UMOWA NR …………2020 ZAWARTA W DNIU ………2020 R W

(PIECZĄTKA FIRMOWA PRACODAWCY) (MIEJSCOWOŚĆ DATA) UMOWA O
(MIEJSCOWOŚĆ I DATA) UMOWA KUPNA – SPRZEDAŻY JACHTU
(PIECZĄTKA FIRMOWA PRACODAWCY) UMOWA O PRACĘ NA CZAS

(PIECZĘĆ PRACODAWCY) UMOWA O PRACĘ W CELU PRZYGOTOWANIA
(PIECZĘĆ ZAKŁADU PRACY) UMOWA O PRACĘ W CELU
4 UMOWA NAJMUPODNAJMULOKALU ZAWARTA W DNIU 20…R

BPM-IV



Umowa Nr …………/2020

Zawarta w dniu ………...2020 r. w Słupsku pomiędzy:

Miasto Słupsk, Plac Zwycięstwa 3, 76 – 200 Słupsk NIP 839-10-05-507 reprezentowane przez Agnieszkę Klimczak – Dyrektora Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
w Słupsku,
ul. Szczecińska 99, 76 – 200 Słupsk na podstawie pełnomocnictwa udzielonego Zarządzeniem nr 685/ZK/2017 Prezydenta Miasta Słupsk z dnia 04 lipca 2017 r.

zwanym dalej "Zamawiającym"

a

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

zwaną dalej „Wykonawcą”, reprezentowanym przez: …………………………………….

W wyniku dokonania przez Zamawiającego wyboru oferty Wykonawcy na wykonanie usługi, której wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro (art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 1843) została zawarta umowa o następującej treści:



§ 1.

  1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania na rzecz Zamawiającego usługi pn. Prowadzenie indywidualnych nauk pływania na rzecz Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
    w Słupsku.

  2. Zajęcia odbywać się będą na obiekcie Zamawiającego w godzinach i terminach ustalonych pomiędzy Zamawiającym i Wykonawcą.

  3. W ramach umowy Wykonawca zobowiązany jest do zorganizowania bezpłatnie w okresie ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 dwóch zajęć rekreacyjnych dla uczestników półkolonii organizowanych przez SOSiR (trwających 90 minut – przy udziale min. 3 instruktorów) .

Termin i rodzaj zajęć należy uzgodnić z Zamawiającym w terminie 30 dni przed rozpoczęciem półkolonii.

  1. Usługi, o których mowa w ust. 1 będą świadczone zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy oraz przepisami powszechnie obowiązującego prawa przy dochowaniu zasad należytej staranności przez obie strony umowy.

  2. Ilość zajęć świadczonej usługi nauki pływania określonych w formularzu ofertowym jest wartością szacunkową może ulec zmianie i jest zależna od zapotrzebowania na poszczególne usługi oraz dostępność obiektu. Wobec powyższego nie może stanowić podstawy do wnoszenia przez Wykonawcę jakichkolwiek roszczeń w toku realizacji umowy w sprawie zamówienia.

  3. Zamawiający zastrzega sobie prawo ograniczenia przedmiotu zamówienia w zakresie ilościowym, w przypadku gdy z powodów siły wyższej, ekonomicznych, bieżących potrzeb lub innych, nie będzie to leżało w interesie Zmawiającego.

  4. W związku z ograniczeniem przez Zamawiającego przedmiotu umowy, wynagrodzenie Wykonawcy ulega proporcjonalnemu obniżeniu, Wykonawcy zaś nie będą przysługiwały żadne roszczenia w stosunku do Zamawiającego.


§ 2.

  1. Wykonawca oświadcza, że wszystkie osoby zaangażowane przez niego do świadczenia usług będących przedmiotem niniejszej Umowy ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, oraz że dysponuje kadrą z kwalifikacjami i uprawnieniami niezbędnymi do należytego wykonania przedmiotu niniejszej Umowy.

  2. Wykonawca potwierdza, że oświadczenia i dokumenty złożone na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu i brak podstaw wykluczenia z postępowania są aktualne na dzień zawarcia niniejszej umowy.

  3. Wykonawca zobowiązuje się do świadczenia usług będących przedmiotem niniejszej Umowy z należytą starannością, w sposób profesjonalny, ściśle według postanowień niniejszej Umowy. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za rzetelne, kompletne i terminowe wykonanie Umowy, przestrzegając obowiązujących przepisów prawa, w tym przepisów BHP i ppoż.

