HRVATSKA KOMORA FIZIOTERAPEUTA NA TEMELJU ČLANKA 15 STAVKA 7

3 MIR4607 OBRAZAC 16 REPUBLIKA HRVATSKA VISOKI
3 Poslovni Broj Usii311194 p Republika Hrvatska
3 POSLOVNI BROJ USŽ16192 P REPUBLIKA HRVATSKA

3 POSLOVNI BROJ USŽ3021193 P REPUBLIKA HRVATSKA
4 OBRAZAC 6 REPUBLIKA HRVATSKA VISOKI TRGOVAČKI
4 POSLOVNI BROJ USII104144 P REPUBLIKA HRVATSKA

P R I J E D L O G


HRVATSKA KOMORA FIZIOTERAPEUTA


Na temelju članka 15. stavka 7. i članka 25. stavka 1. alineje 2., Zakona o fizioterapeutskoj djelatnosti (Narodne novine broj: 120/08) te članka 20. stavak 1. točke 1. i članka 53. Statuta Hrvatske komore fizioterapeuta, Vijeće Komore na svojoj sjednici, održanoj 14. rujna 2015. godine donosi



PRAVILNIK

O IZDAVANJU, OBNAVLJANJU I ODUZIMANJU

ODOBRENJA ZA SAMOSTALAN RAD (LICENCA)



OPĆE ODREDBE


Članak 1.


  1. Odobrenje za samostalan rad za fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara i masera kupeljara ( u daljnjem tekstu Licenca) je javna isprava koju izdaje, obnavlja i oduzima Hrvatska komora fizioterapeuta (u daljnjem tekstu Komora) sukladno Pravilniku o izdavanju, obnavljanju i oduzimanju odobrenja za samostalan rad (u daljnjem tekstu Pravilnik) te ostalim pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj.


  1. Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti, način i postupak izdavanja, obnavljanja i oduzimanja Licence za:


  1. Iznimno će Komora obnoviti Licencu radnom teraputu koji je prethodno ishodio Licencu za poslove radnog terapeuta od Komore, dok još profesija radnog terapeuta nije bila regulirana.

  2. Radni terapeuti uz zahtjev za obnavljanje Licence za radnog terapeuta obvezni su dostaviti priloge iz članka 32. ovog Pravilnika.


  1. Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.


OBRAZOVANJE


Članak 2.


  1. Obrazovanje fizioterapeuta iz članka 1. stavka II. točke 1. ovog Pravilnika je studij fizioterapije u trajanju od tri godine i kojim završetkom se stječe 180 ECTS bodova te stručni naziv „prvostupnik/prvostupnica fizioterapije“ sukladno pozitivnim propisima visokog obrazovanja u RH. Sa završnom diplomom/svjedodžbom studija fizioterapije stječe se temeljno obrazovanje za zanimanje prvostupnik fizioterapeut sukladno članku 7. i 8. Zakona o fizioterapeutskoj djelatnosti (NN 120/08).


  1. Obrazovanje za fizioterapeutskog tehničara iz članka 1. stavka II. točke 2. ovog Pravilnika je srednjoškolsko strukovno obrazovanje u trajanju od četiri godine i kojim završetkom se stječe strukovni naziv fizioterapeutski tehničar i 240 ECVET bodova.

  2. Obrazovanje za masera kupeljara iz članka 1. stavka II. točke 3. ovog Pravilnika je srednjoškolsko obrazovanje u trajanju od tri godine i kojim završetkom se stječe strukovni naziv maser kupeljar i 120 ECVET bodova


Članak 3.


  1. Fizioterapeuti, fizioterapeutski tehničari i maseri-kupeljari, da bi mogli obavljati poslove iz svoje stručne spreme, dužni su ishoditi Licencu na području Republike Hrvatske.


  1. Licenca za prvostupnika fizioterapeuta, javna je isprava temeljem koje prvostupnik fizioterapeut ima pravo obavljati poslove iz svog djelokruga rada, a sukladno utvrđenim standardima u fizioterapiji, propisima koje donosi Komora i ostalim pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj.

  2. Licenca za fizioterapeutskog tehničara i masera-kupeljara javna je isprava temeljem kojeg fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar imaju pravo obavljati poslove fizikalne terapije iz svog djelokruga rada, a prema uputama i planu i programu koji izrađuje fizioterapeut, sukladno utvrđenim standardima u fizioterapiji, propisima koje donosi Komora i ostalim pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj.


  1. Na temelju izdane Licence fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser-kupeljar upisuju se u odgovarajuće registre koje vodi Komora, osim ako ovim Pravilnikom ili drugim aktom nije određeno drugačije.


  1. Licenca se izdaje na razdoblje od šest godina, osim ako ovim Pravilnikom ili drugim općim aktom nije određeno drugačije.


