UCHWAŁA NR XXIV25512 RADY GMINY KRAMSK Z DNIA 28

Druk nr Projekt z Dnia Uchwała nr Rady Miejskiej
Uchwała nr 1 Pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Uchwała nr 132021 Rady Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Prawa

Uchwała nr 242016 Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z
Uchwała nr 26 Pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Uchwała nr 9 Pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Uchwała Nr XXIV/255/12

Rady Gminy Kramsk

z dnia 28 grudnia 2012 roku


w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kramsk



Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2012 r. poz. 391 ze zm.) po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie - Rada Gminy Kramsk uchwala, co następuje:


§ 1

Uchwala się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kramsk w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.


§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kramsk.


§ 3

Traci moc uchwała Nr XXXIV/189/06 Rady Gminy Kramsk z dnia 07 lutego 2006r. (Dz. Urz. Woj. Wlkp. nr 38, poz. 1033 z dnia 22.03.2006 r.)


§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego z mocą obowiązującą od dnia 01 stycznia 2013 r.










Uzasadnienie

do uchwały nr XXIV/255/12 Rady Gminy Kramsk z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kramsk


Jednym z podstawowych instrumentów umożliwiających gminie wypełnienie jej obowiązków organizatorskich w zakresie czystości i porządku na jej terenie jest regulamin. Regulamin stanowi uzupełnienie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie przez nią określonych.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy uchwala rada gminy po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Regulamin jest aktem prawa miejscowego.

Przepis art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa wymagania formalne i merytoryczne, jakie powinien spełniać regulamin.

Wymagania co do treści regulaminu ujęto w zamkniętym katalogu, w art. 4 ust. 2 ustawy, z którego wynika, że w regulaminie powinno zamieścić się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:

  1. wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:

  1. prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego
    i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych
    i rozbiórkowych oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych

  2. uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,

  3. mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

  1. rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:

  1. średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach,

  2. liczby osób korzystających z tych pojemników;

  1. częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;

  2. innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;

  3. obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;

  4. wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub
    w poszczególnych nieruchomościach;

  5. wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

Koniecznym jest również dostosowanie przez radę gminy regulaminu do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w terminie 6 miesięcy od dnia uchwalenia tego planu.

W dniu 27 sierpnia 2012 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę Nr XXV/440/12 w sprawie uchwalenia Planu gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego na lata 2012-2017 oraz uchwałę Nr XXV/441/12 w sprawie wykonania Planu gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego na lata 2012-2017.


Wobec powyższego, realizując kompetencje wynikające z art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podjęcie przez Radę Gminy niniejszej uchwały jest uzasadnione.





Tags: gminy kramsk, radę gminy, kramsk, uchwała, gminy, xxiv25512