GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA 1 CELE LEKCJI

1 OSZACOWANO FUNKCJĘ CES POSTACI GDZIE T111 QT
ADRESY PUNKTÓW GDZIE MOŻNA WYKONAĆ BEZPŁATNE I ANONIMOWE TESTY
„DOBRA TO CHATKA GDZIE MIESZKA MATKA” LUCYNA KRZEMIENIECKA PONIEDZIAŁEK

CO GDZIE I JAK NA MUNDURZE Z UCHY
EWA GOŁĘBIOWSKA KTO GDZIE I JAK WSPIERA ROZWÓJ WZORNICTWA
GDZIE BRZUCH MA ROZUM WASZE BRZUCHY SĄ MĄDRZEJSZE NIŻ

Metadane scenariusza


Gdzie mieszkam? Moja Mała Ojczyzna

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń zna:

b) Umiejętności

Uczeń potrafi:

b) Postawy

Uczeń pogłębia więź emocjonalną ze swoim miejscem zamieszkania i osiągnięciami przodków.

2. Metoda i forma pracy

Krzyżówka, wycieczka, rozmowa nauczająca, burza mózgów, praca z klasą, praca w zespołach.

3. Środki dydaktyczne

Arkusze papieru z napisem „Mała ojczyzna”, arkusz papieru-schemat plakatu, pisaki.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel przedstawia uczniom cele zajęć. Dzieli klasę na małe zespoły. Każdy z nich otrzymuje duży arkusz papieru z napisanym hasłem „Mała Ojczyzna”. Uczniowie w grupach mają za zadanie dopisać do podanych słów swoje skojarzenia z pojęciem „mała ojczyzna”, tworząc swego rodzaju krzyżówkę. Każda litera hasła stanowić powinna pierwszą literę dopisanego wyrazu. Następnie poszczególne zespoły prezentują swoje diagramy, wyjaśniając sens skojarzeń. Nauczyciel podsumowuje tę część lekcji, przedstawiając definicję pojęcia „ojczyzna” i „mała ojczyzna” (załącznik 1).

b) Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel rozmawia z uczniami o społeczności, w której żyją i kieruje dyskusją tak, aby zwrócić uwagę uczniów na budynki, ulice, parki, miejsca niezwykłe w ich miejscowości.

  2. Nauczyciel z uczniami wychodzi na krótką wycieczkę po okolicy, aby przyjrzeć się raz jeszcze najważniejszym miejscom. Uczniowie zabierają notesy, aby przygotować notatki.

c) Faza podsumowująca

Powrót do klasy. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela, korzystając z notatek, uzupełniają arkusz-plakat przygotowany przez nauczyciela, a umieszczony na tablicy lub w innym widocznym miejscu (załącznik 2). W ramach pracy domowej każdy z uczniów przygotuje mini-folder dotyczący swojej „Małej Ojczyzny”.

5. Bibliografia

  1. Erb S., Leśniak W., Mała Ojczyzna, [w:] Nic o nas bez nas. Mój udział w demokracji., pod red. M. Mich, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Warszawa 1999.

  2. Strona internetowa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ojczyzna

6. Załączniki

a) Materiał dla nauczyciela

załącznik 1.

Ojczyzna - termin o dwojakim znaczeniu, odnoszącym się do przestrzeni istotnej dla pojedynczego człowieka (jednostki) bądź zbiorowości (narodu); łączy się zwłaszcza z miejscem urodzenia, zamieszkiwaniem przez istotną część życia, czy z miejscem pochodzenia przodków bądź rodziny.

Na podstawie teorii Stanisława Ossowskiego wyróżnia się „ojczyznę prywatną” i „ojczyznę ideologiczną”. Pierwsza z nich jest przestrzenią wyznaczoną miejscem urodzenia czy zamieszkiwania pojedynczego człowieka, druga – wspólnym terytorium narodowym. W myśl tych założeń ludzie należący do jednego narodu mogą mieć różne ojczyzny prywatne, wspólna jest dla nich natomiast ojczyzna ideologiczna. Członkowie danego narodu mogą mieć jednak różne koncepcje ojczyzny ideologicznej oraz w różnoraki sposób artykułować swą przynależność do danej wspólnoty narodowej.

Jednostkę i naród łączy z ojczyzną często pozytywna więź emocjonalna, wówczas w piśmie wyraz ten pisany jest z wielkiej litery (Ojczyzna), co podkreśla szacunek. Pojęciem korelującym z ojczyzną prywatną jest termin mała ojczyzna.

Pojęcie ojczyzny nie jest pojęciem prawnym i poczucie tożsamości czyjejś ojczyzny jako własnej przynależy wyłącznie do człowieka. Osobnymi pojęciami są natomiast narodowość i obywatelstwo, jak i wymienione miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz zameldowanie.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ojczyzna

b) Plakat

załącznik 2.

Gdzie mieszkam? Moja mała ojczyzna.



GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

miejsca zabaw

…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….

magiczne miejsca

…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….


interesujące lub piękne budynki

…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….


GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

Mała Ojczyzna

GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

parki i rezerwaty

…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….


miejsca o szczególnych walorach turystycznych

…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….

GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA  1 CELE LEKCJI

informacje ważne dla turystów



…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….

dobre sklepy



…………………………….

…………………………….

…………………………….

…………………………….




b) Zadanie domowe

Przygotuj mini-folder dotyczący „małej ojczyzny”. Wykorzystaj informacje z lekcji. Forma pracy jest dowolna i zależy od Twojej pomysłowości.

7. Czas trwania lekcji

3 45 minut

8. Uwagi do scenariusza

brak



GDZIE BYŁA PŁYTA BAŁTYCKA WE WCZESNYM KAMBRZE ? JERZY
GDZIE JESTEŚMY DOKĄD ZMIERZAMY PRZESZŁOŚĆ STAN OBECNY I PRZYSZŁOŚĆ
GDZIE MIESZKAM? MOJA MAŁA OJCZYZNA 1 CELE LEKCJI


Tags: gdzie mieszkam?, 2. gdzie, gdzie, ojczyzna, lekcji, mieszkam?