EDUKACJA POLONISTYCZNA MÓWIENIE 6 PKT WYRAŻA I UZASADNIA

1 KLASA 1 2 PRZEDMIOT EDUKACJA KL1 3 NAUCZYCIEL
1 ZADANIA I FUNKCJE NAUCZYCIELA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
4 „KAŻDA INFORMACJA POWIĘKSZA NASZĄ WIEDZĘ” EDUKACJA CZYTELNICZA I

ANDRZEJ KACZMAREK STANISŁAW TOMASZKIEWICZ EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA PROGRAM NAUCZANIA
„KOMPLEKSOWA EDUKACJA PRZEDSZKOLNA W GMINIE WĄCHOCK” G MINA WĄCHOCK
DEBATA EDUKACJA BIOETYCZNA W POLSCE 911 – 16112009 EDUKACJA

EDUKACJA POLONISTYCZNA

EDUKACJA POLONISTYCZNA


MÓWIENIE

6 pkt - Wyraża i uzasadnia własną opinię o postaciach i zdarzeniach. Odnajduje w tekście dany fragment. Twórczo odpowiada. Bierze udział w inscenizowaniu przeczytanych tekstów. Interpretuje wiersz mówiąc go z pamięci. Opowiada ulubione baśnie.

5 pkt - Rozmawia na temat przeczytanej lektury. Umie ustalić kolejność zdarzeń w opowiadaniu, historyjce obrazkowej. Potrafi wypowiedzieć się na temat miejsca akcji w utworze. Umie określić nastrój w utworze literackim ( radość, smutek, humor ). Potrafi recytować wiersze. Umie ułożyć pytania na temat wydarzeń z życia i zawartych w tekście.


4 pkt - Umie opowiedzieć historyjkę obrazkową korzystając bezpośrednio z niej. Uczestniczy w rozmowie na temat wysłuchanego krótkiego tekstu. Wyodrębnia zdarzenia w opowiadaniu. Nadaje tytuły historyjkom obrazkowym. Potrafi przyporządkować tytuły obrazkom w historyjce obrazkowej. Potrafi poprawnie powiedzieć wiersz z pamięci. Uczestniczy w rozmowach z rówieśnikami i nauczycielem. Wypowiada się na określony temat pojedynczymi zdaniami.


3 pkt - Rozmawia opierając się jedynie na własnych doświadczeniach i przeżyciach. Wyodrębnia zdarzenia w opowiadaniu i historyjce obrazowej ( z pomocą nauczyciela ). Wskazuje pojedyncze postacie w utworze. Umie nauczyć się na pamięć krótkiego wiersza lub wybranego fragmentu. Nadaje tytuły ilustracji ( korzystając z pomocy nauczyciela ).


2 pkt - Na pytania odpowiada pojedynczymi zdaniami. Rzadko bierze udział w swobodnych wypowiedziach. Zazwyczaj nie kończy swoich wypowiedzi i nie potrafi ich uzasadnić. Ma problemy z nauczeniem się na pamięć krótkiego wiersza. Nie potrafi sformułować tytułów do historyjki obrazkowej, posługuje się pojedynczymi wyrazami.


1 pkt - Ma kłopoty z wypowiadaniem się na dany temat. Mówi cicho pojedynczymi wyrazami. Nie potrafi nauczyć się wiersza na pamięć. Ma ubogi zasób słownictwa.


CZYTANIE

6 pkt - Wyraźnie, z intonacją czyta różne teksty. Czyta wyraźnie, z intonacją, z podziałem na role. Czyta cicho ze zrozumieniem.

5 pkt - Płynnie czyta różne teksty. Rozumie przeczytany tekst.


4 pkt - Poprawnie czyta różne teksty.


3 pkt - Czyta krótkie teksty drukowane. Czyta krótkie teksty pisane.

2 pkt - Czyta głośno wyrazami, nie zawsze potrafi w sposób płynny połączyć wyrazy w zdaniu.


1 pkt - Czyta teksty głoskując i sylabizując. Ma kłopoty z przeczytaniem kilkusylabowych wyrazów.


PISANIE

6 pkt - Potrafi napisać krótkie opowiadanie na podany temat. Umie wymyślić i zapisać dowolny, krótki tekst. Opisuje przedmioty zgodnie z podanym planem. Pisze sprawozdania z różnych wydarzeń z pomocą nauczyciela. Potrafi korzystać z różnych zródeł informacji. Doskonale pisze z pamięci i ze słuchu.


