GOVOR ZA PRAZNIK RADA – ZA REFORME ZA LJUDE

(IME I PREZIME PODNOSITELJA PRIGOVORA) (ADRESA STANOVANJA)
(NAZIV PODNOSITELJA ZAMOLBE) (IME I PREZIME ODGOVORNE
(VELJA GOVORJENA BESEDA) SPOŠTOVANE ČLANICE IN ČLANI ZBORNICE SPOŠTOVANI

(VELJA GOVORJENA BESEDA) SPOŠTOVANI! VARNOST JE ŽE OD NEKDAJ
1 INTERKOSTALNU TORAKOTOMIJU IZVODIMO (ZAOKRUŽITE JEDAN TOČAN ODGOVOR) A
1 OTKAZ UGOVORA O RADU ZBOG TOGA ŠTO RADNIK

Govor za Praznik rada – ZA REFORME ZA LJUDE

Filipa Bašić, predstavnica mladih



Dobar dan, ja sam Filipa Bašić, imam 27 godina, prije dvije godine diplomirala sam radnu terapiju. Danas ovdje predstavljam mlade radnike i radnice. Danas sam glas mladih ljudi koji žele i mogu više, glas mladih koji rade i šute, a nije im dobro, glas mladih koji su otišli i onih koji razmišljaju o odlasku. Ovdje sam i zbog onih, kojima je dobro, koji imaju dobre uvjete rada i života – i koji možda ne razmišljaju o drugima, a trebali bi.

Mladi poručuju svima da je dosta bilo šutnje i da je vrijeme da se glas mladih čuje. Mladi traže reforme koji će biti u korist ljudi, reforme koje će služiti ljudima, reforme zbog kojih ćemo htjeti ostati u Hrvatskoj.

2011. godine, nakon srednje škole, odradila sam stručno osposobljavanje kao medicinska sestra. U međuvremenu sam upisala i završila fakultet za radnog terapeuta. Tada, 2016., kao diplomirani zdravstveni djelatnik trebala sam odraditi svoj pripravnički staž, bez kojeg ne mogu dobiti licencu radnog terapeuta. Na Zavodu za zapošljavanje su mi rekli da moram volontirati, jer sam stručno osposobljavanje već iskoristila i ne mogu opet. Našla sam se pred zidom, jer nijedna bolnica nije htjela angažirati volontere, zbog doprinosa za zdravstveno i mirovinsko koje im moraju plaćati. Toje značilo da je moja diploma praktički bezvrijedna. Nisam mogla odraditi ni pripravnički staž ni volontiranje. Nisam mogla dobiti licencu za posao za koji sam se školovala. Glavom mi je prolazilo da se nikada neću moći baviti radnom terapijom, poslom koji volim i želim raditi.

Dvije godine sam pisala institucijama, ministarstvima i objašnjavala im paradoks njihovih zakona, mjera i pravila s kojim sam se susrela.

Umjesto da klonem, sjedim kod kuće i tipkam po društvenim mrežama o svom problemu i frustraciji prema ponekim institucijama, odlučila sam se uključiti u inicijative, krenuti u borbu protiv zakona, protiv sustava - protiv vjetrenjača. Tako se tada to barem činilo. U isto to vrijeme sam preko Mreže mladih Hrvatske saznala za inicijativu Vrijedim više koju su pokrenule vaše organizacije, sindikati, Savez i Matica te Mreža mladih Hrvatske. Inicijativi sam se odmah priključila, glavom mi je tada prolazilo: „Da, i ja vrijedim više!“. Vrijedim više i cijela moja borba je zaista vrijedila puno puno više. Želim reći svim mladima da vrijede više.

Naša inicijativa, sada uistinu mogu reći - naša inicijativa, je kroz intenzivnu kampanju, javni pritisak i prosvjed tražila da se revidiraju mjere aktivne politike zapošljavanje, da se ukine SOR i da se vrati pripravništvo.. Mnogi mladi su nam se javili sa svojim pričama. A mnogi su se i aktivno pridružili inicijativi i borbi za svoja prava. Vjerujemo da je naš pritisak pomogao Vladi da shvati kako mjere mora odmah promijeniti. Ma što oni danas govorili, znamo da im je plan bio da se ništa ne mijenja prije 2020. godine. Krajem 2017. napravili su promjene. Od početka ove godine sredstva za SOR su smanjena, a uvedena je nova mjera poticanja pripravništva. Ali promjene idu sporo. Od početka ove godine u mjeru SOR-a uključeno je skoro tisuću i pol novih polaznika - što je 43 posto više novih korisnika nego u istom periodu prošle godine. U isto vrijeme, u mjeru pripravništva uključeno je samo 47 osoba. Ovo je samo dokaz da kada se donesu štetne mjere, štetne politike, štetne reforme – da je jako teško ispraviti grešku. Žalosno, ali mi sada trebamo ponovno naučiti poslodavce da moraju plaćati svoje mlade radnike. A to bi trebalo biti normalno. Godinama su dobivali besplatnu radnu snagu,. Kao inicijativa i sindikati, i dalje nastavljamo pratiti što se događa. Promjene su spore – ali mladi ne mogu više čekati.

