ZÁPIS Z ČESKO – NĚMECKÉ KONFERENCE K VYHODNOCENÍ PROGRAMU

Příloha č 3a Annexe no 3a Žádost o Zápis






Zápis z konference v Plánici

ZÁPIS Z ČESKO – NĚMECKÉ KONFERENCE K VYHODNOCENÍ PROGRAMU

ZÁPIS Z ČESKO – NĚMECKÉ KONFERENCE K VYHODNOCENÍ PROGRAMU

ZÁPIS Z ČESKO – NĚMECKÉ KONFERENCE K VYHODNOCENÍ PROGRAMU








Zápis z česko – německé konference

k vyhodnocení Programu obnovy venkova

v Plzeňském kraji (25.10.05, Plánice)







  1. Průběh konference



Cílem konference byla diskuse mezi představiteli veřejné správy a zástupci venkova k výsledkům výzkumu k vyhodnocení dopadů Programu obnovy venkova v Plzeňském kraji. Během konference, které se zúčastnilo bezmála 40 zástupců obecní samosprávy, venkovských mikroregionů, neziskových organizací působících ve venkovském prostoru a dále pak 5 zástupců obecní samosprávy a státní správy z Bavorska. V rámci konference byla zrekapitulována historie Programu obnovy venkova. Dále byly představeny výsledky výzkumu k vyhodnocení POV v Plzeňském kraji a projekt "Studie Unikátních místních atraktivit v ČR a jejich využití v zážitkové turistice", na jehož realizaci spolupracuje Spolek pro obnovu venkova Plzeňského s Centrem pro komunitní práci a MAS Český Západ – Místní partnerství. V odpoledním bloku proběhly prezentace česko – bavorské internetové platformy, přeshraničního česko – německého sdružení Královský hvozd, MAS Český Západ – Místní partnerství a příspěvek k fungování MAS v Německu.



  1. Shrnutí konference



Vyhodnocení Programu obnovy venkova v Plzeňském kraji



Prezentace k vyhodnocení POV v Plzeňském kraji byla rozdělena do tří částí:



1. Seznámení s podstatou projektu "Program obnovy venkova jako klíč k česko – bavorské spolupráci" (vyhodnocení POV v Plzeňském kraji je jedním s výstupů tohoto projektu) a shrnutím výsledků dotazníkového šetření k vyhodnocení POV, které proběhlo ve všech obcích Plzeňského kraje.

2. Prezentace výstupů ze strukturovaných rozhovorů, které probíhaly ve vybraných obcích Plzeňského kraje. Výstupy byly rozděleny podle těchto tématických částí:



3. Prezentace doporučení vytvořených na základě výstupů z celého výzkumu Vyhodnocení POV v Plzeňském kraji.



Z diskuse k výsledkům výzkumu vznikla následující doporučení pro další fungování Programu stabilizace a obnovy venkova :





Vyhodnocení Programu obnovy venkova v Plzeňském kraji naleznete na internetových stránkách www.spov-pk.cz.



Česko – německá výměna zkušeností



V rámci tohoto bloku proběhla prezentace úspěšné česko - bavorské spolupráce v rámci přeshraničního sdružení Královský hvozd. Sdružení zastupovali v rámci konference Katrin Wachter (manažer sdružení Královský hvozd) a starosta Dešenic (členská obec sdružení) Petr Štembera. Jako stěžejní prvek společné spolupráce oba uvedly společně zpracovanou přeshraniční strategii, která umožnila další systematickou a společnou realizaci projektů, jež mají pozitivní dopad pro obce na obou stranách hranice. Jako příklady společných aktivit byl zmiňován projekt "Kámen doteku" a "Marketingová značka ekoregionu Úhlava". Informace o přeshraničním sdružení Královský hvozd lze najít na internetových stránkách www.kuenisches-gebirge.de nebo www.ekoregion-uhlava.cz



V tématického bloku, který byl věnován problematice programů typu LEADER a činnosti místních akčních skupin, vystoupil Florian Rüth (představitel MAS InitiAktiv Kreis s Tirschenreuthu). V rámci svého vystoupení zdůraznil, že největší přínos místních akčních skupin vidí ve vzájemné spolupráci zástupců obecní samosprávy, podnikatelských subjektů a neziskových organizací. Finanční prostředky z programů LEADER by měly sloužit k realizaci projektů, které přispějí k upevňování této spolupráce a povedou ke zvýšení regionální identity místních obyvatel.



Prezentace inspirativních projektů realizovaných (připravovaných) v rámci Plzeňského kraje



Během dopoledního bloku byl představen projekt "Studie Unikátních místních atraktivit v ČR a jejich využití v zážitkové turistice", který realizuje Centrum pro komunitní práci ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova Plzeňského kraje. Projekt prezentoval Radek Novotný (CpKP – koordinátor projektu) a Ivo Moravec (CpKP – koordinátor projektu). Podstatou projektu je vytvořit pro obce, mikroregiony a místní akční skupiny návod, jak vybrat unikátní místní atraktivitu vhodnou pro využití v cestovním ruchu, pro ekonomický rozvoj obce, případně jak transformovat stávající nabídku unikátní místní atraktivity do zážitkové turistiky. Více informací o projektu lze získat na e-mailové adrese SPOV PK ([email protected]).



Druhým prezentovaným projektem bylo Komunitní plánování veřejných prostranství v členských obcích mikroregionu Konstantinolázeňsko. Projekt prezentovala Ing. arch. Olga Tausingerová. V rámci projektu byla pilotně v Plzeňském kraji (s vyjímkou Plzně) využita metoda Plánovacího víkendu. Více informací o projektu můžete získat u Miroslavy Válové na e-mailové adrese [email protected].



V posledním příspěvku konference představil Mgr. Jan Martínek projekty, které realizují (realizovaly) z finančních prostředků programů LEADER + a LEADER ČR členové MAS Český Západ – Místní partnerství. Více informací o činnosti a projektech MAS Český Západ – Místní partnerství lze získat na e-mailové adrese [email protected].

Jednotlivé příspěvky z konference v Plánici i Nečtinech (8.-9.6.2005) budou zpracovány do česko - německého sborníku, který vyjde v prosinci 2005. Sborník bude rozeslán (v písemné i elektronické) podobě všem účastníkům obou konferencí.



Tomáš Svoboda

sekretariát Spolku pro obnovu venkova Plzeňského kraje









Tags: konference k, z konference, konference, programu, vyhodnocení, česko, německé, zápis