MAŁY BIZNES W UNII EUROPEJSKIEJ PO TRZECH LATACH

2 PIETEIKUMA ANKETA BIZNESA SPĒLES 2008 GADA 2628 MARTĀ
26 CZERWIEC 2016R HENKEL WZMACNIA SWÓJ BIZNES ŚRODKÓW PIORĄCYCH
ALEKSANDER BUTRYNOWSKI ELEMENTY ETYKI NIEZALEŻNEJ W ETYCE BIZNESU STRESZCZENIE

APSTIPRINU SIA “LATROSTRANS” BIZNESA ATTĪSTĪBAS DIREKTORS R ZELČS 2021
AUTORUZRAUDZĪBAS LĪGUMS NRJAK201811 JĒKABPILĪ 2018GADA 16AUGUSTS JĒKABPILS AGROBIZNESA KOLEDŽA
AZERBAYCAN RESPUBLIKASI BAKI BIZNES UNIVERSITETI FAKULTƏ IQTISADIYYAT VE HUQUQ

Mały biznes w Unii Europejskiej po trzech latach od publikacji

Mały biznes w Unii Europejskiej

- po trzech latach od publikacji „Small Business Act for Europe”


23 lutego 2011 r. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Antonio Tajani, zaprezentował najnowszy raport
z realizacji programu
„Small Business Act for Europe – Think Small First” („Small Business Act dla Europy – Najpierw myśl z perspektywy małego”).


Small Business Act”

25 czerwca 2008 r. Komisja Europejska (KE) opublikowała „Small Business Act for Europe” (SBA), dokument oparty na dziesięciu wytycznych, w którym zaproponowała działania z zakresu polityki wobec małych i średnich przedsiębiorstw, Działania te podejmować miała zarówno Komisja, jak i państwa członkowskie. Aby zapisy, które znalazły się w „Small Business Act”, nie pozostały tylko „na papierze”, Komisja Europejska zadecydowała o przeprowadzaniu corocznych przeglądów z realizacji przez Państwa Członkowskie postanowień zawartych w SBA.


Wyniki opublikowanego 23.02.2011 r. raportu z przeglądu stanu wdrożenia SBA

Zaprezentowane efekty wdrażania „Small Business Act”, z jednej strony bazują na ocenie działań Komisji Europejskiej, z drugiej strony na ocenie aktywności poszczególnych państw członkowskich UE. Ze swojej strony KE nie ma sobie nic do zarzucenia argumentując, że poczyniono „skok naprzód w polepszaniu środowiska dla prowadzenia działalności gospodarczej” i wyliczając wszystkie inicjatywy legislacyjne, jakie podjęła przez ostatnie trzy lata. Przyznać jednak należy, że Komisji udało się zrealizować prawie wszystkie propozycje inicjatyw zawartych w SBA (np. Dyrektywa o e-fakturach, czy ostatnio zatwierdzona przez Radę UE, Dyrektywa
o zwalczaniu opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych) Jako jedyną, jak do tej pory nie zrealizowaną inicjatywę, KE wymienia projekt rozporządzenia
w sprawie statutu europejskiej spółki prywatnej. Komisja szczyci się również postępem poczynionym w kwestii dostępu MŚP do finansowania, zniesieniem wielu obciążeń administracyjnych w procesie zakładania przedsiębiorstwa i w temacie dostępu przedsiębiorstw do rynku zamówień publicznych. Jak możemy wyczytać
w raporcie SBA:

Dzięki usprawnieniu procedur internetowych i możliwości składania wspólnych ofert ułatwiono MŚP uczestnictwo w procedurach zamówień publicznych.” Oraz:
W większości państw członkowskich znacznie ograniczono czas i koszt założenia firmy – średnia UE dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod tym względem spadła z 12 dni i 485 euro w 2007 r. do 7 dni i 399 euro w 2010 r.”


W części dotyczącej oceny postępów Państw Członkowskich KE stwierdziła m.in., że Polska radzi sobie z realizacją SBA. W większości przykładów przytaczanych przez Komisję, Polska wymieniana jest jako aktywny realizator postanowień SBA (wdrożenie tzw. „testu MŚP” do procesu konsultacji społecznych w celu poprawy efektywności stanowionego prawa, wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozwijać działalność gospodarczą zagranicą, promocja „Europejskiego kodeksu najlepszych praktyk ułatwiających dostęp MŚP do zamówień publicznych”). Istnieją też dziedziny, w których - zdaniem Komisji - pozostajemy w tyle za innymi członkami Unii Europejskiej, a wśród nich: brak przepisów pozwalających zakończyć postępowanie upadłościowe w ciągu jednego roku, niedostateczne wsparcie dla współpracy biznes-nauka, czy w końcu brak postępów w dziedzinie poprawy dostępu MŚP do zewnętrznych źródeł finansowania.


