MARTA PACHOLECGRZYB 20032012R LICZBY UJEMNE WPROWADZENIE KONSPEKT LEKCJI

1 ARGUMENTACIÓN MORAL Y FUNDAMENTACIÓN ÉTICA DR EMILIO MARTÍNEZ
DIAGNOZA ŚRODOWISKOWEJ OFERTY PROFILAKTYCZNEJ RAPORT Z BADAŃ MARTA
NOMBRE ROBERTO MARTÍNEZ SÁNCHEZ DOCTORADO EN CIENCIAS

TRANSCRIPCIÓN DE LAS PALABRAS DE LA SEÑORA MARTA
0 EDWARD OCZERETKO1 MARTA BOROWSKA1 TADEUSZ LAUDAŃSKI2 1INSTYTUT INFORMATYKI
09102018 ALMUDENA MARTÍNEZ HA INAUGURADO EL CONGRESO EN LOS

Konspekt lekcji – Matematyka – Klasa

Marta Pacholec-Grzyb 20.03.2012r.

Liczby ujemne - wprowadzenie

Konspekt lekcji matematyki

Lekcja dla klasy V szkoły podstawowej

  1. Podstawa programowa: Liczby całkowite: liczby całkowite ujemne; liczby całkowite na osi liczbowej, porównywanie liczb całkowitych.

  2. Cel ogólny lekcji

Porównywanie liczb naturalnych wielocyfrowych.

  1. Cele szczegółowe:

    1. Uczeń:



Uczeń zna (kat. A):

pojęcie liczby ujemnej (K)

pojęcie liczb przeciwnych (K)

pojęcie liczb całkowitych (P)

Uczeń rozumie (kat. B):

rozszerzenie osi liczbowej na liczby ujemne (K)

powstanie zbioru liczb całkowitych (P)

Uczeń umie (kat. C):

podawać przykłady liczb ujemnych (K)

zaznaczać liczby całkowite ujemne na osi liczbowej (K-P)

podawać liczby całkowite większe lub mniejsze od danej (P)

porównywać liczby całkowite:

dodatnie (K)

dodatnie z ujemnymi (K)

ujemne (P)

ujemne z zerem (P)

podawać przykłady występowania liczb ujemnych w życiu codziennym (K)

podawać liczby przeciwne do danych (K)

zaznaczać liczby przeciwne na osi liczbowej (P)

Uczeń umie (kat. D):

odczytywać współrzędne liczb ujemnych (P-D)

rozwiązywać zadania związane z porównywaniem liczb całkowitych (P-D)

rozwiązywać zadania związane z liczbami całkowitymi (P-D)





  1. Metody i formy pracy:

słowna (pogadanka), poszukująca (pytania do uczniów), ćwiczeniowa (rozwiązywanie zadań), praca zbiorowa, praca indywidualna.

  1. Środki dydaktyczne: książki, zeszyty ćwiczeń, zeszyty, kartoniki z liczbami.

  2. Czas zajęć: 45 minut.

  3. Tok lekcji:



Faza lekcji

Przebieg lekcji

Nauczyciel

Uczniowie

Przygotowawcza

- sprawy organizacyjne;

- sprawdzenie pracy domowej;




- powtórzenie wiadomości potrzebnych do opracowania tematu


- sprawdza zeszyt ćwiczeń z pracą domową jednemu z uczniów;


- rozdaje kartki z liczbami


- uzupełnia odpowiedzi uczniów


- odczytują rozwiązania zadań





- odczytują liczby zapisane na kartkach, np. liczba 6-cio cyfrowa 123456


Realizacyjna

- wprowadzenie do tematu lekcji

- rysuje na tablicy znaki: mniejszości, większości i równości

- zadaje pytanie: „Kiedy te znaki możemy stosować?”


- polecenie wstaw znaki: „<”, „>” lub „=”

- zapisuje na tablicy

32....9

225...32

1000...225


- zapisuje na tablicy

164.......145

Rzędy setek równe:1=1

164......145

Porównujemy niższy rząd, dziesiątek:6>4

164......145


- odpowiadają na pytania

-formułują temat lekcji






- formułują wniosek „Z dwóch liczb naturalnych ta jest większa, która ma więcej cyfr” i zapisują go w zeszycie




- formułują wniosek „Jeśli liczby naturalne mają tę samą liczbę cyfr, to porównujemy odpowiednie cyfry (zaczynając od lewej strony)” i zapisują go w zeszycie

- realizowanie przez uczniów powierzonych im zadań

- nadzoruje pracę uczniów

- na bieżąco ocenia pracę uczniów

- rozwiązują zadanie z podręcznika:

I. zadanie 1 str. 49 – N.


Podsumowująca

- zebranie i powtórzenie wiadomości poznanych na lekcji,







- zadanie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń: ćwiczenie 1, 2 str. 33; ćwiczenie 5, 6 str. 34. Dla chętnych ćwiczenie 10 strona 35)


- omawia z uczniami ich pracę i napotykane trudności,

- zleca uczniom dobranie się w grupy kolorami i ustawienie kartek kolejności rosnącej


- udziela wskazówek dotyczących pracy domowej

- odpowiadają na pytania


- tworzą grupy wg kolorów kartonów z liczbami

- przyczepiają kartki na tablicy tworząc hasło PIĘKNA ZŁOTA POLSKA JESIEŃ!



- zapisują pracę domową

N – nowe wydanie podręcznika

P – 476

I – 783

Ę – 1362

K – 4382

N – 11111

A – 11231


Z – 444

Ł – 4040

O – 4404

T – 7070

A – 7707


P – 202103

O – 220212

L – 303713

S – 328008

K – 330572

A – 370542


J – 9009909

E – 9090909

S – 9090990

I – 9099099

E – 9900990

Ń – 9990990

! – 9999009



Opracowała: mgr Marta Pacholec-Grzyb

3


09112018 MARÍA MARTÍN HA DESTACADO “LA IMPLICACIÓN DE LA
1 CALENDARIO DE DESARROLLO DEL PROGRAMA MARTA ARACELI L
1 PROGRAMA DE ESPECTÁCULOS FEBRERO VIERNES 21 TEATRO VILLAMARTA


Tags: 20032012r, liczby, ujemne, konspekt, wprowadzenie, marta, pacholecgrzyb, lekcji