KVINOJA KVINOJA KI JO POZDRAVLJAJO KOT ČUDEŽNO ŽITO PRIHODNOSTI

KVINOJA KVINOJA KI JO POZDRAVLJAJO KOT ČUDEŽNO ŽITO PRIHODNOSTI






KVINOJA

KVINOJA


Kvinoja, ki jo pozdravljajo kot čudežno žito prihodnosti, je pravzaprav žito preteklosti. Inki, ki so ga visoko v Andih nekaj stoletij gojili zgolj za lastno uporabo, so ga imenovali »mati žit«. Drobno čvrsto zrnje je v obliki kapljic ima blag, nekoliko grenak okus.

V nasprotju z drugimi žiti je popolno beljakovinsko živilo, ker vsebuje vseh osem esencialnih aminokislin. Vsebuje kar dvakrat več beljakovin od običajnih žit, manj ogljikovih hidratov in še merico zdravih maščob za po­vrh. Je odličen vir kalcija, kalija in cinka, pa tudi železa, magnezija in vitaminov skupine B. Posebno dragocena je za ljudi s celiakijo, ker ne vsebuje glutena.


Kvinoja ima slasten okus po oreščkih, ki nas hitro zasvoji, skuhamo jo hitreje od riža in jo lahko uporabljamo za pripravo pilavov oz. džuveča, rižot ali bolje rečeno kvinot, solat, juh in celo sladic. Kvinoja je ponavadi na policah z zdravo prehrano v večjih samo­postrežnih trgovinah in je glavna zvezda v specializiranih trgovinah z zdravo prehrano.

Najbolj preprosto jo skuhamo tako kot testenine. V velik lonec nalijemo vodo, jo za­vremo, dodamo poljubno količino kvinoje in kuhamo, dokler se ne zmehča, približno dvaj­­set minut. Vse skupaj stresemo na cedilo, dobro odcedimo in počakamo, da se ohladi.

Nekaj receptov:

1. KVINOJA V SOLATI


4 skodelice kuhane in ohlajene kvinoje, 2 žlici sesekljanega peteršilja, 1 sesekljana čebula, 2 stisnjena stroka česna, žlica posušenih zelenjavnih začimb, 2 žlici limoninega soka, 5 žlic olivnega olja, 10 črnih oliv, beli poper, sol

Vse sestavine, razen oliv zmešamo skupaj in postavimo za eno uro v hladilnik, da se sestavine prepojijo in razvijejo popoln okus. Okrasimo z olivami in lističi mete.

2. KVINOJA S HRUŠKO

1 skodelica kvinoje, 1 večja hruška, pol vrečke vanilijevega sladkorja

Hruško operemo, olupimo, razkoščičimo in narežemo na 4 kose. Damo kvinojo v dvojno količino mrzle vode in kuhamo. Lahko dodamo malo vanilijevega sladkorja. Pet minut pred koncem kuhanja, vanjo naribamo hruško. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel.

3. KVINOJA Z JABOLKOM
1 skodelica kvinoje, 1 večje jabolko, pol vrečke vanilijevega sladkorja

Jabolko operemo, olupimo, razkoščičimo in narežemo na 4 kose. Damo kvinojo v dvojno količino mrzle vode in kuhamo. Lahko dodamo malo vanilijevega sladkorja. Pet minut pred koncem kuhanja, vanjo naribamo jabolko. Odcedimo in prihranimo odvečno vodo, ki jo lahko uporabimo za kopel.

4. RIŽOTA IZ KVINOJE
1 skodelica kuhane kvinoje, sol, 1 čebula, 2 stroka česna, 1 žlica svežih, sesekljanih zelišč (bazilika, peteršilj, drobnjak, žafranika), olivno olje, juha, 1 korenček, pest graha, pol rdeče paprike.

Skuhamo kvinojo. Na pari skuhamo zelenjavo. Na olivnem olju prepražimo čebulo, nato dodamo strt česen. Ko čebula postekleni, dodamo kuhano kvinojo in zelenjavo ter še malce pokuhamo, da se okusi pomešajo. Po potrebi zalijemo z malo zelenjavne ali piščančje juhe. Postrežemo in na krožniku potresemo s svežimi zelišči in soljo.


5. HLEBČKI IZ KVINOJE

1 skodelica kuhane kvinoje, 2-3 žlice koruzne moke, malo soli, 1 čebula, 2 stroka česna, 1 žlica svežih, sesekljanih zelišč (bazilika, peteršilj, drobnjak, žafranika), olivno olje, juha

Na olivnem olju prepražimo čebulo, nato dodamo strt česen. Ko čebula postekleni, masi dodamo odcejeno kvinojo in po potrebi zalijemo z ½ žličke zelenjavne ali piščančje juhe. Maso pustimo stati 10 minut, da se malce ohladi, dodamo moko in nato oblikujemo knedeljčke ali majhne hlebčke. Hlebčke na hitro prepražimo na olivnem olju, da zlato porumenijo. Postrežemo in na krožniku potresemo s svežimi zelišči in soljo. Knedeljčke iz kvinoje lahko uporabimo kot zakuho v juhi ali v enolončnici. Pazimo le, da jih dodamo čisto na koncu, da ne razpadejo.

6. KVINOJIN NARASTEK
½ l sojinega ali riževega mleka ali vode, skodelica kvinoje, žlica rjavega sladkorja ali javorjevega sirupa, dve žlici moke, žlica margarine, en zavitek vanilijevega sladkorja in pest ali dve (lahko v rumu) namočenih rozin ali na drobne koščke narezano čokolada

V sojinem/riževem mleku ali v vodi skuhamo kvinojo. Ko se malo ohladi, ji primešamo rjavi sladkor ali javorjev sirup, moko, margarino, vanilijev sladkorj in pest namočenih rozin. Vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in v pečici popečemo.

7. KVINOJA S FIŽOLOM
½ l sojinega ali riževega mleka ali vode, 1 skodelica kvinoje, 1 skodelica kuhanega rjavega fižola, 2 žlici koruzne moke, malo margarine, nariban sir

V sojinem/riževem mleku ali v vodi skuhamo kvinojo. Ko se malo ohladi, ji primešamo 1 skodelico kuhanega fižola, moke in malo margarine. Vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in pečemo v pečici ¾ ure pri 180°C. Potresemo z zelišči in soljo (po želji) ter sirom in damo v pečico še za toliko časa, da se sir stopi. Namesto fižola lahko uporabite sojo, lečo, čičeriko...

8. KVINOJIN NARASTEK Z MESOM
½ l sojinega ali riževega mleka ali vode, 1 skodelica kvinoje, 1 skodelica kuhanega rjavega fižola, 2 žlici koruzne moke, žlica margarine, 20 dag mletega piščančjega mesa

V sojinem/riževem mleku ali v vodi skuhamo kvinojo. Ko se malo ohladi, ji primešamo 1 skodelico kuhanega fižola, moko in margarino. Na žlici olivnega olja hitro prepražimo mleto ali na drobne kocke narezano piščančje meso. Meso dodamo masi, vse skupaj dobro zmešamo, stresemo v naoljen pekač in pečemo v pečici 30-45 minut pri 180°C. Potresemo z zelišči in soljo (po želji)







Tags: kvinoja kvinoja,, 7. kvinoja, kvinoja, prihodnosti, čudežno, pozdravljajo