NA TEMELJU ČLANKA 9 STAVKA 1 I ČLANKA 26

10 NA TEMELJU ČLANKA 36 STAVKA 1
10 NA TEMELJU ČLANKA 6 STAVAK (3)
4 NA TEMELJU ČLANKA 41 STAVAK (1)

NA TEMELJU ČLANKA 277ST2 ZAKONA O TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA
NACRT – KLASA 94001160141 URBROJ 21860104013177 NA TEMELJU
NACRT ODLUKE NA TEMELJU ČLANKA 35 ZAKONA

Broj:



Na temelju članka 9. stavka 1. i članka 26. stavka 6. Zakona o Hrvatskoj komori arhitekata i inženjera u graditeljstvu a u svezi s člankom 47. stavkom 1. točkom 3. i stavkom 2. Statuta Hrvatske komore arhitekata I inženjera u graditeljstvu, Skupština Hrvatske komore arhitekata i inženjera u graditeljstvu na sjednici 20. lipnja 2005. godine, donosi


PRAVILNIK O UPISIMA U STRUKOVNE RAZREDE

HRVATSKE KOMORE ARHITEKATA I INŽENJERA U GRADITELJSTVU




I. OPĆE ODREDBE


Članak 1.


Ovim se Pravilnikom pobliže uređuje rad i postupci Odbora za upis u Imenike ovlaštenih arhitekata i inženjera ( skraćeno : Odbori za upis ) Hrvatske komore arhitekata i inženjera u graditeljstvu ( skraćeno : Komora ), prilikom rješavanja pojedinačnih zahtjeva za upis u Imenik ovlaštenih arhitekata i u Imenike ovlaštenih inženjera ( skraćeno : Imenike ), te se određuju mjerila ispunjavanja uvjeta Zakona o Hrvatskoj komori arhitekata i inženjera u graditeljstvu ( skraćeno : Zakona ), Statuta Hrvatske komore arhitekata i inženjera u graditeljstvu (skraćeno : Statut) za upis u imenike i Kodeksa strukovne etike ( skraćeno : Kodeksa ) kojima će se odbori za upis služiti prilikom odlučivanju o upisu u imenike.


Članak 2.


1) U skladu sa člankom 25. stavkom 1. Zakona, arhitekt ili inženjer može biti upisan u Razred komore za čije strukovne zadatke je školovan odnosno za koje se osposobio praksom.

(2) Zahtjev za upis u Imenik Komore s dokazima o ispunjavanju uvjeta iz članka 26. Zakona, podnosi se odboru za upis razreda za koji podnositelj zahtjeva traži upis.

(3) Zahtjev se ispunjava na obrascu, kojemu se dodaju prilozi kojima se dokazuje ispunjenje uvjeta za upis. Odbor ima pravo zatražiti dodatnu dokumentaciju..

  1. Prilikom podnošenja zahtjeva podnositelj je dužan priložiti dokaz o uplati upisnine.

  2. Upisnina se ne vraća podnositelju bez obzira na odluku odbora za upis.


Članak 3.


(1) Podnositelj zahtjeva za upis podnosi zahtjev za jedan Razred komore. Zahtjev za upis može se podnjeti i za više razreda. U tom slučaju potrebno je na svakom zahtjevu naznačiti za koje razrede je još podnesen zahtjev ili u koje imenike je podnositelj zahtjeva već upisan.

(2) Postupak za rješavanje svakog zahtjeva vodi se odvojeno.

(3) Za svaki prijedlog podnositelj zahtjeva treba predujmiti troškove upisnog postupka u iznosu koji odgovara iznosu upisnine. Ukoliko prijedlog bude pozitivno riješen navedeni iznos priznati će se kao upisnina, u slučaju negativnog rješenja Komora zadržava uplaćeni iznos.




II. ODBORI ZA UPIS


Članak 4.


(1) Odbori za upise razreda jesu:

1. Odbor za upise Razreda arhitekata. Odbor za upise Razreda arhitekata ima sedam članova. Jedan član odbora za upise bira se iz stručnog smjera ovlaštenih krajobraznih arhitekata.

2. Odbor za upise Razreda inženjera građevinarstva. Odbor za upise Razreda inženjera građevinarstva ima pet članova.

3. Odbor za upise Razreda inženjera geodezije. Odbor za upise Razreda inženjera geodezije ima pet članova.

4. Odbor za upise Razreda inženjera strojarstva. Odbor za upise Razreda inženjera strojarstva ima pet članova.

5. Odbor za upise Razreda inženjera elektrotehnike. Odbor za upise Razreda inženjera elektrotehnike ima pet članova.

(2) Odbori rade neovisno jedan od drugoga i donose odluke samo za razred kojemu pripadaju.

