KONFERENCE K ZAHRANIČNÍ ROZVOJOVÉ POMOCI ČR (12 9) ZÁVĚREČNÉ

12 OPLÆG VED DEWEYKONFERENCEN ”MED DEWEY IN MENTE” 20
4 HVORFOR ER DENNE KONFERENCE SÅ VIGTIG? OPLÆG PÅ
8 INDLÆG PÅ KPMGS INTERNE FINANSKONFERENCE DEN 4 SEPTEMBER

ANO EIROPAS EKONOMIKAS KOMISIJA (ANOEEK) EIROPAS STATISTIĶU KONFERENCES IETEIKUMI
BIG ARHITEKTURNA KONFERENCA 13 STROKOVNI NASLOV KONFERENCE »BA13 –
DANBIF KONFERENCE 2008 – PRESSEMEDDELELSE RITZAU TEMPERATURSTIGNINGER DRÆBER FLERE

KONFERENCE K ZAHRANIČNÍ ROZVOJOVÉ POMOCI ČR (12

KONFERENCE K ZAHRANIČNÍ ROZVOJOVÉ POMOCI ČR (12. 9.)

Závěrečné shrnutí p. náměstka Vošalíka:


Děkuji reportérům za jejich příspěvky, které dokládají, že diskuse během obou bloků byla opravdu bohatá. Je mou příjemnou povinností dnešní konferenci shrnout několika závěrečnými poznámkami.


Nové rozvojové paradigma:

Nastupující dárcovské země se nacházejí v unikátní situaci. Samy prošly náročným obdobím transformace, během něhož přijímaly pomoc ze zahraničí. Na druhé straně, jako členové OECD a budoucí členové EU, jsou připraveny přijmout větší díl odpovědnosti za mezinárodní rozvojovou spolupráci. Jak prokázala dnešní konference, nastupující dárci si jsou této výzvy vědomi. Hlavní výzvou není nic menšího, než se připojit po bok ostatních vyspělých zemí v jejich úsilí za omezení chudoby a udržitelný rozvoj v méně vyspělých zemích světa. Pan Macedo ve svém příspěvku shrnul nové prvky tohoto úsilí, které vzešly z nedávných konferencí v Dauhá, Monterrey a Johannesburgu. Česká republika se ve své střednědobé koncepci zahraniční rozvojové pomoci k těmto cílům zavázala – nyní je zbývá přenést do praxe.


Unijní dimenze:

Příprava kandidátských zemí na vstup do Evropské unie byla významnou dimenzí, která se prolínala celou konferencí. Jak ve svém příspěvku potvrdil pan Granell, vstup těchto zemí do EU neznamená výzvu jen pro nově vstupující země, ale rovněž pro Unii samotnou. Např. odlišné teritoriální zaměření rozvojové pomoci kandidátských zemí do zemí východní Evropy může být chápáno jako jejich komparativní výhoda, ale na druhé straně se bude muset vyrovnat se stávajícím zaměřením komunitární rozvojové politiky, jejímž jádrem jsou vztahy se zeměmi Afriky, Karibiku a Tichomoří. Česká republika je připravena tato a další témata aktivně diskutovat, jak se zástupci Evropské komise, tak členskými zeměmi EU.


Mezinárodní dimenze:

Během konference jsme vyslechli příspěvky řady zástupců zavedených dárcovských zemí a mezinárodních organizací. Jejich zkušenosti, stejně jako výměna zkušeností mezi nastupujícícmi dárci navzájem, jsou pro nás velmi cenným vodítkem. V této souvislosti oceňujeme dosavadní spolupráci s UNDP a vítáme nový kanadsko-visegradský projekt ODACE zaměřený na přechod čtyř středoevropských zemí mezi vyspělé dárce. Bylo mi velkým potěšením stvrdit u příležitosti dnešní konference zahájení tohoto projektu podpisem memoranda s kanadskou stranou.


