SPOROČILO ZA MEDIJE EKOSOCIALNA KMETIJA KORENIKA DOBRA PRAKSA TRAJNOSTNEGA








SPOROČILO ZA MEDIJE EKOSOCIALNA KMETIJA KORENIKA DOBRA PRAKSA TRAJNOSTNEGA

SPOROČILO ZA MEDIJE

Ekosocialna kmetija Korenika: dobra praksa trajnostnega razvoja podeželja

Šalovci, 19. april – Ekosocialna kmetija Korenika v Šalovcih je odličen primer celovitega trajnostnega razvoja, ki ob prvenstvenem razvoju socialnih dimenzij enako upošteva tudi okoljsko in gospodarsko trajnostnost. V tem trenutku kmetija, ki je eden od zaposlitvenih centrov Društva Mozaik, zaposluje 17 oseb iz ranljivih družbenih skupin. Delovanje Korenike so spoznali udeleženci včerajšnje strokovne predstavitve, ki je potekala v okviru projekta Slovenija znižuje CO2: dobre prakse. Projekt poteka v okviru partnerstva med Evropsko komisijo, Vlado Republike Slovenije in Evropskim parlamentom pri komuniciranju evropskih vsebin.

V uvodnem delu včerajšnjega dogodka je predsednica Odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide Andreja Črnak Meglič poudarila, da se zavest o pomenu socialnega podjetništva tudi v Sloveniji povečuje, da pa smo še zelo daleč od povprečja v tujini, kjer je delež socialnih podjetij 10- odstoten. Opozorila je na dejstvo, da socialna podjetja v trenutni krizi niso zmanjševala števila zaposlenih in niso ustvarjala primanjkljaja.

Pri snovanju projektov skušajo v Društvu Mozaik čim bolj izkoriščati lokalne naravne in človeške vire. Povezujejo pridelavo kakovostne hrane (ekološka in tradicionalna), obnovo in revitalizacijo kulturne dediščine, nego krajine in »zelene programe«, socialne programe na podeželju (brezdomci, varstvo starejših), vključujejo se tudi v ponudbo ekološkega turizma. Po besedah Gorana Miloševiča socialno podjetništvo govori o snovanju lokalne ekonomije, ki bo trajnostno delovala, za trajnostno poslovanje pa je potrebno razviti nov podjetniški model. »Najboljše podporno okolje za razvoj socialnega podjetništva je poleg zakonodajnega okvirja mreženje med socialnimi podjetji,« je poudaril Miloševič. V programih Društva Mozaik je zaposlenih od 50 – 70 oseb, delovna mesta so namreč tudi sezonsko pogojena.

Vzpostavljanje Ekosocialne kmetije Korenika je potekalo projektno (uspešno so kandidirali na programih EU – Evropskega socialnega sklada), v več fazah. V letu 2006 je Mozaik od občine Šalovci prevzel propadajočo kmetijo in jo začel obnavljati ter opremljati za delovno usposabljanje in zaposlovanje invalidovtern drugih ranljivih družbenih skupin. Po zaključitvi del na objektih so sledila usposabljanja za delo na področjih ekološke pridelave in predelave živil.

V Zavodu Korenika danes sodelujejo z več lokalnimi in regionalnimi akterji. Njihovo delo oziroma izdelki obsegajo sušenje sadja in zelišč, dejavnosti hladnega stiskanja semen sončnic, oljne repice, buč in lanu ter predelave naravnega kisa. Izdelujejo tudi etnološko-kulinarične dobrote kot so prekmurska gibanica, posolanka, ocvirkove pogače, pirini rogljiči, solate iz ajde, pire, prosa ali testenin.

Udeleženci včerajšnjega dogodka so si pod vodstvom predsednika Društva Mozaik Antona Kavaša ogledali kmetijo: sušilnico, stiskalnico olj, skladišče začimb, vrtne gredice in zeliščni vrt, toplo gredo, ograde z živalmi, ipd…

Gradivo z včerajšnjega dogodka in več informacij o Koreniki najdete na spletni strani Slovenija znižuje CO2.

(http://www.slovenija-co2.si/index.php/dobre-prakse/trajnostni-razvoj-podeelja/eko-socialna-kmetija-korenika).

Informacije: Karmen Kogoj Ogris, 031 540 534, 01 439 71, [email protected]





Tags: dobra praksa, medije, praksa, korenika, trajnostnega, dobra, ekosocialna, sporočilo, kmetija