PROCEDURY ORGANIZACJI ORAZ UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNOPEDAGOGICZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ

DORĘCZENIE KOMORNICZE W PRAKTYCE SĄDOWEJ PO ZMIANACH PROCEDURY CYWILNEJ…
EDYCJA ZAŁĄCZNIK PJ0903 PROCEDURY 1 ZAŁĄCZNIKA 1 DATA WPŁYWU
F5 ZAŁĄCZNIK DO PROCEDURY PRZYJMOWANIA REJESTROWANIA PRZECHOWYWANIA I ARCHIWIZOWANIA

GRUPA 3 ZAŁĄCZNIK NR 2 NUMER PROCEDURY ZKPOWR12017 OŚWIADCZENIE
INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH W RAMACH PROCEDURY
 STANDARDY EPPO  PROCEDURY FITOSANITARNE OGÓLNA PROCEDURA EKSPORTOWA

Uwaga Rodzice


PROCEDURY

ORGANIZACJI ORAZ UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ USŁUGOWO-GOSPODARCZYCH
W PLESZEWIE.



Podstawa prawna:





  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor szkoły.


  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych
    i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających w szczególności:

      • z niepełnosprawności

      • z niedostosowania społecznego

      • z zagrożenia niedostosowaniem społecznym

      • ze szczególnych uzdolnień

      • ze specyficznych trudności w uczeniu się

      • z zaburzeń komunikacji językowej

      • z choroby przewlekłej

      • z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych

      • z niepowodzeń edukacyjnych

      • z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi

      • z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych
        z wcześniejszym kształceniem za granicą.


  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom
    oraz nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w:

      • rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych,

      • rozwijaniu umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów.


  1. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole udzielają pracujący z uczniem nauczyciele oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.


  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

      • rodzicami uczniów,

      • poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,

      • placówkami doskonalenia nauczycieli,

      • organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.


  1. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest uczniom w formie:

      • zajęć rozwijających uzdolnienia,

      • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,

      • zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,

      • zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,

      • porad i konsultacji.


  1. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest rodzicom i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.


  1. O potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną dyrektor szkoły jest informowany poprzez złożenie wniosku na piśmie (wzór wniosku - załącznik 1)


  1. Uczeń może zostać objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w wyniku:

    1. dostarczenia do szkoły przez rodzica ucznia opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego. Opinię lub orzeczenie należy dostarczyć do pedagoga szkolnego lub wychowawcy klasy;

    2. rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w tym ucznia szczególnie uzdolnionego, przeprowadzonego przez nauczyciela uczącego ucznia, wychowawcę bądź pedagoga szkolnego;

    3. złożenia wniosku do dyrektora szkoły przez rodzica/opiekuna prawnego o objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną jego dziecka.


  1. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w punkcie 8, dyrektor szkoły niezwłocznie powołuje Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej składający się z nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem oraz wyznacza osobę koordynującą jego pracę. O fakcie tym dyrektor szkoły informuje rodziców/prawnych opiekunów ucznia.


  1. Dyrektor szkoły informuje rodziców/opiekunów prawnych ucznia o terminach spotkań Zespołu oraz możliwości uczestnictwa rodziców/opiekunów prawnych ucznia w jego spotkaniach (wzór pisma informującego rodziców/opiekunów prawnych o spotkaniu Zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej – załącznik 2)


  1. Do zadań zespołu należy planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, a w szczególności:

      • ustalenie zakresu, w którym uczeń wymaga pomocy psychologiczno-pedagogicznej z uwagi na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne, w tym szczególne uzdolnienia;

      • określenie zalecanych form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, a w przypadku ucznia posiadającego orzeczenie lub opinię – także z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniu lub opinii;

      • określenie sposobu dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia;

      • określenie działań wspierających rodziców ucznia;

      • w zależności od potrzeb, określenie zakresu współdziałania z poradniami specjalistycznymi, organizacjami pozarządowymi lub innymi działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży;

      • dokonywanie okresowej oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

      • podejmowanie działania mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.


  1. Dla ucznia posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania oraz dla ucznia, u którego dokonane zostało rozpoznanie pracujących z nim nauczycieli, Zespół zakłada i prowadzi Kartę Indywidualnych Potrzeb Ucznia (KIPU). Karty takiej nie zakłada się dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.


