MENIČNE KLAVZULE REKTA KLAVZULA ALI KLAVZULA O NEPRENOSNOSTI








MENIČNE KLAVZULE




INDOSAMENTI




ODSTOP ALI CESIJA

Menične pravice se lahko prenašajo tudi na druge osebe, ki v menici niso zapisane. Prenesejo se kakor druge terjatve. Običajen način prenašanja je odstop ali cesija, ki jo podrobneje ureja OZ. Oseba, ki na ta način dobi menico, postane enovit upnik nasproti meničnemu dolžniku, ki ima proti novemu upniku vse tiste ugovore, ki bi jih imel proti prvemu upniku.

Trasant lahko vzame menici lastnost papirja po nalogu s tem, da na menico zapiše rekta klavzulo (»ne po nalogu«). V tem primeru lahko remitent menico prenese naprej le s cesijo po civilnem pravu in ne več z indosamentom. Do zapisa tovrstne klavzule bo v praksi prišlo takrat, kadar trasant ne bo hotel izgubiti svojih ugovorov nasproti remitentu ali kadar bo želel, da menica ne bi krožila.

Od načina prenosa menične terjatve je torej odvisno, ali ima menični dolžnik proti novemu upniku vse ugovore, ki izhajajo iz osebnega razmerja proti prejšnjemu upniku. Z indosamentom pridobi oseba, na katero je terjatev prenesena, terjatev, kot je vpisana v menici, razbremenjeno vseh morebitnih ugovorov, ki bi izhajali iz osebnega razmerja dolžnika nasproti prejšnjemu upniku, razen če je sedanji imetnik menice ravnal, ko jo je pridobil, zavestno v dolžnikovo škodo. V primeru prenosa menične terjatve s cesijo pa ima menični dolžnik nasproti novemu upniku vse tiste ugovore, ki bi jih imel proti prvemu upniku; enako velja, če je nekomu terjatev odstopljena s pogodbo.





Tags: klavzula ali, privezna klavzula, klavzula, rekta, klavzule, menične, neprenosnosti