Hlavní návrhy konference:

Mezi hlavní doporučení a požadavky na zkvalitnění rozvojové spolupráce, které se během konference opakovaly, patří:

Mohu prohlásit, že MZV již ve všech těchto bodech iniciovalo konkrétní opatření a podílí se na přípravě střednědobého výhledu financování rozvojové pomoci a návrhu organizačního zajištění rozvojové spolupráce ČR po vstupu do EU, které budou předloženy vládě.


Role nevládních organizací

Debata během konference potvrdila, že se rozvojová spolupráce nesmí stát pouze činností hrstky státních úředníků. Zejména aktivity nevládních organizací v oblasti humanitární a rozvojové pomoci by měly významně doplňovat oficiální vládní pomoc. Ministerstvo zahraničních věcí upřímně vítá založení platformy nevládních rozvojových organizací ČR jako partnera, se kterým hodlá nadále spolupracovat. Obě strany mohou z tohoto partnerství těžit – nevládní organizace získají přístup k projektům rozvojové pomoci a budou moci participovat při diskusích o budoucím směřování české rozvojové pomoci. Státní správa naopak získá partnera ve svém úsilí posílit podporu rozvojové pomoci mezi českou společností.


Nezbytná politická a veřejná podpora

Právě podpora veřejnosti je nezbytným předpokladem pro úspěch jakéhokoliv snažení v oblasti rozvojové spolupráce. V demokratickém systému se následně veřejná podpora prodlužuje do podpory politické. Rozvojové vzdělávání a média mohou sloužit jako vhodný nástroj, jak veřejnou i nezbytnou politickou podporu získat. Doufám, že dnešní konference toho bude dobrým příkladem. Již sama skutečnost, že jsme si v době, kdy Parlament ČR jedná o opatřeních pro odstranění povodňových škod, našli cestu do tohoto sálu, dává naději do budoucnosti.


Ještě jednou vám všem děkuji za Vaši aktivní účast a jménem Ministerstva zahraničních věcí Vám přeji mnoho úspěchů v osobním i profesionálním životě.



Reportér A:

Výsledky jednání v pracovních skupinách bloku „Institucionální transformace nastupujících dárců rozvojové pomoci“


Bohatá diskuse v bloku A prokázala, že transformace rozvojové spolupráce tzv. nastupujících dárců směrem k praxi běžné v ostatních dárcovských zemích je komplexní proces. Proto mi jej dovolte rozdělit do několika okruhů:


Koncepční rámec


Financování


Institucionální zajištění


Organizace projektů


Rozvojová politika EU


Mezinárodní spolupráce



Reportér B:

Výsledky jednání v pracovních skupinách bloku „Nové výzvy pro aktéry rozvojové spolupráce“


Transformace systému rozvojové spolupráce nastupujících dárců je spojena nejen s vybudováním efektivního systému institucí a jejich řízení, ale je rovněž neodmyslitelně svázána s rozvojem národních kapacit, budováním rozvojové konstituence a komunikací s širokou veřejnosti. Z programu rozvojové pomoci by neměla být vyloučena žádná část společnosti. Očekávané členství v EU naléhavost budování národních kapacit výrazně umocňuje. Kromě státních institucí také nevládní organizace a soukromý sektor sehrávají důležitou úlohu v politice rozvojové spolupráce. Významné postavení občanské společnosti v pro-rozvojových programech je soustavně podporováno všemi mezinárodními fóry zabývajícími se otázkami globálního rozvoje posledních let. Lze tedy shrnout, že zapojení nejrůznějších složek občanské veřejnosti do rozvojové spolupráce je novou a důležitou výzvou pro nastupující dárce.


