PEDAGÓGIA A CSALÁDI NEVELÉS TÍPUSAI ÉS AZOK HATÁSAI A








Pedagógia: A családi nevelés típusai és azok hatásai a gyermek személyiségének alakulására Óravázlat



Pedagógia: A családi nevelés típusai és azok hatásai a gyermek személyiségének alakulására Óravázlat

A PEDAGÓGIA OKTATÁSÁNAK ELMÉLETI, GYAKORLATI KÉRDÉSEI (PDM1003L) DR. MÁRTON SÁRA

Készítette: Vida Krisztina

Pedagógiatanár, Inkluzív pedagógia tanára szak MA C07MH0





Óravázlat





Óravázlat

Óratípus: Új ismeretanyag feldolgozása

Tanóra helye: Százhalombatta, Arany János Általános Iskola és Gimnázium

Tanóra időpontja: 2011. Április 27.

Tantárgy: Pedagógia, A családi nevelés típusai és azok hatásai a gyermek személyiségének alakulására: nevelési stílusok

Tankönyv, segédanyagok: Pedagógia II. tankönyv 1. Fejezet:, A családi nevelés típusai és azok hatásai a gyermek személyiségének alakulására. Filmrészlet: Cinema Paradiso

Nevelési cél: erkölcsi érzék, felelősség és kötelességtudat erősítése, önismeret, önfegyelem, önkifejezési módok kialakulásának segítése
alkalmazkodó képesség fejlesztése, a boldogság és harmónia iránti vágy erősítése

Oktatási cél: Vizuális reprezentációk által a szülői viselkedési minták azonosítása, következményeinek következtetése, a megfelelő szülői viselkedésminták felismerése, azokkal történő azonosulás.

Képzési cél: ok-okozati összefüggések felismerésének fejlesztése, rendszerező gondolkodás képességének fejlesztése, szókincs és szóbeli kifejezőképesség fejlesztése


Felhasznált eszközök: projektor, laptop, hangszóró, vetítővászon, előrenyomtatott feladatlapok, nagy alakú (csomagoló-) papír, filctollak

Csoportfelelősök feladatkörei:

jegyző: a csoportmunka nyelvi helyességéért, stilisztikájáért felel

időfigyelő: munka kidolgozásának határidejéért felelős

feladatfelelős: a csoporton belüli jó feladatvégzésért, a belső kommunikációért

szóvivő: beszámol a csoport munkájáról, bemutatja az elkészült feladatot



Óravázlat, folyamatterv

Szakmai gondolatmenet és munkafázisok

Tanári, tanulói tevékenységek, munkaformák, módszerek

Eszközök és feltételek

idő, perc

Össz-idő, perc

Előkészítés

Idézet felírása a szünetben a táblára, hogy mindig lássák.

Megszülni és felnevelni,
létrehozni és nem kívánni,
megalkotni és nem birtokolni,
hatalmaskodás nélkül vezetni:
ezt kell a legnagyobb jónak nevezni.

Lao-ce


Tanterem berendezése csoportmunkához, 6 fős csoportokhoz

Idézet




Ráhangolódás

Bevezetés, motiváció

Az előző órán a családi nevelés főbb kérdéseit boncolgattuk: beszéltünk a család fogalmáról, funkciójáról és az életmódról is. A mai órán a nevelésről fogunk beszélgetni, arról a nevelésről, ami a családban történik, ami a legfontosabb és meghatározza mindannyiunk életét. Ide illik a következő idézet:

Idézet felolvasása:

…………



1

1



Szakmai gondolatmenet és munkafázisok

Tanári, tanulói tevékenységek, munkaformák, módszerek

Eszközök és feltételek

idő, perc

Össz-idő, perc

Csoportalakítás

Papírok készítése a három csoportnévvel: 12 db

Csoportot alakítunk három ismérv szerint, amelyekkel a családi nevelést jellemezhetjük. Húzzatok egy-egy papírt, majd a csoportok foglaljanak helyet egy-egy asztal körül!

Papírok kiosztása a diákoknak.

Csoportalakítás három csoportra:

  1. Érzelmi légkör

  2. Nevelési rugalmasság

  3. Követelmények határozottsága

Csoportalakulás után táblák a csoportnevekkel az asztalra.

Papírok csoportnevekkel, és a feladatkörökkel,

táblák csoportnevekkel

1

2

Új ismeretek közlése

Alkotó, gondolkodtató feladat

A családi típusainak tehát háromféle összetevője van:

  1. A család érzelmi létköre: meleg/hideg

  2. A nevelés rugalmassága nyílt/zárt

  3. A követelmények határozottsága: erős/gyenge

Saját tapasztalataitokra támaszkodva írjatok a következő 5 percben fogalmakat a táblázatba, amelyek jellemzőek az adott nevelési stílusra!

