IZVADAK IZ ZAKONA O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA

2 IZVADAK IZ ZAKONA O PRISILNOJ NAGODBI STEČAJU I
4 PRILOG C IZVADAK IZ STATUTA SVEUČILIŠTA U
IZVADAK IZ KNJIGE JOHANA LORENTZA HAFSTROEME „SOLIGA DAGAR AFSIDES

IZVADAK IZ PRAVILNIKA O NAČINU OSTVARIVANJA PREDNOSTI PRI UPISU
IZVADAK IZ ZAKONA O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA
OZNAKA OB48 REVIZIJA 0 IZVADAK IZ BILATERALNOG UGOVORA O

Izvadak iz Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (“Narodne novine”, broj: 122/17 – dalje u tekstu: Zakon)

Izvadak iz Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (“Narodne novine”, broj: 122/17 – dalje u tekstu: Zakon)

Tko može i u kojim situacijama ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć?



Članak 118.

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta Republike Hrvatske sudjelovali najmanje 100 dana u borbenom sektoru, članovi uže i šire obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja, članovi uže i šire obitelji nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć ako se nalaze u jednoj od sljedećih situacija:

a) teške akutne, teške kronične, maligne bolesti korisnika ili teške ozljede korisnika nastale zbog nesretnog slučaja

b) teške akutne, teške kronične, maligne bolesti članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ili teške ozljede članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu nastale zbog nesretnog slučaja

c) elementarne nepogode koja je prouzročila štetne posljedice za korisnika i članove njegova zajedničkog kućanstva

d) smrti člana uže obitelji korisnika koji je s njim živio u zajedničkom kućanstvu ili

e) novčani prihodi u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva mjesečno po članu zajedničkog kućanstva iznose manje od 25% od utvrđene proračunske osnovice.

(2) Pravo na jednokratnu novčanu pomoć iz stavka 1. ovoga članka korisnici mogu ostvariti jedanput u jednoj kalendarskoj godini.

(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, korisnici iz stavka 1. ovoga članka u jednoj kalendarskoj godini mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć više puta samo za situaciju iz stavka 1. točke d) ovoga članka iako su već ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć iz stavka 1. točaka a), b), c) i e) ovoga članka u tijeku jedne kalendarske godine.

(4) Ukupni iznos jednokratnih novčanih pomoći po svim situacijama iz stavka 1. ovoga članka koji korisnici mogu ostvariti u jednoj kalendarskoj godini ne može biti veći od iznosa jedne proračunske osnovice.



U kojim slučajevima korisnici iz članka 118. stavka 1. Zakona ne mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć?



Članak 119.

(1) Korisnici koji se nalaze u situaciji iz članka 118. stavka 1. ovoga Zakona ne mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć ako:

a) imaju registrirano trgovačko društvo ili obrt

b) su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva ostvarili ukupno novčane prihode u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva mjesečno po članu kućanstva veće od 25% od utvrđene proračunske osnovice (831,50 kn)

c) su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva vlasnici ili korisnici motornog vozila koje im ne služi za podmirenje osnovnih životnih potreba

d) su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva vlasnici ili suvlasnici, korisnici ili sukorisnici nekretnina koje im ne služe za podmirenje osnovnih životnih potreba

e) su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva korisnici prava na zajamčenu minimalnu naknadu

f) su korisnici naknade za nezaposlene iz članka 107. ovoga Zakona

g) su na izdržavanju kazne zatvora, osim ako su prije upućivanja na izvršenje kazne zatvora živjeli u zajedničkom kućanstvu s osobama koje su uzdržavali, a iste osobe obvezni su uzdržavati i tijekom izvršenja kazne zatvora i

h) su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva po istoj situaciji već ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć po osnovi drugog propisa.

(2) Iznimno od stavka 1. točke f) ovoga članka, korisnici koji se nalaze u situaciji iz članka 118. stavka 1. točaka a), b), c) i d) ovoga Zakona mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć iako su korisnici naknade za nezaposlene iz članka 107. ovoga Zakona.