(3) Članove odbora za upis biraju članovi svakog razreda na Sjednicama razreda.

(4) Predsjednika odbora za upis biraju članovi odbora između sebe.

(5) Umjesto člana odbora koji je opravdano spriječen sudjelovati u radu, ili je prestao biti član, Odbor razreda može imenovati zamjenika do slijedeće Sjednice razreda. Zamjenik ima prava koja imaju ostali članovi Odbora za upis.


Članak 5.


(1) Odbori za upis rade na sjednicama samostalno, neovisno i bez ičijih uputa i utjecaja, a članove upisuju u stručne smjerove u skladu sa strukovnim zadacima pojedinih razreda i uvjetima koje ispunjavaju podnositelji zahtjeva

(2) Prilozi zahtjevima za upis i za iznimni upis temeljem vrsnoće radova ne vraćaju se i trajno se arhiviraju u Komori, ako predlagatelj izričito u pisanom obliku ne zatraži drugačije.

(3) Odbor za upis sastaje se najkasnije 30 dana nakon primitka zahtjeva za upis u odgovarajući imenik.



III. RAD I POSTUPCI ODBORA ZA UPIS


Članak 6.


(1) O radu odbora za upis na sjednicama vodi se zapisnik. Sve odluke odbora za upis unose se u zapisnik. Zapisnik potpisuje predsjednik odbora za upis.

(2) Radom odbora za upis rukovodi njegov predsjednik. Predsjednik saziva sjednice odbora. Predsjednik mora sazvati sjednicu temeljem članka 5. stavka 2. ovog Pravilnika kada od Stručnih službi Komore primi Zahtjev za upis upućen Odboru kojemu predsjeda.

(3) Ako odbor za upis zaključi da su Zahtjevu priloženi zadovoljavajući dokazi o pravu na upis u Imenik i ne zatraži dodatne dokaze, dužan je donjeti odluku o upisu u Imenik ili odluku o odbijanju upisa u Imenik, najkasnije u roku 30 dana nakon sjednice na kojoj je zahtjev razmatran, odnosno najkasnije 60 dana od kada je Komora primila zahtjev.

(4) Odbor za upis može, nakon pregleda dokumentacije iz članka 2., od podnositelja zahtjeva dodatno zatražiti ovjerene dokumente i kada je potrebno druge podatke.

(5) U slučaju da odbor za upis zatraži dodatne dokaze o pravu na upis u Imenik, dužan je pismeno izvijestiti podnositelja koje dodatne dokaze i od koga ih traži. U slučaju dopune dokumentacije i ponovnog razmatranja zahtjeva za upis, vrijeme rješavanja produžuje se za daljih 60 dana od predaje dopunjene dokumentacije.

(6) Ako odbor za upis zaključi da nije nadležan za odlučivanje o zahtjevu, može uputiti podnositelja zahtjeva nadležnom odboru za upis koji će ponoviti postupak. Rok za odluku o upisu ili odluku o odbijanju upisa u Imenik odnosi se samo na vrijeme dok je zahtjev na razmatranju kod odbora kojemu je podnesen.

(7) Zahtjev za upis ili zahtjev za prestnak mirovanja može biti odbijen ako podnositelj zahtjeva ne zadovoljava uvjete propisane Zakonom o Hrvatskoj komori arhitekata I inženjera u graditeljstvu.


Članak 7.


(1) O upisu u imenik i brisanju iz Imenika ovlaštenih arhitekata ili ovlaštenih inženjera odbori odlučuju tročetvrtinskom večinom glasova svih članova odbora osim kada je ovim pravilnikom drugačije određeno.

  1. Predsjednik odbora za upis i svi članovi odbora, prisutni na sjednici, potvrđuju pravo na upis u imenik, rješenje o brisanju iz Imenika i odluke o mirovanju članstva, potpisima i datumom potpisa.

  2. Rješenja o upisu i brisanju iz Imenika i odluke o mirovanju članstva, potpisuje Predsjednik odbora za upis i Predsjednik Komore.

  3. Zapisnici Odbora za upis dostavljaju se svim članovima Odbora, Predsjedniku razreda i pismohrani Komore.

  4. Odluku o brisanju iz Imenika povodom zahtjeva Upravnog odbora, stegovnog tužitelja ili nadležnog Ministarstva, donosi odbor za upise na način propisan stavcima 1. i 2. ovoga članka.



Članak 8.


