14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE








14

14. Határozza meg a bérgazdálkodás alapfogalmait és mutassa be összefüggését a vállalkozások ösztönzési rendszerével! Ismertesse a beosztott munkavállalók, a vezetők és a szervezeti egységek érdekeltségi rendszerének összetevőit!



Bérgazdálkodás

Az ösztönzés alapvető eszközei a munkabérek, a személyi jellegű egyéb kifizetések és a nem pénzbeli juttatások.


Munkabér = egyfelől az ösztönzés alapvető eszköze, másfelől költségtényező is.


A bérezési rendszer legfontosabb elemei:

Alapbér: a dolgozó keresetének legnagyobb súlyú összetevője. Az alapbérben kifejezésre kell jutnia az adott munkakör vállalati értékelésének. Az alapbér megállapításához a kereteket a bértarifa határozza meg, amely a munkakör értékelési rendszerre épül.

Bérpótlékok: az általánostól eltérő munkafeltételek (pl. éjszakai pótlék), vagy határozott időre szóló vezetői megbízások esetén illetik meg a dolgozókat.

Prémiumok, jutalmak: a munkavállalók valamilyen meghatározott teljesítmény elérése alapján, vagy kiemelkedő teljesítmények elismeréseként kapják.

Kiegészítő fizetés: a le nem dolgozott időre fizetett munkabér. Pl. a rendes szabadságra, vagy fizetett ünnepek után járó munkavér.

Teljesítménykövetelmény: meghatározott munkamennyiség, amelyet a vállalat a munkavállalótól megkövetel az alapbérért.

Kifejezhető:

Bérforma: a teljesítménykövetelménnyel együtt szabályozza, hogy a vállalat mire és milyen módszerekkel kíván ösztönözni. A teljesítmény és a munkabér alakulása közti kapcsolatot határozza meg.

Érdekeltségi rendszerek: azt szabályozzák, hogy az egyes belső szervezeti egységekben felhasználható munkabér tömege, vagy az átlagbér színvonala milyen tényezőktől függően és milyen mértékben változhat.












14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE

Alapbér



14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE

Bérpótlékok



14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE

Prémiumok, jutalmak



A14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE bérezési rendszer

e14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE lemei

Kiegészítő fizetés



14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE

Teljesítménykövetelmények



14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE

Bérforma



14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE

Vállalaton belüli szervezeti egységek ösztönzési rendszere




Érdekeltségi rendszerek

Az ösztönzés különböző érdekeltségi rendszereken keresztül valósul meg.

A beosztott munkavállalók és a vezetők érdekeltségi rendszere közvetlenül személyek ösztönzésére irányul.

A vállalaton belüli szerezeti egységek érdekeltségi rendszere a belső egységek ösztönzését szolgálja (pl. gyáregység, üzem, műhely stb.).

Kereseti arányok alakítása

A kereseti arányokat a hatékony ösztönzés megvalósítása érdekében kell kialakítani.

A kereseti arányok meghatározásához fontos támpontokat nyújt a munkakör-értékelési rendszer, valamint a bértarifa rendszer.

Munkakör-értékelési rendszer: a különböző munkakörök rangsorát határozza meg, miközben egy fokozatba vonja össze az egyforma, vagy közel azonos értékű munkaköröket.

Bértarifa rendszer: a munkakör-értékelési rendszerben szereplő munkaköri feladatokhoz meghatározza a bértételeket, amelyek órabér vagy havibér formájában fejezhetők ki.

A bértételek lehetnek:

sávosak: az alapbér meghatározott alsó és felső határ közt állapítható meg

fix összegek

minimumok: a munkavállaló alapbére ennél az összegnél nem lehet kisebb.

A bértételek meghatározásánál figyelembe kell venni, hogy a munkaerőpiacon az egyes munkakörökben milyenek a kereseti viszonyok.

A legalacsonyabb bértétel a központilag meghatározott minimálbérnél nem lehet kisebb.


A beosztott munkavállalók belső érdekeltségi rendszere
Fizikai foglalkozású dolgozók

Teljesítménykövetelmény: a munkavállaló számára előírt teljesítmény, illetve munkaeredmény. Ezt a dolgozónak az alapbérért kell nyújtania. Kifejezhet mennyiségi, minőségi, gazdaságossági előírásokat, és a kifejezési forma is sokféle lehet. Munkanorma = megmutatja, hogy egy termék előállítására mennyi idő fordítható, illetve, hogy egységnyi idő alatt valamely termékből hány darabot kell előállítani.

Alapbér: teljesítménybérezés esetén megmutatja, hogy a munkavállalót a teljesítménykövetelmény 100 %-os teljesítése esetén mennyi munkabér illeti meg.

Bérforma: a következőket szabályozza:

A bérformák típusai:

Teljesítménybéres bérformák: ösztönzést teremtenek a munkaidő jó kihasználására, lehetőségeket nyújtanak az egyéni képességek hasznosításához. Előmozdítják a munka szervezettségének javítását.

Időbéres bérformák: a dolgozó bérét a munkában eltöltött idő és az alapbér határozza meg. Olyan munkafolyamatoknál alkalmazzák, ahol a tevékenység sajátosságai miatt mennyiségi ösztönzés kialakítása nem lenne indokolt. Olyan munkaterületek is alkalmazzák, ahol nincs lehetőség a dolgozó teljesítményének megfelelő mérésére, vagy ez nem lenne gazdaságos.

Szellemi foglalkozású dolgozók

Általában időbért alkalmaznak, amelyhez egyes szakmai területeken rendszeres vagy alkalmi premizálás, jutalmazás illeszkedik.