  4. Wykonawca zapewnia, że dysponuje minimum trzema instruktorami posiadającymi uprawnienia do prowadzenia nauk pływania.

  5. Wykonawca jest zobowiązany dostarczyć Zamawiającemu kopie uprawnień nadanych przez uprawnione instytucje przed rozpoczęciem realizacji niniejszej Umowy oraz każdorazowo,
    w razie zatrudnienia nowych osób fizycznych do realizacji zadań będących przedmiotem niniejszej Umowy
    najpóźniej na dwa dni przed dokonaniem zmian personalnych.

  6. Przy wykonywaniu Umowy Wykonawca oraz osoby zaangażowane przez niego
    do świadczenia usług będących przedmiotem niniejszej umowy ponoszą w szczególności odpowiedzialność za:

  1. kompletne, rzetelne i terminowe wykonanie przedmiotu Umowy,

  2. przestrzeganie postanowień Regulaminu Pływalni,

  3. wszelkie szkody wyrządzone przez Wykonawcę oraz osoby zaangażowane przez Wykonawcę do wykonania usługi będącej przedmiotem niniejszej Umowy i wyrządzone w związku z realizacją Umowy Zamawiającemu lub osobom trzecim.

  4. mienie Zamawiającego przekazane w ramach realizacji umowy Wykonawcy oraz inne mienie Zamawiającego, z którego korzysta Wykonawca lub do którego miał on dostęp
    w ramach realizacji umowy.

  1. Wykonawcy z tytułu należytego wykonania umowy oraz należytego zorganizowania zespołu pracowników lub osób zaangażowanych w realizację umowy.

  2. Wykonawca będzie korzystał z numeru telefonu komórkowego 535 775 939 przekazanego przez Zamawiającego w celu realizacji przedmiotu umowy, w szczególności do prowadzenia naboru na zajęcia.

  3. Wykonawca zobowiązany jest do sprawdzenia przed przystąpieniem do zajęć stanu bezpieczeństwa miejsca prowadzonych zajęć.

  4. Wykonawca zobowiązany jest do wydania i odbioru uczestnikom zajęć wyposażenia (desek, makaronów, mat, podwodnych obręczy) do nauki pływania. Zamawiający udostępni Wykonawcy miejsce na terenie obiektu umożliwiające przechowywanie potencjału technicznego. Organizacja sposobu przechowywania oraz zabezpieczenie przechowywanego sprzętu pozostaje po stronie Wykonawcy.

  5. Wykonawca zobowiązany jest do kontaktu z uczestnikami zajęć nauki pływania w imieniu Zamawiającego w zakresie m.in.:

  1. możliwości zapisu na zajęcia indywidualne oraz prowadzenia w formie tabelarycznej zestawienia uczestników zajęć indywidualnych oraz ich danych kontaktowych,

  2. prowadzenia na bieżąco dokumentacji (rejestru) prowadzonych zajęć,

  3. bieżących harmonogramów zajęć,

  4. wykazu instruktorów prowadzących zajęcia w poszczególnych grupach,

  5. kontaktu do instruktora (telefon, email),

  6. cenników obowiązujących na pływalni,

  1. Wykonawca oraz osoby prowadzące zajęcia zobowiązane są do noszenia koszulek z napisem instruktor i logo SOSiR Słupsk. Koszulki zapewnia Zamawiający.

  2. Osoby prowadzące zajęcia i wykonujące przedmiot zamówienia w trakcie prowadzenia zajęć nauki pływania objętych niniejszą umową nie uiszczają opłat za korzystanie z pływalni.
    W pozostałych przypadkach płacą za wstęp na obiekt zgodnie z cennikiem.

  3. Osoby prowadzące zajęcia z nauki pływania nie będą podejmować żadnej dodatkowej działalności gospodarczej w zakresie nauki pływania w miejscu i czasie świadczenia usług oraz po ich zakończeniu,

  4. Wykonawca zobowiązany jest do przekazywania Zamawiającemu do 3-go dnia każdego miesiąca zestawienia ilości przeprowadzonych zajęć w miesiącu poprzednim, z uwzględnieniem ich rodzaju, dni, godzin oraz ilości osób i instruktorów uczestniczących w zajęciach.

  5. Zamawiający zastrzega sobie prawo do okresowej oceny pracy osób wykonujących przedmiot umowy. W przypadku oceny negatywnej będzie to skutkowało niedopuszczeniem osoby do pełnienia obowiązków. W takim przypadku, Wykonawca zobowiązany będzie do dokonania zmian personalnych w trybie natychmiastowym. Kontrole będą odnotowane w protokole, a ewentualne uchybienia muszą zostać usunięte na bieżąco. Osobą uprawnioną do oceny pracy/kontroli uprawnioną ze stron Zamawiającego są: Dyrektor Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku lub osoba upoważniona przez Dyrektora.