Pozornost pracovních skupin bloku B byla věnována zejména roli nevládních organizací a médií v rozvojové spolupráci. Opakovaně byla zdůrazňována úloha politické reprezentace v této spolupráci. Opomenuta nebyla role univerzit a výzkumných center. Prezentace norského modelu rozvojové politiky v rámci jedné z pracovních skupin významnou měrou obohatila zamyšlení nad úlohou různých institucí a aktérů v rozvojové spolupráci. Demonstrovala přínos dialogu a sdílení zkušeností mezi vyspělými a nastupujícími dárci při formování jejich nových, účinnějších systémů.


Nevládní organizace


Jednání pracovního bloku B potvrdila význam působení nevládních organizací v oblasti rozvojové spolupráce. Jejich role je rozhodující zvláště v menších nekomerčních projektech pro šíření lidských práv, demokracie, základního vzdělání, v projektech rozvoje veřejné společnosti. Svou činností v oblasti globálního rozvoje nevládní organizace komplementárně doplňují vládní aktivity. Posílení úlohy nevládních organizací v rozvojové spolupráci vyžaduje respektování principu partnerství mezi nimi a vládním sektorem a jejich větší zapojení do procesu vytváření národních politik v této oblasti.


Z obsahu jednání pracovních skupin bloku B vyplynulo, že potenciál českých nevládních organizací a jejich zkušenosti z poskytování humanitární pomoci a z práce s veřejností nejsou při aktuální realizaci rozvojové spolupráce dostatečně využívány. Nevládní organizace přitom projevují přesvědčivý zájem o tuto spolupráci.2. září 2002 se některé z nich sloučily do jednotné platformy, tzv. Českého fóra pro rozvojovou spolupráci.

Tyto organizace požadují



Média a politická reprezentace


Rozvojová spolupráce nemá naději se stát trvalou součástí zahraniční politiky, pokud se omezí pouze na technokratické aspekty a nepodaří se nám dostatečně oslovit veřejnost. Vytvoření a implementace vhodné komunikační strategie by mělo být automatickou součástí národní rozvojové politiky. Nevládní organizace ČR jsou odhodlány pozitivně přispívat k vytváření veřejného mínění nakloněného rozvojové spolupráci a žádají v tomto směru politickou a finanční podporu. Úloha médií v tomto procesu je rozhodující. Právě dnešní konference a podobné události jsou příležitostí, jak rozvojovou problematiku přiblížit občanské i politické veřejnosti. Zkušenosti ostatních zemí dokládají, že bez aktivního zapojení politické reprezentace do řešení těchto otázek nelze roli médií v procesu formování veřejného mínění plnohodnotně využít.


Akademická sféra


Příspěvky konference ocenily význam aktivit Letních škol rozvojové pomoci a spolupráce v Olomouci, činnost Rozvojového střediska a některých aktivit VŠE Praha a UP Olomouc v oblasti rozvojového vzdělávání. Plnohodnotná role univerzit, vysokých škol a výzkumných center v této oblasti však teprve čeká na své naplnění a musí být doplněna vhodnou podporou oficiálních vládních institucí.


Dobrovolníci


Jednou z významných forem rozvojové spolupráce ve vyspělých dárcovských zemích je využívání schopností dobrovolníků při realizaci rozvojových projektů. Také nastupující dárci disponují řadou vzdělaných občanů, zejména mladých absolventů, kteří projevují zájem o tento typ pomoci. Česká republika tento zájem u příležitosti Mezinárodního roku dobrovolnictví 2001 reflektovala, když byla přijata nezbytná legislativa upravující právní aspekty dobrovolnické služby českých občanů v zahraničí. Tuto legislativu je nyní třeba naplnit v konkrétních projektech.





DANSKE ÆLDRERÅD INVITERER TIL KONFERENCEN HVEM HAR ANSVARET NU
DEN 7 JANUAR 2010 KONFERENCE NYE STØTTEMULIGHEDER TIL KOMMUNER
DET LEGENDE BARN – KONFERENCE DEN 18 SEPTEMBER 2009


Tags: konference k, příspěvky konference, konference, rozvojové, pomoci, závěrečné, zahraniční