NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI

1300.201%20O%20o%20nuznim%20uvjetima%20za%20ocjenu%20nastavne%20i%20strucne%20djelatnosti%20u%20postupku%20izbora%20u%20umjetnicko-nastavna%20zvanja...
I OPĆI PODACI O VJERONAUČNOM SUSRETU NASTAVNA CJELINA SAKRAMENTI
INSTITUT ZA MENTALNO ZDRAVLJE JE NASTAVNA BAZA MEDICINSKOG FAKULTETA

IZVANNASTAVNA AKTIVNOST KNJIŽEVNA STVARAONICA PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA
KLEMENTINA ĐURIĆ OŠ MATIJA GUBEC CERNIK INTEGRIRANA NASTAVNA TEMA
KRITERIJI OCJENJIVANJA ZA PRIRODU 6 RAZRED NASTAVNA CJELINA DOVOLJAN

Nastavna jedinica

Nastavna jedinica
KRALJEVINA SHS (1918.-1928) – VIDOVDANSKI USTAV

ZADACI NASTAVE prof.Trumić Dževad

Obrazovni: stjecanje znanja o Kraljevini SHS. I Vidovdanskom ustavu, o političkom životu u Kraljevini SHS, te o posljedicama Vidovdanskog ustava ,nestabilnostima,progonima i atentatu na zastupnike HSS.

Funkcionalni: razvijanje sposobnosti uočavanja uzročno-posljedičnih veza, vježbanje snalaženja u vremenu i prostoru, vježbanje analize slikovnog materijala, vježbanje rada s tekstom i uočavanje bitnog

Odgojni: razvijanje radnih navika, razvijanje pozitivnog odnosa prema mirnom rješavanju sukoba, razvijanje tolerancije, razvijanje pozitivnog stava prema prošlosti i kulturnoj djelatnosti vlastitog naroda, razvijanje pozitivnog odnosa prema očuvanju narodnog identiteta, razvijanje tolerancije prema etničkim, nacionalnim, rasnim i vjerskim različitostima

Tip sata: obrada novog gradiva

Oblici rada: individualni, frontalni

Nastavne metode: razgovor, rad s tekstom, rad sa slikovnim materijalom, rad s povijesnim zemljovidom

Nastavna sredstva: udžbenik, grafofolija, historiske karte

ARTIKULACIJA SATA

Uvodni dio: (Predviđeno vrijeme: 5 minuta)

Metodom razgovora ukratko ćemo ponoviti djelatnost Frana Supila i Ante Trumbića. Zatražit ćemo od učenika odgovore na sljedeća pitanja: Koje deklaracije su donešene tokom Prvog svjetskog rata. Najavit ćemo temu i napisati na ploču naslovKraljevina SHS(1918.-1928.)-Vidovdanski ustav. Od jednog učenika zatražit ćemo da na glas pročita pripremu nastavne jedinice u udžbeniku .















Priprema:

Od prvog dana Kraljevina se suočila sa mnogobrojnim problemima.Ubrajala se u privredno najnerazvijenije zemlje Europe.Uzroci tog stanja bili su brojni; ogromni materjalni gubici i velike ljudske žrtve srpskog naroda tokom proteklog rata, agrarna zaostalost(preko 75% stanovništva bavilo se poljoprivredom, a dominirao sitni posjed).Proglašenje jugoslovenskog ujedinjenja nikada nije potvrdio Hrvatski sabor, kao legitimno hrvatsko prestavničko tijelo, niti Narodno vijeće,kao vrhovno tijelo vlasti Države SHS.Srpska je Narodna skupština naprotiv, to uradila potkraj decembra 1918.godine.Te činjenice dovoljno upućuju na smijer kojim će krenuti nova država, a koji će Hrvate dovesti u težak položaj.Zbivanja u prvim godinama postojanja jugoslovenske države to potvrđuju.









NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI















Unutarnje stanje u državi

Nakon proglašenja države započeo je ustroj njezine unutarnje uprave.Kako proglas prijestolonasljednika Aleksandra 1. decembra 1918.godine nije sadržavao nikakvih obvezujućih odredaba o sastavljanju zajedničkog ustava, tako se s donošenjem tog ustava dugo otezalo.Bezustavno stanje potrajalo je pune dvije i pol godine.Također nije postojao ni parlament.Osnovano je tek početkom 1919.godine Privremeno narodno prestavništvo koje je trebalo pripremiti izbore za Ustavotvornu skupštinu , (tj. donošenje izbornog zakona) koja je tek trebala donijeti ustav.Njegove članove nisu izabrali birači, već ih je imenovao regent Aleksandar Karađorđević.Do 1921. postojali su neki oblici samouprave u zemljama koje su ušle u Kraljevstvo SHS.Privremeno narodno prestavništvo donijelo je izborni zakon po kojemu je trebalo izabrati zastupnike za Ustavotvornu skupštinu na teritoriji cijele države.Zakonom je utvrđeno tajno, neposredno i opće pravo glasa.Međutim upotrijebljeni izraz „opće” pravo glasa zapravo nije to i značio jer je pravo glasa nisu imale žene,vojnivi,policiski službenici i suci.

U istom razdoblju provodila se centralizacija upravnih oblasti.Najjača stranka u Beogradu, Radikalna s Nikolom Pašićem na čelu, priželjkivala je ostvarenje potpune srpske prevlasti na područiju cijele Kraljevine SHS. Znali su da bi takav postupak naišao na veliki otpor u nesrpskim krajevima.Umjesto toga, centralizirali su upravu koja je povjerena Svetozaru Pribičeviću.On je imenovan ministrom unutrašnjih poslova.Sam Pribičević nije bio pristalica prevlasti jednog dijela države nad drugima.Zalagao se za jedinstvenu jugoslovensku državu, bez nacionalnih i kulturnih posebnosti, u kojoj bi sve stare nacije nestale, a stvorila se nova, jugoslovenska nacija.Takav se politički program zove integralno jugoslovenstvo.¸Krfskom deklaracijom je dogovoreno da prelaznu vladu Kraljevine SHS. Predvodi Nikola Pašić.Aleksandar Karađorđević je prkršio dogovor i za premijera imenovao Stojana Protića, zamjenika premijera Antona Korošeca a ministar spoljnih poslova postao je Ante Trumbić.

Politički život u Kraljevini SHS.

Izbori za Ustavotvornu skupštinu bili su raspisani za 28.novembar 1920.godine.Po izbornom zakonu pravo kandidature imale su osobe muškog pola, starije od 25 godina i da znaju čitati i pisati. Svoje kandidate istaknule su 22 političke stranke.No znatnije rezultate postiglo je samo nekoliko stranaka:Demokraska stranka 92 zastupnička mjesta, Radikalna stranka 91, Komunistička partija Jugoslavije 58,Hrvaska republikanska seljačka stranka 50 , Zemljoradnička stranka 30, Slovenska ljudska stranka 27, Jugoslovenska muslimanska organizacija 24,VMRO 14, i Đemijet 8 zastupničkih mjesta.

Samostalna demokratska stranka je okupljala Srbe u Hrvatskoj i zemljama koje su bile u sastavu Austro-Ugarske(tz. Priječane Srbe preko Drine i Save) sa Svetozarom Pribićevićem na čelu.Zalagao se za centralističku upravu u Kraljevini SHS.Tek sredinom 1925.godine Pribićević je uvidio da centralizam ne vodi jačanju jugoslovenskog jedinstva, već srpskoj prevlasti.

Komunistička partija Jugoslavije(KPJ) je osnovana u aprilu 1919.godine.Bila je općejugoslavenska stranka koja je djelovalana cijelom područiju Kraljevinw SHS.Okupljala je socijalno siromašne slojeve i ljevičarsku intelegenciju.Zalagala se za rušenje kapitalističkog poretka.Najprije je prihvatila ideju jedinstvene jugoslovenske nacije, ali su je već 1924.godine odbacilaUmjesto toga ,stvara politički program koji u višenacionalnoj Kraljevini SHS traži da svaki narod mora imati pravo na samoodređene i otcjepljene od zajednice.Nakon izbora 1920. godine, KPJ je treća najjača stranka u zemlji.Bojeći se revolucionarnih zahtjeva KPJ, vlada u Beogradu „).decembra 1920.godine proglašava zakonski akt Obznanu.Tim je aktom zabranjen rad KPJ, anjezini pripadnici su zatvarani.Tada započinje ilegalni rad KPJ.