  1. Licenca se izdaje, obnavlja i oduzima upravnim aktom – rješenjem nakon provedenog upravnog postupka, osim u slučajevima koji su Pravilnikom drugačije propisani.

  2. Službene osobe u Komori vode postupak za izdavanje i obnavljanje Licence te samostalno utvrđuju činjenice i okolnosti u postupku te na temelju utvrđenih činjenica i okolnosti izdaju rješenje a sukladno općim načelima zakona o upravnom postupanju.

  3. Na temelju izdanog rješenja o izdavanju i obnavljanju Licence, predsjednik Komore donosi i potpisuje Licencu


Članak 4.


  1. Sveučilišta/ Veleučilišta na kojima se obrazuju fizioterapeuti, odnosno odgovarajuće srednje škole, u Republici Hrvatskoj na kojima se obrazuju fizioterapeutski tehničari, dostavljat će kontinuirano popis fizioterapeuta odnosno popis fizioterapeutskih tehničara koji su uspješno završili obrazovanje.


  1. Popis treba sadržavati ime i prezime, stručni/strukovni naziv, broj diplome/svjedodžbe, mjesto i datum izdavanja, odnosno KLASA i URBROJ.


  1. Ministarstvo nadležno za zdravstvo će kontinuirano dostavljati popis fizioterapeuta odnosno popis fizioterapeutskih tehničara i masera kupeljara koji su položili stručni ispit.


  1. Popis treba sadržavati ime i prezime, stručni/strukovni naziv te datum polaganja stručnog ispita te Klasa i Urbroj dokumenta.


UVJETI I POSTUPAK IZDAVANJA LICENCE


Članak 5.


Uvjeti za izdavanje Licence fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru i maseru-kupeljaru hrvatskim državljanima su:

  1. stručna kvalifikacija koja obuhvaća formalno obrazovanje i profesionalnu osposobljenost,

  2. rješenje o priznavanju stručne kvalifikacije stečene u inozemstvu za obavljanje djelatnosti koju donosi nadležno tijelo u postupku priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija sukladno posebnom propisu,

  3. položen stručni ispit,

  4. državljanstvo Republike Hrvatske,

  5. poznavanje hrvatskog jezika na razini koja je potrebna za nesmetanu i nužnu komunikaciju sukladno pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj,

  6. članstvo u Komori,

  7. poštivanje etičkih i deontoloških načela struke



Prethodna provjera osposobljenosti

Članak 6.

  1. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru koji je svoje stručne kvalifikacije stekao u Republici Hrvatskoj, a od dana polaganja stručnog ispita do dana podnošenja zahtjeva za izdavanje Licence je proteklo više od dvije godine, Komora ima pravo provjeriti njegovu osposobljenost i izdati Licencu samo uz prethodnu provjeru osposobljenosti.

  2. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru iz stavka I. ovog članka, koji je zadovoljio u postupku provjere osposobljenosti, izdaje se Licenca s danom položenog ispita provjere osposobljenosti.

Članak 7.

  1. Provjeru osposobljenosti provodi ispitna komisija koju imenuje predsjednik Komore.

  2. Provjera osposobljenosti provodi se u pisanom obliku i usmeno.

  3. U pisanom obliku provjera osposobljenosti se provodi putem pismenog testa s ponuđenim odgovorima koje sastavlja Komisija. Ocjena testa iskazuje se kao „položio“ (najmanje 51% točnih odgovora) i „nije položio“ (manje od 51% točnih odgovora).

  4. Ako je podnositelj zahtjeva položio pisani test iz stavka III. ovog članka, ima pravo izaći na usmeni dio.

  5. Usmeni dio ispita se sastoji od provjere osposobljenosti iz sljedećih područja: mišićnokoštane fizioterapije, kardiorespiratorne fizioterapije i neurofizioterapije

  6. Ako osoba koja je pristupila provjeri osposobljenosti ne zadovolji na ispitu provjere osposobljenosti, ima pravo predati ponovni zahtjev za polaganje ispita provjere osposobljenosti nakon proteka 60 dana od dana nezadovoljavanja na ispitu.

  7. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru koji je zadovoljio u postupku provjere osposobljenosti, izdaju se rješenje o izdavanju Licence i Licenca s datumom polaganja ispita, za razdoblje od 6 godina.

Članak 8.

