PÁZMÁNY PÉTER KATOLIKUS EGYETEM JOG ÉS ÁLLAMTUDOMÁNYI KAR KÖZIGAZGATÁSI








Közigazgatási Jog I

Pázmány Péter Katolikus Egyetem

Jog- és Államtudományi Kar

Közigazgatási Jogi Tanszék


Közigazgatási Jog I. – Általános Közigazgatási Jog

(Jogász szak)

2016/2017. tanév I. félév

Előadás helye, időpontja: I. emeleti előadó, szerda 12.00-15.00

Tantárgyfelelős: Varga Zs. András tanszékvezető egyetemi tanár


Előadások tematikája


szeptember 14.

Az állam céljai. Az igazgatás fogalma. Igazgatás és hatalomgyakorlás. A közigazgatás feladatai és funkciói.


szeptember 21.

A közigazgatás mint működés, normativitás és szervezet. A közigazgatás fogalma, elhatárolása egyéb állami tevékenységektől.


szeptember 28.

Közigazgatás és közigazgatási jog. A közigazgatás jogi kötöttsége. Kormányzás és közigazgatás. Közigazgatási tevékenységfajták – szervezetrendszer és igazgatás


október 5.

A közigazgatási szerv, szervezet és szervezetrendszer (a területi tagolás kérdésköre), és alkotmányos meghatározottsága.


október 8.

A közigazgatási jogviszonyok. Jogszabálytani alapok. A közigazgatási jog fogalma. A közigazgatási jog szabályozási területei és forrásai, a közigazgatási jogi norma


október 12.

Az aktustan alapfogalmai. Az aktusok jogi kötöttsége. A közigazgatás kontrollja


október 19.

Közigazgatási bíráskodás, alternatív kontroll


október 26.

A központi államigazgatási szervek.


november 9.

A területi és helyi államigazgatási szervek.


november 16.

A helyi önkormányzatok.


november 23.

Atipikus és vegyes szervek. Közigazgatási jellegű tevékenységek a végrehajtó hatalmon kívül.


november 7.

A közszolgálati jog alapjai


december 14.

Konzultáció


Kötelező tananyag:

Tételsor


Az alábbi tételsor csak ajánlott, elsősorban a vizsgára felkészülést kívánja elősegíteni. Használata nem kötelező, a vizsgáztató attól szabadon eltérhet. A vizsgára a teljes tananyag ismerete kötelező. A vizsga írásbeli „beugrót” követően szóbeli. A vizsgáztató az írásbeli résztől eltekinthet.


I.

1; A közigazgatás fogalma és alkotmányos meghatározottsága.

2; A települési önkormányzat jogállása, jogalanyisága, képviselete. A helyi önkormányzat szervezete I.: A képviselő-testület, a települési képviselő, a képviselő-testület bizottságai.


II.

1; Változások a közigazgatási feladat- és funkciórendszerben; a mai magyar közigazgatás funkciói.

2; A közigazgatás külső kontrolljának fogalmi sajátosságai, jelentősége, rendszerezésének elvei, alapvető típusai. A közigazgatás helye az állami szervek rendszerében. A közigazgatás politikai kontrollja (Országgyűlés, Kormány, köztársasági elnök, közvetlen demokrácia).


III.

1; A közigazgatás alternatív jogalkalmazói kontrollja (ügyészség, Állami Számvevőszék, ombudsman, magánjogi felelősség a közhatalom gyakorlásáért).

2; A fővárosi, megyei kormányhivatalok sajátos jogállása, elhelyezése a közigazgatás szervezetrendszerében. A fővárosi, megyei kormányhivatalok feladat- és hatáskörének típusai (ellenőrzés, államigazgatási jogkör, koordináció stb.), jellemzői, szervezete.


IV.

1; A közigazgatás bírói kontrolljának alkotmányos alapjai, alkotmánybírósági értelmezése. A bírósági felülvizsgálat tartalma – érdemi jellege.

2; A közigazgatási jog forrásai és a közigazgatási jogalkotás.

V.

1; A közigazgatási funkciók és feladatok, ezek összefüggése a közigazgatás fogalmi elemeivel. Funkciók a „hatalmi” és a modern államban.

2; A köztestületek


VI.

1; A közigazgatási tevékenységfajták fogalma, osztályozása.

2; A közszolgálati felelősségi rendszer (fegyelmi, büntetőjogi, kártérítési).


VII.

1; A helyi önkormányzat szervezete II.: A polgármester. Az alpolgármester. A jegyző. A képviselő-testület hivatala.

2; A szervezetrendszeren kívüli igazgatás fogalma, elhatárolási szempontjai. A szervezetrendszeren kívüli igazgatás összefüggése a jogállamiság elvével, a bírósági felülvizsgálat jogintézményével, a tevékenységfajták igazgatás módja és a hatalom erőssége szerinti osztályozásával, a jogérvényesítéssel, a szabályozási módszerekkel, valamint az igazgatottak körével.


VIII.

