7 PATVIRTINTA MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2015 M BIRŽELIO

PATVIRTINTA ASOCIACIJOS „POZITYVUS GYVENIMAS“ VADOVO 2013 M KOVO
PATVIRTINTA JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRO DIREKTORIAUS 2020
(AKTUALI REDAKCIJA) PATVIRTINTA LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTO MOKSLO TARYBOS 2016

(DOKUMENTŲ REGISTRŲ SĄRAŠO FORMOS PAVYZDYS) PATVIRTINTA (DOKUMENTO SUDARYTOJO
10 PATVIRTINTA ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2012 M GRUODŽIO 27
10 PATVIRTINTA KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETO REKTORIAUS 2019 M LAPKRIČIO

PATVIRTINTA

7


PATVIRTINTA

Mažeikių rajono savivaldybės tarybos

2015 m. birželio 19 d. sprendimu Nr. T1-192



BIUDŽETINĖS ĮSTAIGOS MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS KONTROLĖS IR AUDITO TARNYBOS

NUOSTATAI


I. BENDROSIOS NUOSTATOS


1. Biudžetinės įstaigos Mažeikių rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja biudžetinės įstaigos Mažeikių rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos (toliau – Tarnyba) darbo organizavimą, tikslus, uždavinius, teises, Tarnybos vadovo, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigas bei atsakomybę.

2. Tarnyba yra juridinis asmuo, kuris įsteigtas Mažeikių rajono savivaldybės tarybos (toliau – Savivaldybės taryba) sprendimu. Tarnybos nuostatus tvirtina, keičia ir papildo Savivaldybės taryba.

3. Tarnybos buveinės adresas: Laižuvos g. 3, LT-89213, Mažeikiai.

4. Tarnyba turi savo antspaudą ir atsiskaitomąją sąskaitą banke.

5. Tarnyba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės norminiais aktais, reglamentuojančiais valstybinį auditą, Savivaldybės tarybos sprendimais, Valstybės kontrolės parengtomis metodikomis, taip pat šiais nuostatais.

6. Savivaldybės taryba nustato atskirą Tarnybos išlaidų sąmatą.

7. Tarnybos finansinį, ūkinį, materialinį aptarnavimą, neviršydama Tarnybos išlaidų sąmatos, atlieka Mažeikių rajono savivaldybės administracija (toliau vadinama – Savivaldybės administracija).

8. Tarnyba yra Savivaldybių kontrolierių asociacijos narė, mokanti nario mokestį.

II. SAVIVALDYBĖS KONTROLIERIUS

9. Mažeikių rajono savivaldybės kontrolierius (toliau – Savivaldybės kontrolierius) yra valstybės tarnautojas – įstaigos (Tarnybos) vadovas.

10. Savivaldybės kontrolierius vadovauja Tarnybai ir atsako už jos veiklą. Savivaldybės kontrolierius yra atskaitingas Savivaldybės tarybai.

11. Savivaldybės kontrolierius vadovavimą Tarnybai įgyvendina leisdamas įsakymus, duodamas pavedimus, sudarydamas planus, taip pat kitais teisės norminių aktų nustatytais būdais, priemonėmis ir formomis.

12. Savivaldybės kontrolierius į pareigas priimamas konkurso būdu ir iš jų atleidžiamas Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka. Savivaldybės kontrolierius privalo turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 3 metų darbo finansų, ekonomikos, teisės, audito, kontrolės arba viešojo administravimo srityse stažą.

13. Konkurso rezultatai Savivaldybės kontrolieriaus pareigoms eiti gali būti skundžiami teisės norminių aktų nustatyta tvarka.

14. Sprendimą dėl atleidimo iš Savivaldybės kontrolieriaus pareigų priima Savivaldybės taryba Mažeikių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto (toliau – Kontrolės komitetas) teikimu.

15. Savivaldybės kontrolierius, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (toliau – Vietos savivaldos įstatymas) nuostatas bei patvirtintą Tarnybos pareigybių ir etatų sąrašą, pareigybių lygius ir kategorijas, teikia Savivaldybės tarybai tvirtinti ateinančių metų Tarnybos veiklos plano vykdymui reikalingų asignavimų projektą.

16. Savivaldybės kontrolierius, atsižvelgdamas į patvirtintą Tarnybos pareigybių ir etatų sąrašą, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo (toliau – Valstybės tarnybos įstatymas) nustatyta tvarka konkurso būdu gali skirti į pareigas Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotoją.