  1. Dla ucznia, o którym mowa w punkcie 13, Zespół opracowuje Plan Działań Wspierających (PDW), określając w szczególności cele do osiągnięcia w pracy z uczniem, działania z nim realizowane oraz metody pracy z uczniem. PDW może zostać opracowany dla grupy uczniów, jeśli rozpoznano u nich jednorodne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne. PDW nie sporządza się dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.


  1. Dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego Zespół opracowuje Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET), który określa m.in.:

  1. Na podstawie zaleceń Zespołu, dyrektor ustala dla ucznia formy, sposoby i okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin, w których poszczególne formy będą realizowane.


  1. Dyrektor informuje pisemnie rodziców ucznia o ustalonych formach, sposobach, oraz okresie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej.


  1. Rodzic wyraża pisemną zgodę na objęcie swojego dziecka pomocą psychologiczno- pedagogiczną.


  1. W spotkaniach Zespołu mogą także uczestniczyć:


    1. na wniosek dyrektora szkoły - przedstawiciel poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej;

    2. na wniosek rodzica/opiekuna prawnego ucznia - inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.


  1. Osoby biorące udział w spotkaniu Zespołu są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na spotkaniu Zespołu.


  1. Zespół dokonuje, co najmniej raz w roku oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi, w tym efektywności realizowanych zajęć, dotyczącej:

    1. danej formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej - po zakończeniu jej udzielania;

    2. pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w danym roku szkolnym - przed opracowaniem arkusza organizacji szkoły na kolejny rok szkolny.


W Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi, w tym efektywności realizowanych zajęć dokonuje się w okresie poprzedzającym zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej za okres pierwszego półrocza oraz na koniec roku szkolnego.


  1. Dokonując oceny Zespół określa wnioski i zalecenia dotyczące dalszej pracy
    z uczniem, w tym zalecane formy, sposoby i okresy udzielania uczniowi dalszej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.


  1. Na wniosek rodzica/opiekuna prawnego ucznia, a także na wniosek nauczyciela, Zespół dokonuje oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej przed upływem ustalonego przez dyrektora okresu jej udzielania.


  1. Po ukończeniu przez ucznia szkoły lub w przypadku przejścia ucznia do innej szkoły, oryginał Karty Indywidualnych Potrzeb Ucznia otrzymują rodzice ucznia. Kopia KIPU pozostaje w dokumentacji szkoły.


  1. Zespoły ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej tworzą i prowadzą dokumentację ucznia za pomocą internetowego systemu EdPlan™, umożliwiającego elektroniczne tworzenie dokumentacji dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Za prawidłowe prowadzenie dokumentacji odpowiada koordynator Zespołu. Dokumentacja ucznia objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną przechowywana jest w gabinecie pedagoga szkolnego – każdy uczeń ma założoną swoją teczkę.


  1. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne.






Załącznik 1




Pani Iwona Kałużna

Dyrektor

Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych

w Pleszewie






WNIOSEK

O OBJĘCIE UCZNIA POMOCĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ


Wnioskodawca: …………………………………………………………………………………

Dotyczy ucznia: ………………………………………………………………………………….

Uzasadnienie potrzeby objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………






……………….............. …………………….

/data/ /podpis wnioskodawcy/













Załącznik 2





pieczęć szkoły miejscowość, data

Pismo informujące rodziców o spotkaniu
Zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Dyrekcja Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie informuje, iż w dniu …………………… o godz. ………… w sali nr …… odbędzie się spotkanie Zespołu nauczycieli ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej w zakresie ………….…………………………………………………………………………………………...
Państwa syna/córki* …………………………………….

Zapraszamy do uczestniczenia w spotkaniu oboje lub jedno z rodziców (prawnych opiekunów).

Prosimy o potwierdzenie obecności u wychowawcy klasy. Jeżeli Państwo nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, informacja o ustaleniach Zespołu wobec syna/córki* zostanie przesłana na piśmie, na adres domowy.





Z poważaniem

podpis i pieczątka dyrektora szkoły





* niepotrzebne skreślić







































































































































KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI WE WROCŁAWIU INFORMUJE O ROZPOCZĘCIU PROCEDURY
KONCEPCJA PROCEDURY WYŁANIANIA DOBRYCH PRAKTYK UMIESZCZANYCH W „ ZŁOTEJ
NAZWA I ADRES OSD ANKIETA KWARTALNA DOT PROCEDURY ZMIANY


Tags: organizacji oraz, arkusza organizacji, zespole, procedury, pomocy, szkół, organizacji, udzielania, psychologicznopedagogicznej