ČEBELARSKA ZVEZA SLOVENIJE BRDO PRI LUKOVICI 8 1225 LUKOVICA










ČEBELARSKA ZVEZA SLOVENIJE BRDO PRI LUKOVICI 8 1225 LUKOVICA

Čebelarska zveza Slovenije

Brdo pri Lukovici 8, 1225 Lukovica

Tel. 01 7296 100


Spoštovana ravnateljica/ravnatelj Naš znak: 35/2017

Brdo, 22.02.2017


Zadeva: Čebelarska zveza Slovenije s partnerjema Zavodom za gozdove Slovenije in Semenarno Ljubljana podarja vsem slovenskim osnovnim šolam in vrtcem sadiko lipe in semena sončnic



Čebelarska zveza Slovenije si že vseskozi prizadeva, da se naša krajina bogati in zasaja z avtohtonimi rastlinami, predvsem tistimi, ki so tudi medovite. Avtohtone rastline so tiste, ki so v našem okolju naravno prisotne že stoletja in so prilagojene na naše klimatske razmere. Nedolgo nazaj smo vsem občinam predlagali, da na svojih javnih površinah katere upravljajo, sadijo avtohtone medovite rastline, ob tem smo kot začetek te akcije delili drevesa lip. Verjamemo, da le te lepo uspevajo, zato želimo tokrat našo akcijo razširiti tudi na vas.


Čebelarska zveza Slovenije je v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in podjetjem Semenarna Ljubljana pripravila sadike drevesa lip in semena sončnic. Za vsako slovensko osnovno šolo in vrtec imamo pripravljeno eno sadiko drevesa lipe in vrečico semena sončnic. V želji, da nas pri tem podprete vas prosimo, da lipo posadite in sončnice posejete skupaj z vašimi učenci in otroci.


Sadiko lipe in semena sončnic boste prejeli od lokalnega čebelarskega društva na vašem območju. Dostavo lahko pričakujete po 8.4.2017.


Spoštovane ravnateljice in ravnatelji, predstavniki šol, s to simbolično gesto boste naredili veliko dejanje. S tem projektom se ohranja naša slovenska identiteta zelene države, naravna in čista krajina in pomoč naši kranjski sivki. Na ta način boste podprli naš projekt, skrb za čebelo kot glavno opraševalko, od katere je odvisna pridelava hrane in izkazali skrb za čisto in naravno okolje.


Veseli bomo vaših povratnih informacij o sajenju in uspevanju rastlin, ki nam jih lahko posredujete na e naslov [email protected]


Prosimo vas, da sadiko lipe in semena sončnic posadite v čim krajšem času od dobave oz. po priloženih navodilih. V kolikor imate kakršnakoli dodatna vprašanja, smo vam na voljo Jure Justinek (tel: 041/644-217, [email protected]) in Nataša Lilek (040/436-519, [email protected]).


Lep pozdrav,


Jure Justinek, Boštjan Noč

Opazovalno-napovedovalna služba medenja Predsednik ČZS

Nataša Lilek,

Svetovalka za zagotavljanje varne hrane


NAVODILA ZA SAJENJE


Pomen lipe in sončnic za čebelarstvo:

Lipa (Tilia platyphyllos Scop.) je drevesna vrsta, ki ob cvetenju dobro medi in je pomemben vir nektarja. Lipa cveti v juniju ter v prvi polovici julija, in čebele jo množično obletavajo. Za izločanje nektarja je najugodnejše toplo in vlažno vreme. Lipov med je svetlo rumene do svetlo jantarne barve z zelenim odtenkom. Aroma je zelo nežna in sveža spominja na lipovo cvetje in mentol.


Zaradi velikih količin cvetnega prahu in nektarja je za čebele zelo koristna tudi enoletnica sončnica, ki ima poleg koristi za čebele še okrasno vrednost. V prehrani ljudi so uporabna tudi semena.


Navodila za sajenje lipe:

Lipa najbolje uspeva na globokih, svežih, rahlih in z mineralnimi hranili bogatih tleh na apnenčasti matični podlagi. Za posaditev ene sadike potrebujemo: 0,25 kg sadjarskega NPK gnojila, 1 vedro starega komposta, šote ali dobre vrtne zemlje, in primerno visok impregniran kol debeline 5 cm. Jamo za sajenje pripravimo če je možno nekaj dni prej, nič pa ni narobe če jo izkopljemo tik pred samim sajenjem. Široka naj bo 0,4 m in globoka 0,4 m. Izkopani zemlji dodamo NPK gnojilo z majhno vsebnostjo dušika. Na dno jame damo obrnjeno travno rušo (če je bil tam prej travnik). Na sredino jame zabijemo impregniran kol tako, da stoji na južni strani sadike. Jamo do tretjine zasujemo z zemljo, ki smo ji primešali rudninsko gnojilo. V jamo vstavimo sadiko tako globoko kot je bila pred tem in do vrha zasujemo s preostankom zemlje. Med zasipavanjem dodamo kompost, šoto ali organsko gnojilo. Paziti moramo, da nobeno gnojilo ne pride v direktni stik s koreninami, ker jih lahko poškoduje. Če nimamo rudninskega gnojila, lahko dodamo 2 - 3 gnojilne brikete 25 cm od debla in vsaj 20 cm globoko. Na koncu zemljo z nogo rahlo potlačimo, sadiko privežemo ob količek in obilno zalijemo z okoli 10 litri vode.

Kasneje posebna nega drevesa ni potrebna, saj je lipa avtohtono drevo, ki je prilagojeno našim razmeram. Lahko uživamo v njeni senci in v času cvetenja opazujemo čebele katerim smo s tem dejanjem, da smo jo posadili omogočili pašo in boljše preživetje.



Navodila za sejanje sončnic:

Izberemo sončno gredico in bogato pognojena tla. Raste lahko posamično ali v cvetoči živi meji. Med semeni naj bo 30-40 cm prostora. Seme kali 7-14 dni. Cvetni koški prinašajo v vrst veselo razpoloženje od katerega imajo korist tudi čebele in ostali opraševalci.





Postali se LASTNIK LIPE in s tem podpornik akcije sajenja avtohtonih medovitih rastlin






Tags: lukovica tel., čebelarska, slovenije, lukovica, lukovici, zveza