17. Konkursą Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojo pareigoms eiti Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka vykdo Savivaldybės kontrolieriaus įsakymu sudaryta konkurso komisija.

18. Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojo funkcijos aprašytos pareigybės aprašyme, kurį Savivaldybės kontrolierius tvirtina įsakymu.

19. Sprendimą dėl atleidimo iš Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojo pareigų priima Savivaldybės kontrolierius Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka ir pagrindais.

20. Nesant Savivaldybės kontrolieriaus arba negalint vykdyti savo pareigų (atostogų, laikino nedarbingumo, komandiruotės ir pan. atveju), jo pareigas eina Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojas.

21. Priėmus sprendimą atleisti Savivaldybės kontrolierių iš pareigų, Savivaldybės kontrolieriaus pareigas laikinai eina Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojas, iki nustatyta tvarka bus paskirtas naujas Savivaldybės kontrolierius.

22. Savivaldybės kontrolierius ir jo pavaduotojas negali būti Savivaldybės tarybos nariais ir darbo laiku negali dalyvauti politinių partijų veikloje. Be to, jų pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis renkamomis pareigomis valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose ir įmonėse.

23. Savivaldybės kontrolieriui ir jo pavaduotojui taikomi visi apribojimai, kurie nesuderinti su valstybės tarnautojo pareigų atlikimu, numatyti valstybės tarnybą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

24. Savivaldybės kontrolieriui kasmetines atostogas suteikia Savivaldybės meras, Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojui kasmetines atostogas suteikia Savivaldybės kontrolierius.

25. Savivaldybės kontrolieriaus darbo užmokestį, atsižvelgiant į valstybės tarnautojų darbo apmokėjimą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas bei nustatytą pareigybės kategoriją, nustato Savivaldybės taryba. Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojo darbo užmokestį, atsižvelgiant į nustatytą pareigybės kategoriją, teisės norminių aktų nustatyta tvarka nustato Savivaldybės kontrolierius.

26. Savivaldybės kontrolierius, vykdydamas Tarnybos funkcijas, bendradarbiauja su Savivaldybės taryba, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės, teisėsaugos, mokesčių, finansų bei kitomis valstybės (savivaldos) valdžios (valdymo) institucijomis.

27. Savivaldybės kontrolierius:

27.1. atsižvelgdamas į Savivaldybės tarybos patvirtintą didžiausią leistiną valstybės tarnautojų pareigybių ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičių, įsakymu tvirtina Tarnybos struktūrą, pareigybių ir etatų sąrašą, pareigybių lygius ir kategorijas, pareigybių aprašymus, Tarnybos finansinio ir veiklos audito bei jo rezultatų įforminimo taisykles, Tarnybos valstybės tarnautojų profesinės etikos kodeksą bei vykdo kitas Valstybės tarnybos įstatymo ir Darbo kodekso jam, kaip įstaigos vadovui, priskirtąsias funkcijas;

27.2. atsižvelgdamas į patvirtintą Tarnybos pareigybių sąrašą, taip pat neviršydamas biudžeto asignavimų ir darbo užmokesčio fondo bei vadovaudamasis valstybės tarnybą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis, skiria į pareigas ir iš jų atleidžia valstybės tarnautojus, Darbo kodekso nustatyta tvarka priima ir atleidžia darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis;

27.3. sudaro Tarnybos veiklos plano projektą, gavęs Kontrolės komiteto pritarimą, su šio plano projektu supažindina Valstybės kontrolę ir Savivaldybės Centralizuotą vidaus audito skyrių. Kasmet iki einamųjų metų lapkričio 15 dienos patvirtina ateinančių metų Tarnybos veiklos planą, organizuoja jo vykdymą ir yra už tai atsakingas. Prireikus patvirtintą planą tikslina bendra plano tvirtinimo tvarka;

27.4. Tarnybos veiklos planą kasmet per 10 dienų nuo jo patvirtinimo pateikia Valstybės kontrolei;

27.5. Savivaldybės tarybos veiklos reglamente nustatyta tvarka ir terminais teikia Tarnybos veiklos ataskaitą. Tarnybos veiklos ataskaitą arba jos santrauką paskelbia vietinėje spaudoje, Savivaldybės interneto , o jei įmanoma – ir per kitas visuomenės informavimo priemones;

27.6. kartą per ketvirtį teikia Kontrolės komitetui ataskaitą apie Tarnybos veiklos plano vykdymą;