5 pkt - Umie porządkować zdania w rozsypance zdaniowej. Potrafi opisać kilkoma zdaniami różne przedmioty. Umie napisać do bliskich osób z pomocą nauczyciela. Stosuje zwroty grzecznościowe pisząc życzenia. Robi pojedyncze błędy w pisaniu z pamięci i ze słuchu.


4 pkt - Pisze poprawnie zachowując właściwe proporcje liter w wyrazach i wyrazów w zdaniu, przy pisaniu w zeszycie lub w ćwiczeniach. Potrafi zaadresować kopertę. Używa form grzecznościowych układając życzenia. Robi błędy podczas przepisywania, w pisaniu z pamięci i ze słuchu.


3 pkt - Pisze niestarannie w zeszycie i ćwiczeniach. Pisze w wolnym tempie. Popełnia liczne błędy podczas przepisywania, jak również podczas pisania z pamięci i ze słuchu.


2 pkt - Pisze nieczytelnie. Źle łączy litery, nie mieści się w liniach. Popełnia dużo błędów podczas pisania ze słuchu, pamięci i przepisywania.


1 pkt - Nie zachowuje prawidłowego kształty liter i łączeń. W pisaniu z pamięci i ze słuchu myli litery drukowane z pisanymi i nie potrafi napisać długich wyrazów i zdań.



GRAMATYKA

6 pkt - Doskonale rozpoznaje czasowniki, rzeczowniki i przymiotniki. Grupuje wyrazy należące do tej samej rodziny wyrazów. Porządkuje wyrazy według pierwszej i drugiej litery alfabetu. Określa rodzaje

rzeczownika i przymiotnika. Rozwija zdania. Rozpoznaje czasy czasownika.


5 pkt - Porządkuje alfabetycznie wyrazy według pierwszej litery. Rozwija zdanie przez zwiększenie jego składników. Tworzy liczbę mnogą od podanego rzeczownika. Samodzielnie układa zdanie oznajmujące i pytające. Rozpoznaje liczbę czasownika i rzeczownika. Rozpoznaje rzeczowniki i czasowniki w zdaniu.


4 pkt - Układa wyrazy z sylab. Dzieli wyrazy na sylaby. Rozpoznaje czasowniki i rzeczowniki. Rozwija zdanie podanymi wyrazami. Rozpoznaje zdanie rozkazujące.


3 pkt - Dzieli słowa na głoski. Dzieli wyrazy na litery. Rozpoznaje samogłoski w poszczególnych wyrazach. Rozpoznaje w zdaniu liczbę wyrazów. Rozróżnia i układa zdanie pytające i oznajmujące.


2 pkt - Dzieli wyrazy na głoski, litery i sylaby. Myli samogłoski ze spółgłoskami, poznane części mowy i rodzaje zdań.


1 pkt - Ma problemy z podziałem wyrazów na głoski, litery, sylaby. Nie rozpoznaje rodzajów zdań i części mowy.





EDUKACJA MATEMATYCZNA


6 pkt - Biegle dodaje, odejmuje liczby w zakresie 100, mnoży liczby w zakresie 100, dzieli liczby przez 5 i 10 w zakresie 100. Samodzielnie rozwiązuje złożone zadania tekstowe, proponuje różne sposoby rozwiązań. Biegle oblicza działania stosując kolejność wykonywania działań. Poprawnie zapisuje liczebniki w zakresie 1000. Wykonuje działania w zakresie 1000. Odczytuje minuty i godziny na zegarze. Posługuje się jednostkami wagi – kilogram, dekagram, długości – metr, centymetr oraz ich skrótami. Umie obliczyć obwód danej figury.


5 pkt - Wyodrębnia podzbiory. Zapisuje słowami liczby w zakresie od 20 do 100. Umie nazywać w działaniach poszczególne liczby. Przedstawia działania na grafach. Stosuje w obliczeniach prawo przemienności i łączności dodawania. Stosuje kolejność wykonywania działań z zastosowaniem nawiasów oraz bez nich. Samodzielnie układa proste zadania tekstowe. Rozwiązuje zadania złożone z pomocą nauczyciela. Rozwiązuje zadania tekstowe z wykorzystaniem pojąć: tyle razy więcej, tyle razy mniej. Stosuje w obliczeniach przemienność dzielenia. Dzieli w zakresie 30 i mnoży przez 5 i 10 w zakresie 100. Przedstawia działania odwrotne do dzielenia. Zna jednostki długości, pojemności, czasu. Odczytuje i zapisuje znaki rzymskie od I do XII. Zapisuje daty według wzoru. Zapisuje, odczytuje i porównuje liczby trzycyfrowe. Umie narysować poznane figury geometryczne.


