesen szükség van az otthoni felkészülésre is.


Az Állami Vadászvizsga követelményei


Az ismeretanyagot több kiadvány is tartalmazza. Ezek közül ajánlunk figyelmébe néhányat.

A VADÁSZISKOLA c. tankönyv tartalmazza a teljes ismeretanyagot. A felkészülést segítendő, a tankönyv teljes anyagát – egyszerű jelzésekkel – három részre bontották. Azok a fejezetek, amelyek címe mellett nem találnak jelzést, ismeretbővítő, információs jellegű anyagok. Viszont az írásbeli vizsgán tesztkérdésekben előkerülhetnek. Jól használható a felkészüléshez „Az Állami Vadászvizsga tesztkérdései” című könyv is, amely 1298 db, a vadászvizsgán előforduló tesztkérdést tartalmaz a hozzájuk tartozó megoldó kulcsokkal együtt.

A Vadásziskola című könyvben az ún. „bázisanyag” – annak fontossága szerint – fejezetenként és címenként (a fejezet címe után) egy vagy két jól észrevehető ponttal került jelölésre. Az egy ponttal jelölt anyagrészek tartalma a szóbeli tételek között szerepelhet, de nincs kiemelve. A tankönyvben két ponttal jelölt fejezetek kiemelt fontosságú kérdésként szerepelnek a tételeken. Ezek vastag betűvel kerültek nyomtatásra.

A vizsgázóknak ismerniük kell a vadászatra vonatkozó érvényes jogszabályokat is. A jogszabályok azonban változhatnak és az új jogszabályokat természetesen akkor is ismerni kell, ha ezek a tankönyv kiadása után léptek érvénybe.

Ezen problémán igyekszik enyhíteni hiánypótló kiadványaink: A tankönyv teljes anyaga digitálisan feldolgozva, diavetítéses formában, és az aktuális vadászati jogszabályok. Ezeket az anyagokat kívánság szerint külön térítés ellenében bármilyen adathordozón a jelentkező rendelkezésére bocsátjuk. Igény szerint az állami vadászvizsga kidolgozott szóbeli tételeit is meg lehet vásárolni digitális adathordozón.


Az elméleti vizsga részei


Az elméleti vizsga első részeként Ön egy írásbeli tesztet tölt ki. Az 50 kérdésből 12 hibalehetősége van. Ennél több hibával a vizsga eredménytelen. Amennyiben sikerült az írásbeli vizsgát megfelelő szinten teljesítenie, még aznap tovább mehet szóbeli vizsgára. A szóbeli vizsgán 50, egyenként 7 kérdésből álló tételből kell egyet húznia. A 7 kérdésből 3 vastagon szedett, ezekre a vizsgabizottság részletes, a témakört kifejtő választ vár. Természetesen a többi 4 kérdésre is tudni kell a választ. A szóbeli vizsgát faj- és trófeaismereti feladat egészíti ki. Ön 15 db fotót kap különböző vadfajokról, amelyeket fel kell ismernie. A 15 fotóból 10 nagyvad fajokról készült. Amennyiben trófeás vadat lát, úgy annak a trófeáját is minősítenie kell. Fajtévesztés esetén a vizsga sikertelen. Nem bocsátható szóbelire az, akinek az írásbeli vizsgája vagy a faj- és trófeaismereti vizsgarésze nem sikerült


A gyakorlati vizsgáról


Sikeres Állami Vadászvizsga után Ön fegyvert vásárolhat és teljes jogú tagként vehet részt társasága vadászatain, vagy más területen mint vendég, esetleg mint bérvadász. Tekintettel arra, hogy a vadászat „veszélyes üzem”, a kezdő vadásznak is rendelkeznie kell egy minimális gyakorlattal, hogy se környezetét, se saját magát ne veszélyeztesse.

A lőtéren lebonyolított gyakorlati vizsga során az Állami Vizsgabizottságnak arról kell meggyőződnie, hogy: Ön elsajátította a biztonságos fegyverhasználat, fegyverkezelés szabályait és ezt a készségét a gyakorlatban is be tudja mutatni. Lőkészsége eléri azt a szintet, amely egy vadásztól már a kezdet kezdetén elvárható.

