INFORMACJA PRASOWA 28 LISTOPADA 2014 OSTATNIE DNI REJESTRACJI DO

INFORMACJA PRASOWA WARSZAWA 1 CZERWCA 2020 R INFORMACJA PRASOWA
1 ŻG833152017 KIELCE DNIA 10082017R INFORMACJA O
INFORMACJA PRASOWA SOLARIS I VOITH PREZENTUJĄ AUTOBUS

KOSZALIN 03012017 R TI4210172015MB INFORMACJA O WYBORZE
(OZNACZENIE PRACODAWCY) INFORMACJA DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU
(PIECZĘĆ ADRESOWA PRACODAWCY) INFORMACJA ŚWIADKA W ZWIĄZKU ZE STUDENCKIM

INFORMACJA PRASOWA 28 LISTOPADA 2014 OSTATNIE DNI REJESTRACJI DO INFORMACJA PRASOWA 28 LISTOPADA 2014 OSTATNIE DNI REJESTRACJI DO

Informacja prasowa

28 listopada 2014

Ostatnie dni rejestracji do akcji „Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”

Okres najwyższej zachorowalności na grypę wśród Polaków zbliża się nieubłaganie i jest to ostatni moment na zaszczepienie przeciw tej chorobie. Kończy się również czas rejestracji do akcji „Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”. Do tej pory z województwa podlaskiego zarejestrowało się 43 ośrodki medyczne, które chcą dawać przykład swoim pacjentom i szczepią przeciw grypie swój personel. Rejestracja chętnych placówek trwa do 8 grudnia.

II edycja akcji „Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy” INFORMACJA PRASOWA 28 LISTOPADA 2014 OSTATNIE DNI REJESTRACJI DO ma na celu podnieść poziom wyszczepialności wśród pracowników służby zdrowia. W tej chwili oscyluje on wokół 5-6% i jest nieznacznie wyższy od poziomu wyszczepialności w populacji, który wynosi 3,8%1. W zeszłym sezonie do „Placówki Medycznej – Partner OPZG” zgłosiło się ponad 1000 ośrodków. W tych, które zaraportowały wykonane szczepienia, poziom wyszczepialności przekroczył 50%.

Poprawa sytuacji epidemiologicznej w Polsce wymaga, aby pracownicy służby zdrowia dawali przykład innym. Ciężko przekonywać pacjentów do skuteczności szczepionki ochronnej, kiedy personel medyczny sam nie poddaje się iniekcji. Szczepienie przeciw grypie powinno być obowiązkiem każdego lekarza oraz personelu szpitalnego, nawet administracji. Placówki medyczne są miejscem, gdzie rozprzestrzenianie się wirusów jest wyjątkowo łatwe. Wielu pracowników służby zdrowia uważa, że długoletnia praca przy pacjentach uodparnia ich organizm i takie choroby jak grypa ich nie dotyczą, niestety nie jest to prawdą” – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

„Po pierwsze nie szkodzić” – zasada, którą powinni wyznawać wszyscy pracownicy służby zdrowia i to ona powinna być kluczowym argumentem poddania się iniekcji przez tę grupę zawodową. Osoba, która trafia do lekarza zwykle ma osłabiony organizm, przez co łatwiej o zarażenie wirusem, ciężki przebieg choroby i rozwój powikłań. Zaszczepiony personel znacznie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się grypy w szpitalu lub przychodni. Dodatkowo lekarz czy pielęgniarka z objawami infekcji budzą w pacjencie duże obawy, które negatywnie wpływają na wizerunek ośrodka zdrowia, w którym się leczy.

Poza bezpieczeństwem pacjentów i wizerunkiem placówki, szczepienia pracowników mogą pozytywnie wpłynąć na finanse danej jednostki medycznej. Zmniejszają bowiem absencję chorobową pracowników, w sezonie grypowym zachorowalność na grypę wśród osób zaszczepionych jest co najmniej 2-krotnie niższa, co niweluje koszty zastępstw i zwiększa wydajność pracy.

Aby zgłosić placówkę do wzięcia udziału w akcji, należy zarejestrować ją poprzez formularz na stornie www.opzg.pl w zakładce „Placówka Medyczna 2014/2015”. Zarejestrowane ośrodki są zobowiązane do przeprowadzania działań informacyjnych i akcji szczepień przeciw grypie wśród swojego personelu. Wszystkim placówkom organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prześlą materiały edukacyjne dla pracowników oraz pacjentów, które pomogą w przeprowadzeniu akcji informacyjnych.

Następnym etapem jest zaraportowanie przez przedstawiciela danego ośrodka liczby pracowników, którzy zaszczepili się przeciw grypie. Można tego dokonać do 15 grudnia 2014 r. na stronie www.opzg.pl. Natomiast do 15 stycznia 2015 r. chętne ośrodki mogą przesłać prace konkursowe, w których opiszą działania edukacyjne, promujące korzyści szczepień ochronnych wśród pacjentów.

Szczegółowy regulamin akcji oraz listę przewidzianych nagród i wyróżnień można znaleźć na stronie internetowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.opzg.pl.

-----------------------------------

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.


Kontakt dla mediów:

Katarzyna Wlaś, [email protected], 604 774 138

1 Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publiczego.


(ZAŁĄCZNIK NR 1) INFORMACJA O KANDYDACIE DO TYTUŁU HONOROWEGO
06112014 R INFORMACJA PRASOWA DARMOWE PARKOWANIE W CENTRUM POZNANIA!
07012020 R INFORMACJA PRASOWA MŁODZI MEDYCY GRAJĄ DLA WOŚP


Tags: informacja prasowa, informacja, prasowa, listopada, rejestracji, ostatnie