1; A közigazgatási tevékenységfajták igazgatás módja szerinti osztályozása; a jogérvényesítés – jogérvényesülés.

2; A Kttv. hatálya. A közszolgálati jogviszony keletkezése, megszűnése. A közszolgálati jogviszony tartalmának főbb szabályai.


IX.

1; A szervezetrendszeri és szervezetrendszeren kívüli igazgatás alapvető fogalmi elemei.

2; A közigazgatási alaki jog és a szervezeti jog.


X.

1; Szervezetrendszeri tevékenységfajták I.: Az irányítás (fogalma, hatóköre-viszonyai, eszközrendszere, szabályozási módja, alanyai - típusai, megosztott irányítás).

2; A helyi önkormányzat feladat- és hatásköreinek rendszere, típusai, tartalma.


XI.

1; Szervezetrendszeri tevékenységfajták II.: A szervezetrendszerben érvényesülő felügyelet és ellenőrzés fogalma, típusai, eszközei. Az irányítás, a felügyelet és az ellenőrzés elhatárolása, összefüggései.

2; A területszervezés alapjai.


XII.

1; Szervezetrendszeri tevékenységi formák sajátos típusai: a) a hatósági tevékenység „irányítása”, b) a belső igazgatás, c) a mellérendeltségi kapcsolatrendszer.

2; A helyi önkormányzati rendszer „eredete”, története, általános jellemzői. A helyi önkormányzatok típusai. A helyi önkormányzatokra vonatkozó szabályozási rendszer alapvető elvei, struktúrája, jellemzői, összefüggései.





XIII.

1; A közigazgatási cselekmények fogalma, rendszere, kategorizálási szempontjai. A közigazgatási cselekményekhez kapcsolódó alapfogalmak. A közigazgatási aktusok elhatárolása a nem jogi hatású cselekményektől.

2; A közigazgatási jog fogalma és szabályozási területei.


XIV.

1; Az aktusok, az aktustan általános fogalmi elemei, elméleti alapjai, jelentősége és jogszabályi megjelenése, használata az Alkotmánybíróság gyakorlatában.

2; A helyi önkormányzatok szabályozásának alkotmányos alapjai. A helyi önkormányzás, a helyi közügy és a helyi önkormányzat fogalma. A közvetlen önkormányzás. Az önkormányzati alapjogok.


XV.

1; A közigazgatási jogi norma fogalmának elemei, szerkezete, rendszerezésének szempontjai, fő csoportjai és egyes típusai.

2; A helyi önkormányzatok társulásai.


XVI.

1; A nem jogi hatású cselekmények és az egyéb jogi eszközök fogalma, fajtái.

2; A központi államigazgatási szervek I.: A Kormány és szervei jogállása, hatásköre, működése, a kormánybizottságok.


XVII.

1; A közigazgatási jogi aktusok osztályozása, típusai.

2; Az államigazgatás területi és helyi szerveinek általános szervezési elvei, fogalma, hatásköre, illetékessége. A különös hatáskörű területi államigazgatási szervek. Az államigazgatás helyi szintje, a járások


XVIII.

1; A közigazgatási aktusok és a bírósági felülvizsgálat. A közigazgatási aktusok jog alá rendeltsége (materiális és formális értelemben vett közigazgatási jogi aktusok, administratio pura – administratio contentiosa).

2; Az autonóm államigazgatási szervek sajátos jogállása, jellemzői, típusai. Az egyes autonóm államigazgatási szervek jogállása, feladat- és hatásköre, szervezete.


XIX.

1; A közigazgatási aktusok jogi kötöttsége általában; a mérlegelés.

2; A központi államigazgatási szervek II.: A minisztérium jogállása, szervezete, feladat- és hatásköreinek rendszere, a miniszterek jogállása, sajátos funkciója. A miniszterelnökség. A tárca nélküli miniszterek.


XX.

1; A méltányosság; az aktusokkal szembeni követelmények és a hibás aktusok.

2; A közigazgatás szerv és szervezet, szervtípusok.


XXI.

1; A közigazgatási jogviszony fogalma, sajátos fogalmi elemei, alanyainak köre, tartalma, időtartama. A jogi tények.

2; Az államigazgatási szervek tipológiája, jogállása, jellemző ismérvei.


XXII.

1; A közigazgatási jogviszonyok.

2; A központi államigazgatási szervek III.: A kormányhivatalok, a központi hivatalok, a kormányhivatal és a központi hivatal jogállásának összehasonlítása, irányítása, felügyelete. A rendvédelmi szervek,


XXIII.

1; A közigazgatási anyagi jog.

2; A központi szervek és a helyi önkormányzatok viszonyrendszerének főbb jellemzői, a központi szervek önkormányzatokat érintő hatáskörei. A felterjesztési jog.



Budapesten, 2016. szeptember 26.




Varga Zs András

tanszékvezető egyetemi tanár





Tags: egyetem jog-, államtudományi, egyetem, katolikus, péter, közigazgatási, pázmány