27.7. Savivaldybės tarybos arba Kontrolės komiteto prašymu teikia informaciją pagal savo kompetenciją;

27.8. planuoja Tarnybos darbą, nustato Tarnybos veiklos plėtojimo ir tobulinimo kryptis, perspektyvas, strategiją;

27.9. pats atlieka ir (arba) skiria Tarnybos valstybės tarnautojus atlikti išorės finansinį ir veiklos auditą Savivaldybės administracijoje, Savivaldybės administravimo subjektuose bei Savivaldybės kontroliuojamose įmonėse, įgyvendina įstatymuose ir kituose teisės aktuose priskirtas funkcijas;

27.10. valstybės kontrolieriaus rašytiniu prašymu pagal Tarnybos kompetenciją organizuoja Tarnybos valstybės tarnautojų dalyvavimą Valstybės kontrolės pareigūnų atliekamuose Savivaldybės administravimo subjektų finansiniuose ir veiklos audituose;

27.11. Valstybės kontrolės prašymu teikia Savivaldybės kontrolieriaus (Tarnybos) atliktų auditų ataskaitas ir darbo dokumentus audito išorinei peržiūrai atlikti;

27.12. priima sprendimus pagal atlikto finansinio ir veiklos audito ataskaitas, nurodo Savivaldybės administracijos direktoriui, audituotų subjektų vadovams jų veiklos trūkumus ir nustato terminą (bet ne trumpesnį kaip 30 dienų), per kurį turi būti pašalinti nustatyti teisės aktų pažeidimai;

27.13. teikia merui, Savivaldybės vykdomajai institucijai, audituotų subjektų vadovams išvadas, ataskaitas ir sprendimus, kurie buvo priimti dėl finansinio ir veiklos audito metu nustatytų ir nepašalintų teisės aktų pažeidimų. Audito ataskaitos ir išvados skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje, o jei įmanoma – ir per kitas visuomenės informavimo priemones;

27.14. reikalauja iš Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų, Savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovų raštiškų paaiškinimų, informacijos bei reikiamos dokumentacijos, susijusios su atliekamais auditais ar nagrinėjamais gyventojų skundais, pareiškimais ar teisėtvarkos ir kitų įgaliotų institucijų prašymais;

27.15. kiekvienais metais iki liepos 15 dienos Savivaldybės tarybos veiklos reglamente nustatyta tvarka teikia Savivaldybės tarybai išvadą dėl pateikto tvirtinti Savivaldybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio, Savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo;

27.16. rengia ir Savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas dėl Savivaldybės naudojimosi bankų kreditais, paskolų ėmimo ir teikimo, garantijų suteikimo ir laidavimo kreditoriams už Savivaldybės kontroliuojamų įmonių imamas paskolas;

27.17. rengia ir Savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas, suteikiančias Savivaldybės tarybai pagrindą tvirtinti koncesijos konkurso sąlygas ir pagrindines koncesijos sutarties sąlygas; Savivaldybės tarybai nustačius konkurso etapus iki koncesijos sutarties pasirašymo, rengia išvadas galutiniam koncesijos sutarties projektui;

27.18. rengia ir Savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas, suteikiančias Savivaldybės tarybai pagrindą tvirtinti viešųjų pirkimų sąlygas, būdą ir pagrindines sutarties dėl partnerystės su privačiais subjektais sąlygas; Savivaldybės tarybai nustačius viešųjų pirkimų sąlygas, būdą ir pagrindines sutarties dėl partnerystės su privačiais subjektais sąlygas, iki partnerystės su privačiais subjektais sutarties pasirašymo rengia išvadas galutiniam partnerystės su privačiais subjektais sutarties projektui;

27.19. rengia ir Savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas dėl skolininkų ir skolininkų, už kurių įsipareigojimų įvykdymą garantuoja valstybė, ūkinės ir finansinės būklės, taip pat dėl iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų, teikiamų paskolų ir valstybės garantijų teikimo, paskolų naudojimo pagal tikslinę paskirtį ir paskolų grąžinimo;

27.20. nagrinėja iš gyventojų gaunamus prašymus, pranešimus, skundus ir pareiškimus dėl Savivaldybės lėšų ir turto, patikėjimo teise valdomo valstybės turto naudojimo, valdymo ir disponavimo juo ir teikia išvadas dėl tokio tyrimo rezultatų;

