3TECHNOLÓGIAI MEGOLDÁSOK FÖLDMUNKA FÖLDKIEMELÉS AZ ÖSSZES FÖLDKIEMELÉSI ÜTEM MARKOLÓGÉPPEL








3

3.Technológiai megoldások:


Földmunka, földkiemelés: Az összes földkiemelési ütem markológéppel történik. A markológép a munkát homlokrakodóval együtt végzi. E két gép alakítja ki a rámpát is, mely a II. ütem során elbontásra kerül. A markoló és a homlokrakodó az első ütem során közvetlenül a teherautóba rakja a földet. A teherautó ekkor a rámpán megy le a munkagödör aljára. A II. ütemben azonban a teherautó nem megy le a munkagödör aljára, hanem megáll +0,00 m-en. A homlokrakodó által képzett depóniából pedig a szintén +0,00 m-en álló markoló szerelékkel ellátott kotró rakja a földet a teherautóba.

Munkagödör-határolás, víztelenítés: A munkagödör körül –2,00 m-ig szádfal készül, ahol szükséges (a meglévő épületek mellett értelemszerűen nem). –2,00-től lefelé –7,90-ig résfal készül. A talajvízszint ? , víztelenítési igény nem lép föl, a csapadékvíz elvezetése nyíltvíztartással valósul meg.

Alapozás kivitelezése: Az alapozás rendszere résfalakkal együttdolgozó vasbeton lemezalap. A résfalak megépítése után készül el a lemezalap, a két szerkezet vasalása összekötésre kerül (a lemezalap befogását lehetővé tevő fészkeket a résfal építése közben képezzük ki). A hézagokat vízzáró tömítőanyag kerül, hogy a tömegszigetelés mindenhol felületfolytonos legyen. A lemezalap betonozása mozgó (gépjárműre szerelt) betonszivattyúval, mixerkocsikból történik.

Pinceszint határoló falainak kivitelezése: A pinceszintet a résfalak határolják, melyek felülete - tisztítás után – vakolandó a felületi egyenetlenségek megszüntetése érdekében. Külön szigetelésre nincs szükség, a tömegszigetelést a résfal 60 cm-es vastagsága valósítja meg. A 90 cm vastag lemezalap szintén tömegszigetelésként funkcionál. A két szerkezet közötti hézag (az előző pontban említett pontban) tömítendő. A pinceszint födémeinek vasalása szintén a résfaléval összekötendő a résfalban kiképzett fészkek segítségével. A –1 szint legfelső pinceszint) határoló fala részben a résfal, részben pedig az arra készített vasbeton fal.



4. Tevékenységek technológiai sorrendje:


Munkaterület átadása, átvétele

Építési vállalat felvonulása: konténerek felállítása, víz-, szennyvíz- és elektromos bekötés

Kerítés építése (biztonsági okokból)

Épület kitűzése

Szádfal építése minden oldalon (a meglévő épületeket kivéve), -3,00 m-ig leverve

Gépi földkiemelés I. üteme (-2,00 m-ig), rámpa kialakítása 20 % lejtéssel

Zagytelep és betonszivattyú telepítése

Résfal elkészítése –7,90 m-ig

Zagytelep és betonszivattyú elbontása

Gépi földkiemelés II. üteme (-5,90 m-ig), rámpa elbontása

Földmunkagépek kiemelése a munkagödörből

Résfalak oldalainak földtől való megtisztítása

Kavicsfeltöltés –5,70 m-ig

Szerelőbeton –5,60 m-ig

Lemezalap vasalásának szerelése

Lemezalap betonozása (60 cm vastagságú)

Hézagok vízzáró tömítése

Zsaluzás - -2. szinti felmenő szerkezetek

Vasszerelés - -2. szinti felmenő szerkezetek

Betonozás - -2. szinti felmenő szerkezetek

Zsaluzás - -2. szint feletti födém (felső síkja: -2,50 m)

Vasszerelés - -2. szint feletti födém

Betonozás - -2. szint feletti födém

Zsaluzás bontása- -2. szinti felmenő szerkezetek, -2. szint feletti födém

Zsaluzás - -1. szinti felmenő szerkezetek (résfal feletti pincefalszakasz is)

Vasszerelés - -1. szinti felmenő szerkezetek

Betonozás - -1. szinti felmenő szerkezetek

Zsaluzás - -1. szint feletti födém (felső síkja: +0,00 m)

Vasszerelés - -1. szint feletti födém

Betonozás - -1. szint feletti födém

Zsaluzás bontása- -1. szinti felmenő szerkezetek, -1. szint feletti födém

Szádlemezek kihúzása

Földvisszatöltés

Belső felületképzések


5. Földmunkák és alapozás technológiájának rövid ismertetése:


A tervezett épület munkagödrét –2,00 m mélységig szádfal támasztja meg. Kivétel ez alól a két szomszédos oldalfala, ahol értelemszerűen nem szükséges a szádfalas megtámasztás. Az acél szádlemezeket a kitűzés után kell leverni –3,00 m mélységig. A vibrációs szádlemezleverő berendezés a földmunkagépre szerelendő. A szádfalak kihorgonyzása nem szükséges.

A földkiemelés mindkét ütemét géppel végezzük. Egy markológépet, egy homlokrakodót és egy markoló szerelékkel ellátott kotrót alkalmazunk a földkiemelésére, valamint teherautókat a föld elszállítására.

Az I. ütem során –2,00 m mélységig kell kiásni, valamint ki kell alakítani a rámpát 20 %-os lejtésben a rajzon ábrázolt módon. Az I. ütem során a markológép és a homlokrakodó együtt ássák a munkagödröt. A kiemelt földet közvetlenül a teherautókba rakják, amely a rámpát használva közelíti meg a munkagödröt.

Az első ütem befejeztével a zagytelep és a betonszivattyú telepítése, majd a réselés következik. A résfalak –7,90 m mélységig készülnek, a lemezalapot és a pincefödémeket fogadó fészkek kihagyásával. A résfal egy technológiai fázisban történő megvalósítását szakaszolócsövekkel biztosítjuk. A résfal elkészítése után a zagytelep és a betonszivattyú felszámolandó.

A résfal megszilárdulása után következik a földkiemelés II. üteme. A rámpát elbontják , hogy az általa takart résfalszakaszokhoz is hozzá lehessen férni. Emiatt a földkiemelés úgy történik, hogy a homlokrakodó által képzett depóniákból a földet a markoló szerelékkel ellátott kotró (mely +0,00-n áll, a munkagödör szélén) rakja a teherautókba. A gödröt –5,90 m-ig kell mélyíteni.

A munkagépek gödörből való kiemelése után átlagosan 20 cm kavicsterítés következik, erre kerül majd 10 cm szerelő beton. Ezen elkészül a 60 cm vastag lemezalap vasszerelése a résfaléval összekötve, ezt követi a betonozás. A frissbetont mixerkocsikkal szállítják a helyszínre, és a mozgó (gépjárműre szerelt) betonszivattyúval juttatják a helyére. A tömítőanyaggal tömítendők, hogy a tömegszigetelés felületfolytonos legyen.


Az űrlap teteje

Az űrlap alja






Tags: 3technológiai, földkiemelési, összes, földmunka, megoldások, markológéppel, földkiemelés