VALÓSÁGOK RÉTEGEI SZÖVEGRÉTEGEK VÖRÖS ISTVÁN NOVELLÁIBAN –








Tóth Krisztina

Valóságok rétegei - szövegrétegek Vörös István novelláiban –

Szakács Emília szemináriumi foglalkozása


VÖRÖS ISTVÁN

Fehér karácsony

(in.: Vörös István: A kéz öt ujja, Jelenkor Kiadó, Pécs, 2001,120-124. o.)


(11. évfolyam –1x2 + 1 műelemző óra gyakorlatokkal)

Célok:

  • betekintés Vörös István alkotói világába

  • az adott szöveg és a tágabb kontextus kapcsolódásának lehetőségeit megfigyelni

  • a fikció rétegei; valóság és a valóság transzformációinak szövegszerű megfeleltetéseit megvizsgálni

  • anekdotikus, metaforikus, lírai és reflexív szövegrétegek feltárása


Fejlesztési követelmények:

  • szövegértés – szövegelemzés – szövegalkotás komplex gyakoroltatása, az irodalomértés elmélyültebb módozatainak erősítése

  • a megértés – véleményalkotás – átadás mechanizmusainak fejlesztése


(egyéni, kooperatív csoportra és frontális munkaformára épülő tanulásszervezés)

Ráhangolódás:


  1. Az ötujjas mondóka ujjfunkcióira írjunk szerepet!

+ Ki vagy te, aki a szerepeket kiosztottad? Ki az, aki szemlél?

(ld.: A kőevő ember megfelelő jelenete - in.: A kéz öt ujja, 175-176. o.)

Ez elment vadászni,
Ez meglőtte,
Ez hazavitte,
Ez megsütötte,
Ez az icike-picike mind megette!

  1. Olvasd el Nagy Zoltán A kéz című versét!

MELLÉKLET/1

  • A kéz-metonímiát hogyan tölti föl a vers a szent és a profán szerepeivel? Milyen erotikus jelölők csatlakoznak a szerepekhez?

  • Ki oszt szerepet? Mi az, ami a beszélő én belső világából belekerül a szerepbe?

  1. A kéz öt ujja c. kötet szövegrészletei - szövegértelmezés, jelentésteremtés

MELLÉKLET/2

(Az olvasás nulla foka - in.: A kéz öt ujja … 23. o.) (Orpheus nyomában- in.: A kéz öt ujja … 43-45. o.) (Az elhagyott emberkölcsönző- in.: A kéz öt ujja …67., 69. o.) (Egy napom története - in.: A kéz öt ujja…109-111. o.) (A nevető angyal - in.: A kéz öt ujja…151-152. o.)

Feladat:

A csoportok két-két szövegrészletet vizsgálnak meg. Beszéljétek meg a szövegrészletek alapján megfogalmazódó reflexióitokat – jellemző motívum/metafora, sajátos nézőpont, világérzékelés, intertextuális jelenségek … stb. -, megbeszélésetek lényegét röviden összefoglalva jegyezzétek a szöveg melletti oszlopba!

A csoportok képviselői olvassák föl az idézetet, foglalják össze röviden megbeszélésük eredményét. Az azonos szöveggel dolgozó kontrollcsoportok egészítsék ki!

(Szövegek különböző írásokból, melyek valamilyen meglepő fordulatot, prózapoétikai sajátosságot tartalmaznak; motívum, szokatlan, groteszk vagy abszurd elem, erőteljes reminiszcentia/intertextualitás. A cél, hogy a tanulók betekinthessenek Vörös István alkotói világának sokszínűségébe. Ez a próza egyszerre elvont és empirikusan eleven, anekdotikusan izgalmas, burjánzóan cselekményes és metaforikusan nyitódó szövegvilággal szembesíti a befogadót.)


Jelentésteremtés:


  1. Olvassuk el a Fehér karácsony című novellát!


MELLÉKLET/3


  1. - A sztori, a karácsonyi történet tárgyilagos, lecsupaszított elemeit jelöljük ki a

szövegben! (anekdotikus elemsor)


  • Mi a lélektani háttere a történteknek, hogyan függ össze az én (a novella főszereplője) állapotával?