Nowy impuls dla „Small Business Act”

W raporcie, Komisja przestrzegła Państwa Członkowskie przed nadmiernym optymizmem, jeśli chodzi o stopień wdrożenia SBA. Aby dalej osiągać zadowalające postępy w dziedzinie polepszania środowiska biznesowego przedsiębiorstw, potrzebny jest zdaniem KE „nowy impuls”, szczególnie w obszarze usprawnienia mechanizmów zarządzania „Small Business Act”. W celu poprawy tych mechanizmów KE zadeklarowała, ze swojej strony, podjęcie działań mających na celu:

1. Wydłużone konsultacje z interesariuszami na etapie stanowienia prawa.

2. Bieżącą weryfikację, nie tylko realizacji postanowień „Small Business Act”, ale również całego prawodawstwa odnoszącego się do małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o konsultowanie nowych aktów prawnych dotyczących MŚP, Komisja zadeklarowała wydłużenie okresu trwania konsultacji społecznych
z zainteresowanymi stronami (z 8 do 12 tygodni od 2012 r.). Zdaniem KE przyczyni się to do pełniejszego uwzględnienia potrzeb głównych adresatów zmian legislacyjnych, czyli przedsiębiorców. Natomiast bieżąca weryfikacja, odbywać się będzie poprzez tzw.
„kontrole sprawności” (ang. fitness checks), badające, czy nowe rozwiązania legislacyjne w dziedzinie MŚP są adekwatne do celu, a jeśli nie, to co należy w nich zmienić. Zdaniem Komisji Europejskiej, wydłużone konsultacje
i
„kontrole sprawności” służyć mają lepszej realizacji przewodniej zasady „Small Business Act”, czyli „Najpierw myśl z perspektywy małego” (ang. „Think Small First”).

Niezwykle ważna jest również, postulowana przez KE, potrzeba dostosowania programów finansowych dla MŚP do obecnej sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej. Komisja uważa, że należy zwiększyć dostępność gwarancji kredytowych dla MŚP dzięki udoskonaleniu programów gwarancji, wprowadzić plan działań na rzecz poprawy dostępności finansowania dla MŚP, w tym dostępu do rynków kapitału podwyższonego ryzyka, a także umożliwić wszystkim bankom, niezależnie od ich wielkości, łatwego korzystania z pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego. KE zamierza także, przedstawić kolejne propozycje legislacyjne, a wśród nich wniosek w sprawie ustanowienia wspólnej jednolitej podstawy opodatkowania osób prawnych, czy wprowadzenia środków ułatwiających transgraniczne odzyskiwanie wierzytelności.

W celu nadzorowania bieżących postępów państw członkowskich w realizacji „Small Business Act”, Komisja Europejska ma zamiar, poza kontrolą efektywności stanowionego prawa, powołać specjalną Grupę Doradczą SBA, w skład której wchodzić będą przedstawiciele władz Państw Członkowskich i europejskich organizacji biznesowych. Zadaniem Grupy Doradczej będzie bieżące monitorowanie, ocena i raportowanie Komisji, postępów w realizacji „Small Business Act”. W ramach Grupy, KE przewiduje także, utworzenie stanowiska specjalnego ambasadora MŚP w każdym państwie, odpowiedzialnego za monitorowanie postępów we wdrażaniu SBA na swoim terenie i przekazywanie informacji na ten temat Grupie Doradczej.



Załączniki:

- Komunikat Komisji Europejskiej „Small Business Act for Europe”

- Raport „Small Business Act for Europe”

- Link do transmisji konferencji prasowej Komisarza ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu na temat dokumentu przeglądowego:

http://ec.europa.eu/avservices/player/streaming.cfm?type=ebsvod&sid=174561


3



AZƏRBAYCAN RESPUBLIKASI TƏHSIL NAZIRLIYI BAKI BIZNES UNIVERSITETI FAKULTƏ İQTİSADİYYAT
BIZNES KINGA BANDEROWICZ CO NIECO PRALINKA DOM ŁAKOCI –
BIZNES PLAN DORADZTWO FINANSOWE DLA DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ I IMIĘ


Tags: biznes w, europejskiej, biznes, trzech, latach