(1) Radi koordincije rada odbora za upis Komora ima Koordinacijski odbor za upis u imenike ( skraćeno : koordinacijski odbor za upis ) kojeg čine predstavnici pojedinih odbora za upis. Svaki Razred u koordinacijskom odboru ima jedan glas a odluke se donose suglasjem svih članova.

(2) Koordinacijski odbor za upis koordinira radom odbora za upis u Imenike pojedinih razreda i predlaže način njihovog rada u skladu sa Zakonom, Statutom i ovim Pravilnikom.

Koordinacijski odbor za upis ne može izmijeniti niti ima pravo utjecati na odluke Odbora za upis pojedinih razreda.

(3) Koordinacijski odbor za upis utvrđuje prijedlog izmijena i dopuna Pravilnika na prijedlog pojedinog odbora za upis.

(4) Sjednice Koordinacijskog odbora za upis održavaju se na prijedlog jednog od odbora, koordinatora za upis ili predsjednika komore.

  1. Članovi Koordinacijskog odbora za upis su predsjednici odbora za upise pojedinih razreda. Članovi između sebe biraju koordinatora odbora za upis koji saziva i predsjeda sjednicama.

  2. Na sjednice Koordinacijskog odbora poziva se predsjednik komore ili člana upravnog odbora po ovlasti predsjednika komore.

  3. O radu Koordinacijskog odbora za upis vodi se zapisnik kojeg potpisuje predsjedavajući. Zapisnik se dostavlja svim odborima za upis, predsjedniku Komore i pismohrani Komore.




IV. UVJETI I MJERILA ZA UPIS U IMENIKE


Članak 9.


(1) Pravo na upis u Imenik ovlaštenih arhitekata imaju na temelju školovanja :

1. u stručni smjer ovlaštenih arhitekata

- osobe koje su stekle zvanje diplomiranog inženjera arhitekture ( VSS, VII/1 stupanj ).

2. u stručni smjer ovlaštenih arhitekata - urbanista

- osobe koje stekle zvanje diplomiranog inženjera arhitekture ( VSS, VII/1 stupanj ).

3. u stručni smjer ovlaštenih arhitekata unutarnje arhitekture

- osobe koje su stekle zvanje diplomiranog inženjera arhitekture ( VSS, VII/1 stupanj ) .

4. u stručni smjer ovlaštenih krajobraznih arhitekata

- osobe koje su stekla stručno zvanje diplomirani inženjer agronomije (VSS, VII/I stupanj).


Članak 10.


Pravo na upis u Imenik ovlaštenih inženjera građevinarstva na temelju školovanja imaju osobe koje su stekle zvanje diplomirani inženjer građevinarstva (VSS, VII/1).

Članak 11.


Pravo na upis u Imenik ovlaštenih inženjera geodezije na temelju školovanja imaju osobe koje su stekle zvanje diplomirani inženjer geodezije (VSS, VII/1).


Članak 12.


Pravo na upis u Imenik ovlaštenih inženjera strojarstva na temelju školovanja imaju osobe koje su stekle zvanje diplomirani inženjer strojarstva (VSS, VII/1)


Članak 13.


Pravo na upis u Imenik ovlaštenih inženjera elektrotehnike na temelju školovanja imaju osobe koje su stekle zvanje diplomirani inženjre elektrotehnike (VSS, VII/1)



Članak 14.


(1) Podnositelju zahtjeva odobrit će se upis u Imenik temeljem članka 26. stavka 5. Zakona i temeljem članka 8. Statuta ako se vrsnoćom radova posebno istakao i ako ispunjava sljedeće uvjete :

1. da je najmanje deset godina uspješno radio na strukovnim zadacima koji odgovaraju stručnom smjeru za koji će biti ovlašten u skladu sa člancima 18. do uključivo 26. Statuta.

2. da ima preporuku za upis tri ovlaštena arhitekta ili ovlaštena inženjera, smjera za koji će biti ovlašten, čije članstvo nije u mirovanju.

(2) Temeljem uvida u radove, u slučaju kada podnositelj zahtjeva ima izuzetno vrijedne radove, Odbor za upis može samo jednoglasnom odlukom svih članova odobriti upis bez obveze da podnositelj zahtjeva dokaže znanje na posebnom ispitnom programu.

(3) Ukoliko odbor za upis utvrdi da podnositelj zahtjeva zadovoljava sve uvjete iz stavka 1., ali ne može donjeti jednoglasnu odluku, može podnositelju zahtjeva preporučiti pristupanje ispitu po posebnom programu. U takvom slučaju odluku treba donjeti tročetvrtinskom večinom glasova svih članova odbora.

