ZASADY WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO ZGODNIE Z UCHWAŁĄ PEŁNEGO SKŁADU IZBY

(WZÓR) REGULAMIN WYNAGRADZANIA ZASADY OGÓLNE ART 1 1 REGULAMIN
1-Zasady_zmiana_2018-09_regulamin_kierunek1_umowa_wn_wspolny_zal4
12 ZASADY ŻYWIENIA VIOLETTA KUKLIŃSKA WOŹNY PROSZĘ ZAPOZNAĆ

14 PROF DR HAB INŻ CZESŁAW GRABARCZYK ZASADY BUDOWANIA
2 KRYTERIA KWALIFIKACYJNE INDEKSU AKTYWNOŚCI DEALERSKIEJ ORAZ ZASADY OCENY
20200629R ZASADY PRZEBIEGU EGZAMINU DYPLOMOWEGO NA STUDIACH MAGISTERSKICH

Zasady współżycia społecznego



Zgodnie z Uchwałą Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zasady współżycia społecznego to " obiektywne reguły postępowania służące za kryterium oceny tego, co zasługuje lub nie zasługuje na aprobatę z punktu widzenia poglądów społeczeństwa".
Zasady te są normami postępowania ludzkiego, a nie normami prawnymi. Tak więc niestosowanie ich nie jest zagrożone żadną sankcją.
Pojęcie zasad współżycia społecznego
zawiera w sobie także zasady moralne i obyczajowe odnoszące się do postępowania jednych osób wobec drugich.
Zasady współżycia społecznego są pojęciem nieostrym.
Nie ma ich konkretnego katalogu, a w miarę rozwoju społeczeństw tworzą się coraz to nowe.
Pełnią one bardzo ważną funkcję w procesie stosowania prawa i mają za zadanie niedopuszczenie do jego nadużywania.
Ustawodawca wprowadzając pojęcie zasad współżycia społecznego miał na celu odformalizowanie prawa poprzez umożliwienie sądom uwzględniania w procesie jego stosowania kryteriów i ocen moralnych.
Może bowiem zaistnieć taka sytuacja, że dana osoba czy instytucja, wykonując przysługujące jej prawo i działając ściśle w jego granicach, postępuje niemoralnie.
Stąd też zawarta w kodeksie cywilnym klauzula mówiąca o tym, że " nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny z zasadami współżycia społecznego".
Jeżeli ktoś wykonując swoje prawo postępuje niemoralnie, to jego działanie nie może być uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta on wówczas z jego ochrony.
O tym, czy ktoś, wykorzystując przysługujące mu prawo, naruszył zasady współżycia społecznego, decyduje sąd w toku postępowania.


Trzeba przyjąć, iż wyrażają one ideę słuszności w prawie i wolności ludzi oraz odwołują się do powszechnie uznawanych w kulturze naszego społeczeństwa wartości. Ogólnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że przez zasady współżycia społecznego należy rozumieć podstawowe zasady etycznego i uczciwego postępowania.

Przy przyjmowaniu nadużycia prawa należy zachować szczególną ostrożność. Organ powinien w każdym wypadku ustalić, na czym ona polega (jaka konkretnie zasada została naruszona i dlaczego)

Wydaje się, że za trafne i istotne dla praktyki stosowania prawa należy uznać spostrzeżenie, iż zasady współżycia społecznego mają chronić przede wszystkim pewne wartości moralne,



21102009 R ZASADY TWORZENIA LISTY RANKINGOWEJ STUDENTÓW W SYSTEMIE
3 AUTOSHAPE 2 ZASADY ŻYWIENIA VIOLETTA KUKLIŃSKA WOŹNY
3 DZIECKO LEWORĘCZNE ZASADY POSTĘPOWANIA I PROGRAM ĆWICZEŃ


Tags: pełnego składu, zgodnie, społecznego, zasady, składu, współżycia, pełnego, uchwałą