4 pkt - Umie wyodrębnić zbiory. Poprawnie zapisuje słowami liczby w zakresie 30. Zaznacza liczby na osi liczbowej. Rozkłada liczby na składniki. Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 30. Dodaje i odejmuje liczby z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 20. Rozwiązuje proste zadania tekstowe posługując się dwoma działaniami. Wskazuje w liczbie dwucyfrowej cyfrę jedności i dziesiątek. Dodaje i odejmuje w zakresie od 20 do 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego z pomocą nauczyciela. Mnoży i dzieli w zakresie 30. Dzieli w zakresie 30 za pomocą liczmanów. Umie zilustrować mnożenie w zakresie 30. Wypełnia tabelki matematyczne z pomocą nauczyciela. Rozwiązuje proste zadania tekstowe . Układa proste zadania tekstowe z pomocą nauczyciela. Rozpoznaje odcinki prostopadłe i równoległe. Umie przeliczać pieniądze.


3 pkt - Wyodrębnia zbiory, których elementy spełniają określony warunek z pomocą nauczyciela. Potrafi dodawać i odejmować w zakresie 20. Zapisuje liczby za pomocą cyfr. Porządkuje liczby rosnąco i malejąco. Porównuje liczby stosując znaki <,>, =. Rozwiązuje proste zadania z pomocą nauczyciela. Odczytuje cyfrowy zapis liczb dwucyfrowych. Dodaje i odejmuje w zakresie od 20 do 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego i z przekroczeniem z pomocą nauczyciela. Rozwiązuje z pomocą nauczyciela proste zadania tekstowe. Zastępuje mnożenie takich samych liczb dodawaniem w zakresie od 0 do 30. Mnoży liczby do 30. Rozpoznaje i nazywa poznane figury geometryczne.


2 pkt - Potrafi dodawać i odejmować w zakresie 20 za pomocą liczmanów. Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego z pomocą nauczyciela. Proste zadania tekstowe rozwiązuje z pomocą nauczyciela. Popełnia drobne błędy w mnożeniu w zakresie 20. Dzieli w zakresie 20 za pomocą liczmanów.

1 pkt - Popełnia błędy w dodawaniu i odejmowaniu liczb w zakresie 20. Ma problemy z rozwiązaniem prostego zadania tekstowego nawet z pomocą nauczyciela. Myli figury geometryczne. W liczbach dwucyfrowych myli cyfrę jedności i dziesiątek. Nie umie mnożyć ani dzielić - w zakresie 20 na konkretach.

EDUKACJA SPOŁECZNO-PRZYRODNICZA


6 pkt - Potrafi określić położenie i warunki naturalne swojej miejscowości i okolicy, krajobraz, elementy przyrody. Umie obserwować przyrodę , samodzielnie prowadzi kalendarz pogody. Wyjaśnia jak powstaje owoc. Umie podać różnicę między ptakami i ssakami. Samodzielnie dokonuje obserwacji przyrody, prowadzi hodowlę w celach badawczych.

5 pkt - Umie scharakteryzować zawody najczęściej wykonywane prze mieszkańców okolicy. Opowiada o pracy ludzi na wsi i w mieście. Rozpoznaje i nazywa zwierzęta hodowlane. Umie właściwie zachować się w środkach komunikacji. Zna zasady ruchu drogowego. Wskazuje na mapie położenie swojej miejscowości. Wymienia elementy pogody. Zna ogólną budowę wybranych roślin warzywnych. Umie opowiedzieć o drzewach i krzewach owocowych. Zna pełną nazwę swojej Ojczyzny, jej barwę i godło. Wie, co może się zdarzyć w następstwie znanych mu zjawisk przyrodniczych.


