A TANÁRJELÖLTEK ISKOLAI GYAKORLATÁNAK SZABÁLYZATA EZ A SZABÁLYZAT A








A tanárjelöltek iskolai gyakorlatának szabályzata

A tanárjelöltek iskolai gyakorlatának szabályzata



Ez a szabályzat a PPKE vezetőtanárai számára készült. A hallgatók az Útmutató tanárjelöltek iskolai pedagógiai gyakorlatához és a tanári szakdolgozathoz c. dokumentumban (továbbiakban ÚTMUTATÓ) kapnak eligazítást feladataikról, amely megtalálható az Intézet honlapján: http://www.btk.ppke.hu/pedagogiaint_index.php .



I. A gyakorlat ideje: 1,5 hónap (6 munkahét)

A gyakorlat ideje alatt a hallgatók a teljes időtartamot kötelesek az iskolai munkának szentelni.


II. Az iskolai gyakorlat célja: A hallgatók katolikus vagy a keresztény értékektől nem idegen szellemiségű intézményben, átlagosnak tekinthető körülmények között, e feladattal megbízott vezetőtanár(ok) irányítása mellett ötvözzék és ültessék át iskolai gyakorlatba a szaktudományokban és a pedagógiában, pszichológiában szerzett elméleti ismereteiket. Sajátítsák el a nevelés és a tanítás mesterfogásainak alapjait. Ismerkedjenek meg a pedagógiai tevékenység sokrétűségével szaktárgyuk tanítása mellett (kiemelten a diákokkal való bánásmóddal, az osztályfőnöki munkával, a szakkörvezetéssel, a szabadidős foglalkozások szervezésével, az adminisztrációval). Szerezzenek tapasztalatokat az iskolai élet minden területén (beleértve a tantestületi, munkaközösségi értekezleteket, ünnepélyeket, kirándulásokat, ügyeleteket, rendezvényeket).


III. A hallgatók számára az egyetem az alábbi feladatok elvégzését írja elő a 111/1997.sz. Kormányrendelet alapján:

a) hospitálások és óramegbeszélések (nemcsak a saját szaktárgyukban);

b) gyakorlótanítás és óramegbeszélések;

c) egyéb iskolai, kollégiumi, pedagógiai feladatokban való részvétel a vezetőtanár(ok), illetve a bázisiskola igazgatójának útmutatása alapján. Részletezve:


Amennyiben a jelölt egy szaktárgyból végzi gyakorlatát:

Gyakorlótanítás: 15 óra

Szaktárgyi hospitálás: 15 óra

Szaktárgyi óramegbeszélések: 15 óra

Más tárgyak hospitálása: 25 óra

Ezen órákat követő megbeszélés: 10 óra

Egyéb pedagógiai feladatok: 10 óra

Összesen legalább 90 munkaóra


Második szaktárgy gyakorlata esetén mint a fenti, valamint:

Gyakorlótanítás a második szaktárgyból: 15 óra

Szaktárgyi hospitálás: 15 óra

Szaktárgyi óramegbeszélések: 15 óra

Összesen legalább 45 munkaóra


Ha a jelölt két szakjának gyakorlatát külön végzi, a pedagógiai feladatokat mindenképp az első alkalommal kell teljesíteni.

A hospitálások 50%-al, a tanítás legfeljebb 8 órára csökkenthető abban az esetben, ha a jelölt más iskolával szerződésben áll, ott legalább egy szemeszteren keresztül már tanította szaktárgyát, ezt az Egyetemen igazolta, és a vezetőtanár a jelölt készültségét megfelelőnek találva így dönt.

Az iskolai gyakorlat két hónapja alatt a hallgató köteles alkalmazkodni az

iskola szelleméhez és rendjéhez, azt tiszteletben tartani, valamint tevékenyen részt venni minden olyan munkában, amelyre vezetőtanára vagy az iskola igazgatója felkéri.

Az Egyetem oktatói a gyakorlat ideje alatt bármikor látogathatják a hallgatót és a vezetőtanárt.


IV. A vezetőtanárok feladatai:

a) Pedagógiai-vezetői feladatok

A vezetőtanár a tanárjelölt mentora, azaz segítője, támogatója, szakmai tanácsadója és értékelője is egyben. A mentor nem direkt útmutatásokkal irányítja a gyakornok munkáját, hanem javaslatokat fogalmaz meg, alternatívákat mutat fel, és fokozatosan eljuttatja a jelöltet az önálló szakmai döntésekhez. Munkájának hangsúlyos eleme a gyakornok pedagógiai munkájának elemzése és értékelése, amellyel rávezeti a hallgatót a helyes önértékelésre. Ennek érdekében a vezetőtanár feladatai a következők:



b) A gyakorlótanítás szervezése

A gyakorlatot azzal kezdje szervezni a vezetőtanár, hogy a hallgatót megismerteti az iskolával (épület, diákok, szokások, házirend, nevelési program, helyi tanterv, tanmenetek, tananyag, tankönyvek, adminisztráció). A hallgató minél többféle tantárgy és évfolyam óráit és foglalkozásait látogassa.