Izvadak iz Pravilnika o načinu ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji (“Narodne novine”, broj: 12/18)

Koje je dokaze korisnik dužan priložiti uz zahtjev (čl. 8. Pravilnika)?

Korisnik je radi ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć zbog nemogućnosti podmirenja osnovnih životnih potreba, uz popunjeni i potpisani zahtjev, dužan priložiti:

  1. Obrazac broj 3

  2. Obrazac broj 4 (popunjen od strane korisnika i punoljetnih članova kućanstva)

  3. preslika osobne iskaznice za sve osobe kojima je izdana, a koje su prijavljene na kućnom broju nekretnine na kojoj je prijavljeno prebivalište korisnika, a koje stanuju u njegovu stambenom prostoru

  4. izvadak iz matice rođenih za korisnika i sve članove njegova kućanstva (ukoliko korisnik i članovi njegova kućanstva nisu upisani u nadležni Matični ured, a rođeni su u inozemstvu)

  5. izvadak iz matice vjenčanih (ukoliko je brak sklopljen u inozemstvu, a nije upisan u nadležni Matični ured)

  6. dokaz je li korisnik inozemne mirovine, za korisnika i sve članove kućanstva (izjava korisnika i članova kućanstva te potvrda banke u kojoj osoba prima inozemnu mirovinu ili isplatnog tijela, o visini ostvarene mirovine za prethodnu godinu ili prethodna tri mjeseca)

  7. kupoprodajni ugovor, ukoliko je došlo do otuđenja motornih vozila ili nekretnina

  8. pravomoćnu presudu o razvodu braka, ukoliko je brak korisnika razveden kada činjenica razvoda nije upisana u matici rođenih ili vjenčanih

  9. ugovor o dodjeli stambenog prostora na korištenje, ukoliko korisnik i članovi njegova kućanstva stanuju u stambenom prostoru koje je u vlasništvu Republike Hrvatske, jedinice lokalne, područne (regionalne) samouprave, Grada Zagreba ili upravnog tijela te ugovor o najmu stambenog prostora ukoliko korisnik i članovi njegova kućanstva stanuju u stambenom prostoru fizičke osobe

  10. potvrda liječnika primarne zdravstvene zaštite o teškoj akutnoj, teškoj kroničnoj ili malignoj bolesti zbog koje se podnosi zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć (ili u slučaju iz članka 17. stavka 2. točke b) ovoga Pravilnika) sa šifrom bolesti (MKB) i dijagnozom bolesti ispisanom na hrvatskom jeziku

  11. presliku medicinske dokumentacije za tešku akutnu, tešku kroničnu ili malignu bolest (za koju se podnosi zahtjev ili u slučaju iz članka 17. stavka 2. točke b) ovoga Pravilnika) koja nije starija od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva te presliku medicinske dokumentacije za tešku ozljedu zbog koje se podnosi zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć odnosno otpusno pismo ili drugi dokaz iz kojeg je vidljivo trajanje bolničkog liječenja

  12. rješenje o invalidnosti korisnika ili člana njegova kućanstva, u slučaju iz članka 17. stavka 2. točke a) ovog Pravilnika, od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ili Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (u slučaju priznate invalidnosti prema propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, dati izjavu)

  13. dokaz o elementarnoj nepogodi u situaciji iz članka 118. stavka 1. točke c) Zakona (potvrda nadležnog tijela lokalne ili regionalne samouprave)

  14. račune o troškovima pogreba koji glase na podnositelja zahtjeva (u situaciji iz članka 118. stavka 1. točke d) Zakona)

  15. smrtni list (u situaciji iz članka 118. stavka 1. točke d) Zakona i

  16. preslika kartice tekućeg računa korisnika.



Na zahtjev službene osobe korisnik je dužan dostaviti i druge dokaze i podatke o kojima službena osoba ne može imati saznanja, niti se mogu pribaviti službenim putem.





Tags: braniteljima iz, zakona, izvadak, hrvatskim, braniteljima, domovinskog