  1. Uz zahtjev za izdavanje Licence potrebno je priložiti:


    1. dokaz o obrazovnoj kvalifikaciji koja obuhvaća formalno obrazovanje i profesionalnu osposobljenost za obavljanje profesije fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara i masera-kupeljara (diploma/svjedodžba - preslika ovjerena kod javnog bilježnika),

    2. original dopunsku ispravu o studiju/diploma supplement (za prvostupnike fizioterapeute)

    3. uvjerenje o položenom stručnom ispitu za prvostupnika fizioterapije (za one koji su završili trogodišnji studij obrazovanja za prvostupnika fizioterapije na visokom učilištu) - preslika ovjerena kod javnog bilježnika

    4. uvjerenje o položenom stručnom ispitu za fizioterapeutskog tehničara (za one koji su završili srednju školu u trajanju od 4 godine za fizioterapeutske tehničare) - preslika ovjerena kod javnog bilježnika

    5. uvjerenje o položenom stručnom ispitu za masera kupeljara (za one koji su završili srednju školu u trajanju od 3 godine za masere kupeljare) - preslika ovjerena kod javnog bilježnika

    6. dokaz o državljanstvu (preslika domovnice),

    7. dokaz iz kojeg će biti razvidan identitet osobe (preslika osobne iskaznice ili putovnice),

    8. potvrdu o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ili elektronički zapis o radnopravnom statusu ( preslika),

    9. izjavu o poštivanju odredbi Kodeksa fizioterapeutske etike i deontologije (original),

    10. vjenčani list ili druga javna isprava ako je promijenjeno prezime (preslika ovjerena kod javnog bilježnika)

    11. original dokaz o uplaćenoj naknadi za troškove postupka rješavanja zahtjeva.


  1. Podnositelj zahtjeva fizioterapeut dužan je iz točke 1. i 2. stavka I. ovog članka dostaviti dokaz o završenom visokoškolskom obrazovanju u trajanju od najmanje tri godine s postignutih najmanje 180 ECTS bodova te dopunsku ispravu o studiju (diploma supplement). Ukoliko je podnositelj zahtjeva iz ovog stavka, završio obrazovanje u trajanju od dvije godine, Komora će podnositelju zahtjeva izdati Licencu nakon uspješno položenog ispita provjere osposobljenosti.

  2. Podnositelj zahtjeva fizioterapeutski tehničar dužan je iz točke 1. i 2. stavka I. dostaviti dokaz da je završio srednjoškolsko obrazovanje u redovnom trajanju od najmanje četiri godine i stekao najmanje 240 ECVET bodova. Ukoliko je podnositelj zahtjeva iz ovog stavka, završio obrazovanje u trajanju od tri godine ili kraće, Komora će podnositelju zahtjeva izdati Licencu nakon uspješno položenog ispita provjere osposobljenosti.

  3. Podnositelj zahtjeva maser-kupeljar dužan je iz točke 1. i 2. stavka I. dostaviti dokaz da je završio srednjoškolsko obrazovanje u redovnom trajanju od najmanje tri godine i stekao najmanje 120 ECVET bodova. Ukoliko je podnositelj zahtjeva iz ovog stavka završio obrazovanje u trajanju od dvije godine ili kraće, Komora će podnositelju zahtjeva izdati Licencu nakon uspješno položenog ispita provjere osposobljenosti.

  4. Uvjerenje o položenom stručnom ispitu iz stavka I. točke 3., 4. i 5., ovog članka izdaje ministarstvo nadležno za zdravstvo

  5. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar u mirovini, koji traži izdavanje Licence, obvezan je uz zahtjev za izdavanje Licence, osim dokumentacije iz stavka I. ovog članka, priložiti i rješenje o umirovljenju.

  6. Hrvatski državljanin, koji je obrazovanje završio izvan Republike Hrvatske, uz priloge iz stavka I. ovog članka treba dostaviti još sljedeće dokumente:

    1. rješenje o priznavanju inozemne stručne kvalifikacije stečene u inozemstvu za obavljanje djelatnosti koje donosi nadležno tijelo u postupku priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, sukladno posebnom propisu (preslika),

    2. dokaz da se u drugoj državi u kojoj je obavljao djelatnost ne vodi disciplinski postupak, ne stariji od 3 mjeseca (samo ako je živio i obavljao djelatnost u stranoj državi - original ),

    3. dokaz o poznavanju hrvatskog jezika izdan od licenciranog učilišta prema zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike, osim ako je jezik nastave bio hrvatski (ovjerena preslika),

    4. dokaz o članstvu u staleškoj komori ili drugoj odgovarajućoj staleškoj udruzi čiji je član (samo ako je živio i obavljao djelatnost u stranoj državi – original)


Članak 9.

  1. Ured Komore može od podnositelja zahtjeva za izdavanje Licence pored dokumentacije iz članka 8. zahtijevati i dostavljanje drugih dokumenata i dokaza.

  2. Svi dokazi koje se prilažu moraju biti na latinici i hrvatskom jeziku ili prevedeni na hrvatski jezik i pismo latinice od strane ovlaštenog sudskog tumača.