  • Melyek azok a szimptómák, amelyek a mellékelt leírás (MELLÉKLET/4)

alapján jelen vannak a novellában, a főszereplő megnyilvánulásaiban, magatartásában? Hol mutatja a szöveg, hogy nem csupán egy klimaxos tünetproduktum, ami az elbeszélő/főszereplőre jellemző?


  1. A tapasztalati realitás nyelvi-stilisztikai szublimációja, transzformációja

  • A tanulók idézetkártyákat húznak. A feladat: pármunkában megkeresni az idézetkártyákon szereplő nyelvi-stilisztikai elem/ek jelentésösszefüggéseit a szövegben.

(lírai elemsor)


MELLÉKLET/5 – KÁRTYÁK



  1. Metaforikus síkok - metaforizációs mintázatok: a motívumháló

A tapasztalati valóság elbeszélt tartalmait metaforizációs mintázatok, egy nagyon erős motívumháló szövi át. A metaforikus elemek jelentésmezője több tartományában is kötődik az elbeszélő én elbeszélői és elbeszélt magatartásához egyszerre.

(metaforikus elemsor)



Feladat:


  • A fürtábra technikáját használva gyűjtsétek össze a novella metaforikus, topikus elemeit!

  • A csoportok képi és szöveges információkat kapnak a novella metaforikus síkjainak föltárásához. Ez arra szolgál, hogy a szöveg motívumainak hagyományos, topikus jelentéseit összegyűjtsék, másrészt a novellabeli szerepeiket értelmezzék.

Válogatás a motívumokból: disznó, farkas, angyal, tükör, fül, sír, Hold, szent nász


  • Az értelmezést követően a csoportok képviselői beszámolnak az eredményről. Minden beszámoló tartalmazhat egy problémafölvető kérdést. A kérdéseket az elemző kört követően közösen válaszoljuk meg.


MELLÉKLET/6, 6.1, 6.2 – FELADATLAPOK + KÉPEK


  1. Az elbeszélés szövetébe simuló reflexív réteg



Feladat:

AVALÓSÁGOK RÉTEGEI  SZÖVEGRÉTEGEK VÖRÖS ISTVÁN NOVELLÁIBAN – z elbeszélői (Ei) és elbeszélt én (Et) reflexiói a szövegben egymást váltva vannak jelen. Jelöljétek ki ezeket a szövegrészeket! Vizsgáljuk meg a reflexiók szerepét és az időszerkezetet, az idősíkok váltásait !

(reflexív/esszéisztikus elemsor)


MELLÉKLET/7



Feladat:

Értelmezzük a következő mondatokat!

„mintha egy könyvet olvasnék” - „talán visszanyertem a tisztaságom, mint itt ez a hóval betakart hó”

  • Hol játszódik a történet? Hogyan kapcsolódnak a küllő és belső valóságok, az idősíkok, a fikciók rétegei a szövegben?

A világlátás, az alkotói világ műfajokat és szövegformákat átlépő koherenciái. Próza és líra motivikus azonosságai.

Illusztráció: Heidegger, a postahivatalnok - XV. éne. Istenlátás/15. (Jelenkor Kiadó, Pécs, 2003)

Reflektálás:


  1. Készíts el néhány naplóbejegyzést, melyek a Vörös István-novella elbeszélt énjének karácsony és húsvét közti feljegyzéseiből valók!


HF:


  1. Értelmezd újra a novellát Delacroix Médea-képének felhasználásával! A jelentésteremtés számára milyen szövegrétegeket mozdít meg az elbeszélő és az elbeszélt én szerepkapcsolódása a magyar- és világirodalom karakteres nőfiguráival: Kurátor Zsófival, Kárász Nellivel, Szendy Ilkával vagy L. Ulickaja Médea és gyermekei című regényének főhősével?

Értelmezésedet a gondolattérkép technikájával végezd el!



  1. Olvasd el A kéz öt ujja című kötet Történetek az emberkölcsönzőből című ciklusának néhány írását! Milyen motivikus megegyezéseket találsz? Melyek a Vörös István-i prózavilág visszatérő elemei?




4






Tags: istván novelláiban, vörös istván, istván, szövegrétegek, rétegei, novelláiban, vörös, valóságok