Javasoljuk, hogy a gyakorlat kezdetekor egy teljes héten keresztül látogassa a jelölt annak az osztálynak úgyszólván valamennyi óráját, foglalkozását, ahol majd tanítani fog. Így megismerheti a diákokat, megtanulhatja a nevüket, megfelelő képet kaphat az osztályról.

Ezek után a vezetőtanár óráit ajánljuk egy héten keresztül látogatni. Ily módon a hospitálási kötelezettség nagyobbik részének az első két hét alatt eleget tehet a tanárjelölt.

A gyakorlótanítást kb. kétheti ismerkedés után ajánlott megkezdeni. Az óravázlatot a vezetőtanár mindig előre egyeztesse a hallgatóval, és lássa el azt kézjegyével. A szak követelményeinek megfelelő óravázlat nélkül a jelölt nem tarthat órát. A tanítási órákat mindig kövesse óramegbeszélés.

A hallgatók látogassák egymás óráit is, és vegyenek részt az óramegbeszélésen. A tanítási gyakorlat ideje alatt a hospitálások heti óraszámát célszerű csökkenteni.

A hallgató lényegében a tanítási gyakorlat alatt készíti tanári szakdolgozatát, mely többek között a hospitálások és az egyéb pedagógiai tevékenységek dokumentálását kéri (részletes leírást az ÚTMUTATÓ ad). A vezetőtanárt ezért arra kérjük, győződjön meg arról, hogy a jelölt folyamatosan készíti-e hospitálási jegyzeteit, minden órája után megírja-e reflexióit, és azokat lássa el kézjegyével. Ezeket a jegyzeteket nem kell elolvasni, sem kommentálni, vagy értékelni. Az Egyetem részéről hospitáló oktató az addig elkészített teljes dokumentációt ellenőrizheti. Ennek a tanári szakdolgozat követelményei szerinti formában naprakészen kell állnia.

A zárótanításon, amely a sorban a 15. óra vagy későbbi, az iskola igazgatója vagy megbízottja is vegyen részt. Az időpontot előzetesen egyeztetni kell az Egyetem módszertanosával, ill. írásban előzetesen be kell jelenteni. Kérjük, hogy az értesítés legalább egy héttel a zárótanítás előtt érkezzen meg.

A zárótanítást követően a nyolc hét leteltéig újra egy rövid hospitálási szakasz következik. Itt már új szempontok alapján látogathatja a foglalkozásokat a hallgató. A hospitálások az iskola minél többféle foglalkozására és korosztályára terjedjenek ki. Erre az időszakra javasoljuk a kérdőíves vizsgálatok és interjúk készítését (lásd az ÚTMUTATÓT).

c) A hallgatók értékelése

Az érdemjegyeket a vezetőtanár írja be az indexbe. Ha csupán egy tanári szakja van a hallgatónak, két gyakorlati jegyet kap: egyet a tanítási gyakorlatra, egyet pedig a pedagógiai munkára. Kétszakos hallgató összesen három gyakorlati jegyet kap: egyet-egyet a tanítási gyakorlatra, egyet pedig a pedagógiai munkára. Amennyiben a jelölt mindkét szakjából ugyanabban az iskolában, egyszerre végzi gyakorlatát, a pedagógiai gyakorlat jegyben a két vezetőtanár állapodjon meg, és csak egyszer vezessék azt be az indexbe. Ha a jelölt két szakjának gyakorlatát külön iskolában végzi, a pedagógiai gyakorlat jegyét az első alkalommal kell beírni. A jegyeket rá kell vezetni az IGAZOLÁS GYAKORLÓTANÍTÁSRÓL c. nyomtatványra is (2. sz. melléklet).


Az Iskolai pedagógiai gyakorlat jegy tartalma:

Fontos: Ez a jegy nemcsak a zárótanítást értékeli, hanem a hallgató egész addigi iskolai munkáját is!


Amennyiben a hallgatónál súlyos gondok merülnének fel, már a gyakorlótanítás elején, de legkésőbb a 10. óráig értesíteni kell az Egyetemet, és erről a hallgatót is tájékoztatni kell.