Članak 10

  1. Zahtjev za izdavanje Licence podnosi se u roku od 30 dana od dana položenog stručnog ispita.

  2. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno, maseru-kupeljaru koji udovoljava propisanim uvjetima, izdaje se rješenje o izdavanju Licence

  3. Rješenje izvršavaju ovlašteni radnici Komore.

  4. Na temelju rješenja o izdavanju Licence izdaje se Licenca, te se odobrava upis u odgovarajući registar članova Komore.

  5. Licencu donosi i potpisuje predsjednik Komore

  6. Rješenje se u pravilu dostavlja stranci uz izdanu Licencu najkasnije u roku od 60 dana od dana primitka urednog i opravdanog zahtjeva.

  7. Ako se u postupku utvrdi da zahtjev za izdavanje Licence nije opravdan, iz razloga koji su predviđeni pozitivnim propisima i općim aktima, donosi se rješenje kojim se isti odbija.

  8. Podnositelju zahtjeva izdat će se na njegov zahtjev potvrda o podnesenom zahtjevu.

  9. Protiv rješenja iz stavka II., VI. i VII, ovog članka nije dopuštena žalba, već se može pokrenuti upravni spor.


Članak 11.


  1. Fizioterapeutski tehničar koji ima Licencu za fizioterapeutskog tehničara, a naknadno je završio obrazovanje za prvostupnika fizioterapije ima pravo podnijeti zahtjev za upis u registar fizioterapeuta i izdavanje Licence prvostupnika fizioterapeuta.


  1. Ako je podnositelj zahtjeva iz stavka I. ovog članka položio stručni ispit pred ministarstvom nadležnim za zdravstvo, a od dana polaganja stručnog ispita do dana podnošenja zahtjeva za izdavanje Licence za prvostupnika fizioterapeuta je proteklo više od 2 godine, Komora će izdati Licencu za prvostupnika fizioterapeuta samo uz prethodnu provjeru osposobljenosti.


  1. U slučajevima iz stavka I. ovoga članka, ako podnositelj zahtjeva ispunjava uvjete za izdavanje Licence prvostupnika fizioterapeuta, prethodna Licenca oglašava se ništavom za fizioterapeutskog tehničara, te se izdaje nova Licenca za prvostupnika fizioterapeuta


  1. Iznimno od stavka III. ovog članka, na izričit zahtjev podnositelja zahtjeva, radi potreba radnog mjesta ili drugog opravdanog razloga, neće se prethodna Licenca proglašavati nevažećom prilikom stjecanja nove Licence za prvostupnika fizioterapeuta.

  2. Podnositelj zahtjeva iz stavka I. ovoga članka ima obveze i ostvaruje sva članska prava prema novoizdanoj Licenci prvostupnika fizioterapeuta.

  3. Ako se utvrdi da je zahtjev iz stavka I. ovog članka nepotpun, pozvat će se podnositelj zahtjeva da dopuni zahtjev u roku koji ne može biti kraći od 15 niti dulji od 30 dana.

  4. Ako podnositelj zahtjeva u propisanom roku ne dopuni zahtjev ili ga dopuni neodgovarajućom dokumentacijom i dokazima, smatrat će se da zahtjev nije niti podnesen i rješenjem će se zahtjev odbaciti.

  5. Ako se utvrdi da podnositelj zahtjeva iz stavka I. ovog članka ispunjava uvjete za izdavanje Licence izdaje se rješenje o izdavanju Licence.

  6. Na temelju rješenja o izdavanju Licence Predsjednik Komore donosi i potpisuje Licencu.


PRIVREMENA LICENCA

Članak 12.

  1. Ako podnositelj zahtjeva udovoljava uvjetima iz ovog Pravilnika samo na određeno vrijeme, Komora će izdati Licencu samo na vrijeme u kojem udovoljava propisanim uvjetima (Privremena Licenca).

Članak 13.


  1. Licenca kao i Privremena licenca sadrži najmanje sljedeće podatke:

    1. klasu i urudžbeni broj Rješenja na temelju kojeg se izdaje licenca,

    2. evidencijski broj iz registra fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara, odnosno masera-kupeljara,

    3. ime i prezime fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara, odnosno masera-kupeljara,

    4. stručni/akademski naziv,

    5. datum, mjesto i državu rođenja fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara, odnosno masera-kupeljara,

    6. vremensko razdoblje na koje se Licenca izdaje,

    7. mjesto i datum izdavanja,

    8. potpis predsjednika Komore,

    9. pečat Komore s grbom i oznakom Republike Hrvatske.





VIŠA RAZINA OBRAZOVANJA


Članak 14.


