A PROCESSZOROK ÚJ GENERÁCIÓJA A PROCESSZOROK ROHAMOS FEJLŐDÉSÉT SENKINEK

A PROCESSZOROK ÚJ GENERÁCIÓJA A PROCESSZOROK ROHAMOS FEJLŐDÉSÉT SENKINEK
BEVEZETÉS A DIGITÁLIS JELFELDOLGOZÓ PROCESSZOROK A 80AS ÉVEK ELEJÉN
INTEL PROCESSZOROK TÖRTÉNETE I 4004ES PROCESSZOR 10 CÍMBITES

KORSZAKVÁLTÁS A PROCESSZOROK FEJLŐDÉSÉBEN SIMA DEZSŐ BMF NIK


A processzorok új generációja

A processzorok új generációja



A processzorok rohamos fejlődését senkinek sem kell bemutatni. A technika rohamosan fejlődik ennek óriási hátrány a felhasználók zsebét érinti érzékenyen, hiszen a spórolt pénzükön megvásárolt számítógép akár egy fél év alatt is elavulttá válik, ha éppen a divatos programokat akarja futtatni.

Az 5 éve piacon lévő Pentium IV processzor eleinte 40 millió tranzisztort tartalmazott, ez a szám mára 150-170 millió környékére tehető. A Pentium II, amit az órákon példának használunk 7,5 millió tranzisztort tartalmazott, ami elképesztő fejlődési arányt mutat. Az Intel szerverekbe szánt erőgépe az Itanium 2 egyes pletykák szerint 1 milliárd tranzisztorból fog állni, eza gyakorlatban azt jelenti, hogy a processzormag 4cm*5cm lesz, ami elképesztő mértekre utal. A processzormag kifejezés nem igazán helytálló ebben az esetben, mivel több magosra tervezik. Egyes szakértők szerint azért halasztja el hónapról-hónapra az Itanium 2 megjelenését az Intel, mert a chip teljesítménye még így sem éri el a konkurencia RISC platformara épülő chipjeinek teljesítményét, ezt a hátrány tovább fokozza, hogy a fogyasztása is átlagosan 20 wattal több, mint például az UltraSPARC VI-nak, ami naggyából 85 watt körül van terheléstől függően.

A középkategóriás szerverek piacán az AMD vezet egyelőre az Opteronnal, ami igen kedvező ár/teljesítmény értékkel rendelkezik. Az Intel a Xeont állította hadrendbe az Opteronnal szemben, ami persze csak képletesen igaz, hiszen az Intel régebben szerepel már a szerver piacon a Xeonnal. Az Intelnek nagy tervei vannak az Xeonnal, azt várják tőle, hogy nem csak kedvezőbb fogyasztási értéke lesz, hanem a teljesítménye is 180%-al magasabb lesz a jelenlegiénél, amivel megelőzheti az Opteront. Az új processzor már 65 nanométeres technológiát fog használni, szemben az Opteronok 90 nanométerével. A pletykák szerint a jelenlegi 800Mhz-s buszsebesség 1066 MHz lesz a Bensley magos processzoroknál és 1333 MHz a Dempsey magosoknál. Ne feledjük azonban, az Opteron jelenleg és a jövő év nagy részében még 90 nanométeres csíkszélességen készül, és nem tudni, még mennyit tud kifacsarni belőle az AMD, ráadásul a 65 nanométeres chipek a Woodcrest után viszonylag hamar, 2006 végén vagy 2007 elején megjelenhetnek, majd 2007 közepétől az AMD új félvezetőgyárának teljes kapacitása 65 nanométeren lesz, ontva magából a lapkákat, valamint az AMD ígérete szerint már négymagos chipekkel is riogat addigra.

