WFII………………………………… GDAŃSK DNIA …………………… ……………………………… ……………………………… ……………………………… INDYWIDUALNA INTERPRETACJA

WFII………………………………… GDAŃSK DNIA …………………… ……………………………… ……………………………… ……………………………… INDYWIDUALNA INTERPRETACJA










WF-II………………………………… Gdańsk, dnia ……………………




……………………………….

……………………………….

……………………………….





INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PRAWA PODATKOWEGO


Prezydent Miasta Gdańska działając na podstawie art. 14 j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b, art. 14 c i art. 14 k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w zw. z § 6 ust. 1 pkt 1) uchwały Rady Miasta Gdańska z 26.11.2009r., Nr XLII/1191/09 w sprawie szczegółowych warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości na nową inwestycję w mieście Gdańsku lub na utworzenie nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją w mieście Gdańsku (Dz.U. Woj. Pom. z 2009r. Nr 177, poz. 3503), po rozpatrzeniu wniosku ………………………….. z dnia ……………… (data wpływu do Urzędu ………………….), znak …………………., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie


stwierdza


- iż stanowisko Wnioskodawcy, w odniesieniu do stanu faktycznego, opisanego we wniosku …………………………….. z dnia ………………… w zakresie tezy:

W ocenie Spółki ”utrzymanie inwestycji" § 6 ust. 2 pkt 1) Uchwały odnosi się również do istniejącej spółki lub spółki nowo zawiązanej, do której przeniesiona została część majątku spółki dzielonej w tym przedmiotowa inwestycja (podział przez wydzielenie). A zatem wydzielenie części przedsiębiorstwa obejmującej inwestycję, do nowej lub istniejącej spółki celowej, która utrzymywać będzie inwestycję w przepisanym okresie, w całości respektuje postanowienia uchwały. W tym wypadku spółka celowa w drodze sukcesji przejmie zobowiązania Wnioskodawcy do utrzymania inwestycji przez 5 lat. Mówi o tym również art. 531 § 2 ksh, iż na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Uchwała nie zawiera w swoich postanowieniach takiego wyłączenia.” - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE


………………………. w dniu ………………… złożyła, zgodnie z art. 14 j § 1 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie.

Wnioskodawca opisując stan faktyczny sprawy stwierdził, iż jest właścicielem nieruchomości gruntowej, na której wznoszony jest obiekt budowlany. Ww. inwestycja została zgłoszona przez Spółkę jako objęta zamiarem skorzystania z pomocy regionalnej na wspieranie nowej inwestycji lub tworzenie miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 1) Uchwały, przedsiębiorca zobowiązany jest do dostarczenia do 15 stycznia każdego roku, przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia zakończenia realizacji nowej inwestycji oświadczenia o jej utrzymaniu w mieście Gdańsk. Spółka rozważa możliwość jej podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ksh, „Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie)”, w wyniku którego własność nieruchomości (inwestycji) zostanie przeniesiona na nową lub istniejącą spółkę.

Spółka w przedmiotowym wniosku prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie dot. interpretacji przepisów ww. uchwały. Czy wyrażenie „utrzymanie inwestycji” dopuszcza przeniesienie własności w drodze podziału istniejącej spółki przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie, pod warunkiem dalszego funkcjonowania inwestycji w przepisanym okresie.

Zdaniem Wnioskodawcy zapis „utrzymanie inwestycji” odnosi się tak do spółki istniejącej, jak też spółki nowo zawiązanej, do której przeniesiona zostanie część majątku spółki dzielonej – w tym przedmiotowa inwestycja. Zatem wydzielenie części przedsiębiorstwa obejmującej inwestycję do nowej lub istniejącej spółki celowej, która utrzymywać będzie inwestycję w przepisanym okresie, w całości – zdaniem podatnika – respektuje postanowienia uchwały, bowiem spółka celowa przejmie zobowiązania podatnika w drodze sukcesji.