  1. Ukoliko prvostupnik fizioterapeut unutar roka važenja Licence završi viši stupanj obrazovanja u svojoj struci ima pravo podnijeti zahtjev za izdavanje Licence s novim akademskim nazivom i prema novostečenoj razini obrazovanja.


  1. Za izdavanje Licence iz stavka I. ovog članka potrebno je dostaviti dokaz o završenom višem stupnju obrazovanja.


  1. U slučajevima iz stavka I. ovoga članka, prethodna Licenca proglašava se nevažećom, te se donosi rješenje o izdavanju nove Licence prema završenoj višoj razini obrazovanja, do isteka tekućeg razdoblja na koje je izdana prethodna Licenca.


  1. Iznimno od stavka III. ovog članka, na izričit zahtjev podnositelja zahtjeva, radi potreba radnog mjesta ili drugog opravdanog razloga, neće se proglasiti nevažećom prethodna Licenca prilikom stjecanja nove Licence prema završenoj višoj razini obrazovanja.


  1. U slučajevima iz stavka IV. ovoga članka, podnositelj zahtjeva ima obveze i ostvaruje sva članska prava prema novoizdanoj Licenci više razine obrazovanja.



PRIVREMENA REGISTRACIJA

Članak 15.


Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar, državljanin države EGP-a, koji je poslovno nastanjen u državi EGP-a, a želi privremeno ili povremeno obavljati djelatnost na području Republike Hrvatske, nije u obvezi podnijeti zahtjev za izdavanje licence.


Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar iz stavka 1. ovog članka koji po prvi puta želi pružati usluge u Republici Hrvatskoj, obvezan je Komori podnijeti pisanu izjavu. Komora će temeljem podnesene izjave izvršiti njegovu privremenu registraciju, odnosno upis u odgovarajući registar, u skladu s propisom kojim su uređene regulirane profesije i priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.


Privremenost, odnosno povremenost obavljanja djelatnosti iz stavka 1. ovog članka, Komora procjenjuje s obzirom na okolnost svakog pojedinog slučaja, uzevši u obzir trajanje i učestalost obavljanja djelatnosti u Republici Hrvatskoj, a sukladno propisima kojima se u Republici Hrvatskoj reguliraju radni odnosi.


Privremenom registracijom, odnosno upisom u odgovarajući registar, fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar ne stječe prava i obveze člana Komore. Iznimno, protiv fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara i masera kupeljara koji je privremeno registriran, odnosno upisan u odgovarajući registar, može se pokrenuti i voditi disciplinski postupak pred tijelima Komore, sukladno odredbama propisa kojima je određena disciplinska odgovornost i disciplinski postupak.





Članak 16.


Izjava iz članka 15. stavka 2. Pravilnika, podnosi se prije početka prvog pružanja usluga u Republici Hrvatskoj i uključuje osobne podatke i podatke o načinu osiguranja od profesionalne odgovornosti.

Uz izjavu se obvezno prilaže:


  1. dokaz o državljanstvu,

  2. potvrda nadležnih tijela države u kojoj podnositelj zahtjeva ima poslovni nastan, da u trenutku izdavanja iste nema, čak ni privremeno, zabranu obavljanja djelatnosti,

  3. dokaz o stručnim kvalifikacijama,

  4. dokaz o postojanju profesionalnog naziva koji podnositelj izjave ima u državi poslovnog nastana,

  5. dokaz o načinu osiguranja od profesionalne odgovornosti.


U slučaju da fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar koji želi privremeno ili povremeno obavljati djelatnost na području Republike Hrvatske ima poslovni nastan u državi EGP-a u kojoj djelatnost nije regulirana, obvezan je priložiti i dokaz da je obavljao djelatnost najmanje dvije godine tijekom zadnjih deset godina.


Izjava iz stavka 1. ovog članka podnosi se za svaku godinu u kojoj fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar namjerava privremeno ili povremeno obavljati djelatnost u Republici Hrvatskoj.


Podnositelj izjave treba dokumentaciju propisanu ovim člankom priložiti u originalu ili ovjerenim preslikama i prevedenim od strane ovlaštenog sudskog tumača.


Članak 17.


Ako dođe do bitnih promjena okolnosti potvrđenih dokumentima iz članka 16. Pravilnika, fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar koji želi privremeno ili povremeno obavljati djelatnost na području Republike Hrvatske, obvezan je dostaviti samo one dokumente koji su odlučni za ocjenu te bitne promjene.


Članak 18.


Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar i maser kupeljar iz članka 15. Pravilnika gubi pravo pružanja usluga i obavljanja djelatnosti na privremenoj ili povremenoj osnovi ako:


  1. uspostavi poslovni nastan za obavljanje djelatnosti u Republici Hrvatskoj,

  2. mu je sukladno odluci nadležnog tijela u državi članici poslovnog nastana ukinuto pravo poslovnog nastana u toj državi,

  3. mu je privremeno zabranjeno obavljanje njegove profesije u toj državi.



