CSEKÉLY ÖSSZEGŰ (DE MINIMIS) TÁMOGATÁSOK NYÚJTÁSA AZ EURÓPAI UNIÓS








CSEKÉLY ÖSSZEGŰ (DE MINIMIS) TÁMOGATÁSOK NYÚJTÁSA

CSEKÉLY ÖSSZEGŰ (DE MINIMIS) TÁMOGATÁSOK NYÚJTÁSA





Az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 7. §-a értelmében minden új támogatási tervezetet előzetesen be kell jelenteni a Támogatásokat Vizsgáló Irodának.



I. Csekély összegű (de minimis) támogatás

Egy vállalkozásnak bármilyen forrásból, csekély összegű (de minimis) támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma – három pénzügyi év vonatkozásában – nem haladhatja meg a 200.000 eurónak, a közúti szállítási ágazatban a 100.000 eurónak megfelelő forint összeget. Csekély összegű (de minimis) támogatás csak abban az esetben nyújtható, ha a támogatási tervezet kifejezett utalást tartalmaz a jogalapot képező, az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. és 88. cikkelyének a csekély összegű (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendeletre (HL L 379/5. 2006.12.28.), hivatkozva annak pontos címére és az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésre, valamint meghatározza a támogatás pontos összegét támogatástartalomban kifejezve.

Csekély összegű támogatás esetén támogatás nyújtására csak abban az esetben kerülhet sor, ha a támogatást nyújtó megbizonyosodott arról, hogy a kedvezményezett a nyújtandó támogatás odaítélése előtt csekély összegű támogatási jogcímen elnyert támogatásainak összege – három pénzügyi év viszonylatában – nem haladja meg a 200.000 eurónak, a közúti szállítási ágazatban a 100.000 eurónak megfelelő forint összeget. A támogatás nyújtójának továbbá kötelessége, hogy felhívja a kedvezményezett figyelmét arra, hogy csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatáshoz kapcsolódó minden iratot az odaítélést követő 10 évig meg kell őriznie és a támogatást nyújtó ilyen irányú felhívása esetén azokat köteles bemutatni. A csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatásokról az Európai Bizottság kérésére 20 munkanapon belül információt kell szolgáltatni.

Csekély összegű (de minimis) támogatás nyújtható valamennyi ágazat vállalkozásai számára az alábbi kivételekkel:

a) a 104/2000/EK tanácsi rendelet hatálya alá tartozó, halászathoz vagy akvakultúrához kapcsolódó tevékenységet végző vállalkozásoknak nyújtott támogatás;

b) a Szerződés I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak nyújtott támogatás;

c) a Szerződés I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek feldolgozásában és forgalmazásában tevékeny vállalkozásoknak nyújtott támogatás, az alábbi esetekben:

1. amennyiben a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalmazott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre,

2. amennyiben a támogatás az elsődleges termelőknek történő teljes vagy részleges továbbítástól függ;

d) harmadik országokba vagy tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységek támogatása, nevezetesen az exportált mennyiségekhez közvetlenül kapcsolódó támogatás; értékesítési hálózat kialakításával és működtetésével vagy exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokkal kapcsolatos támogatás;

e) az import áruk helyett hazai áru használatától függő támogatás;

f) az 787/2010/EK rendelet értelmében a szénágazatban tevékenységet folytató vállalkozásoknak nyújtott támogatás;

g) a teherszállító járművek megvásárlására a kereskedelmi fuvarozás terén működő vállalkozások számára nyújtott támogatás;

h) a nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak nyújtott támogatás.




II. A csekély összegű (de minimis támogatás) odaítéléséről szóló dokumentum (támogatási szerződés) kötelező tartalmi elemei



  1. Támogatást nyújtó megnevezése

  2. Kedvezményezett megnevezése

  3. Támogatástartalom megjelölése

  4. Kötelező tartalom:


„ Jelen … alapján nyújtott támogatás csekély összegű támogatásnak minősül, amelyet kizárólag az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. és 88. cikkelyének a csekély összegű (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet (HL L 379/5. 2006.12.28.) (a továbbiakban 1998/2006/EK bizottsági rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.



Egy vállalkozásnak bármely forrásból csekély összegű támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma – három pénzügyi év vonatkozásában – nem haladhatja meg a 200. 000 eurónak, a közúti szállítási ágazat esetében a 100. 000 eurónak megfelelő forintösszeget.


Minden egyes új csekély összegű (de minimis) támogatás odaítélésekor az adott pénzügyi évben, valamint az előző két pénzügyi év alatt odaítélt de minimis támogatás teljes összegét kell figyelembe venni.


A csekély összegű (de minimis) támogatás ugyanazon elszámolható költségek vonatkozásában nem halmozható állami támogatással, amennyiben az így halmozott összeg meghaladná a támogatási intenzitás a Bizottság 800/2008/EK általános csoportmentességi rendeletében vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott mértéket.


A támogatás odaítélését megelőzően az érintett vállalkozás írásos vagy elektronikus formában készített nyilatkozatot köteles eljuttatni a támogató részére a vállalkozás által a megelőző két pénzügyi évben és a folyamatban lévő pénzügyi évben kapott valamennyi csekély összegű (de minimis) támogatásról.


A kedvezményezettnek a támogatáshoz kapcsolódó iratokat az odaítélést követő 10 évig meg kell őriznie, és a támogató ilyen irányú felhívása esetén köteles azokat bemutatni. A csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatásokról az Európai Bizottság kérésére 20 munkanapon belül információt kell szolgáltatni.”



III. Csekély összegű (de minimis) támogatás odaítélése több évre


A több részletben fizetendő támogatást az odaítélése időpontjában érvényes értékére kell diszkontálni. A diszkontálás céljára és a bruttó támogatástartalom kiszámításához az odaítélése idején érvényes referencia rátát kell alkalmazni.

Ennek megfelelően, amennyiben a Támogató több éven keresztül kívánja nyújtani a támogatást a Kedvezményezett számára, a támogatás támogatástartalmának pontos meghatározására jelenérték-számítást kell végeznie. Ehhez „A támogatástartalom számítása” c. táblázatot kell kitölteni. Amennyiben Támogató x évben meghozza a támogatási döntést, és biztos, hogy még ugyanebben az évben kifizeti (jelen esetben nem szedi be) a támogatás egy előre meghatározott részét, akkor ezt az összeget kell beírni a táblázat első sorába (Q1), a következő év(ek)re előre meghatározott összeg(ek)et pedig a következő évekre vonatkozó (Q2, Q3, stb.) sorokba. A kapott „vissza nem térítendő támogatás támogatástartalma: …” összeget be kell írni a szerződésbe:„a támogatás összege évi nettó … - Ft, amely összesen nettó … - Ft, amelynek támogatástartalma …- Ft.”





Tags: csekély összegű, iii. csekély, összegű, támogatások, csekély, minimis), nyújtása, uniós, európai