A tanárjelölt jellemzését az IGAZOLÁS GYAKORLÓTANÍTÁSRÓL c. nyomtatványon (2. sz. melléklet) a fenti szempontokat követve célszerű elkészíteni. Amennyiben az egyes szakok kérdőívet adnak a vezetőtanárnak a jelölt értékeléséhez, kérjük ezt mellékelni. Ez esetben a szöveges értékelés értelemszerűen rövidebb lehet.


d) Adminisztratív feladatok

  1. A vezetőtanárok minden írásbeli közlést küldjenek a Pedagógiai Intézetbe, egy példányban. Az ütemtervet elegendő a szakos vezetőnek elküldeni, megbeszélés szerint. A tanszéki titkárnő e-mail címe: [email protected] . Fax: 06 20 375 375/2223.

  2. December 5-ig ill. június 1-ig írásban közöljék, hogy a következő félévben vállalnak-e és hány hallgatót. Ennek elmaradása esetén az egyetem max. két hallgatót irányít egy vezetőtanárhoz.

  3. A jelölt az Egyetem által kijelölt időpontig (általában szept. 15., ill. február 15.) jelentkezik a vezetőtanárnál iskolai gyakorlatra, és átadja neki egyetemi beosztását. Csak e beosztás átnyújtása után kezdődhet meg a gyakorlat, mert a hallgató ezzel igazolja, hogy az Egyetem őt valóban a nevezett vezetőtanárhoz osztotta be.

  4. Értesítsék az Egyetem szakmódszertanos oktatóját a gyakorlat tényleges megkezdéséről az ÜTEMTERV szerint (1. sz. melléklet). Az Egyetemről a látogatók a gyakorlat ideje alatt bármikor várhatóak. A látogatások megtervezéséhez az ütemtervek nélkülözhetetlenek.

  5. A zárótanítás időpontját egyeztessék a szak vezetőjével, vagy küldjenek írásbeli értesítést. Kérjük, hogy ez az értesítés a zárótanítás előtt legalább egy héttel érkezzen meg.

  6. Rendszeresen ellenőrizzék az óraterveket és aláírásukkal igazolják a hallgató által készített hospitálási feljegyzéseket valamint a megtartott órák utáni reflexiókat, hogy a Tanári szakdolgozat készítése folyamatos legyen (ld. ÚTMUTATÓ).

  7. A gyakorlat befejeztével az e célból rendszeresített egyetemi nyomtatványon (ld. 2. sz. melléklet) 2 példányban értékeljék és érdemjegy(ek)el minősítsék a hallgató munkáját. Ebből egy példányt a hallgatónak adjanak, egy példányt küldjenek az egyetemre. (A tiszteletdíj kifizetésére csak az értékelés megküldése után kerülhet sor.)

  8. Az egyetem köszönettel fogad és ösztönöz minden olyan szóbeli vagy írásbeli közlést a vezetőtanárok vagy az igazgatók részéről, amely a tanítási gyakorlatról szolgáltat információt.


V. Az iskolák igazgatói: gondoskodnak a fentieknek megfelelő munkafeltételekről.

Tekintsék a hallgatót munkatársuknak, biztosítsanak számára legalább szimbolikus helyet a tanári szobában, s kísérjék figyelemmel a gyakorlat menetét. Igény esetén gondoskodjanak a hallgatók kollégiumban vagy egyéb módon történő elszállásolásáról (a költségek természetesen nem a fogadó iskolát terhelik). Észrevételeiket, visszajelzéseiket az Egyetem mindig köszönettel fogja fogadni.


VI. Egyebek A vezetőtanári felkérés egyszerre egy félévre szól, és félévről félévre

változhat a mindenkori hallgatói összetétel függvényében.

A vezetőtanárokkal az Egyetem írásbeli munkaszerződést köt, amely a hallgatónkénti honorárium mértékét is tartalmazza (egy hallgató esetén egy ciklusra bruttó 35.000 Ft).

Az Egyetem legkésőbb szeptember 5-ig, illetve február 5-ig küldi ki a gyakorlatra beosztott hallgatók névsorát.

Köszönetet mondunk mindazoknak, akik vállalják a vezetőtanári munkát. Bízunk benne, hogy ez a kapcsolat mind az Iskola, mind az Egyetem számára gyümölcsöző lesz.

Piliscsaba, 2004. szeptember 1.

Hoffmann Rózsa

Intézetvezető







Tags: gyakorlatának szabályzata, iskolai, szabályzata, tanárjelöltek, szabályzat, gyakorlatának