OBNAVLJANJE ODOBRENJA ZA SAMOSTALAN RAD (LICENCE)


Članak 19.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar obvezan je stručno se usavršavati u skladu s rokovima, postupkom stručnog usavršavanja i provjere stručnosti koje donosi Komora posebnim aktom.


  1. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru obnavlja se Licenca ako je sakupio dovoljan broj bodova u postupku stručnog usavršavanja, sukladno posebnom aktu Komore, te ako je ispunio sve obveze glede plaćanja članarine.


  1. Ako fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar u šest godina ne stekne dovoljan broj bodova, obvezan je pristupiti ispitu provjere osposobljenosti pred Komisijom pri Komori.


Članak 20.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar obvezan je zahtjev za obnavljanje Licence podnijeti Uredu Komore najkasnije 30 dana prije isteka roka na koji je Licenca izdana.


  1. Zahtjevu iz stavka I. ovog članka prilaže se:


  1. dokaz o ispunjavanju uvjeta potrebnih za obnavljanje Licence u skladu s odredbama

općeg akta o provjeri stručnosti pri Komori,

  1. potvrda ili drugi odgovarajući dokaz o uredno podmirenoj članarini za prethodno licencno razdoblje,

  2. izjava da se podnositelj zahtjeva nije ogriješio o odredbe Kodeksa fizioterapeutske

etike i deontologije.



  1. Ako se utvrdi da je zahtjev za obnavljanje Licence nepotpun, zaključkom će se pozvati podnositelja zahtjeva da dopuni zahtjev u roku koji ne može biti kraći od osam niti duži od trideset dana od dana primitka zaključka.


  1. Ako podnositelj zahtjeva u propisanom roku ne dopuni svoj zahtjev, smatrat će se da zahtjev nije niti podnesen, o čemu se donosi rješenje kojim se zahtjev odbacuje. Protiv rješenja o odbacivanju zahtjeva za obnavljanje Licence, može se u roku od 15 dana od dana primitka rješenja, podnijeti posebna žalba Vijeću Komore.

Članak 21.

  1. Podnositelj zahtjeva za obnovu Licence, a koji u šest godina nije sakupio dovoljan broj bodova za obnovu Licence, dužan je pristupiti provjeri osposobljenosti.


  1. U slučaju iz stavka I. ovog članka donosi se privremeno rješenje.


  1. Na temelju privremenog rješenja podnositelj zahtjeva iz stavka I. ovoga članka dužan je podnijeti zahtjev za pristupanje ispitu provjere osposobljenosti.


  1. Nakon uspješno položenog ispita provjere osposobljenosti, fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru obnovit će se Licenca od dana isteka prethodnog licencnog razdoblja, na razdoblje od 6 godina.


  1. Postupak za provođenje provjere osposobljenosti iz stavka I. ovog članka određuje se općim aktom Komore.





Članak 22.


  1. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru koji udovoljava propisanim uvjetima za obnavljanje Licence izdaje se rješenje o obnavljanju Licence i nova Licenca, najkasnije u roku od 60 dana od dana primitka urednog i opravdanog zahtjeva.


  1. Na temelju izdanog rješenja o obnavljanju Licence Predsjednik Komore donosi i potpisuje Licencu.


  1. Licenca iz stavka 1. ovog članka izdaje se na razdoblje od 6 godina od dana prestanka važenja prethodne Licence.

  2. Ako se utvrdi da zahtjev za izdavanje Licence nije opravdan iz razloga koji su predviđeni pozitivnim propisima i podzakonskim aktima Republike Hrvatske, donosi se rješenje kojim se zahtjev odbija.

  3. Protiv rješenja iz stavka I. i IV. ovog članka nije dopuštena žalba, već se može pokrenuti upravni spor.

  4. Na zahtjev fizioterapeuta, fizioterapeutskog tehničara, odnosno masera-kupeljara Komora će izdati potvrdu o podnesenom zahtjevu za obnavljanje Licence.

ODUZIMANJE I OGRANIČENJE LICENCE


Članak 23.


  1. Fizioterapeutu, radnom terapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru može se na temelju odluke Suda Komore, privremeno (dok postoje razlozi na temelju kojih je Licenca oduzeta) ili trajno oduzeti Licencu.

  2. Osim odluke iz stavka I. ovog članka, Sud Komore može privremeno ili trajno fizioterapeutu, radnom terapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru ograničiti opseg i vrstu poslova koji isti smiju obavljati s izdanom Licencom.

  1. Fizioterapeutu, radnom terapeutu, fizioterapeutskom tehničaru i maseru-kupeljaru može se, na temelju odluke nadležnog državnog tijela, privremeno ili trajno oduzeti Licenca.