(4) Odbor za upis odbiti će zahtjev temeljem uvida u radove ako utvrdi da se radovi ne mogu ocijeniti zadovoljavajućim ili ukoliko utvrdi da podnositelj zahtjeva ne zadovoljava sve uvjete iz stavka 1. ovoga članka.

(5) Upis može biti proveden kada osoba ispuni sve ostale uvjete za upis propisane Zakonom i Statutom (Stručni ispit u graditeljstvu i dr.).


Članak 15.


  1. Strani arhitekt ili inženjer koji je član strane komore arhitekata ili inženjera može obavljati

projektiranje u svojstvu odgovorne osobne i stručnog nadzora građenja u Republici Hvatskoj ako je na natječaju stekao pravo na izvedbu natječajnog rada, pod uvjetom da dobije odobrenje Komore.

  1. Odobrenje iz stavka 1. ovoga članka daje odbor za upis razreda u čiju oblast ulazi predmetno

projektiranje odnosno nadzor.

  1. Stranom arhitektu ili inženjeru može se dati odobrenje za obavljanje poslova iz stavka 1.

ovog članka pod pretpostavkom uzajamnosti, ako poznaje važeće propise Republike Hrvatske te ako ispunjava i druge uvjete propisane Zakonom. Pretpostavka uzajamnosti ne primjenjuje se na stranog arhitekata i inženjera sa sjedištem, odnosno prebivalištem u zemlji članici Svjetske trgovinske organizacije.

  1. Teret dokaza o članstvu u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji određene države je na

podnositelju zahtjeva za obavljanje poslova iz st. 1 ovog članka.

  1. Strani arhitekt ili inženjer može povremeno obavljati poslove projektiranja i/ili stručnog

nadzora gradjenja u Republici Hrvatskoj na temelju pisanog ugovora s osobom

registriranom za obavljanje tih poslova, ako dobije za to odobrenje Komore u skladu sa

stavkom 2. i 3. ovog članka.

  1. Strani arhitekt ili inženjer kojeg je Vlada Republike Hrvatske pozvala da izradi projekt od

posebnog značaja dužan je o tome obavijestiti Komoru radi evidentiranja.

  1. Odobrenje za obavljanje poslova iz stavka 5. ovog članka je upravni akt protiv kojeg žalba

nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.


Članak 16.

(1) Uvjeti i mjerila za izvanredni upis u Imenik ovlaštenih arhitekata, prema članku 26. stavku 5. Zakona su izvrsnost u struci, koja se dokazuje nadprosječno vrijednim radovima.


U ocjenjivanju radova vrednuju se u prvom redu:

  1. Estetske i funkcionalne vrijednosti projekata i izvedenih djela

  2. Uzima se u obzir i širina i vrsta tema koje je kandidat savladao. Koliko je moguće sagledati, vrednuje se i zrelost u provedbi.

  3. Ocjenjuju se autorski radovi, izrađeni samostalno ili u suradnji.

  4. Suradnje u razradi se ne vrednuju.

  5. Razrada projekata i tehnička rješenja vrednuju se ovisno o tome koliko doprinose estetskoj vrijednosti djela.

  6. Pozitivnu ocjenu u arhitekturi ne može dobiti razrada ili tehničko rješenje, ako je djelom stvoreno oštećenje okoliša građenjem.


Posebno isticanje u struci iz članka 26. stavka 5. Zakona, dokazuje se, između ostalog:

  1. nagradama osvojenim na javnim arhitektonskim i urbanističkim natječajima te,

  2. javnim priznanjima i nagradama za arhitektonsko projektiranje.



Članak 17.

Uvjeti i mjerila za upis u Imenik ovlaštenih inženjera građevinarstva, geodezije, strojarstva i elektrotehnike prema članku 26., stav 5., Zakona (hrvatski državljani koji nisu završili sveučilišni dodiplomski studij i stekle zvanje diplomiranog inženjera ovih struka, a stekli su izvrsnost u struci koja se dokazuje natprosječno vrijednim radovima).



U ocijenjivanju radova vrijede uvjeti:


(1) da je podnositelj zahtjeva najmanje deset godina radio u strukovnom području građevinarstva, geodezije, strojarstva odnosno elektrotehnike na poslovima projektiranja ili stručnog nadzora (dokazuje se kopijom radne knjižice, popisom radova i preporukama triju ovlaštenih inženjera);

(2) da se podnositelj zahtjeva svojim radom posebno istaknuo


Podnositelj zahtjeva se svojim radom posebno istaknuo:







V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE



Članak 18.