  6. Zamawiający będzie prowadził ciągłą i bieżącą promocję oraz marketing usług w zakresie indywidualnych i grupowych nauk pływania na rzecz Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
    w Słupsku w trakcie trwania umowy.

  7. Zamawiający zastrzega sobie prawo do rezygnacji z planowanych zajęć na minimum 24 godziny przed ich rozpoczęciem. Rezygnacja przekazana będzie pisemnie, faksem lub emailem na adres wskazany przez Wykonawcę w ofercie.


§ 3.

Umowa zostaje zawarta na czas określony, tj. od dnia ……………….. r. do dnia 30.06.2021 r.


§ 4.

  1. Wykonawca będzie ponosił pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody na osobie lub
    mieniu powstałe w wyniku niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązań
    wynikających z niniejszego zamówienia. Wykonawca będzie ponosił też odpowiedzialność
    za inne działania lub zaniechania pracowników świadczących niniejsza usługę i osób
    trzecich, którymi będzie się posługiwał w celu wykonania niniejszego zamówienia oraz
    będzie ponosił pełną odpowiedzialność za szkody i następstwa nieszczęśliwych wypadków
    dotyczące pracowników świadczących niniejsza usługę i osób trzecich, wynikające
    bezpośrednio z wykonanych prac, spowodowane z winy Wykonawcy.

  2. Wykonawca musi posiadać przez cały okres obowiązywania zamówienia ubezpieczenie
    odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej z sumą

    ubezpieczeniową nie mniejszą niż: 100.000,00 zł.

  3. Wykonawca najpóźniej w dniu zawarcia umowy przedłoży Zamawiającemu dowód zawarcia umowy ubezpieczenia.


§ 5.

  1. Wynagrodzenie Wykonawcy za wykonanie przedmiotu umowy zgodnie z ofertą wynosi:


Usługa

Szacunkowa ilość jednostek

cena jednostkowa netto

cena jednostkowa brutto

Wartość brutto

Indywidualna nauka pływania (30 min) 1+1

70

Indywidualna nauka pływania (30 min) 1+2

97

Indywidualna nauka pływania (30 min) 1+3

3

Indywidualna nauka pływania (40 min) 1+1

450

Indywidualna nauka pływania (40 min) 1+2

320

Indywidualna nauka pływania (40 min) 1+3

70

4 zł

Łączna wartość brutto usługi w PLN ………………………….zł

 Słownie: ………………………………………………………. złotych 10/100

1+1 jeden instruktor + jeden uczestnik zajęć

1+2 jeden instruktor + dwóch uczestników zajęć

1+3 jeden instruktor + trzech uczestników zajęć


  1. Ryczałtowa cena jednostkowa netto została określona jako cena za jednostkę (30 minutową lub 40 minutową) pracy 1 instruktora zajęć nauki pływania.

  2. Kwota wynagrodzenia ogółem stanowi iloczyn ilości jednostek faktycznie świadczonych przez Wykonawcę usługi i ceny ryczałtowej jednej jednostki nauki pływania określonej w ust. 1, przy czym ilość godzin faktycznie świadczonych usług winna uwzględniać ilość instruktorów prowadzących zajęcia nauki pływania.

  3. Podstawą zapłaty za wykonanie przedmiotu umowy będą faktury zawierające następujące
    dane:

Nabywca: Miasto Słupsk, Plac Zwycięstwa 3, 76 – 200 Słupsk, NIP 839-10-05-507,

Odbiorca: Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słupsku, ul. Szczecińska 99, 76 – 200 Słupsk

  1. Podstawą do wystawienia faktury będzie dokument zawierający wyliczenie ilości zajęć sporządzany przez Wykonawcę i potwierdzany przez Zamawiającego po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego. Zamawiającemu przysługuje prawo wniesienia wiążącego obie strony sprzeciwu co do propozycji Wykonawcy w zakresie pozycji i ilości godzin oraz zaangażowanych w dane zajęcia instruktorów.

  2. Zamawiający dokonywać będzie zapłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy Wykonawcy wskazany na fakturze w terminie 10 dni od daty doręczenia mu prawidłowo wystawionej faktury wraz z kompletnymi załącznikami.

  3. Za datę dokonania zapłaty uznaje się dzień obciążenia rachunku Zamawiającego.

  4. Wykonawca zobowiązany jest do doręczenia faktur w formie papierowej lub drogą elektroniczną z adresu e-mail: [email protected] na adres e-mail Zamawiającego [email protected]

  5. Wykonawca może złożyć fakturę ustrukturyzowaną na Platformie Elektronicznego Fakturowania www.pefexpert.pl W przypadku takiej formy złożenia faktury Wykonawca jest zobowiązany do poinformowania Zamawiającego o tym fakcie drogą elektroniczną na adres [email protected]

  6. Zapłata wynagrodzenia będzie dokonana na rachunek bankowy Wykonawcy, który zgłoszony został w organie podatkowym oraz będzie widniał w wykazie podatników VAT (Biała Lista Podatników) na dzień wykonania przelewu. Ww. płatność zrealizowana będzie za pomocą mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment).