4 pkt - Zna zasady zdrowego odżywiania. Zna nazwę poszczególnych pór roku. Umie wymienić nadziemne i podziemne części roślin. Potrafi odróżnić drzewo od krzewu. Zna przepisy ruchu drogowego.


3 pkt - Dba o własne zdrowie. Potrafi bezpiecznie poruszać się po drogach. W małym zakresie opanował podstawowe wiadomości i umiejętności.


2 pkt - Porusza się bezpiecznie po drogach. Opanował tylko niektóre podstawowe umiejętności i wiadomości.


1 pkt - Nie opanował nawet koniecznych wiadomości i umiejętności.

























EDUKACJA MUZYCZNO-RUCHOWA


6 pkt - Umie zaimprowizować melodię i rytm do tekstów literackich. Umie zilustrować ruchem treść piosenki oraz odegrać scenki dramowe na określony temat. Jest bardzo sprawny fizycznie. Świetnie pływa dowolnym stylem. Dodatkowo uczestniczy w zajęciach sportowych.


5 pkt - Głośno, Wyraznie i samodzielnie śpiewa piosenki. Rozpoznaje nazwy czterech głosów ludzkich ( sopran, alt, tenor, bas ). Sprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne. Umie samodzielnie wykonać ćwiczenia zapobiegające skrzywieniu kręgosłupa. Przestrzega zasad sportowej rywalizacji.


4 pkt - Rozpoznaje poznane na zajęciach instrumenty muzyczne. głośno i wyraznie śpiewa piosenki razem z innymi. Potrafi uczestniczyć w grach i zabawach zespołowych ( przestrzega zasad ).


3 pkt - Potrafi ustawić się na zbiórkę i uczestniczyć w grach i zabawach zespołowych. Ćwiczenia gimnastyczne wykonuje niedbale i bardzo niechętnie. Niechętnie śpiewa poznane piosenki.


2 pkt - Nie opanował poznanych piosenek, czasami śpiewa tylko fragmenty. Niechętnie wykonuje poznane ćwiczenia gimnastyczne i nieregularnie przynosi strój gimnastyczny. Ma problemy z przestrzeganiem zasad rywalizacji.


1 pkt - Nie wykonuje ćwiczeń gimnastycznych. Nie przynosi stroju gimnastycznego. Nie chce śpiewać poznanych piosenek. Nie przestrzega zasad sportowej rywalizacji.

























EDUKACJA PLASTYCZNO-TECHNICZNA


6 pkt..- Potrafi postrzegać, oceniać i wyrażać na płaszczyźnie i w bryle cechy ludzi, zwierząt, przedmiotów, zjawisk, stany uczuciowe oraz nastrój. Potrafi zaplanować etapy własnego działania. W twórczy sposób wykonuje prace plastyczno-techniczne. Projektuje reklamy, modeluje z gliny.


5 pkt - Potrafi tworzyć barwy pochodne i nazywać je. Wykonuje prace plastyczne różnymi technikami. Wykonując prace plastyczne potrafi zagospodarować całą powierzchnię kartki. Potrafi zilustrować tekst literacki i utwór muzyczny. Sprawnie wycina nożyczkami drobne elementy. Umie właściwie dobrać materiał do wykonywanej pracy technicznej. Estetycznie wykonuje swoje prace.


4 pkt - Potrafi rozpoznać i wybrać narzędzia do pracy. Dba o porządek i czystość w miejscu pracy. Nie wykorzystuje pełnej gamy kolorów. Prace ubogie w szczegóły.


3 pkt - Potrafi rysować linie proste i faliste. Umie wykonywać prace plastyczne kredkami. Prace schematyczne. Nie dba o estetykę wykonanych prac.


2 pkt - Często nie ma materiałów na zajęcia. Prace są niedbałe, nieestetyczne. Nie przyjmuje pomocy kolegów i nauczyciela.


1 pkt - Nie przynosi potrzebnych materiałów. Odmawia wykonania jakiejkolwiek pracy.






EDUKACJA DODATKOWE DZIĄŁANIA W SP 99 – WRZESIEŃ
EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA |SZKOŁA PODSTAWOWA | KLASA 8 WYMAGANIA
EDUKACJA POLONISTYCZNA MÓWIENIE 6 PKT WYRAŻA I UZASADNIA


Tags: edukacja polonistyczna, rywalizacji. edukacja, polonistyczna, edukacja, uzasadnia, wyraża, mówienie