Članak 24.


  1. Odluku Suda Komore iz članka 23. ovog Pravilnika izvršava Ured Komore.


  1. Privremeno oduzeta, odnosno ograničena Licenca, nakon isteka vremena na koje je oduzeto odnosno ograničeno, nastavlja važiti do datuma do kojeg je izdana.


  1. Privremeno oduzetu Licencu fizioterapeut, radni terapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar obvezan je predati Uredu Komore.


  1. Ako je u disciplinskom postupku pred Sudom Komore donesena odluka kojom se fizioterapeutu, radnom terapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru privremeno ili trajno oduzima Licenca, Komora će o tome izvijestiti ministra nadležnog za zdravstvo te poslodavca.





Članak 25.


  1. Protiv odluke iz članka 23. ovog Pravilnika nije dopuštena posebna žalba, već se može pokrenuti upravni spor.


IZDAVANJE DUPLIKATA LICENCE


Članak 26.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar koji izgubi ili kojem je otuđena Licenca, obvezan je podnijeti zahtjev za izdavanje duplikata Licence.

  1. Zahtjev iz stavka I. ovog članka se podnosi Uredu Komore najkasnije u roku od 3 dana od dana saznanja za gubitak, odnosno otuđenje Licence.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar dužan je činjenicu iz stavka I. ovog članka objaviti u Narodnim novinama, o čemu će Uredu Komore priložiti dokaz uz zahtjev za izdavanje duplikata Licence.


  1. Po primitku zahtjeva, izdaje se rješenje kojim se izgubljena, odnosno otuđena Licenca proglašava nevažećom.


  1. Protiv rješenja iz prethodnog stavka ovog članka nije dopuštena posebna žalba, već je moguće pokrenuti upravni spor.

  2. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru izdaje se duplikat Licence u roku od 60 dana od podnošenja zahtjeva. Do izdavanja duplikata Licence, članu Komore na njegov zahtjev, Komora će izdati potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje duplikata Licence.


Članak 27.


  1. U slučaju naknadnog pronalaska izgubljene ili otuđene Licence fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar, obvezan je isto bez odgode predati Komori.


Članak 28.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar čija je Licenca oštećena u tolikoj mjeri da nije moguće u cijelosti utvrditi podatke koji su u njoj navedeni ili je Licenca uništena te se više ne može koristiti kao valjani dokument, obvezan je podnijeti zahtjev za izdavanje duplikata Licence.


  1. Zahtjev se podnosi Uredu Komore najkasnije u roku od 3 dana od dana saznanja za oštećenje ili uništenje Licence.


  1. Po primitku zahtjeva, izdaje se rješenje kojim se oštećena, odnosno uništena Licenca proglašava nevažećom.


  1. Protiv rješenja iz prethodnog stavka ovog članka nije dopuštena posebna žalba, već se može pokrenuti upravni spor.

  2. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru izdaje se duplikat Licence u najduljem roku od 60 od dana podnošenja zahtjeva. Do izdavanja duplikata Licence, Komora će izdati potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje duplikata Licence.

  3. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar obvezan je oštećenu, odnosno uništenu Licencu predati Komori.



IZDAVANJE NOVE LICENCE ZBOG PROMJENE OSOBNIH PODATAKA ZA VRIJEME LICENCNOG RAZDOBLJA


Članak 29.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar koji promijeni osobne podatke za vrijeme licencnog razdoblja, dužan je promjenu osobnih podataka prijaviti Komori u roku 30 dana, u protivnom će odgovarati za nastalu štetu.


  1. Fizioterapeut, fizioterapeutski tehničar, odnosno maser-kupeljar iz stavka I. ovog članka može podnijeti zahtjev Uredu Komore za izdavanje Licence s novim osobnim podacima.

  2. Podnositelj zahtjeva iz stavka II. ovog članka dužan je zahtjevu priložiti dokaz o promjeni osobnih podataka u originalu ili u ovjerenoj preslici, dosadašnju Licencu i člansku iskaznicu


  1. Ako se zahtjevu može udovoljiti, izdat će se rješenje kojim se Licenca sa starim osobnim podacima podnositelja zahtjeva proglašava nevažećom i rješenje o izdavanju Licence s novim osobnim podacima.


  1. Protiv rješenja iz stavka IV. ovog članka nije dopuštena posebna žalba, već je moguće pokrenuti upravni spor.


  1. Fizioterapeutu, fizioterapeutskom tehničaru, odnosno maseru-kupeljaru na temelju rješenja, izdaje se Licenca s novim osobnim podacima u roku od 60 dana od dana podnošenja zahtjeva. Do izdavanja Licence s novim osobnim podacima podnositelju zahtjeva se izdaje potvrda o predaji zahtjeva za izdavanje Licence s novim podacima.