§ 6.

  1. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone w mieniu Zamawiającego przez osoby wykonujące przedmiot umowy.

  2. Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przez Wykonawcę, zapłaci on Zamawiającemu kary umowne w następujących przypadkach i wysokości:

  1. za odstąpienie od umowy w całości przez którąkolwiek ze Stron z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi wyłącznie Wykonawca – w wysokości 1 000,00 zł,

  2. za odstąpienie od części umowy przez którąkolwiek ze Stron z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi wyłącznie Wykonawca – w wysokości 1 000,00 zł,

  3. za każdy przypadek nieobecności jednego instruktora na zajęciach nauki pływania lub gdy z winy Wykonawcy dane zajęcia się nie odbędą – kara umowna w wysokości – 500 zł za każdy stwierdzony przypadek,

  4. za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z wykonywanym przedmiotem zamówienia, o którym mowa w § 4 niniejszej umowy, w wysokości 1 000,00 zł za każdy stwierdzony taki przypadek,

  5. w przypadku nieprzedłożenia przez Wykonawcę dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej związanej z wykonywanym przedmiotem umowy, o których mowa w § 4 ust. 3 niniejszej umowy – w wysokości 1 000,00 zł za każdy stwierdzony taki przypadek,

  1. Jeżeli w trakcie wykonywania przez Wykonawcę usług będących przedmiotem niniejszej umowy powstanie szkoda u klientów korzystających z obiektu basenowego, Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za tę szkodę na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego.

  2. Wykonawca wyraża zgodę na potrącenie kar umownych z przysługującego mu wynagrodzenia.

  3. Zastrzeżenie powyższych kar umownych nie wyłącza uprawnienia Zamawiającego do dochodzenia odszkodowania i roszczeń przenoszących wysokość zastrzeżonych kar umownych określonych w niniejszym paragrafie, ani uprawnienia do stosowania, naliczania i sumowania kar umownych wypełniających kryteria określone w ust. 2.


§ 7 .

  1. Poza przypadkami określonymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa, Stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w przypadkach określonych w niniejszym paragrafie.

  2. Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy lub jej części w następujących przypadkach:

  1. wystąpienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach; w tym przypadku Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonania części umowy bez prawa naliczania kary umownej i dochodzenia odszkodowania z tytułu odstąpienia od umowy,

  2. jeżeli Wykonawca z przyczyn zawinionych nie przystąpił do wykonywania umowy lub wykonuje ją nienależycie lub nie kontynuuje jej i pomimo pisemnego wezwania Wykonawcy do podjęcia wykonywania lub należytego wykonywania umowy w wyznaczonym, uzasadnionym terminie, nie zadość uczyni żądaniu Zamawiającego,

  3. prowadzenia przez Wykonawcę działalności niezgodnej z zasadami i wymaganiami niniejszej umowy,

  4. postawienia przedsiębiorstwa Wykonawcy w stan likwidacji i upadłości,

  5. jeżeli zostanie zajęty majątek Wykonawcy,

  6. przypadku zmniejszenia wielkości sumy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej przez Wykonawcę działalności gospodarczej, o której mowa w § 4 niniejszej umowy,

  7. w przypadku braku środków finansowych, czego Zamawiający nie mógł przewidzieć przy zawieraniu umowy.

  1. Uprawnienia do odstąpienia od umowy lub jej części z przyczyn wskazanych w ust. 2 pkt od 2 do 7 niniejszego paragrafu może być zrealizowane w terminie 30 dni od powzięcia informacji o zaistnieniu któregokolwiek z ww. zdarzeń, nie później niż do dnia zakończenia zamówienia, o którym mowa w § 3 niniejszej umowy.

  2. Wykonawca nie ma prawa żądać, oprócz kwot za wykonaną część umowy, rekompensaty za wszelkie poniesione straty lub szkody.

  3. Zamawiający w razie odstąpienia od umowy z przyczyn, za które Wykonawca nie odpowiada zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia za prace, które zostały wykonane do dnia odstąpienia.

  4. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy należy złożyć drugiej stronie w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem pod rygorem nieważności.

  5. Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie za prace wykonane – przeprowadzone nauki pływania - do dnia odstąpienia pomniejszone o roszczenia Zamawiającego z tytułu kar umownych oraz ewentualne roszczenia o obniżenie ceny na podstawie gwarancji lub inne roszczenia odszkodowawcze.