27.21. finansinio ir veiklos audito metu nustačius nusikalstamos veikos požymių, praneša teisėsaugos institucijoms bei perduoda surinktą medžiagą;

27.22. Tarnybos vidaus veiklai organizuoti leidžia įsakymus;

27.23. imasi prevencinių priemonių, kad būtų ištaisyti ir nepasikartotų nustatyti teisės aktų pažeidimai;

27.24. teisės norminių aktų nustatytais atvejais ir tvarka viešai skelbia informaciją apie Tarnybos veiklą. Informacija, kuri pagal galiojančius įstatymus yra valstybinė (savivaldybės), tarnybinė ar komercinė paslaptis, viešai neskelbiama;

27.25. bendąja tvarka priima sprendimus ir organizuoja auditus pagal teisėsaugos, mokesčių ir finansų bei kitų valstybės valdžios (savivaldos) institucijų, atskirų pareigūnų raštiškus prašymus;

27.26. atstovauja Tarnybai arba suteikia įgaliojimus atstovauti kitam Tarnybos valstybės tarnautojui kitose valstybės (savivaldos) valdymo institucijose, įstaigose ir organizacijose pagal Tarnybos kompetenciją;

27.27. turi teisę dalyvauti Savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų posėdžiuose ir pareikšti nuomonę savo kompetencijos klausimais;

27.28. teisės norminių aktų nustatyta tvarka teikia informaciją valstybės ir savivaldybės institucijoms;

27.29. teikia informaciją Vyriausybės atstovui apie teiktas išvadas ir rekomendacijas;

27.30. sudaro sąlygas Valstybės kontrolės pareigūnams dalyvauti Savivaldybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio audite tokiu mastu, kad Valstybės kontrolės pareigūnai surinktų tinkamus ir pakankamus įrodymus išvadai dėl nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio parengti, ir teikia duomenis Valstybės kontrolei apie Savivaldybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio audito rezultatus;

27.31. atsako už įstatymuose ir kituose teisės aktuose Savivaldybės kontrolieriui numatytų įgaliojimų vykdymą, taip pat už nepagrįstos ir neteisingos audito išvados pateikimą;

27.32. Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais surašo administracinių teisės pažeidimų protokolus ir įstatymų nustatyta tvarka juos teikia nagrinėti Savivaldybės tarybos Administracinei komisijai.


III. SAVIVALDYBĖS KONTROLĖS IR AUDITO TARNYBA


28. Tarnyba yra Savivaldybės kontrolės ir audito subjektas.

29. Tarnyba nustatyta tvarka vykdo įstatymų suteiktas viešojo administravimo funkcijas Savivaldybės teritorijoje.

30. Tarnyba, įgyvendina kontrolės ir audito subjekto funkcijas atlikdama:

30.1. Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų bei Savivaldybės kontroliuojamų įmonių finansinį ir veiklos auditą;

30.2. Savivaldybės biudžeto vykdymo, Savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojų programų išlaidų sąmatų, Savivaldybės turto apskaitos ir finansinės atskaitomybės auditą.

31. Tarnybos lėšos naudojamos Tarnybai išlaikyti ir sąmatose nurodytoms priemonėms finansuoti, Lietuvos Respublikos teisės norminių aktų nustatyta tvarka. Tarnybos asignavimų valdytojas yra Savivaldybės kontrolierius, kuris organizuoja Tarnybos finansinės veiklos kontrolę taip pat apskaitos tvarkymo, įsiskolinimų kontrolės, finansinių ir statistinių ataskaitų teisingumo priežiūrą.

32. Tarnybos valstybės tarnautojų statusą nustato Valstybės tarnybos, Vietos savivaldos įstatymai ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys valstybės tarnautojų tarnybą.

33. Tarnybos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, negali būti Savivaldybės tarybos nariais ir darbo laiku negali dalyvauti politinių partijų veikloje. Be to, jų pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis renkamomis pareigomis valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose ir įmonėse.

34. Tarnybos valstybės tarnautojai vykdo visas pareigas, numatytas valstybės tarnybą reglamentuojančiuose įstatymuose ar kituose teisės aktuose.

35. Tarnybos valstybės tarnautojams taikomi visi apribojimai, kurie nesuderinti su valstybės tarnautojo pareigų atlikimu, numatytu valstybės tarnybą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

36. Tarnybos veiklos planus, funkcijas ir uždavinius įgyvendina Savivaldybės kontrolierius, jo pavaduotojas, Tarnybos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai).

