KRAKÓW DNIA 29 KWIETNIA 2019 R OAS – II420452018

Dfp271312021db Kraków Dnia 25052021 r Do Wszystkich Wykonawców Biorących






OSW-R-1082/09

Kraków, dnia 29 kwietnia 2019 r.


OAS – II.420.45.2018


Dot. praktyk aplikantów dziewiątego rocznika aplikacji sędziowskiej po XIV zjeździe




Do

patronów praktyk

oraz patronów koordynatorów

aplikantów aplikacji sędziowskiej




W oparciu o § 2 oraz § 9 zarządzenia Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie Nr 132/2019 z dnia 15 marca 2019 roku w sprawie szczegółowych zasad odbywania praktyk przez aplikantów aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej uprzejmie przedstawiam szczegółowy zakres tematyczny, który winien być przedmiotem praktyk aplikantów aplikacji sędziowskiej odbywanych w dniach od 03 czerwca 2019 r. do 28 czerwca 2019 r. po XIV zjeździe, który odbędzie się w dniach 27 – 31 maja 2019 r.

Założeniem praktyki co do zasady jest zaznajomienie aplikantów z czynnościami i metodyką pracy sędziego oraz doskonalenie umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej i znajomości orzecznictwa. Praktyka winna utrwalać wiedzę zdobytą podczas bezpośrednio poprzedzających ją zajęć seminaryjnych w ramach zjazdu.

Zgodnie z programem aplikacji sędziowskiej po XIV zjeździe aplikanci mają odbyć 4 tygodnie praktyki w wydziałach cywilnych zajmujących się sprawami procesowymi sądów rejonowych.

            Z uwagi na zakres tematyczny XIV zjazdu tj. „Przygotowanie do rozprawy. Postępowanie nakazowe i upominawcze, elektroniczne postępowanie upominawcze, postępowania transgraniczne, postępowanie uproszczone”, patron praktyki oraz patron koordynator przy pracy z aplikantami powinni szczególną uwagę poświęcić podstawowym zagadnieniom prawa materialnego, takim jak:


Nadto patron praktyki powinien przy pracy z aplikantami poświęcić uwagę zagadnieniom prawa procesowego, takim jak:


W trakcie praktyki należy zapoznać aplikantów ze sprawami rozpoznawanymi w postępowaniu upominawczym, nakazowym i uproszczonym. Aplikanci w trakcie praktyki powinni przede wszystkim być zaangażowani w czynności oceny powództwa w kontekście rozpoznania sprawy w postępowaniu nakazowym, bądź upominawczym, badania czy dane roszczenie określone w pozwie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym, w tym wydawanie niezbędnych zarządzeń przewodniczącego w tym zakresie, podejmowanie czynności związanych z przekazaniem sprawy według właściwości funkcjonalnej. Nadto aplikanci winni być angażowani w wykonywanie czynności obejmujących wydawanie projektów nakazów zapłaty w postępowaniu nakazowym i upominawczym, w tym także w europejskim postępowaniu nakazowym i postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń oraz wydawanie zarządzeń do tych nakazów, a także przeprowadzanie postępowania dowodowego w postępowaniu uproszczonym. W szczególności aplikanci winni zapoznawać się ze sprawami rozpoznawanymi w postępowaniu nakazowym, w których podstawą wydania nakazu zapłaty jest weksel. Patron praktyki powinien dołożyć szczególnych starań, aby nauczyć aplikantów techniki prowadzenia postępowania po wpłynięciu pozwu w postępowaniu nakazowym, upominawczym, uproszczonym, w tym: kontroli czy dana sprawa nadaje się do rozpoznania w tym trybie, redagowania nakazów zapłaty w postępowaniu nakazowym i upominawczym, wydawania zarządzeń do nakazów zapłaty, badania wniesionych zarzutów lub sprzeciwu, w tym wydawania zarządzeń po wniesieniu zarzutów lub sprzeciwu. Aplikanci w trakcie praktyki winni nabyć umiejętność prawidłowego formułowania zarządzeń i orzeczeń w postępowaniach: uproszczonym, nakazowym, upominawczym. Nadto patron praktyki powinien zapoznać aplikantów z metodyką prowadzenia spraw po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz po stwierdzeniu braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym i przekazaniu sprawy do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej.


W związku z powyższym zaleca się, aby aplikanci w trakcie praktyki zapoznawali się z konkretnymi sprawami z wyżej wymienionego zakresu i aby powierzano im jak największą liczbę czynności, które utrwalą zdobytą przez nich wiedzę i umiejętności praktyczne, a w szczególności, aby brali czynny udział w przygotowywaniu projektów zarządzeń i orzeczeń sądu w/w dziedzinach wraz z uzasadnieniami.


Uprzejmie informuję, że przedmiotem sprawdzianu, który aplikanci będą pisać po zakończeniu praktyki, w dniu 1 lipca 2019 r., będzie przygotowanie – na podstawie spreparowanych akt - projektu nakazu zapłaty wraz z zarządzeniami oraz pisemne omówienie, bądź wydanie zarządzeń po wniesieniu zarzutów (sprzeciwu). A zatem koniecznym jest zwrócenie szczególnej uwagi na nabycie przez aplikantów praktycznej umiejętności samodzielnego formułowania nakazów zapłaty w postępowaniu nakazowym i upominawczym, jak również formułowania zarządzeń do nakazów zapłaty oraz zarządzeń po wniesieniu zarzutów (sprzeciwu), a także umiejętności omówienia tych decyzji.



Kierownik Działu Dydaktycznego OAS

dr Agnieszka Pilch

sędzia

4






Tags: kwietnia, kraków, ii420452018