A Sun Microsystems nemrég jelentette be a régóta várt, Niagara kódnevű processzorát, amely a jól értesült források szerint UltraSPARC T1 néven kerül forgalomba. A chip órajele 1,2 GHz, fogyasztása pedig mindössze 72 watt, ami lényegesen kisebb egy mai modern kétmagos Xeon vagy Opteron hasonló adatánál. Az alsó árkategóriás kiszolgálóat kifejezetten hálózati peremfelületi feladatokra szánja a cég, mint amilyen egy webszerver. A Sun szerint az UktraSPARC T1 az ilyen feladatokban lényegesen gyorsabb lesz az Intel Xeonjánál és az AMD Opteronnál is.Azt rebesgetik, hogy az eredetileg nyolcmagos UltraSPARC T1-ből hat- vagy négymagos változatokat is piacra dob a Sun. Ezek az alsóbb ár- és teljesítménykategóriás chipek a Niagara olyan példányai lesznek, amelyek gyártási hibásak, de ettől függetlenül működőképesek, noha kevesebb (aktív) maggal rendelkeznek. A Sun új chipje kizárólag egyprocesszoros konfigurációban működik, de a vállalat mérnökei már dolgoznak a Niagara II kódnevű chipen, amelyből multiprocesszoros rendszerek is építhetők

A Fujitsu a Fall Processor Forum rendezvényen bejelentette Sparc64 VI+ chipjét, amely várhatóan 2008-ban jelenik meg, legalább 2,7 GHz-en működik és már négy magot tartalmaz. A 460 mm2 méretű lapkát a Fujitsu maga gyártja majd, 65 nanométeres technológiával. Mivel 2004-ben a Sun és a Fujitsu termékfejlesztési megállapodást kötöttek, amelynek keretén belül a Fujitsu Sparc64 processzorain alapuló, közös tervezésű szerverekkel állnak elő.

Az új Sparc64-család első tagja az eredetileg 2005-re ígért, a legújabb információk szerint azonban legkorábban 2006 végére várható Sparc64 VI, kódnevén Olympus, amely két magot tartalmaz. Ennek a processzornak a tervezése már lezárult és a Fujitsu már az első, működőképes prototípusokat teszteli. Az Olympus magjai két-két utasításszál párhuzamos feldolgozására képesek, így a processzor összességében négy szálat futtathat. A Sparc64 VI továbbfejlesztésével létrejövő VI+ változat -- kódnevén Jupiter -- kettő helyett négy magot tartalmaz, ennek megfelelően a párhuzamosan futó utasításszálak száma nyolcra növekedik. A Sparc64 VI az első becslések szerint 423 mm2 méretű, fogyasztása 120 watt lehet, a négymagos Sparc64 VI+ energiaigénye hasonlóan alakulhat. Az Olympus és a Jupiter nem csak méretükben és fogyasztási adataikban hasonítanak, hanem azonos buszrendszert is használnak, így elviekben az Olympus-alapú szervereket a későbbeikben Jupiter processzorokkal is lehet majd bővíteni. A későbbiekben még több magot és magonként még több szálat kezelő processzorok várhatók a Fujitsutól.

A közeli jövőbe mutató processzor tervekből olyan jövőre lehet következtetni, hogy lassan az asztali processzorok teljesítménye is megközelíti egy 2003-as szuperszámítógép teljesítményét, ami hatalmas fegyvertényt jelentene az emberiségnek. Az új processzorok teljesítményéről csak szuperlatívuszokban érdemes beszélni, ami mai szemmel elképzelhetetlennek tűnik, az 1-2 éven belül valósággá válik. A Sun az új SPARC VI+ első példányainak bemutatóján egy olyan számítógépet mutatott be a közönségnek, ami egyszerre képes Windowst és Linuxot futtatni, mindkettő zökkenőmentesen működött úgy, hogy mit sem tudtak a másikról. Köszönhető mindez a több processzormagnak és a több szálú utasításkészletnek, ami a valósidejű multitaskingot képes megvalósítani.





Tags: processzorok új, új processzorok, processzorok, rohamos, generációja, senkinek, fejlődését