Prezydent Miasta Gdańska po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, w świetle obowiązującego stanu prawnego, wyjaśnia co następuje.


Zgodnie z postanowieniami § 1 uchwały Rady Miasta Gdańska z 26.11.2009r., Nr XLII/1191/09 w sprawie szczegółowych warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości na nową inwestycję w mieście Gdańsku lub na utworzenie nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją w mieście Gdańsku (zwana dalej uchwałą) zwalnia się z podatku od nieruchomości:

- nowowybudowane budynki lub ich części, nowowybudowane budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz związane z nimi grunty, stanowiące nowe inwestycje w rozumieniu § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927) - (§ 1 ust.1 uchwały) oraz

- grunty nabyte w celu realizacji nowej inwestycji, o której mowa w ust.1 – (§ 1 ust.2).

Przy czym zwolnienie z podatku od nieruchomości, o którym mowa w ust.1 i ust.2 uchwały, przysługuje na warunkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz.U.Nr 146, poz. 927) oraz z uwzględnieniem zapisów przedmiotowej uchwały.

Zgodnie z postanowieniami § 6 ww. uchwały po zakończeniu nowej inwestycji, w terminie 30 dni od dnia jej zakończenia, przedsiębiorca zobowiązuje się do dostarczenia dokumentów i oświadczeń wymienionych w ust.1 oraz dostarczania do 15 stycznia każdego roku, przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia zakończenia realizacji nowej inwestycji oświadczenia o jej utrzymaniu w mieście Gdańsk (§ 6 ust.2 pkt 1).

Regionalna pomoc inwestycyjna, do której zaliczana jest pomoc udzielona w ramach uchwały, powinna być udzielana pod warunkiem zagwarantowania trwałości projektu. Przez trwałość projektu należy rozumieć utrzymanie inwestycji, na której realizację została udzielona pomoc, w regionie objętym pomocą, przez okres co najmniej 5 lat (a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców – 3 lat).

Zwolnienie z podatku od nieruchomości udzielane jest podatnikowi przy zachowaniu określonych uchwałą warunków. Jednym z nich jest utrzymanie inwestycji w mieście Gdańsk przez okres wskazany w uchwale. Wprawdzie uchwała nie doprecyzowuje, co należy rozumieć przez pojęcie „utrzymanie inwestycji”, jednakże na gruncie regulacji dotyczących udzielania pomocy publicznej warunek, o którym tu mowa uznaje się za spełniony w przypadku, gdy inwestycja zostanie utrzymana w regionie, w którym udzielono pomocy przez okres co najmniej 5 lat od dnia jej zakończenia (w przypadku gdy beneficjentem pomocy jest mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca, podmiot udzielający pomocy może skrócić ten okres do 3 lat).

W przypadku podziału spółki przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037 ze zm.) tj. gdy podział będzie dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, w wyniku którego własność nieruchomości (inwestycji) zostanie przeniesiona na nową lub istniejącą spółkę, uznać należy, iż warunek wynikający z art. 6 ust. 2 pkt 1 przedmiotowej uchwały zostanie spełniony. W tym przypadku bowiem spółka celowa w drodze sukcesji przejmie zobowiązania Wnioskodawcy do utrzymania inwestycji przez 5 lat. Zgodnie z art. 531 § 2 ksh, na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej.

O sukcesji uprawnień podatkowych w przypadku przejęcia lub podziału osoby prawnej rozstrzyga przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, który mówi, że osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Wstąpienie w prawa osoby dzielonej uzależnione jest jednakże od tego, czy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.



POUCZENIE


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U. Nr 53, poz.1270 ze zm.) skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć się o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa. Skarga powinna zostać wniesiona w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi na adres:

Prezydent Miasta Gdańska, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80 – 803 Gdańsk.


4






Tags: ………………………………, gdańsk, indywidualna, wfii…………………………………, ……………………, interpretacja