37. Tarnybos valstybės tarnautojais (toliau – tarnautojai) gali būti Lietuvos Respublikos piliečiai, turintys aukštąjį universitetinį arba jam prilygintą išsilavinimą ir turintys pakankamai praktinių įgūdžių ar patirties dirbti tokį darbą.

38. Darbuotojams darbo užmokestį, darbo užmokesčio priedus ir priemokas, vienkartines išmokas, atsižvelgiant į valstybės tarnautojų darbo apmokėjimą reglamentuojančius teisės aktus, nustato Savivaldybės kontrolierius.

39. Darbuotojams kasmetines atostogas suteikia Savivaldybės kontrolierius savo įsakymu.

40. Tarnautojai:

40.1. Savivaldybės kontrolieriaus pavedimu atlieka Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų bei Savivaldybės kontroliuojamų įmonių eilinius ir veiklos plane nenumatytus finansinius ir veiklos auditus;

40.2. finansinio ir veiklos audito metu turi teisę įeiti į patalpas, gauti visus finansiniam ir veiklos auditui atlikti reikalingus dokumentus, gauti iš audituojamo subjekto darbuotojų reikiamus rašytinius paaiškinimus, pagal valstybinio audito reikalavimus pasitelkti ekspertus (specialistus), turinčius reikiamų žinių patikrinimo metu iškilusiems klausimams spręsti;

40.3. pagal kompetenciją Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka nagrinėja gyventojų skundus, prašymus, pranešimus ir pareiškimus;

40.4. Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais surašo administracinių teisės pažeidimų protokolus ir per Savivaldybės kontrolierių įstatymų nustatyta tvarka juos teikia nagrinėti Savivaldybės tarybos Administracinei komisijai;

40.5. bendradarbiauja su Savivaldybės Centralizuotu vidaus audito skyriumi;

41. Tarnybos atliekamo audito išorinę peržiūrą vykdo Valstybės kontrolė.


IV. SAVIVALDYBĖS KONTROLĖS IR AUDITO TARNYBOS

TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

42. Tarnybos tikslai:

42.1. prižiūrėti, ar teisėtai, efektyviai, ekonomiškai ir rezultatyviai valdomas ir naudojamas Savivaldybės turtas bei patikėjimo teise valdomas valstybės turtas, kaip vykdomas Savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai;

42.2. kontroliuoti, kaip Savivaldybės administracija, Savivaldybės administravimo subjektai bei Savivaldybės kontroliuojamos įmonės laikosi finansinės drausmės, valdo ir naudoja Savivaldybės turtą, patikėjimo teise valdomą valstybės turtą, kitus piniginius išteklius;

42.3. vertinti Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų, Savivaldybės kontroliuojamų įmonių viešąjį ir vidaus administravimą, strateginių tikslų įgyvendinimą, planų ir programų vykdymą, administracinės veiklos kokybę bei efektyvumą, taip pat vidaus kontrolės ir vidaus audito sistemos patikimumą ir teikti rekomendacijas jai gerinti;

42.4. vykdyti galimų klaidų ir apgaulės prevenciją;

42.5. teikti rekomendacijas ir patarimus, susijusius su tikrinta veikla;

43. Siekdama nurodytų tikslų, Tarnyba įgyvendina šiuos uždavinius: atliekant finansinį ir veiklos auditą, teisės aktų nustatyta tvarka įvertinti Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų bei Savivaldybės kontroliuojamų įmonių finansinę atskaitomybę; Savivaldybės biudžeto vykdymą; Savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojų programų išlaidų sąmatų vykdymo teisingumą; viešojo ir vidaus administravimo veiklą; vykdomas programas, strateginius tikslus ir planus.


V. SAVIVALDYBĖS KONTROLĖS IR AUDITO TARNYBOS TEISĖS


44. Tarnyba, vykdydama savo funkcijas, turi teisę:

44.1. vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės norminiais aktais bei vykdydama Savivaldybės kontrolieriaus pavedimus (sprendimus), savarankiškai numatyti audituojamas sritis, jų mastą ir pobūdį, auditų mastą ir laikotarpius, o audito metu nustačius teisės aktų pažeidimus, tiesiogiai nesusijusius su Savivaldybės kontrolieriaus pavedime (sprendime) nustatyta užduotimi, privalomai juos fiksuoti audito dokumentuose;