Minden csoportnak egy-egy csomagolópapír, filctoll kiosztása, felírva előre a csoportnevet és a +/- jellemzőt.

6

8

Új ismeretek elmélyítése, bővítése

Alkotó feladatok, érvelés, vita

Csomagolópapírok felragasztása a táblára.

Minden csoport sorolja fel, milyen fogalmakat talált az adott nevelési stílushoz!

Fogalmak kiegészítése a többi csoport által. Az új fogalmak felírása, megbeszélése.

Bluetack

10

18



Szakmai gondolatmenet és munkafázisok

Tanári, tanulói tevékenységek, munkaformák, módszerek

Eszközök és feltételek

idő, perc

Össz-idő, perc


Új ismeretek elmélyítése


Gondolkodtató feladat



Feladatlapok kiosztása a csoportoknak:

Mindenki megtalálja a nevelési stílusnak egy-egy összetevőjét a papírján, és annak egy jellemzőjét. A papíron található jellemzők alapján figyeljétek meg az alábbi filmrészletet!

Filmrészlet levetítése

Kérlek titeket, hogy a látottak alapján közösen döntsétek el, hogy melyik megállapítás illik arra a nevelési stílusra, amit a filmen láttok, és indokoljátok meg egy mondattal! Erre a feladatra van egy percetek.

Választások felsorolása

Megkérem a csoportokat, hogy mondják el és röviden indokolják választásukat!







0,5

0,5

1,5






2,5

Feladatlapok a három csoportnak

  • A család érzelmi létköre: meleg/hideg

  • A nevelés rugalmassága nyílt/zárt

  • A követelmények határozottsága: erős/gyenge




Laptop, projektor, hangszóró, vetítővászon, hosszabbító, filmrészlet pendrive-on.

Filmrészlet: 24,35-25,17

5

23

Új ismeretek elmélyítése, bővítése

Problémamegoldó feladat

Minden csoport találja ki, döntse el, hogy milyen jó megoldásokat találhatott volna az édesanya!

  1. A szóvivők vonuljanak félre, és egyeztessék a jó megoldásokat, majd egy rövid jelenetben egyesítsék azokat! 5 perc van rá. Ezután játsszák el!

A többi csoport utána értékelje a megoldást a saját szempontjai szerint!

  1. Az asztalnál maradott csoportok vázolják fel néhány mondatban, milyen életutat képzelnek el a jövőben a kisfiúnak (képzettség, lakhely, emberi kapcsolatok)!

Feladatlapok, idézetpapírok


5

28



Szakmai gondolatmenet és munkafázisok

Tanári, tanulói tevékenységek, munkaformák, módszerek

Eszközök és feltételek

idő, perc

Össz-idő, perc

Új ismeretek elmélyítése, bővítése

Alkotó feladat, érvelés, vita

A szóvivők jelenetének előadása, a csoportok által történő értékelés


10

38

Levezetés

Érvelés

Az asztalnál maradottak válaszainak bemutatása


5

43

Értékelés, a következő óra céljának meghatározása

Összegzés, házi feladat

A mai órán a szülői nevelési stílus összetevőit és azok jellemzőit ismerhettétek meg. A következő órán azt nézzük meg, hogy a gyermekre milyen hatással vannak ezek a nevelési stílusok.

Házi feladat:

Írjátok le, hogy a nevelési stílus három részét ti milyen módon valósítanátok meg saját gyermekeitekkel és miért!


2

45

Tartalék feladat

A csoportok kapnak egy-egy idézetet.

Néhány mondatban foglaljátok össze, hogy az idézetek milyen gondolatokat váltottak ki bennetek!

Idézetek







Idézetek



Az otthoni szigorú fegyelem mindig az önutálat kivetítése. A felnőtt egész életében küzdött, hogy tökéletes legyen, szánalmas kudarcot vallott, s a tökélyt most a gyerekeiben akarja megvalósítani.

Alexander Sutherland Neill




A legtöbb agressziót a tehetetlenség szüli. A pofozkodó szülő a maga módján tényleg tehetetlen.

Joshi Bharat



Hazudni tanít, aki tiltással nevel.

Junkies




A család érzelmi légköre



A család érzelmi létköre meleg, mert …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………



A család érzelmi létköre hideg, mert …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………















A nevelés rugalmassága





A nevelés rugalmassága nyílt, mert

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………



A nevelés rugalmassága zárt, mert

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

A követelmények határozottsága





A követelmények határozottsága erős, mert

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………



A követelmények határozottsága gyenge, mert

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………















Tags: családi nevelés, a családi, nevelés, pedagógia, családi, típusai, hatásai