A lőgyakorlat sörétes és golyós fegyverrel történik. A vizsgázónak önállóan kell kezelnie a fegyvert. Kizárandó az a jelölt, aki a lőállásból kifordul, illetve a töltés – ürítés alkalmával veszélyhelyzetet idéz elő.

Követelmények: Sörétes fegyverrel skeet (korong) lövészet, az 1-es, 2-es, 4-es és 7-es lőállásokon összesen 25 leadott lövésből legalább 8 találat. Golyós fegyverrel céltávcsöves kispuskával 10 lövésből legalább 51 kör.

A követelmények ismeretében Ön felmérheti, hogy mennyi gyakorlásra van szüksége a teljesítéshez. Ne feledje, hogy a vizsgadrukk miatt teljesítménye esetleg gyengébb lesz a vizsganapon, mint amit gyakorlás közben megszokott. Ajánlatos ezért rendszeres gyakorlásra lehetőséget keresni tanfolyami keretek között.

Fontos! A vizsgabizottság nem fogadja el a vizsgát, amennyiben a vizsgázó az összecsukott sörétes fegyverrel vagy a lezárt zárdugattyújú golyós fegyverrel úgy forog, hogy a fegyver csöve emberre mutat.


Mi történik, ha sikertelen valamely vizsgarész?


Amennyiben a gyakorlati (lövészet) vizsgarész eredménytelen, továbbmehet elméleti vizsgára.

Ha az elméleti vizsga írásbeli (teszt) vagy vadfaj- trófea felismerési (képek) részén nem éri el a kívánt szintet, akkor nem szóbelizhet. Viszont a gyakorlati vizsgán (lövészet) részt vehet, illetve ha az már megvan, akkor az érvényes 6 hónapig.

Sikertelen vizsga esetén csak azt a részt (gyakorlati v. elméleti) kell ismételnie, amelyik eredménytelen volt és onnan folytathatja a még hiányzó részeket. Sajnos ekkor a teljes vizsgadíjat (10.000.- Ft) újból be kell fizetnie és a befizetést igazoló csekket az ismétléskor be kell mutatnia.

Fontos! Az eredménytelen vizsgarész csak a következő vizsga időpontjában ismételhető!

Mindaddig, amíg nem tett minden részletében sikeres vizsgát, nem kaphatja meg a bizonyítványt.

A vizsga időpontjáról írásbeli értesítést kap.

Fontos! Amennyiben valamelyik vizsgarész sikertelen volt, s ezért ismételnie kell, de nem tud elmenni vizsgázni, úgy 6 hónap eltelte után teljesen előröl kell kezdenie a vizsgát.

Fontos! Amennyiben úgy érzi, hogy otthoni felkészülése nem volt elegendő és felkészítő tanfolyamra van szüksége, úgy elérhetőségeink valamelyikén ezt jelezze és iratkozzon be legközelebbi tanfolyamaink egyikére. Szeretettel várjuk!


Sikeres a vizsgája?


Gratulálunk! Ön Állami Vadászvizsga Bizonyítványt kap, amely fontos okmány. Kérjük gondosan őrizze meg, mert a későbbiek során szüksége lehet arra, hogy ezen okmánnyal igazolja a vizsga letételét!

Az okmány elveszítése esetén nem pótolható, csak igazolás kapható arról, hogy sikeres vizsgát tett a jelölt.

Az Állami Vadászvizsga Bizonyítvánnyal lehet a lakóhely szerint illetékes megyei Vadászkamaránál kiváltani az éves vadászjegyet, ami adott vadászati évadra (március 1–től február utolsó napjáig) érvényes. Ehhez csatolják az egyéni lőjegyzéket, illetve a kötelező Vadász Felelősség Biztosítást.

Fontos! A Kamarai tagság nem kötelező, viszont ajánlott!



Jelentkezés, információ: 06-20/219-4155

[email protected]





Tags: állami vadászvizsgáról, az állami, állami, vadászvizsgáról, magyarországi, minden, tájékoztató, tehet, vadászvizsgát