  6. Poniesione dodatkowe koszty oraz wszelkie inne uzasadnione koszty związane z odstąpieniem
    od umowy ponosi Strona, która jest winna odstąpienia od umowy.

  7. W przypadku skierowania przez osoby trzecie jakichkolwiek roszczeń wobec Zamawiającego związanych z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem niniejszej umowy przez Wykonawcę, Wykonawca zobowiązany jest niezwłocznie przystąpić do sporu lub wstąpić w miejsce Zamawiającego w takim sporze, chyba że roszczenia uznane zostały za bezzasadne orzeczeniem Sądu.

§ 8.

Wykonawca wykona siłami własnymi zakres usług stanowiących przedmiot umowy:


§ 9.

Jako koordynatora w zakresie obowiązków umownych wyznacza się:

  1. Ze strony Zamawiającego – ………………………….– tel. ………………………….

  1. Ze strony Wykonawcy – ……………… tel. …………………………..


§ 10.

  1. Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmiany postanowień niniejszej umowy przy wystąpieniu następujących warunków:

  1. w zakresie zmiany terminu wykonania w przypadku:

  1. wystąpienia siły wyższej,

  2. zmian w wykonaniu przedmiotu zamówienia wynikających z inicjatywy Zamawiającego lub okoliczności które uniemożliwiają należyte wykonanie przedmiotu umowy,

  3. zawieszenia wykonania usług przez Zamawiającego.

  1. zmianę wynagrodzenia:

  1. zmniejszenie wynagrodzenia w przypadku ograniczenia zakresu przedmiotu umowy lub zastosowania przez Wykonawcę preferencji cenowych,

  2. zmniejszenie wynagrodzenia o wartość usług nie wykonanych, a ujętych w cenie zaoferowanej przez Wykonawcę,

  1. zmian obligatoryjnych wynikających ze zmian przepisów prawa, niezależnych od stron,

  2. zmiana podwykonawców, których udział w realizacji przedmiotu umowy zaakceptował Zamawiający,

  3. zmiany osób wskazanych przez Wykonawcę do pełnienia funkcji, przy czym nowo wskazane osoby powinny spełniać wymagania określone przez Zamawiającego w zaproszeniu i uzyskać pozytywną akceptację Zamawiającego.

  4. zmiany podmiotów trzecich na etapie realizacji Umowy, na zasobach których Wykonawca opierał się wskazując spełnianie warunków udziału w postępowaniu, z zastrzeżeniem, że spełnione są warunki udziału w postępowaniu określone w SIWZ,

  5. zmiany dotyczą realizacji dodatkowych dostaw, usług lub robót budowlanych od dotychczasowego wykonawcy, nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  1. zmiana wykonawcy nie może zostać dokonana z powodów ekonomicznych lub technicznych, w szczególności dotyczących zamienności lub interoperacyjności sprzętu, usług lub instalacji, zamówionych w ramach zamówienia podstawowego,

  2. zmiana wykonawcy spowodowałaby istotną niedogodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla Zamawiającego,

  3. wartość każdej kolejnej zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie,

  1. wykonawcę, któremu Zmawiający udzielił zamówienia, ma zastąpić nowy wykonawca:

  1. w wyniku połączenia, podziału, przekształcenia, upadłości, restrukturyzacji lub nabycia dotychczasowego wykonawcy lub jego przedsiębiorstwa, o ile nowy wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, nie zachodzą wobec niego podstawy wykluczenia oraz nie pociąga to za sobą istotnych zmian umowy,

  2. w wyniku przejęcia przez Zamawiającego zobowiązań Wykonawcy względem jego podwykonawców,

  1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają dla swej ważności zachowania formy pisemnej zastrzeżonej pod rygorem nieważności.


§ 11.

  1. Umowa rozwiązuje się:

  1. z upływem terminu, na który została zawarta,

  2. przez Zamawiającego bez wypowiedzenia z powodu rażącego naruszenia postanowień Umowy przez Wykonawcę na podstawie złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy na zasadzie wskazanej w § 5 ust. 6

  1. Zamawiającemu przysługuje prawo rozwiązania umowy bez podania przyczyny
    z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

  2. Wypowiedzenie umowy powinno być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

  3. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, ze wykonie Umowy nie leży
    w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, Zamawiający może odstąpić od Umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. W takim przypadku Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy.

  4. Usługi stanowiące przedmiot niniejszej umowy będą realizowane do wysokości środków przewidzianych na ten cel w budżecie Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku.

