AUTONOMNÍ CELNÍ SUSPENZE A CELNÍ KVÓTY AKTUÁLNĚ








Autonomní celní suspenze a celní kvóty

Autonomní celní suspenze a celní kvóty

Aktuálně

Termín pro podání žádostí o stanovení autonomní celní suspenze nebo celní kvóty na období účinnosti od 1. ledna 2007 — doručení na MPO nejpozději 10. března 2006!

Autonomní celní kvóty pro rok 2006

nařízení Rady č. 151/2006, ze dne 24. ledna 2006, kterým se mění nařízení (ES) č. 2505/96 o otevření a správě autonomních celních kvót Společenství pro některé zemědělské produkty a průmyslové výrobky — publikováno v Úředním věstníku EU č. L25 dne 28. ledna 2006

Autonomní dočasné pozastavení (suspenze) všeobecných cel platné od 1. ledna 2006

nařízení Rady č. 300/2006, ze dne 30. ledna 2006, kterým se mění nařízení (ES) č. 1255/96 o dočasném pozastavení všeobecných cel společného celního sazebníku pro určité průmyslové výrobky, zemědělské produkty a produkty rybolovu — publikováno v Úředním věstníku EU č. L56 dne 25. února 2006

Systém autonomního dočasného pozastavení (suspenze) všeobecných cel a autonomních celních kvót a pravidla a postup pro podávání žádostí

V oblasti celní politiky se vstupem České republiky do Evropské unie staly předpisy EU, tj. zejména celní sazebník EU a další související nařízení Rady Evropské unie, v celém rozsahu přímo závaznými a přímo aplikovatelnými v České republice.

Jako opatření napomáhající ke zvýšení produktivity a konkurenceschopnosti komunitárního průmyslu byl vytvořen mechanismus zvýhodněného celního režimu, který umožňuje podnikům z členských států EU podávat žádosti o autonomní snížení celních sazeb či stanovení celních kvót, pokud nejsou jimi využívané produkty pro vlastní výrobu dostupné v rámci EU.

Podniky předkládají žádosti prostřednictvím orgánů státní správy v dané členské zemi. Pravidla pro předkládání a posuzování žádostí jsou stanovena ve Sdělení Komise o autonomní suspenzi celních sazeb a o kvótách (Commission communication concerning autonomous tariff suspensions and quotas — Official Journal C128 z 25. 4. 1998).

Členské státy předávají žádosti firem Evropské komisi dvakrát ročně, a to nejpozději 15. března pro období od 1. ledna následujícího roku a 15. září pro období od 1. července následujícího roku.

O snížení celní sazby či stanovení celní kvóty mohou žádat pouze firmy, které dovážený výrobek používají jako surovinu, polotovar nebo komponent pro vlastní výrobu. Konečné výrobky mohou být do schématu začleněny pouze ve výjimečných případech, pokud jsou používány jako komponenty pro výrobu konečného výrobku a přidaná hodnota kompletovací operace je dostatečně vysoká. Roční hodnota nevybraného cla musí u každé žádosti činit minimálně 20 000 EUR. Pro dosažení této výše mohou podniky žádosti předkládat společně. Při rozhodování o udělení suspenze nejsou brány v úvahu rozdíly mezi cenou dovážených výrobků a výrobků vyráběných v EU. Schéma se nevztahuje na výrobky, jejichž dovozy jsou zatíženy antidumpingovými cly.

Celních suspenzí a kvót může využívat kterákoliv firma v EU bez ohledu na skutečnost, že daná celní suspenze nebo kvóta byla otevřena na základě žádosti vaší firmy.

Pokyny k vyplnění žádosti

Část I:

1. Kód kombinované nomenklatury — celní zařazení

Uveďte 8 — místný kód kombinované nomenklatury nebo 10 — místný kód kombinované nomenklatury v případě, že se jedná o změnu již existující suspenze.

2. Podrobný popis výrobku

Využijte popisu v celním sazebníku, ale vámi uvedený popis by měl být podrobnější a přesnější. Čím přesnější popis výrobku uvedete a také čím úžeji vymezíte použití výrobku, tím spíše se již v počátku vyhnete opozicím z členských států.

