POLONA SELIČ BIOGRAFIJA BIOGRAFIJA POLONA SELIČ POLONA SELIČ

POLONA SELIČ BIOGRAFIJA BIOGRAFIJA POLONA SELIČ POLONA SELIČ
SCHNEIDER MASTER 1 DE POLONAIS FRYDERYK FÉVRIER 2007 POWIEŚĆ





BIOGRAFIJA

Polona SELIČ, BIOGRAFIJA


___________________________________________________________________________________

BIOGRAFIJA


Polona SELIČ


Polona Selič se je rodila v Celju, kjer je z odliko končala šolanje na Gimnaziji. Leta 1989 je uspešno zaključila študij psihologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dobila za odlično ocenjeno diplomsko nalogo z naslovom Poskus osvetlitve psihodinamskega ozadja in okvirov neuspešnosti pri študiju fakultetno Prešernovo nagrado. Takoj se je zaposlila na Filozofski fakulteti kot mlada raziskovalka in podiplomski študij zaključila leta 1992 z magistrsko nalogo Psihodinamsko ozadje (ne)uspešnosti pri študiju.


Že med podiplomskim študijem je preučevala vpliv psihičnih in socialnih dejavnikov na pojavnost in razvoj psihosomatskih bolezni. Leta 1993 se je zaposlila na Višji šoli za notranje zadeve kot asistentka raziskovalka in tam nadaljevala začeto raziskovanje stresa pri delu in psihosomatskih težav. Tako je tudi tema njene doktorske disertacije, ki jo je oddala leta 1994, s tega področja. V naziv asistentka za klinično psihologijo je bila imenovana dvakrat in sicer leta 1990 in 1993.


Leta 1995 je svoje delovanje preusmerila v kriminalistično službo Ministrstva za notranje zadeve R Slovenije. Istega leta je tudi uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo Psihični dejavniki pri psihosomatskih težavah ter prevzela vodenje projekta Podoba kriminalistične službe. V letu 1997 se je vključila v razvojni projekt Urejanje poligrafije v slovenski kriminalistični službi, v sklopu teh dejavnosti absolvirala Poligrafsko šolo v Zagrebu (R Hrvatska) in pridobivala nova znanja tudi v Združenih državah Amerike (leta 1999, 2001, 2002, 2003, 2004 in 2005). Svoje znanje in delo na področju psihosomatike in klinične psihologije je s tem nadgradila in dopolnila v zaokroženem polju forenzične psihofiziologije. Leta 2002 je Visoka policijsko-varnostna šola predlagala dr. Polono Selič za izvolitev v naziv docentka za kriminalistiko in leta 2003 je bila v ta naziv tudi izvoljena.


Junija 1999 je v zbirki Sophia založbe Znanstveno in publicistično središče v Ljubljani izšla znanstvena monografija Polone Selič z naslovom Psihologija bolezni našega časa, v kateri je avtorica predstavila sovplivanje osebnosti, vedenja, okolja, bioloških mehanizmov in osnov, kulture, osebne zgodovine, dela in življenjskega stila na področju stresa in psihosomatike. Leta 2004 je sodelovala kot avtorica poglavja o psihofiziološkem preiskovanju verodostojnosti izzjav s poligrafom v razširjeni in dopolnjeni izdaji Kriminalistika – uvod, taktika in tehnika.


Z reorganizacijo slovenske policije je leta 2000 prevzela vodenje oddelka za preiskovalno podporo na Upravi kriminalistične policije Generalne policijske uprave. V minulih letih je sodelovala v programih usposabljanja in šolanja s področja forenzične psihologije in komunikacije v sklopu Ministrstva za notranje zadeve R Slovenije. Leta 2000 je bila imenovana za strokovno vodjo Poligrafske šole v sklopu Generalne policijske uprave. Dejavno je sooblikovala program te šole ter v izvedbi sodelovala kot predavateljica in mentorica. V letih od 1995 do 2002 je sodelovala tudi kot predavateljica pri kriminalistiki na Visoki policijski in varnostni šoli v Ljubljani. V študijskem letu 2005/6 je postala nosilka predmeta Posebne metode odkrivanja kaznivih dejanj v okviru specializacije s področja kriminalistike na takratni Fakulteti za policijsko varnostne vede Univerze v Mariboru, v študijskem letu 2006/7 pa nosilka izbirnega predmeta Nasilje in kazniva dejanja z elementi nasilja na magistrskem študiju na Fakulteti za varnostne vede. Sodeluje kot vabljena predavateljica v programu specializacije iz družinske medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani. O sporazumevanju predava na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, Oddelek za predšolsko vzgojo (izbirni predmet) in v Izobraževalnem centru RTV Slovenija (predmet Nemogoče je ne-komunicirati: nebesedno sporazumevanje).


V letu 2004 je postala strokovna sodelavka Inštituta za psihofiziološke študije PARES, zadolžena za raziskovanje in razvoj. Od aprila leta 2005 je vključena v raziskovalno skupino Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete.


Svoj strokovni interes po letu 1995 je Polona Selič namenjala razgovoru v kriminalistični praksi, preverjanju in uvajanju novih testnih formatov na področje psihofiziološkega preiskovanja verodostojnosti izjav s poligrafom ter profiliranju pri preiskovanju kaznivih dejanj z elementi nasilja.


O komunikaciji je predavala različnim ciljnim skupinam, vodila je več delavnic in usposabljanj (HIT Nova Gorica, Mercator, Trimo Trebnje, Telekom, Zavarovalnica Generali, Izobraževalno središče RTV Slovenija, Ministrstvo za obrambo). Posebno pozornost je vseskozi namenjala odkrivanju zavajanja. V sistemu šolanja Ameriške zveze poligrafskih preiskovalcev je na tem področju dosegla najvišji naziv glavne inštruktorice.


V letih 1995-6 je na Radiu Celje vodila samostojno kontaktno oddajo Jaz – ti – in ostali, v letih 1999 in 2000 pa je sodelovala v projektu Inštituta za varovanje zdravja R Slovenije O oglaševanju, tobačnih izdelkih in kajenju.


Aprila 2002 je postala svetovalka varuha človekovih pravic R Slovenije, zadolžena za pravice otrok, zlasti za otroke, žrtve nasilja.


Februarja 2006 je prevzela vodenje raziskovalne in razvojne dejavnosti na Inštitutu za psihofiziološke študije PARES v Ljubljani in se v večjem obsegu vključila kot raziskovalka na Katedro za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani.


Bibliografija dr. Polone Selič obsega več kot 130 enot. Je članica Društva psihologov Slovenije, Ameriške akademije forenzičnih znanosti (edina v Sloveniji) in Ameriške zveze poligrafskih preiskovalcev. V letih 2002 do 2005 je bila članica skupine specialistov Sveta Evrope za zaščito otrok pred spolnim nasiljem in izkoriščanjem.

Polona Selič je dobitnica srebrnega znaka za zasluge na področju varnosti.



DOSEŽKI:





























ČLANSTVO V STROKOVNIH ZDRŽENJIH:


Društvo psihologov Slovenije

Ameriška zveza poligrafskih preiskovalcev

Ameriška akademija forenzičnih znanosti


_______


stran 6





Tags: polona selič,, izkoriščanjem. polona, polona, selič, biografija