  5. W przypadku zwiększenia zapotrzebowania na prowadzenie indywidualnych i grupowych nauk pływania na rzecz Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku ponad wartość wskazaną jako ilość szacunkowa zajęć łączna wartość umowy nie może przekroczyć wyrażone w złotych równowartości kwoty 30.000 euro. Umowa ulega automatycznemu rozwiązaniu, gdy wartość świadczonych usług przez Wykonawcę wynosić będzie równowartość kwoty 30.000 euro.


  1. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy aktów prawnych wydanych na jej podstawie, przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2019, poz. 1145 z późn. zm.) oraz treść oferty złożonej przez Wykonawcę w przetargu, w wyniku którego zwarto niniejszą umowę.

  2. Wykonawca nie może bez zgody Zamawiającego dokonać cesji wierzytelności przysługującej mu z tytułu realizacji niniejszej umowy na osoby trzecie.


§ 12.

  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), dalej „RODO”, informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Słupski Ośrodek Sporu i Rekreacji w Słupsku ul. Szczecińska 99, 76 – 200 Słupsk , tel. 59844 75 31, [email protected];

  2. Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych, z którym może Pani/Pan kontaktować się we wszystkich sprawach dotyczących przetworzenia danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetworzeniem danych osobowych droga elektroniczną ([email protected]) lub pisemnie na adres Administratora danych.1

  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO w celu związanym z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego przedmiotowego postępowania.

  4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą osoby lub podmioty, którym udostępniona zostanie dokumentacja postępowania w oparciu o art. 8 oraz art. 96 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”;

  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane, zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy Pzp, przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli czas trwania umowy przekracza 4 lata, okres przechowywania obejmuje cały czas trwania umowy;

  6. obowiązek podania przez Panią/Pana danych osobowych bezpośrednio Pani/Pana dotyczących jest wymogiem ustawowym określonym w przepisach ustawy Pzp, związanym z udziałem w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego; konsekwencje niepodania określonych danych wynikają z ustawy Pzp;

  7. w odniesieniu do Pani/Pana danych osobowych decyzje nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany, stosowanie do art. 22 RODO;

  8. posiada Pani/Pan:

  1. nie przysługuje Pani/Panu:

  1. Obowiązek informacyjny wskazany w ust. 3 niniejszego paragrafu ma także zastosowanie w toku realizacji niniejszej umowy w przypadku pozyskiwania danych osobowych bezpośrednio od Wykonawcy, gdy Zamawiający uzyska od Wykonawcy dane osobowe dotyczące innych osób (np. w przypadku zmiany osób, których dane służą do wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków udziału w niniejszym postępowaniu, osób kierowanych do realizacji zamówienia, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które zostały wskazane w niniejszym postępowaniu jako podwykonawca). Obowiązek ten jest uregulowany w art. 14 RODO.

  1. Zamawiający może odstąpić od obowiązku indywidualnego informowania każdej z osób wskazanych
    w
    ust. 4 niniejszego paragrafu, w przypadkach, o których mowa w art. 14 ust. 5 RODO, np. w sytuacji, gdy osoba ta dysponuje już tymi informacjami, albo gdy wymagałoby to ze strony Zamawiającego niewspółmiernie dużego wysiłku.


§ 13.

  1. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy aktów prawnych wydanych na jej podstawie, przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2019, poz. 1145 z późn. zm.) oraz treść oferty złożonej przez Wykonawcę w przetargu, w wyniku którego zwarto niniejszą umowę.

  2. Wykonawca nie może bez zgody Zamawiającego dokonać cesji wierzytelności przysługującej mu z tytułu realizacji niniejszej umowy na osoby trzecie.

  3. Strony zgodnie postanawiają, że sprawy sporne rozstrzygane będą przez sąd właściwy dla siedziby Zamawiającego.

  4. Strony obowiązane są informować się wzajemnie o zmianach adresowych i zmiany adresów do doręczeń. W przypadku braku powiadomienie drugiej strony na piśmie o zmianach danych wskazanych w zdaniu pierwszym, korespondencję, wnioski, oświadczenia, czy wezwania skierowane na adres wskazany w umowie poczytuje się za skutecznie doręczone.

§ 14.

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.


§ 15.

  1. Załącznikami do umowy są:

  1. Oferty Wykonawcy,

  2. Umowa powierzenia





Z A M A W I A J Ą C Y W Y K O N A W C A














Załącznik nr 2 do Umowy nr……..

z dnia……………………………….

Umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych

zawarta dnia …………………………………………pomiędzy:

(zwana dalej „Umową”)

……………………………………………………………………..

ul. ……………………………………

zwany w dalszej części umowy „Podmiotem przetwarzającym”

reprezentowanym przez …………………………………


Słupskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Słupsku,

ul. Szczecińska 99, 76 - 200 Słupsk,

zwanym w dalszej części umowy „Administratorem danych” lub „Administratorem”

reprezentowana przez: Agnieszkę Klimczak - Dyrektora

§ 1

Powierzenie przetwarzania danych osobowych

  1. Administrator danych powierza Podmiotowi przetwarzającemu, w trybie art. 28 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego w dalszej części „Rozporządzeniem”) dane osobowe do przetwarzania, na zasadach i w celu określonym w niniejszej Umowie.

  2. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się przetwarzać powierzone mu dane osobowe zgodnie z niniejszą umową, Rozporządzeniem oraz z innymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego, które chronią prawa osób, których dane dotyczą.

  3. Podmiot przetwarzający oświadcza, iż stosuje środki bezpieczeństwa spełniające wymogi Rozporządzenia.

§2

Zakres i cel przetwarzania danych

  1. Podmiot przetwarzający będzie przetwarzał, powierzone na podstawie umowy dane osób fizycznych: imiona, nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, adresy mail, numery telefonów stanowiące dane osobowe, zgromadzone przez Administratora za pomocą platformy internetowej www. sosir.slupsk.pl lub w inny sposób.

  2. Powierzone przez Administratora danych dane osobowe będą przetwarzane przez Podmiot przetwarzający wyłącznie w celu realizacji usługi w zakresie indywidualnych nauk pływania na rzecz Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupsku, których organizatorem jest Administrator.

§3

Obowiązki podmiotu przetwarzającego

  1. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się, przy przetwarzaniu powierzonych danych osobowych, do ich zabezpieczenia poprzez stosowanie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających adekwatny stopień bezpieczeństwa odpowiadający ryzyku związanym z przetwarzaniem danych osobowych, o których mowa w art. 32 Rozporządzenia.

  2. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się dołożyć należytej staranności przy przetwarzaniu powierzonych danych osobowych.

  3. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się do nadania upoważnień do przetwarzania danych osobowych wszystkim osobom, które będą przetwarzały powierzone dane w celu realizacji niniejszej umowy.

  4. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się zapewnić zachowanie w tajemnicy, (o której mowa w art. 28 ust 3 pkt b Rozporządzenia) przetwarzanych danych przez osoby, które upoważnia do przetwarzania danych osobowych w celu realizacji niniejszej umowy, zarówno
    w trakcie zatrudnienia ich w Podmiocie przetwarzającym, jak i po jego ustaniu.

  5. Podmiot przetwarzający po zakończeniu świadczenia usług związanych z przetwarzaniem usuwa Administratorowi wszelkie dane oraz usuwa wszelkie ich istniejące kopie, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego nakazują przechowywanie danych osobowych.

  6. W miarę możliwości Podmiot przetwarzający pomaga Administratorowi w niezbędnym zakresie wywiązywać się z obowiązku odpowiadania na żądania osoby, której dane dotyczą oraz wywiązywania się z obowiązków określonych w art. 32-36 Rozporządzenia.

  7. Podmiot przetwarzający po stwierdzeniu naruszenia ochrony danych osobowych bez zbędnej zwłoki zgłasza je administratorowi." co wynika z RODO art 33 ustęp 2.

§4

Prawo kontroli

  1. Administrator danych zgodnie z art. 28 ust. 3 pkt h) Rozporządzenia ma prawo kontroli, czy środki zastosowane przez Podmiot przetwarzający przy przetwarzaniu i zabezpieczeniu powierzonych danych osobowych spełniają postanowienia umowy.

  2. Administrator danych realizować będzie prawo kontroli w godzinach pracy Podmiotu przetwarzającego i z minimum 7 dniowym jego uprzedzeniem.

  3. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się do usunięcia uchybień stwierdzonych podczas kontroli w terminie wskazanym przez Administratora danych nie dłuższym niż 7 dni.

  4. Podmiot przetwarzający udostępnia Administratorowi wszelkie informacje niezbędne do wykazania spełnienia obowiązków określonych w art. 28 Rozporządzenia.

§5

Dalsze powierzenie danych do przetwarzania

  1. Podmiot przetwarzający może powierzyć dane osobowe objęte niniejszą umową do dalszego przetwarzania podwykonawcom jedynie w celu wykonania umowy po uzyskaniu uprzedniej pisemnej zgody Administratora danych.

  2. Przekazanie powierzonych danych do państwa trzeciego może nastąpić jedynie na pisemne polecenie Administratora danych chyba, że obowiązek taki nakłada na Podmiot przetwarzający prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego, któremu podlega Podmiot przetwarzający. W takim przypadku przed rozpoczęciem przetwarzania Podmiot przetwarzający informuje Administratora danych o tym obowiązku prawnym, o ile prawo to nie zabrania udzielania takiej informacji z uwagi na ważny interes publiczny.