3. Další informace týkající se obchodního označení, obalu, způsobu užití, zamýšleného použití dováženého výrobku, druh výrobku, do kterého má být tento výrobek začleněn a konečné užití tohoto výrobku

Je důležité uvést, jak je výrobek vyráběn, jaké je jeho složení a úzce vymezit, jaké bude jeho konečné užití.

4. Prohlášení zúčastněné strany, že dovážené výrobky nejsou předmětem exkluzivní obchodní dohody

5. Uveďte firmy známé v EU nebo ve třetích zemích, se kterými má EU sjednán preferenční celní režim, které jste oslovili za účelem dodání identických, ekvivalentních nebo substituujících výrobků

Uveďte jména a adresy oslovených firem a výsledky vašich jednání s nimi. Pokud existuje v EU výrobce, uveďte důvody, proč právě jeho výrobky nejsou vhodné pro vaši výrobu.

6. Zvláštní poznámky

Uveďte obdobné nebo starší suspenze či celní kvóty.

Část II:

1. Kód kombinované nomenklatury — celní zařazení

2. Žádost předkládá:

Ministry of Finance — General Directorate of Customs

Budějovická 7, 140 96 Prague 4, Czech Republic

+420 261 33 23 01/+420 261 33 23 00

3. a 4. Očekávané a současné roční dovozy daného výrobku

Uveďte jejich hodnotu v EUR a množství ve fyzických jednotkách a také za které roky dovoz uvádíte.

5. Požadované období: 1. 1. 2007

6. Uplatňovaná celní sazba v době podání žádosti

Uveďte smluvní celní sazbu uplatňovanou při dovozu do EU (ne celní sazbu, kterou požadujete). Pro informaci můžete uvést preferenční celní sazbu, kterou vaše firma využívá.

7. Odhadnuté nevybrané roční clo (v EUR)

Vypočítá se jako součin očekávaných ročních dovozů uvedených v bodě 3 a uplatňované celní sazby uvedené v bodě 6. Suspenze se neudělí, pokud bude odhad nevybraného ročního cla menší než 20 000 EUR.

8. Jméno a adresa výrobce mimo EU

Uveďte kompletní adresu, včetně telefonu, faxu, e—mailu a země.

9. Jména a adresy dovozců a uživatelů v EU

Uveďte kompletní adresu, včetně telefonu, faxu, e—mailu a země. Jestliže se dovozce a uživatel v EU liší, specifikujte je. Zde uveďte také adresu vaší firmy.

Pro chemické výrobky:

10. CUS číslo (Reference number in European Customs Inventory of Chemicals) a CAS číslo (Chemical Abstracts Service Registry Number)

11. Strukturální vzorec

Přílohy jako technické specifikace výrobků, nákresy, obrázky, prospekty atd. jsou povinnou součástí žádosti (zasílejte je též v elektronické podobě v samostatných souborech)!



Adresa pro zaslání žádostí:

Ministerstvo průmyslu a obchodu

odbor mnohostranné obchodní politiky a společné obchodní politiky EU — 08200

Na Františku 32

110 15 Praha 1

Současně se žádosti zasílají elektronicky v anglickém a českém jazyce na adresu [email protected] a [email protected] nebo [email protected].

V průvodním dopisu uveďte kontaktní osobu ve vaší firmě, se kterou bude moci Ministerstvo průmyslu a obchodu komunikovat.

Kontakty

S případnými dotazy k předkládání žádostí se lze obrátit na Ministerstvo průmyslu a obchodu, odbor 08200:

Ing. Svatopluk Leitgeb, vedoucí oddělení 08240, tel: 224 06 21 99

e—mail: [email protected]

S případnými dotazy k celním sazbám a celním kvótám EU se lze obrátit na Generální ředitelství cel, 3. odbor, 140 96 Praha 4, Budějovická 7

Ing. Martin Hanuš, vedoucí oddělení, tel: 261 33 23 11

e—mail: [email protected]

Ing. Martin Štaffa, tel: 261 33 23 15

e—mail: [email protected]

Důležité internetové odkazy

Informace k problematice autonomního snížení celních sazeb a celních kvót na internetových stránkách EU

TARIC — integrovaný celní sazebník EU — on—line.






Tags: celní suspenze, integrovaný celní, celní, aktuálně, autonomní, kvóty, suspenze