A MÁSODIK BEADANDÓ FOGALMAZÁS NOVELLAELEMZÉS MIELŐTT AZ ELEMZÉST MEGÍRJÁK








Kosztolányi Dezső: Esti Kornél (Első fejezet)

A második beadandó fogalmazás: novellaelemzés.


Mielőtt az elemzést megírják, olvassák el az alábbi feladatokat, és ezek alapján olvasás közben készítsenek egy vázlatot az elemzéshez! Utána lássanak hozzá a fogalmazás kidolgozásához. A fogalmazásba nem másoljanak be internetről vagy tankönyvből származó szövegrészeket, sem valaki más gondolatait, mert ebben az esetben a dolgozatot újra meg kell írniuk (nem adok rá jegyet, olyan, mintha nem jelent volna meg az illető a vizsgán)!


Formai követelmény: 2db A4-es, kézzel írt oldal (bekezdések)!


Beadási határidő: 2012. január 16.


Kosztolányi Dezső: Esti Kornél (Első fejezet)


Bevezetés:

Kosztolányi munkásságáról röviden. Az Esti Kornél novellákra rátérni.


Tárgyalás:

1. Foglalja össze röviden, hogy miről szól ez a novella (ne legyen több egy bekezdésnél)! Történetközpontú novelláról van-e szó? A választ indokolja!


2. Készítsen egy két oszlopból álló táblázatot: bal oldalra kerüljenek az olyan idézetek, amelyek azt sejtetik, hogy Esti Kornél valós személy, jobb oldalra pedig azok, melyek alapján inkább az elbeszélő személyiségének része. Az idézetek besorolását indokolja is (mi alapján következtetett)?


3. Jellemezze az elbeszélő és Esti Kornél viszonyát! (Pl. az elbeszélő miért ragaszkodik hozzá, ugyanakkor miért akar tőle megszabadulni? Mi mindent jelent az elbeszélő számára Esti Kornél? Miért határozott úgy, hogy ismét felveszi vele a kapcsolatot?)


4. Kosztolányi életművében (a lírában és az epikában egyaránt) fontos téma a gyermekkor és az emberi személyiség rejtett tartalmai iránti pszichológiai érdeklődés. Ebben a novellában miként jelenik meg ez? Hivatkozzon konkrét példákra!


5. Ez a novella egy 18 darabból álló novellaciklus első fejezete. Ezek a novellák lazán kapcsolódnak egymáshoz, Esti Kornél karaktere köti össze őket. Miért jó szerkezeti fogás ezt a novellát a kötet elején szerepeltetni! Indokolja a választ!


6. Keresse meg azt a részt, ahol Esti Kornél a hagyományos történetkezdés ellen érvel! Összefügg-e ez az érvelés ezzel a novellával? Miért?


Befejezés:

7. Olvassák el Karinthy Frigyes: Én és énke című novelláját! Keressetek olyan szempontokat, amelyek alapján a két novella összehasonlítható! (Ezzel a befejezésben érdemes foglalkozni.)





Tags: beadandó fogalmazás:, mielőtt, beadandó, elemzést, megírják, novellaelemzés, második, fogalmazás