  3. Podwykonawca, o którym mowa w §3 ust. 2 Umowy winien spełniać te same gwarancje i obowiązki jakie zostały nałożone na Podmiot przetwarzający w niniejszej Umowie.

  4. Podmiot przetwarzający ponosi pełną odpowiedzialność wobec Administratora za nie wywiązanie się ze spoczywających na podwykonawcy obowiązków ochrony danych

§ 6

Odpowiedzialność Podmiotu przetwarzającego

  1. Podmiot przetwarzający jest odpowiedzialny za udostępnienie lub wykorzystanie danych osobowych niezgodnie z treścią umowy, a w szczególności za udostępnienie powierzonych do przetwarzania danych osobowych osobom nieupoważnionym.

  2. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania Administratora danych o jakimkolwiek postępowaniu, w szczególności administracyjnym lub sądowym, dotyczącym przetwarzania przez Podmiot przetwarzający danych osobowych określonych w umowie, o jakiejkolwiek decyzji administracyjnej lub orzeczeniu dotyczącym przetwarzania tych danych, skierowanych do Podmiotu przetwarzającego, a także o wszelkich planowanych, o ile są wiadome, lub realizowanych kontrolach i inspekcjach dotyczących przetwarzania w Podmiocie przetwarzającym tych danych osobowych, w szczególności prowadzonych przez inspektorów upoważnionych przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Niniejszy ustęp dotyczy wyłącznie danych osobowych powierzonych przez Administratora danych.

§7

Czas obowiązywania umowy

Niniejsza umowa obowiązuje od dnia jej zawarcia do 30.06.2021r.

§8

Rozwiązanie umowy

  1. Administrator danych może rozwiązać niniejszą umowę ze skutkiem natychmiastowym, gdy Podmiot przetwarzający:

  1. pomimo zobowiązania go do usunięcia uchybień stwierdzonych podczas kontroli nie usunie ich w wyznaczonym terminie;

  2. przetwarza dane osobowe w sposób niezgodny z umową;

  3. powierzył przetwarzanie danych osobowych innemu podmiotowi bez zgody Administratora danych;

§9

Zasady zachowania poufności

  1. Podmiot przetwarzający zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, danych, materiałów, dokumentów i danych osobowych otrzymanych od Administratora danych i od współpracujących z nim osób oraz danych uzyskanych w jakikolwiek inny sposób, zamierzony czy przypadkowy w formie ustnej, pisemnej lub elektronicznej („dane poufne”).

  2. Podmiot przetwarzający oświadcza, że w związku ze zobowiązaniem do zachowania w tajemnicy danych poufnych nie będą one wykorzystywane, ujawniane ani udostępniane bez pisemnej zgody Administratora danych w innym celu niż wykonanie Umowy, chyba że konieczność ujawnienia posiadanych informacji wynika z obowiązujących przepisów prawa lub Umowy.

§10

Postanowienia końcowe

  1. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron.

  2. W sprawach nieuregulowanych zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego oraz Rozporządzenia.

  3. Sądem właściwym dla rozpatrzenia sporów wynikających z niniejszej umowy będzie sąd właściwy Administratora danych.


_______________________ ____________________

Administrator danych Podmiot przetwarzający


1 Wyjaśnienie: informacja w tym zakresie jest wymagana, jeżeli w odniesieniu do danego administratora lub podmiotu przetwarzającego istnieje obowiązek wyznaczenia inspektora ochrony danych osobowych.

2 Wyjaśnienie: skorzystanie z prawa do sprostowania nie może skutkować zmianą wyniku postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego ani zmianą postanowień umowy w zakresie niezgodnym z ustawą Pzp oraz nie może naruszać integralności protokołu oraz jego załączników.

3 Wyjaśnienie: prawo do ograniczenia przetwarzania nie ma zastosowania w odniesieniu do przechowywania, w celu zapewnienia korzystania ze środków ochrony prawnej lub w celu ochrony praw innej osoby fizycznej lub prawnej, lub z uwagi na ważne względy interesu publicznego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego.

15



UMOWA PROJEKT ZAWARTA DNIA ………………… W
UMOWA WARUNKOWA NA REALIZACJĘ AUDYTU WZORNICZEGO WZÓR
WZÓR UMOWY SPÓŁKI JAWNEJ UMOWA SPÓŁKI JAWNEJ


Tags: umowa nr, 1. umowa, zawarta, …………2020, umowa, ………2020