44.2. reikalauti iš audituojamų Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų, Savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovų atlikti kontrolinius matavimus, pinigų ir materialinių vertybių inventorizacijas bei kitus faktinius darbų bei paslaugų patikrinimus, dalyvauti atliekant šiuos patikrinimus;

44.3. audito metu tikrinti Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų bei Savivaldybės kontroliuojamų įmonių dokumentus, pinigus, vertybinius popierius, materialines vertybes, taip pat jų saugojimo vietas;

44.4. naudotis visa Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų ir Savivaldybės kontroliuojamų įmonių archyvuose ir duomenų bazėse sukaupta informacija, reikalinga auditui atlikti;

44.5. atliekant auditą pasinaudoti Savivaldybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus atliktų auditų ataskaitomis ir darbo dokumentais, būtinais vidaus kontrolės vertinimui atlikti, jei audito subjektas ir tikslai sutampa, taip pat turi teisę susipažinti su atliktų kitų išorės auditų Savivaldybės įstaigose ir įmonėse dokumentais;

44.6. reikalauti iš Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų bei Savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovų sudaryti tinkamas sąlygas auditui atlikti;

44.7. reikalauti iš Savivaldybės administracijos, Savivaldybės administravimo subjektų bei Savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovų per penkias dienas nuo audito ataskaitos, akto, pažymos, išvados ir pan. (toliau – audito ataskaita) projekto gavimo dienos jį suderinti, pateikiant pastabas ir pasiūlymus raštu. Audito ataskaitos nesuderinimas per nustatytą laiką nesustabdo jos įgyvendinimo;

44.8. mokytis ir kelti kvalifikaciją įstatymų nustatyta tvarka.


VI. SAVIVALDYBĖS KONTROLĖS IR AUDITO TARNYBOS VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ IR DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ


45. Tarnybos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, privalo:

45.1. būti objektyvūs ir nešališki, priskirtas funkcijas ir pavedimus vykdyti profesionaliai, laiku bei nustatyta tvarka;

45.2. vykdyti įstatymų, kitų teisės norminių aktų nustatytas funkcijas, vadovų nurodymus;

45.3. audito ataskaitos išvadas bei kitas įvykdytas užduotis pagrįsti juridinę galią turinčiais dokumentais arba nustatyta tvarka patvirtintais dokumentų nuorašais;

45.4. pateikti teisingas, išsamiai apibūdinančias audito tikslą ir esmę bei pagrįstas išvadas;

45.5. pasirašytinai supažindinti su audito ataskaitomis audituojamų subjektų vadovus;

45.6. teisės norminių aktų nustatytais atvejais ir pagrindais nusišalinti nuo audito ar kitos užduoties atlikimo;

45.7. saugoti komercines, finansines, profesines paslaptis, sužinotas einant tarnybines pareigas, ir susilaikyti nuo atlikto audito išankstinio viešo vertinimo;

45.8. sistemingai kelti savo kvalifikaciją;

45.9. vykdant pareigas laikytis Tarnybos vidaus darbo tvarkos, Audito kokybės valdymo taisyklių, Profesinės etikos kodekso ir kitų teisės norminių aktų reikalavimų;

45.10. kviečiami atvykti į teismą arba pas teisėją, prokurorą ar ikiteisminio tyrimo pareigūną atliktų auditų rezultatų nagrinėjimo klausimais, kai medžiagos (bylos) nagrinėjimas susijęs su atlikto audito rezultatais;

45.11. būti mandagūs, objektyvūs ir sąžiningi bei nešališki.

46. Tarnautojai atsako už įstatymuose ir kituose teisės aktuose numatytų funkcijų netinkamą atlikimą.

47. Tarnautojai atsako už nepagrįstos ar neteisingos audito išvados pateikimą. Įstatymų nustatytais atvejais tarnautojai gali būti traukiami civilinėn, drausminėn, tarnybinėn, administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.


VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS


48. Tarnybos veikla pasibaigia likvidavimo arba reorganizavimo būdu Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Sprendimą dėl likvidavimo ar reorganizavimo priima Savivaldybės taryba.


_________________________



10 PATVIRTINTA LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2003 M GRUODŽIO 11
10 PATVIRTINTA NACIONALINĖS TEISMŲ ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2008 M VASARIO
10 PATVIRTINTA PANEVĖŽIO R MUZIKOS MOKYKLOS DIREKTORIAUS 2018 M


Tags: birželio 19, savivaldybės, tarybos, rajono, mažeikių, patvirtinta, birželio