TROŠKOVI POSTUPKA

Članak 30.


  1. Podnositelj zahtjeva za izdavanje Licence obavezan je prilikom podnošenja zahtjeva uplatiti naknadu za troškove postupka rješavanja zahtjeva.


  1. Podnositelj zahtjeva za izdavanje duplikata Licence zbog gubitka, oštećenja ili uništenja, promjene stručne spreme ili osobnih podataka obavezan je prilikom podnošenja zahtjeva uplatiti naknadu za troškove postupka rješavanja navedenih zahtjeva.


  1. Visinu naknada za troškove postupanja iz stavka I. i II. ovog članka, kao i visina naknade za postupak provođenja provjere osposobljenosti propisana je posebnim aktima Komore.


  1. U slučaju da je zahtjev za izdavanje Licence odbijen, ili je podnositelj zahtjeva iz određenih razloga odustao od izdavanja Licence, uplaćena naknada za troškove postupka rješavanja zahtjeva se ne vraća.

IX. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Članak 31.

  1. Postupci koji su na dan stupanja na snagu Pravilnika u tijeku pred tijelima Komore, nastavit će se prema odredbama akata prema kojima su započeti.

  2. Na sva pitanja koja nisu regulirana odredbama Pravilnika, primjenjuju se odredbe važećih propisa Republike Hrvatske kojima se uređuju regulirane profesije te opća načela u upravnom postupanju.

  3. Izmjene i dopune ovog Pravilnika donose se po istom postupku po kojem se donosi i Pravilnik.

Članak 32.

  1. Radni terapeuti koji posjeduju Licencu za samostalno obavljanje poslova u struci radnog terapeuta, a izdanu po ranije važećim propisima, dužni su uz zahtjev za obnavljanje Licence dostaviti:

  1. dokaz Hrvatske komore zdravstvenih radnika da ispunjavaju uvjete za obavljanje poslova radnog terapeuta,

  2. ugovor o radu na neodređeno vrijeme kojim se dokazuje da podnositelj zahtjeva sudjeluje u postupku fizioterapijske skrbi, na temelju kojeg mu je izdana prethodna Licenca,

  3. potvrdu izdanu od poslodavca o poslovima koje obavljaju u fizioterapijskoj skrbi,

  4. dokaz o prikupljenih 120 bodova tijekom šest godina prethodnog licencnog razdoblja odnosno dokaz da su svake dvije uzastopne godine prikupili 40 bodova

  5. potvrda ili drugi odgovarajući dokaz o uredno podmirenoj članarini za prethodno licencno razdoblje,

  6. izjava da se podnositelj zahtjeva nije ogriješio o odredbe Kodeksa fizioterapeutske etike i deontologije.

  1. Ako se utvrdi da je zahtjev za obnavljanje Licence nepotpun, zaključkom će se pozvati podnositelja zahtjeva da dopuni zahtjev u roku koji ne može biti kraći od osam niti duži od trideset dana od dana primitka zaključka.

  2. Ako podnositelj zahtjeva u propisanom roku ne dopuni svoj zahtjev, smatrat će se da zahtjev nije niti podnesen, o čemu se donosi rješenje kojim se zahtjev odbacuje. Protiv rješenja o odbacivanju zahtjeva za obnavljanje Licence, može se u roku od 15 dana od dana primitka rješenja, podnijeti prigovor Vijeću Komore.

  3. Licenca za radnog terapeuta, javna je isprava temeljem koje radni terapeut ima pravo obavljati one poslove u fizioterapijskoj skrbi, za koje mu je dano odobrenje za samostalan rad, a sukladno propisima koje donosi Komora i ostalim pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj.





Članak 33.

  1. Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o izdavanju, obnavljanju i oduzimanju odobrenja za samostalan rad (Licence) koji je donesen na sjednici Vijeća Komore 28.12.2011., te njegove izmjene i dopune od 07.06.2012. i 19.09.2012.

U Zagrebu, 14. rujna 2015.

PREDSJEDNICA VIJEĆA KOMORE


Mihaela Črgar


Ovaj Pravilnik objavljuje se na oglasnoj ploči Komore dana 15. rujna 2015., i stupa na snagu 01. listopada 2015.


14




4 POSLOVNI BROJ USII1157 P REPUBLIKA HRVATSKA
7 Poslovni Broj Usii881413 p Republika Hrvatska
PRIJEDLOG REPUBLIKA HRVATSKA ZAGREBAČKA ŽUPANIJA OPĆINA STUPNIK


Tags: fizioterapeuta na, prvostupnika fizioterapeuta, članka, komora, temelju, hrvatska, fizioterapeuta, stavka