Svojim aktivizmom i pritiskom natjerali smo ih da revidiraju Mjere – sada ih moramo natjerati da ih provode.

Odlazak u inozemstvo nije jedini izbor koji imamo. Možemo ostati ovdje, i boriti se. Boriti se za prava koja su nam oduzeta, za našu budućnost u Hrvatskoj, a samim time, i za budućnost Hrvatske. A to prije svega znači – za pravo na rad, i pravo na plaću od koje možemo živjeti. Jer mladi nisu lijeni, kako ih se često karakterizira. Mladi žele raditi – ali za plaću od koje mogu samostalno živjeti.

Želimo reforme, jer želimo, i trebamo, da ova zemlja ide naprijed. Ali želimo reforme zbog kojih ćemo živjeti bolje, zbog kojih će Hrvatska postati sretnija zemlja. Reforme koje će i mladima i starima vratiti osmijeh na lice.

Želimo pravednije plaće! Želimo da moj kolega i ja imamo jednake plaće, bez obzira što je jedno od nas muško, a drugo žensko. Želimo bolje uvjete rada. Ne želimo da nas poslodavci „otpišu“ ako želimo zasnovati obitelj. Želimo više prakse za vrijeme školovanja, kako bismo nakon obrazovanja bili spremni za tržište rada. Želimo kvalitetno i moderno obrazovanje, dostupno svima. Želimoda se prestanu plaćati previsoke školarine, da naši roditelji ne moraju dići dva kredita ne bismo li mi završili fakultet!, Ne želimo da nas „otpišu“ jer nemamo „ jednugodinu radnog iskustva“- a nitko nam ju ne želi pružiti, Ne želimo život na čekanju jer ne možemo živjeti od svoje plaće, želimo napredovanje na poslu i bolje uvjete rada, danas i ovdje.



Želimo državu koja neće privatizirati svoje zdravstvo. Javno zdravstvo jedan je od najvećih civilizacijskih dosega koji smo ostvarili. Nije istina da ga ne možemo sačuvati. Nije istina da ga ne možemo poboljšati. Zdravstvena skrb mora biti dostupna svima, bez obzira koliko zarađuju i gdje u Hrvatskoj žive. Svi moraju dobiti lijekove koji im trebaju, a ne samo oni koji si ti mogu priuštiti od svoje plaće. Hrvatska ima odlične doktore i vrijedno medicinsko osoblje – želimo da nas oni liječe, a ne da odlaze u inozemne bolnice. Liste čekanja će za neke stvari uvijek postojati, ali znamo da se dobrom organizacijom mogu smanjiti. Znamo da za novce koje plaćamo iz zdravstvenog osiguranja možemo dobiti bolji sustav javnog zdravstva, bolje organiziran, s manje korupcije, boljim rezultatima liječenja i zadovoljnijim zdravstvenim radnicima. To je reforma zdravstva koju želimo, a ne da oni kojima je posao da to naprave bježe od svoje odgovornosti tako što će zdravstvo privatizirati i prepustiti tržištu. Zdravstveni sustav je javno dobro koje pripada svima nama, i takvo mora ostati!

Iako nam je danas prva briga posao, i kako od njega preživjeti, znamo da nas se mirovinska reforma i tek kako tiče. Želimo doživjeti mirovinu, ali ne mirovinu u kojoj ćemo skupljati boce, nego mirovinu u kojoj ćemo zasluženo uživati, jer smo ju zaradili. Ali želimo i da od mirovine bolje žive i oni koji ju danas primaju, naši roditelji, djedovi i bake. Prestanite nas plašiti time da ovo društvo za to nema novaca. Pobrinite se da se zakoni provode, da se porezi i doprinosi plaćaju, da se ne radi na crno. Brinite se za otvaranje novih radnih mjesta, dobro i pošteno plaćenih. Bez toga možemo raditi i do sedamdesete, ali neće biti bolje ni nama, niti onima koji su danas u mirovini.

Ne želimo siromaštvo u starosti – već želimo dostojanstvenu starost. Svatko to zaslužuje - dostojanstvenu starost. I mladi žele mirovinsku reformu koje će im to osigurati.



Završila bih riječima - vjerujem da se mi mladi moramo boriti za bolje uvjete života i rada u Hrvatskoj. Ima nas koji želimo ostati živjeti ovdje, i koji znamo da Hrvatska može biti bolja zemlja. Ali moramo dignuti svoj glas, jer nas inače neće čuti. Zato danas, rame uz rame s hrvatskim radnicima, i umirovljenicima, zahtijevamo reforme – reforme koje će se provoditi odmah, i koje će biti u korist svih nas.

Mladi vrijede više, hrvatski građani vrijede više!






1 PREDGOVOR ČELNIKA TIJELA VIZIJA USPJEŠNOG DJELOVANJA MINISTARSTVA VANJSKIH
1.4.Nacrt-ugovora_Novi
10.-Obrazac-ugovora-o-financiranju-2021


Tags: govor za, praznik, govor, reforme, ljude