A DERÉKBÖSÉG A DERÉK–CSÍPÖ HÁNYADOS ÉS A GESTATIÓS GLUKÓZTOLERANCIA








A derékböség, a derék–csípö hányados és a gestatiós glukóztolerancia kapcsolata

A derékböség, a derék–csípö hányados és a gestatiós glukóztolerancia kapcsolata

(Waist circumference and waist-to-hip ratio are related to gestational glucose tolerance)

Branchtein, L., Scmidt, M., Mengue, S., Reichelt, A., Matos, M., Duncan, B.


Diabetes Care 20: 489-511, 1997.

A gestatiós diabetes és az NIDDM között fellelhetö patofiziológiai hasonlóság miatt egyre

inkább elfogadottá válik az a feltételezés, hogy a két kórkép ugyanazon betegség különbözö idöpontban való megjelenése. A derékböség, a derék–csípö hányados meghatározásával objektivizálható centrális típusú elhízás az NIDDM kialakulásának ismert kockázati tényezöje.

Jelen tanulmányban a szerzök a centrális típusú elhízás és a terhességi glukóztolerancia kapcsolatát tanulmányozták. A keresztmetszeti vizsgálatban Port Alegre (Brazília) két terhesgondozójában 1991 és 1993 között regisztrált 1025, 20 évnél idösebb, 21–28 hetes terhes nö adatait elemezték, akik anamnézise diabetes tekintetében negatív volt. A vizsgálat során rögzítették a testmagasságot, a testsúlyt, a derék- és a csípöböséget, a börredövastagságot (több helyen mérve), a méhfundus magasságát, majd 75 g glukózzal orális vércukorterhelést végeztek.

Eredmények: A betegek átlagéletkora 27,8 ± 5,5 év volt. Az átlagos BMI a terhesség elött 23,9 ± 4 kg/m2, a vizsgálat idején (23,4 ± 3,2 terhességi hét) 26,7 ± 4,0 kg/m2 volt. Pozitív családi anamnézist (legalább az egyik szülö diabeteses) a vizsgált csoport 5 százalékánál találtak. Az orális glukózterhelés során gestatiós diabetes (a 2 órás vércukorérték > 11,1 mmol/1) 4 (0,3%) terhesnél, gestatiós csökkent glukóztolerancia (a 2 órás vércukorérték 7,8-11,1 mmol/1) pedig 71 (6,9%) esetben igazolódott. A derék–csípö hányados, a derékböség és a kétórás vércukorérték között pozitív korreláció igazolódott. A derék–csípö hányados és a derékböség 1 SD-vel való növekedése (0,06 illetve 8 cm) a 2 órás vércukorérték 0,11, ílletve 0,13 mmol/1-es emelkedésével járt (p < 0,02). Még szorosabb korrelációt kaptak, ha csak azoknak a terheseknek az adatait vették figyelembe, ahol a méhfundus magassága nem haladta meg a 26 cm-t. Így a 2 órás vércukorszint emelkedése 0,13 ílletve 0,19 mmol/l volt a derék–csípö hányados és a derékböség 1 SD-vel való növekedésekor. A börredövastagság, illetve az életkor 1 SD-vel való emelkedésekor (24,7 mm, illetve 5,5 év) a 2 órás vércukorérték 0,22, illetve 0,19 mmol/1-tel nött.

Összefoglalásként megállapítható, hogy a centrális típusú elhízás a terhességi glukóz-intolerancia független kockázati tényezöje. Ez az adat is amellett szól, hogy a gestatiós diabetes és az NIDDM ugyanazon betegség megnyilvánulási formái. További vizsgálatok fogják eldönteni a fenti antropometriás mérések hasznosságát a gestatiós glukóz-intolerancia szempontjából veszélyeztetett terhesek felismerésében.

Nádas Judit dr.





Tags: derékböség és, a derékböség, derékböség, derék–csípö, hányados, gestatiós, glukóztolerancia