A bérformák főbb típusai

14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE


B14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE ér és teljesítmény kapcsolata szerint

Ösztönzés intenzitása szerint

14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE




Ö14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE sztönzés iránya szerint

E14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE lszámolás módja szerint

I14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE dőbér




L14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE ineáris

M14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE ennyiségre ösztönző

E14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE gyéni

T14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE 14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE eljesítménybér

D14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE egresszív

M14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE inőségre ösztönző

Csoportos




D14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE arabbér



Progresszív

Kombinált


D14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE egresszív bérformák






T14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE eljesítményhez kötött időbér






P14 HATÁROZZA MEG A BÉRGAZDÁLKODÁS ALAPFOGALMAIT ÉS MUTASSA BE rémiumos teljesítménybér




A vezetők érdekeltségi rendszere

Az ösztönzési rendszer 4 részből áll:

Alapbér: a nagyvállalatoknál a felső vezetők alapbére magas.

Rövid távú ösztönzők: időtávja jellemzően 1 év. Olyan teljesítménymutatókhoz kapcsolódnak, mint pl. az árbevétel és a jövedelmezőség alakulása.

Hosszú távú ösztönzők: időtávja általában 3-5 év. Többnyire a részvények árfolyamának hosszú távú alakulásához igazodik.

Juttatások: pl. reprezentációs keret, utazási költségtérítés, személygépkocsi biztosítása. A juttatások aránya a felső vezető keresetének kb. 20-30 %-a.

Középszintű vezetők esetében az érdekeltségi rendszer tartalma, eszköztára jelentős mértékben függ a vállalat működési körétől, és a vezetőnek a szervezetben betöltött szerepétől.

A vezető anyagi elismerésének döntő hányada az általa befolyásolható folyamatoktól kell, hogy függjön, illetve a középszintű vezető és az általa irányított szervezeti egység érdekeltségi rendszerét össze kell hangolni

A vállalaton belüli szervezeti egységek érdekeltségi rendszere

Belső szervezeti egységek pl. a gyáregység, az üzem, a műhely, a főosztály, az osztály, a projekt.

Az érdekeltségi rendszert úgy kell kialakítani, hogy az egységeket a vállalati célok megvalósulását minél jobban segítő működésre ösztönözze.

Az érdekeltségi rendszer kialakítása során elvégzendő feladatok:

Terv típusú érdekeltségi rendszer: az egyes szervezeti egységeket a terv teljesítésében, illetve túlteljesítésében teszik érdekeltté. A szervezeti egység annál nagyobb bértömeget, vagy annál magasabb átlagbért használhat fel, minél jobban túlteljesíti a részére előírt tervet. Előnye: az ösztönzési célra orientált, illetve a terv közvetlenül érzékelteti az elérendő célokat. Hátránya: a szervezeti egységek abban érdekeltek, hogy minél alacsonyabb tervfeladatot kapjanakminél lazább a terv, annál könnyebb teljesíteni, túlteljesíteni, így a belső szervezeti egységek a laza tervfeladatok kialakításában, a belső tartalékok eltitkolásában érdekeltek.

Bázis típusú érdekeltségi rendszer: valamely bázis időszaki mutató túlteljesítésében teszik érdekeltté a szervezeti egységeket. A szervezeti egység annál magasabb bértömeget, vagy átlagbért használhat fel, minél nagyobb fejlődést ér el a bázishoz viszonyítva. Előnye: egy már korábban elért színvonal túlhasadására serkent, így megszűnik a szervezeti egység érdekeltsége az alacsony tervfeladat kialakításában. Hátránya: ha a tevékenységek összetétele jelentősen változik, akkor nehéz biztosítani az összehasonlíthatóságot.

Normatív típusú belső érdekeltségi rendszer: középpontjában a normatívák állnak, amelyek képezhetők pl. költségekre, vagy nyereségekre.

Részmutatós belső érdekeltségi rendszer: a középpontban egy, vagy több műszaki-gazdasági részmutató áll, amely a vállalati tevékenység valamely részének színvonalát jellemzi. Ilyen mutató pl.: készletek, rezsiköltségek, minőség, új terméknél elért árbevétel.

Költségmutatós belső érdekeltségi rendszer: a középpontban költségmutató áll. Ilyen mutató pl. az önköltség, a rezsiköltség, közvetlen költségek.

Eredménymutatós belső érdekeltségi rendszer: a középpontban valamilyen eredménymutató áll.


A vállalaton belüli szervezeti egységek érdekeltségi rendszerének fő típusai

Mutatók jellege szerint

Mutatók tartalma szerint

Terv típusú érdekeltség

Részmutatós érdekeltség

Bázis típusú érdekeltség

Költségmutatós érdekeltség

Normatív típusú érdekeltség

Eredménymutatós érdekeltség





Érdekegyeztetés

A munkavállalók érdekképviseletét alapvetően a szakszervezetek látják el.

A vállalati vezetés és a szakszervezetek közötti érdekegyeztetés eredménye lehet a kollektív szerződés.

Kollektív szerződés: a vállalatvezetés és a munkavállalók közötti hosszabb távra szóló megállapodás, amely szabályozza:


Üzemi tanács: a munkaügyi kapcsolatok terén gyakorolja a munkavállalók számára a részvételi jogokat.

Az üzemi tanácsot együttdöntési jog illeti meg a pénzeszközök felhasználása, intézmények és ingatlanok hasznosítása tekintetében.

Az üzemi tanács egyetértése szükséges a munkavédelmi szabályzat kiadásához.

A munkáltató az alábbi tárgykörökben köteles az üzemi tanács véleményét kikérni döntése előtt:

A munkáltató köteles az üzemi tanácsot tájékoztatni a vállalat gazdasági helyzetéről, valamint a munkaerő-és bérgazdálkodás alakulásáról.





Tags: alapfogalmait és, bérgazdálkodás, mutassa, alapfogalmait, határozza