Hrvatska republikanska seljačka stranka osnovana je 1904.godine, osnivači su braća Antun i Stjepan Radić.Za razliku od Svetozara Pribičevića i većine ostalih članova Narodnog vijeća, Stjepan Radić nije želio prihvatiti sjedinjenje Države SHS. S Kraljevinom Srbijom po svaku cijenu.Smatrao je da najprije treba tačno utvrditi kakav će položaj Hrvatska imati u novoj zajednici.Radi svog stava,Radić nije bio član izaslanstva Narodnog vijeća koje je 1.12.1918.godine išlo u Beograd na proglašenje Kraljevine SHS. HRSS nije sudjelovala u radu Ustavotvorne skupštine, ali je ipak izradio svoj nacrt ustava.U tom nacrtu Hrvatska je definirana kao neutralna seljačka republika s punim suverinitetom.S drugim jedinicama u „međunarodno priznatom područiju jugoslovenske države”(tako je Radić nazivao novu državu umjesto službenog naziva SHS.).HRSS nacrt konfederalno ustrojstvo države.



NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI


Stjepan Radić



NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI

NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI Svetozar Pribičević


Vidovdanski ustav

Na temelju rezultata izbora 1920. godine otvoreno je zasijedanje Ustavotvorne skupštine, iako u njezinu radu nisu sudjelovali zastupnici svih stranaka koje su sudjelovale na izborima.Obznana iz rada skupštine isključila KPJ, a od sudjelovanja u radu odustali su HRSS i HPS.Takav krnji saziv skupštine prihvatio je prijedlog ustava koji je podnijela radikalna stranka.Ustav je izglasan 28. juna 1921. godine na blagdan sv. Vida pa se stoga naziva Vidovdanski ustavom.Vidovdanskim je ustavom Kraljevina SHS postala parlamentarna monarhija.Vrhovnim organima vlasti proglašeni su kralj i Narodna skupština.Pri tome kralj politički nikome nije bio odgovoran.Unutrašnje je uređenje države strogo centralizovano.Naziv države ostao je nepromijenjen, a državni grb sastavljen od srpskoga, hrvatskoga i slovenskog grba.Jezik je nazvan srpsko-hrvatsko-slovenskim. Ukinute su historiske jedinice i cijeli državni teritorij podijeljn na 33 oblasti.Hrvatsko područije podijeljeno je na šest oblasti:sremsku,osiječku,zagrebačku,primorsko-krajška, splitsku i dubrovačku oblast. Također je bosanskohercegovački teritorij bio podijeljen na šest oblasti. Njihova sjedišta bila su u Banja Luci, Bihaću, Mostaru ,Sarajevu, Travniku i Tuzli. NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI



Kakav je bio Radićev stav prema proglašenju Kraljevine SHS?Nabroji najjače političke stranke u Kraljevini SHS prema rezultatima izbora u novembru 1920.godine.Koje stranke nisu sudjelovale u radu Ustavotvorne skupštine?Kada je izglasan Ustav i kako je nazvan?Tim ustavom Kraljevina SHS postala je parlamentarna monarhija.Objasni što to znači.



Ustav koji je usvojen na Vidovdan 28. juna 1921, je uspostavio unitarnu monarhiju. Ovo nije odgovaralo komunistima, pa su organizovali neuspešan atentat na kralja Aleksandra I Karađorđevića. Zbog toga se pojačala kampanja protiv komunističke ideje, koja je bilo vrlo prihvaćena kod radnika i studenata, kao i kod seljaka. Komunisti su želeli da se osvete Draškoviću za Obznanu, pa su ga ubili 21. jula 1921. Kao rezultat ovoga usvojen je Zakon o zaštiti javne bezbijednosti i poretka u državi, koji je zabranio Komunističku partiju i svaku komunističku aktivnost.





NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI

NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI

Političke prilike

Kralj Aleksandar je često znao da se stavi iznad parlamenta, imenovanjem ministara po svom nahođenju, raspuštanjem skupštine iako nije postojala parlamentarna kriza, odobravanjem rada samo one vlade koja je odgovarala njegovim pogledima.Sam je postavljao oblasne, okružne i sredske načelnike.Oslonac je imao u vojsci(generalitetu) i tzv. dvorskim strankama.Ilustrovan je podatak da su u periodu od 1921. do 1928. godine samo dvije vlade pale u normalnoj skupštinskoj proceduri, izglasavanjem nepovjerenja.Sve ostale smijenio je sam Aleksandar.Najviše kriza u prvom periodu izazivala je stranka Stjepana Radića koja je odbila da učestvuje u izvršnoj vlasti.Bio je pristalica ujedinjenja Južnih Slovena, ali i protivnik načina na koji je to izvedeno.Tražio je da zajednička država bude republika, podeljena na federalne jedinice, a ne monarhija, sa srpskom dinastijom.Tražio je i da se hrvatski narod slobodno izjasni o ulasku u jugoslovensku zajednicu.Odmah je u Kraljevini otvorio hrvatsko pitanje koje neće biti riješeno sve do konačnog sloma Jugoslavije.Do preloma je došlo 1925. kada su se prividno izmirili Dvor i HRSS.Najveća hrvatska politička organizacija prihvatila je ustav i dinastiju Karađorđević, a stranka je promijenila ime u Hrvatska seljačka stranka(HSS) izbacujuči iz svog naziva riječ republikanska.Priznajuči monarhiju, Radić je pristao da podijeli odgovornost u vladama Kraljevine, stupajući u koaliciju sa radikalima.Taj savez, međutim, nije dugo trajao(do1927), kada je došlo do zbližavanja Radića i Svetozara Pribićevića, vođe Srba u Hrvatskoj, dotadašnjog čvrstog pobornika centralizma.Iz njihovog saveza nastaće Seljačko-demokratska koalicija(SDK) od koje će mnogo više koristi imati Hrvati.

Atentat u Narodnoj skupštini

Od početka djelovanja istupe SDK je karakterizirala izvanredna borbenost. Ona je dolazila do izražaja u svim javnim akcijama, a napose u govorima dvojice predsjednika na političkim zborovima, na kojima su se uvijek pojavljivali zajedno.Radić i Pribičević žestoko su napadali vladine postupkr, nepoštovanje zakona i korupciju, te su zahtijevali reviziju ustava.Opća pšolitička situacija se u državi zaoštrila, pa su kralj i vlada procijenili da SDK, a napose Stjepan Radić ugrožava vlast.Napadi na Radića lično su pojačni kad je predložio podjelu države na četiri oblasti koje bi bile u nekoj vrsti konfederacije.U valadinu listu”Jedinstvo” pojavila se i prijetnja da Radića treba ubiti.Ubrzo se uspostavilo da to nije samo verbalna prijetnja, već smišljen plan.Dana 20juna 1928. u Narodnoj skupštini izvršen je atentat na narodne zastupnike HSS-a.Radikal Puniša Račić pucao je na hrvatske zastupnike i na mjestu ubio Pavla Radića i Đuru Basaričeka, a teško ranio Stjepana Radića.Ranjeni su bili i Ivan Granđa i Ivan Pernar.Skupština u Beogradu prekinula je rad nakon atentata.Ponovo je sazvana 1.avgusta 1928.godine.Zastupnici SDK odbili su raditi u skupštini i vratili se u Zagreb.Nakon Radićevog ranjavanja, zastupnike SDK je preuzeo Svetozar Pribičević, koji je i dalje zahtijevao ravnopravan položaj Hrvatske u državi.Naposljetklu je SDK sastavio izjavu o svom daljnjem radu.U izjavi se obvezuje da će traziti promjenu sadašnjeg ustroja države kako bi osigurala ravnopravnost svih naroda i da u tome neće omesti zločin u skupštini.Bio je to početak borbe za novo državno uređenje.Na bolesničkoj postelji svoj potpis stavio je Stjepan Radić, što je bio njegov posljedni politički čin.

NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI

NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI





Završni dio sata: (Predviđeno vrijeme: 5 minuta)

Uz pomoć plana ploče učenici će ukratko prepričati nastavnu jedinicu.

NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI PLAN PLOČE - GRAFOFOLIJA



NASTAVNA CJELINA GORSKA HRVATSKA ZADATAK UTJEČE LI IZGRADNJA
NASTAVNA JEDINICA KRALJEVINA SHS (19181928) – VIDOVDANSKI USTAV ZADACI
NASTAVNA JEDINICA ŠESTOJANUARSKA DIKTATURA ALEKSANDRA KARAĐORĐEVIĆA– ZADACI NASTAVE PROFTRUMIĆ


Tags: ustav, vidovdanski, (19181928), kraljevina, zadaci, jedinica, nastavna