Svi započeti postupci za upis, mirovanje, obnovu dovršit će se po odredbama ovoga Pravilnika.


Članak 19.


Materijalnu odgovornost koje bi mogle proizaći iz odluka Odbora za upis snosi razred čiji je Odbor rješavao zahtjev.



Članak 20.


Uvjet o položenom stručnom ispitu iz članka 26. stavka 2. točke 6. Zakona, ne odnosi se na krajobrazne arhitekte i na arhitekte urbaniste s 20 godina radnog iskustva do 3.studenog 1999. g.



Članak 24.


  1. Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika, prestaje važiti Pravilnik o upisima u strukovne razrede Hrvatske komore arhitekata I inženjera u graditeljstvu, od 22. srpnja 1999. godine.

  2. Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja na Skupštini Komore.






Klasa: 314-33/05-01/6

Urbroj: 314-00-05-1

Zagreb, 20. lipnja 2005. godine




Predsjednik Hrvatske komore

arhitekata i inženjera u graditeljstvu


Vinko Penezić, dipl.ing.arh.












O B R A Z L O Ž E NJ E



Obrazloženje uz članak 4.

Predloženom promjenom rješava se problem koji je razred arhitekata privremeno rješio imenovanjem pridruženog člana odbora koji sudjeluje kod rješavanja zahtjeva za upis krajobraznih arhitekata.


Obrazloženje uz članak 5.

Arhiva s materijalima o upisima predstavlja građu za teoretske radove o suvremenoj praksi projektiranja. Mogućnost da se projekti i ostvarene zgrade objave i prikažu proizlazi i iz činjenice da su arhitektura i graditeljstvo javne djelatnosti, a projekti namijenjeni realizaciji i javnom uvidu.


Obrazloženje uz članak 6.

Ova odredba proizlazi iz zakona o HKAIG, čl. 26.,st. 2, točka 8.


Obrazloženje uz članak 7. - za stavke (1), (2), (3) i (4)

Predloženim promjenama jednoobrazno se rješavaju svi postupci brisanja iz Imenika. Sada su Statutom propisana dva neusklađena postupka ispisivanja i nije jasno određeno koji postupak treba primjenjivati.

Članak 12 Statuta propisuje da se na postupak ispisivanja, na odgovarajući način, primjenjuju odredbe ( Statuta ) o obnovi upisnog postupka. U obnovi upisnog postupka primjenjuju se, nadalje, prema stavku 2 članka 11. odredbe koje važe za upis. Te odluke donosi odbor za upis.

Suprotno tome, u članku 51. točka 5. Statuta, propisano je da rješenja o prestanku članstva i mirovanju donosi Upravni odbor. Ako se postupi po toj odredbi, nije moguće postupiti po člancima 11 i 12 Statuta. To znači da kod ispisa nije moguće primijeniti odredbe koje važe za upis i odluke donjeti u odboru za upis.

Koordinacija odbora za upis predlaže da se iz Statuta briše točka 5 članka 51.

Kad se usvoje promjene u članku 7 Pravilnika o upisima i izbriše točka 5 članka 51 Statuta, prestanak članstva će se provoditi po jednoznačno određenom ostupku u skladu s člancima 11 i 12 Statuta koji ostaju na snazi.

Ujedno će biti riješen još jedan problem. Postupke koje pokreće upravni odbor rješavati će nakon upravnog odbora odbori za upise bez ponovnog vračanja upravnom odboru na donošenje rješenja.


Obrazloženje uz članak 16.

Potrebno je brisati tekst članka 16. jer su zahtjevi za upis koji su rješavani po tom članku riješeni a upisi se više ne vrše primjenom članka 50. iz prelaznih i završnih odredbi Zakona o Hrvatskoj Komori arhitekata i inženjera u graditeljstvu.

Na mjesto članka 16. predlaže se novi tekst kojim se propisuje upis stranih arhitekata i inženjera.


Obrazloženje uz članak 17.

Članak 18. dosadašnjeg Pravilnika, propisuje upise po članku 50. Zakona o Hrvatskoj komori arhitekata i inženjera u graditeljstvu koji su izvršeni.

Na mjesto članka 18. predlaže se novi tekst koji propisuje unašanje Kriterija za izniman upis u imenik razreda arhitekata u Pravilnik o upisima.

9



Nacrt Prijedloga na Temelju Članka 66 Zakona
PRIJEDLOG NA TEMELJU ČLANKA 117 ZAKONA O
PRIJEDLOG NA TEMELJU ČLANKA 20 I ČLANKA 42


Tags: članka 9., mjesto članka, članka, temelju, stavka